Praca za granicą

Bez podziału na wynagrodzenia brutto i netto w Dubaju - jakie ponosimy koszty braku podatku?

28 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Bez podziału na wynagrodzenia brutto i netto w Dubaju - jakie ponosimy koszty braku podatku?
Dubaj jest prawdziwą perłą Półwyspu Arabskiego i klejnotem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To miasto powstało tylko i wyłącznie dla turystów oraz pracowników. Tych pierwszych przyciągają luksusy oraz krajobrazy, a drugich atrakcyjne wynagrodzenia i zerowe podatki dochodowe.

Brak podatku dochodowego od osób fizycznych oraz brak podatku od dochodów firm może być szokujący. Pracownicy otrzymują na rękę tyle, ile faktycznie zarobią. Takie podejście może się wydawać prawdziwym rajem. W końcu podatki w wielu miejscach spędzają sen z oczu i doprowadzają do frustracji. Tymczasem w ZEA podatków nie ma, a kraj się prężnie rozwija. O co w tym chodzi? Cóż okazuje się, że arabskie Eldorado ma swoje ciemne strony.

W Dubaju nie ma wynagrodzeń brutto i netto

Osoby pracujące w Dubaju bądź w innych Emiratach Arabskich będą otrzymywać wynagrodzenie nieopatrzone przydomkiem netto ani brutto. Przypomnijmy, że pensją brutto jest kwota, jaką pracownik zarabia przed pobraniem należnych podatków. Płaca netto jest kwotą, jaką pracownik otrzyma za pracę po potrąceniu wszystkich należności.

Wynika to z faktu braku podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracodawca zatrudniający pracowników w Dubaju nie ma obowiązku pobierania składek na poczet podatku, ani ubezpieczeń społecznych.

Ta sytuacja sprawia, że pracownik otrzymuje na rękę tyle, ile faktycznie zarabia. To wydaje się być idealną sytuacją, ale w końcu państwo musi w jakiś sposób zarabiać. W efekcie osoby żyjące w Dubaju będą płaciły podatki, ale w nieco innej formie.

Następstwa braku podatku dochodowego w Dubaju

Pracując w Dubaju, nie zapłacimy podatku dochodowego, ani składek na ubezpieczenia społeczne. To niesie za sobą kilka poważnych następstw. Przede wszystkim pracownicy nie odkładają pieniędzy na emeryturę oraz na pokrycie kosztów leczenia. Zjednoczone Emiraty Arabskie po prostu nie posiadają systemu emerytalnego. Nie jest on potrzebny dla rodowitych mieszkańców Emiratów Arabskich, którzy stanowią zaledwie 15% społeczeństwa. W większości są bardzo bogaci, co eliminuje potrzebę wypłacania emerytury. W przypadku innych osób pracujących w Dubaju sprawa również jest prosta. Obcokrajowcy tracący pracę bądź możliwość wykonywania pracy tracą po 30 dniach wizę i muszą opuścić kraj.

Brak emerytury to nie taki problem jak droga służba zdrowia. Pracownicy nie opłacają obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, więc nie mają prawa do darmowej służby zdrowia. Szczęśliwie pracodawcy mają obowiązek opłacania ubezpieczenia zdrowotnego dla swoich pracowników. Niestety najczęściej są to pakiety usług podstawowych i poważniejsza choroba bądź potrzeba skorzystania z placówki medycznej może być niesamowicie kosztowna.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kędzierzyn-Koźle
  • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana

Pracownik magazynowy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Pniewy
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Sortowanie paczek** Czechowice-Dziedzice ** Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
  • 28-30 zł / h
Dodana

Szacuje się, że średnio zwykła konsultacja z lekarzem rodzinnym kosztuje około 350 AED, a wizyta u specjalisty to kolejne nawet 500 AED. Dzień hospitalizacji może kosztować od 1 000 do 23 000 AED. To wierzchołek góry lodowej wydatków na zdrowie.

Państwo zarabia także na inne sposoby. Rejestrowanie pracowników, zezwolenia na prowadzenie działalności i wszystkie formalności urzędowe wiążą się z opłatami. Firmy ponoszą duże koszta zatrudnienia pracowników, dlatego też procesy rekrutacji przechodzą tylko najlepsi i korporacje nie inwestują w pracowników wątpliwej jakości.

Na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich działa wiele firm należących częściowo bądź w pełni do państwa. Przykładem są sieci komórkowe Etisalat i Du Mobile. Monopoliści na rynku łączności zarabiają dla państwa, niwelując niedostatki, wynikające z braku podatku dochodowego.

Video

Osoby robiące zakupy w Dubaju również nie unikną podatków. Od 2017 roku w ZEA obowiązują podatki akcyzowe w wysokości 50% na napojach gazowanych oraz 100% na napojach energetycznych i produktach tytoniowych. Korzystając z hoteli, restauracji czy też atrakcji turystycznych płaci się 10% podatku turystycznego. Także wynajem mieszkań i powierzchni komercyjnych wiąże się z opłatą podatków w wysokości odpowiednio 5% i 10%. Całość dopełniają dodatkowe obciążenia nakładane na media oraz opłaty drogowe.

Podatek VAT — jak uzyskać zwrot wyjeżdżając z Dubaju?

Jeszcze niedawno w Dubaju nie obowiązywał podatek VAT, ale władze doszły do wniosku, że jest on niezbędny do podbudowania finansów państwa. W efekcie z dniem 1 stycznia 2018 roku w ZEA zaczął obowiązywać 5% podatek od wartości dodanej nałożony na niektóre towary oraz usługi. Zaś w 2023 roku wprowadzono jeszcze 9% podatek CIT.

Wprowadzenie VAT-u w ZEA mogło być dla niektórych osób zaskoczeniem, ale turyści oraz osoby nieprzebywające długo w Dubaju mogą się ubiegać o zwrot tego podatku. W jaki sposób tego dokonać?

Video

Kupując towary bądź korzystając z usług objętych podatkiem VAT, należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zwrotu. Ten poprosi o paszport i wprowadzi dane do systemu Planet, po czym na paragonie umieści naklejkę uprawniającą do zwrotu podatku VAT. Do uzyskania zwrotu VAT-u konieczne jest wydanie co najmniej 250 AED. O sam zwrot należy się ubiegać w punktach systemu Planet na lotnisku. Pracownik sprawdzi dane i wykona zwrot podatku VAT w wysokości 85%. Ten można odebrać w gotówce, bądź przelewem na kartę.

Jak widać, w Dubaju brak podatku dochodowego sprawia, że wynagrodzenie brutto jest też wynagrodzeniem netto. Radość może być jednak tylko pozorna, ponieważ państwo czerpie dochody na inne sposoby. Warto więc rozważnie zarządzać pieniędzmi i przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie na wypadek utraty zdrowia oraz emerytury.

To może Cię również zainteresować

Praca w Dubaju

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Osa

Osa

Czyli w Dubaju nie ma składek na podatki czy ubezpieczenia społeczne? To brzmi jak świetna wiadomość dla mojej firmy, ale muszę pamiętać o tym, że koszty zatrudnienia są całkiem wysokie. W końcu muszę zapewnić swoim pracownikom opiekę medyczną i zabezpieczenie finansowe, dlatego będę musiał uważać na to, jak zarządzam moim biznesem.
Roman

Roman

Wydaje się, że w Dubaju są dobre zarobki, ale nie mam pewności, czy chciałbym pracować w kraju bez systemu emerytalnego i dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Chyba wolę szukać pracy w moim kraju, gdzie mam pewność, że będę chroniony przez państwo w razie potrzeby.
Piotr

Piotr

O, w tym kraju nie ma podatku dochodowego? To brzmi jak dobre miejsce dla mnie. Chyba spróbuję znaleźć pracę w Dubaju, ale będę musiał uważać na to, jak zarządzam swoimi pieniędzmi i muszę się zabezpieczyć na wypadek choroby i emerytury.
Olo

Olo

Wygląda na to, że w Dubaju zarobki są dużo wyższe niż w moim kraju, ale to, że nie ma systemu emerytalnego czy dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, może stanowić spore ryzyko dla mojej przyszłości. Muszę uważać na to, jak zarządzam swoimi pieniędzmi i na pewno muszę zadbać o swoją emeryturę i zdrowie w inny sposób.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.