Praca za granicą

Zwrot podatku z Nowej Zelandii - rozliczenie dochodów w Polsce

10 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

12 komentarzy
Zwrot podatku z Nowej Zelandii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie pracujące w Nowej Zelandii muszą się liczyć z obowiązkiem opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjazd na drugi koniec świata nie jest ucieczką od obowiązków. Podatnicy mają też pewne prawa, jak choćby możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

W Nowej Zelandii podobnie, jak w Polsce należy złożyć roczną deklarację podatkową. Rozliczenie się z fiskusem jest jedyną metodą uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku. W ten sposób można także otrzymać pewne ulgi. Wyjeżdżając do pracy za granicę, warto się zapoznać z obowiązkami i prawami podatkowymi. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom rozliczania podatku dochodowego w Nowej Zelandii.

Kiedy należy złożyć deklarację podatkową w Nowej Zelandii?

Urząd skarbowy w Nowej Zelandii (Inland Revenue Department) wymaga dokonania rozliczenia przez podatników po zakończeniu roku podatkowego. Ten nie jest jednak tożsamy z rokiem kalendarzowym, jak to ma miejsce w Polsce. Rok podatkowy w Nowej Zelandii trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Ta zmiana względem polskich realiów może na początku przysporzyć pewnych problemów.

Inland Revenue Department ustala co roku termin składania zeznań podatkowych na koniec pierwszego tygodnia lipca. Ominięcie tego terminu będzie skutkować naliczeniem odsetek bądź dodatkowych kar finansowych. Warto więc pamiętać o obowiązkach. Nowozelandzkie prawo pozwala na uzyskanie zwrotu podatku do czterech lat wstecz.

Video

Szukasz pracy?

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Montaż -> na wakacje, bądź na dłużej!

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Łódź
  • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

W jaki sposób należy się rozliczyć z podatku w Nowej Zelandii?

Podatnik przed rozliczeniem się z Inland Revenue Department musi sobie zdać sprawę ze statusu swojej rezydencji. Osoby będące rezydentami podatkowymi Nowej Zelandii muszą w deklaracji podatkowej zawrzeć wszystkie dochody uzyskane na całym świecie. Nierezydenci rozliczają się tylko z wpływów uzyskanych na terenie Nowej Zelandii.

Rezydentami kraju stają się osoby, które przebywały na jego terenie przeszło 183 dni w przeciągu 12 miesięcy. Status rezydencji można także uzyskać poprzez posiadanie stałego miejsca zamieszkania w Nowej Zelandii.

Nowozelandzki urząd skarbowy zachęca do wykonywania rozliczenia za pośrednictwem systemu on-line myIR. Podatnicy powinni założyć konto pod adresem: https://www.ird.govt.nz. W ten sposób nie tylko będą mieli możliwość szybkiego i sprawnego złożenia deklaracji podatkowej. System daje także dostęp do wszystkich informacji podatkowych oraz dokumentów potrzebnych do załatwiania spraw z urzędem skarbowym.

Video

Obowiązkiem podatnika jest także zadbanie o uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej IRD. Jego brak owocuje między innymi naliczeniem karnej stawki podatkowej na wynagrodzenie w wysokości 45%.

Posiadając numer IRD oraz konto w systemie myIR można przystąpić do wypełniania deklaracji podatkowej. Do poprawnego wykonania rozliczenia potrzebny jest dokument Summary of Earings (SOE). Odpowiednik polskiego PIT-11 zawiera wszystkie informacje o uzyskanym dochodzie w minionym roku podatkowym oraz o wysokości pobranych składek na poczet podatku dochodowego. Pracodawcy mają obowiązek wydać SOE pracownikom do końca maja. Informacje zawarte w dokumencie są przekazywane także urzędowi skarbowemu.

W przypadku braku SOE można się posiłkować odcinkami z wypłaty, czyli payslipami. Rozliczenie podatku drogą on-line owocuje zazwyczaj dość szybkim zwrotem podatku, choć procedura może potrwać nawet do 6 miesięcy.

Czy mogę uzyskać ulgi podatkowe w Nowej Zelandii?

Inland Revenue Department daje możliwość skorzystania z pewnych ulg podatkowych rezydentom podatkowym. Urząd skarbowy sam przyznaje odliczenia oraz wylicza ich wysokość. Najczęściej stosowne odpisy są przyznawane podatnikom o niższych i średnich dochodach. Główna ulga indywidualna jest przeznaczona dla osób zarabiających rocznie od 24 000 NZD do 48 000 NZD. Osoby o dochodach do 44 000 NZD otrzymają odpis w wysokości 520 NZD. Za każdego dolara powyżej 44 000 NZD do zwrotu dolicza się 13 centów.

Pewne ulgi podatkowe przysługują także na dzieci pod warunkiem, że te przebywają razem z rodzicami w Nowej Zelandii. Odpisom podlegają także darowizny na rzecz zatwierdzonych organizacji.

Video

Jak rozliczyć dochód z Nowej Zelandii w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Muszą w niej wykazać dochód z zagranicy, co się robi za pomocą deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG. Na szczęście nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania dochodów, choć zmienia się metoda rozliczania.

Dotychczas Polskę i Nową Zelandię łączyła umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zakładała ona metodę wyłączenia z progresją. W efekcie dochód z Nowej Zelandii nie był opodatkowany, ale wliczał się do ustalenia stopy procentowej podatku nakładanego na pozostałe dochody.

Obecnie na mocy Konwencji MLI zmieniono metodę na odliczenie proporcjonalne. W efekcie dochód z Nowej Zelandii zostaje opodatkowany, ale podatnik ma prawo odliczenia podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie nie może przekroczyć wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą. To mniej korzystna metoda, ale ulga abolicyjna pozwala na zredukowanie podwójnego podatku.

Rozliczenie podatku w Nowej Zelandii nie jest skomplikowane. Osoby nieczujące się najlepiej w kwestiach podatkowych mogą zawsze skorzystać z pomocy biur podatkowych zajmujących się rozliczaniem podatków za dochody w Nowej Zelandii.

To może Cię również zainteresować

Nowa Zelandia praca

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

Natalia Piskorska

Natalia Piskorska

Nie wiedziałem, że rok podatkowy w Nowej Zelandii trwa od 1 kwietnia do 31 marca, to dla mnie nowość. Dzięki temu artykułowi dowiedziałem się wielu cennych informacji o rozliczeniu podatku w tym kraju.
Szok i niedowierzanie

Szok i niedowierzanie

Artukł daje do myślenia na temat konsekwencji dla osób mieszkających lub pracujących na terenie Nowej Zelandii. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę ze swoich obowiązków podatkowych, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
magma

magma

Cieszy mnie fakt, że w Nowej Zelandii istnieją ulgi podatkowe, które mogą pomóc osób o niższych i średnich dochodach. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie ich jeszcze więcej.
Magdalena

Magdalena

Bardzo cennym wskazówką jest zwrócenie uwagi na dokument Summary of Earings (SOE) oraz jego znaczenie w procesie rozliczania podatku. Dzięki temu komentowani mogą uniknąć kłopotów związanych z brakiem potrzebnych dokumentów.
Badach

Badach

Dzięki temu artykułowi zrozumiałem, jak rozliczyć dochód z Nowej Zelandii w Polsce. Cieszę się, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wciąż obowiązuje, ale zmiana metody rozliczania na odliczenie proporcjonalne jest mniej korzystna.
Gienek pr. po prakt.

Gienek pr. po prakt.

Bardzo ważne informacje dla wszystkich, którzy chcą uniknąć dodatkowych kosztów związanych z niewłaściwym lub opóźnionym rozliczeniem podatku. Warto zawsze sprawdzić wymagane terminy i obowiązki.
pan

pan

Niestety dla mnie, jako osoby nie będącej jeszcze rezydentem podatkowym, informacje zawarte w tekście są mało pomocne. Mam nadzieję, że uda mi się uzyskać taki status wkrótce i rozliczenie podatku nie będzie już dla mnie problemem.
Alicja

Alicja

Dobra rzecz, że w tekście jest przypomnienie o ważności uzyskania numeru identyfikacji podatkowej IRD. Bez tego numeru nie ma możliwości legalnego zarabiania w Nowej Zelandii.
Ela

Ela

Bardzo pomocny tekst dla osób planujących wyjazd do Nowej Zelandii i szukających informacji na temat rozliczenia podatków. Dzięki temu artykułowi wiem, co mnie czeka i jakie mam obowiązki.
Danuta

Danuta

Informacje zawarte w tekście są bardzo przydatne dla mnie jako pracownika mieszkającego w Nowej Zelandii. Słyszałem już o systemie myIR, ale teraz wiem, że to najlepsze rozwiązanie do złożenia deklaracji podatkowej.
zontek

zontek

Ciekawy artykuł, warto znać te informacje w przypadku poszukiwania pracy w Nowej Zelandii. Szkoda tylko, że dla nie-rezydentów podatkowych nie ma takiej możliwości. Mam nadzieję, że w przyszłości to się zmieni.
Olek

Olek

Dobrze, że artykuł przypomina o ważnych terminach i obowiązkach związanych z rozliczeniem podatku w Nowej Zelandii. Zachęcam moich pracowników do składania deklaracji on-line w systemie myIR, aby wszystko przebiegło sprawnie i szybko.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.