Praca za granicą

Zwrot podatku ze Szwajcarii - rozliczenie dochodów w Polsce

30 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

15 komentarzy
Zwrot podatku ze Szwajcarii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie zatrudnione w Szwajcarii podlegają obowiązkowi opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. System podatkowy tego alpejskiego kraju jest dość skomplikowany i niejednolity, co sprawia że Polacy mogą się czuć zagubieni w ilości formalności dotyczących rozliczenia podatkowego.

System podatkowy Szwajcarii zakłada dwie formy opodatkowania stosowane wobec rezydentów i nierezydentów. Jak się rozliczyć ze szwajcarskim fiskusem oraz czy można liczyć na zwrot podatku? Przyjrzyjmy się obowiązkom podatników.

Kto ma obowiązek rozliczania się ze szwajcarskim fiskusem?

Osoby objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Szwajcarii dzielą się na dwie kategorie. Pierwszą są obcokrajowcy świadczący pracę w charakterze tymczasowym. Dla osób pracujących poniżej 183 dni w roku i nieprzekraczających wynagrodzenia 120 000 CHF rocznie ma zastosowanie podatek u źródła Quellensteuerabzug. W tym wypadku podatnicy nie mają obowiązku składania rocznej deklaracji podatkowej. Składki na poczet podatku dochodowego opłaca pracodawca, ale podatnik ma prawo do ubiegania się o zwrot podatku, składając deklarację podatkową.

Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku osób objętych standardowym opodatkowaniem na zasadach takich jak obywatele szwajcarscy. Rezydenci podatkowi, czyli osoby z zezwoleniem o pracę typu C bądź zarabiające ponad 120 000 CHF rocznie lub posiadające paszport szwajcarski muszą samodzielnie opłacać podatek dochodowy. W takiej sytuacji mają bezwzględny obowiązek dokonywania rocznego rozliczenia z fiskusem. Na jego podstawie zostaje bowiem wyliczony podatek, jaki muszą uiścić raz w roku na konto urzędu podatkowego.

Warto też nadmienić, że w Szwajcarii małżonkowie mają obowiązek wspólnego rozliczania się. Nawet w przypadku, gdy jest to mniej korzystne niż rozliczenie samodzielne.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik Call Center

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Lakiernik

Armadas BV

 • Holandia
Dodana

Inżynier automatyk

Klingspor Sp. z o.o.

 • Kozy
Dodana

Starszy Specjalista ds. Marketingu

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. wsparcia administracyjnego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana

Kiedy składać deklarację podatkową w Szwajcarii?

Podatnicy w Szwajcarii mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w odpowiednim urzędzie skarbowym do 31 marca każdego roku. Rozliczeniu podlegają dwa roki podatkowe. Fiskus przy okazji jednej deklaracji rozlicza zakończony rok podatkowy, z którego można uzyskać zwrot podatku oraz bieżący rok. W drugim przypadku zostaje wyliczona prognoza wysokości podatku dochodowego, którą należy opłacić do końca września bieżącego roku. Podatnicy mają też możliwość spłaty ratalnej, ale kwoty są w tej sytuacji wyższe. Niedopłatę podatku należy uregulować w czasie 30 dni od otrzymania decyzji. Te są rozsyłane do podatników przed końcem kwietnia.

W decyzji podatkowej zawierają się informacje o ewentualnym zwrocie bądź konieczności dopłaty za miniony rok podatkowy. Dokument informuje także o wysokości podatku do zapłacenia za bieżący rok. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że rok podatkowy w Szwajcarii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Deklaracje podatkowe można składać osobiście w urzędzie skarbowym lub skorzystać z rozliczenia on-line. Urzędy poszczególnych kantonów udostępniają stosowne oprogramowanie do wykonania rozliczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Szwajcarii

Najważniejszym dokumentem potrzebnym do poprawnego rozliczenia jest druk Lohnausweis. Odpowiednik polskiego PIT-11 jest wystawiany przez pracodawców po zakończeniu roku podatkowego. W dokumencie zostają zawarte wszystkie informacje odnośnie dochodu pracownika oraz ewentualnych składek na poczet podatku dochodowego.

Urząd wymaga także przedstawienia wyciągów z konta bankowego oraz potwierdzeń opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. System podatkowy Szwajcarii pozwala na skorzystanie z wielu ulg podatkowych, a to oznacza, że konieczne będzie przedstawienie stosownych dokumentów potwierdzających koszta objęte odpisami.

Różne kantony wymagają przetrzymywania dokumentów użytych do rozliczenia oraz wydanych przez urzędy skarbowe w określonym czasie. Chcąc uniknąć ewentualnych problemów najlepiej przechowywać wszystkie dokumenty przez czas 15 lat od momentu rozliczenia.

Jakie ulgi można uzyskać w Szwajcarii?

Podatnicy w Szwajcarii mogą uzyskać szereg ulg podatkowych obniżających kwotę należną państwu. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy kanton ma swoje własne prawo podatkowe i niektóre ulgi występują tylko w konkretnych regionach kraju. Mimo to można nakreślić najczęściej występujące odpisy.

W Szwajcarii można dokonać odliczeń z tytułu:

 • kosztów uzyskania dochodu, w co wliczają się np. dojazdy do pracy, wyżywienie w pracy, zakup sprzętu potrzebnego do wykonywania pracy;
 • opłacania składek emerytalnych oraz ubezpieczeń społecznych;
 • kosztów leczenia;
 • kosztów utrzymania dzieci i wydatków na opiekę nad dziećmi przez osoby trzecie;
 • kosztów edukacji i podnoszenia kwalifikacji zawodowych;
 • odsetek od kredytów gotówkowych;
 • wydatków na cele charytatywne;
 • właściciele nieruchomości mogą także starać się o pewne ulgi z tego tytułu.

Niejednolity system podatkowy oraz ogrom ulg, z jakich można korzystać, potrafi przyprawić o zakłopotanie. Na szczęście na rynku nie brakuje firm rachunkowych zajmujących się pomocą w rozliczaniu podatków w Szwajcarii. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, co pozwoli uniknąć problemów ze szwajcarskim fiskusem.

Jak rozliczać dochód ze Szwajcarii w Polsce?

Osoby posiadające polską rezydencję podatkową, czyli zobowiązane do złożenia rocznej deklaracji podatkowej muszą wykazać dochody zagraniczne. Oznacza to, że w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG należy wprowadzić wpływy uzyskane w Szwajcarii.

Nie trzeba się na szczęście bać podwójnego opodatkowania w Polsce. Oba kraje podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Porozumienie zakłada zastosowanie tak zwanej metody wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Podatnik ma obowiązek wykazania dochodów z zagranicy, ale nie podlegają one opodatkowaniu. Zostają jednak uwzględnione podczas wyliczania stawki procentowej dla polskiego podatku dochodowego.

System podatkowy Szwajcarii różni się bardzo mocno od tego, co znamy z Polski, ale mimo to nie należy się bać rozliczenia podatków w tym alpejskim kraju. W razie problemów podatnik zawsze może skorzystać z pomocy specjalistów.

To może Cię również zainteresować

Praca w Szwajcarii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

15 komentarzy

Kaplan

Kaplan

Ciekawe, że w Szwajcarii małżonkowie mają obowiązek wspólnego rozliczania się. W Polsce to zupełnie inaczej.
Teresa

Teresa

Mam nadzieję, że wkrótce znajdę pracę w Szwajcarii i będę musiała złożyć deklarację podatkową. Teraz przynajmniej wiem, jak się do tego przygotować.
Antoni

Antoni

Od kiedy prowadzę biznes w Szwajcarii, codziennie uczę się czegoś nowego na temat tamtejszych przepisów podatkowych. Artykuł na pewno mi w tym pomoże.
Stanisław

Stanisław

Myślałem, że rozliczenia podatkowe w Szwajcarii będą prostsze. Dobrze wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę, żeby uniknąć problemów z fiskusem.
Daria

Daria

Choć nie muszę się już stresować rozliczeniem podatkowym, artykuł jest bardzo przydatny. Być może kiedyś będę miała pracę w Szwajcarii i wtedy będę wiedziała, czego się spodziewać.
Kasia Dr

Kasia Dr

Szwajcaria to wspaniałe miejsce do życia i pracy. Jednak widzę, że z rozliczeniem podatkowym mogą być pewne problemy. Dobrze wiedzieć, że są firmy oferujące pomoc w tej dziedzinie.
fox

fox

Artykul nie do konca prawdziwy jezeli ktos ma dochod i z Polski i ze Szwacarii- za kazdy dochod w Szwajcarii placimy 15 % podatku a w Polsce 19%. Zasada rozliczenia z progresją zaklada ze wszystko opodatkowane poniżej progu polskiego musi byc opodatkowane w polsce w tym przypadku 19-15 = 4% do zaplaty w Polsce.
Delicja

Delicja

W końcu coś dla mnie jako pracodawcy! Bardzo ważne, żeby poznać swoje obowiązki wobec pracowników z zagranicy i wiedzieć, jak ich poprawnie opodatkować.
Karol Duraj

Karol Duraj

Nie wiedziałem wcześniej, że rozliczenia podatkowe w Szwajcarii są tak skomplikowane. Dobra, że są specjaliści, którzy mogą pomóc w tym procesie.
Jola

Jola

A jak wygląda sytuacja gdy sie pobiera emeryture w Polsce a tu w Szwajcari zasilek dla bezrobotnych czy ktos ma jakąś wiedze trzeba sie rozliczac z Polsko ? Dziekuje.
Kasia

Kasia

Czyli jeżeli przyjeżdżam tu na kontrakt na ok 3 miesiące w ciągu roku, to mogę odebrać sobie zapłacone podatki ?
alfabiuro

alfabiuro

jak złożyć rozliczenie on-line ?
XYZ

XYZ

Szwajcarskie urzędy się nie spieszą z rozliczaniem zeznań. Standardem jest czekanie od 3 do 5 lat.
Paweł

Paweł

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Szwajcarii bo Ja dalej nic nieotrzymałem od 2015 roku do teraz ?
Paweł

Paweł

Ja rozliczam się od 2015 roku i do dzisiaj żadnego zwrotu nieotrzymałem .

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka