Praca za granicą

Zwrot podatku ze Słowenii - rozliczenie dochodów w Polsce

29 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Zwrot podatku ze Słowenii - rozliczenie dochodów w Polsce
Każda osoba legalnie zatrudniona na terenie Słowenii zostaje objęta obowiązkiem opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę za odprowadzanie stosownych składek odpowiada pracodawca, który potrąca należności z wynagrodzenia pracownika i przekazuje je na konto Administracji Finansowej Republiki Słowenii.

Zaliczki na poczet podatku dochodowego są wyliczane w oparciu o prognozy. Oznacza to, że na koniec roku podatkowego ilość wpłaconych składek może być różna od faktycznie należnego podatku dochodowego. Waśnie w związku z tym należy dokonać rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Złożenie deklaracji podatkowej jest jedynym sposobem na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku oraz skorzystanie z ulg podatkowych.

Wybierając się do pracy w Słowenii, warto zapoznać się z obowiązkami i prawami podatkowymi. Znajomość zasad rozliczania podatku zarówno w Słowenii, jak i w Polsce może zaoszczędzić późniejszych problemów.

Kiedy należy złożyć deklarację podatkową w Słowenii?

Podatnicy mają obowiązek rozliczenia się za zakończony rok podatkowy. Ten podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Administracja Finansowa Republiki Słowenii po zakończeniu roku podatkowego sama wypełnia wstępne deklaracje podatkowe i udostępnia je podatnikom do dnia 15 czerwca następnego roku po zakończonym roku podatkowym. Sprawdzoną wstępną deklarację należy w razie potrzeby uzupełnić i odesłać do urzędu.

Pamiętaj!

Podatnicy, którzy nie otrzymali do 15 czerwca wstępnej deklaracji podatkowej, są zobowiązani do pobrania stosownego formularza i złożenia zeznania w terminie do 31 lipca po zakończonym roku podatkowym.

Administracja Finansowa Republiki Słowenii dokonuje ostatecznego rozliczenia i wydaje decyzje podatkowe do 31 października. Zwrot podatku następuje do 30 dni od otrzymania przez podatnika decyzji. W razie niedopłaty podatku w tym samym terminie należy uregulować dług.

Szukasz pracy?
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Grodzisk Mazowiecki
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

W jaki sposób dokonuje się rozliczenia podatku w Słowenii?

W przypadku nieotrzymania wstępnej deklaracji podatkowej od urzędu skarbowego należy pozyskać odpowiedni formularz do wypełnienia. Druki można zdobyć w placówce urzędu skarbowego bądź za pośrednictwem strony internetowej: https://www.fu.gov.si.

Administracja Finansowa Republiki Słowenii zachęca podatników do korzystania z platformy on-line dostępnej za pośrednictwem wspomnianej witryny urzędu. Dzięki systemowi internetowemu można szybko i sprawnie dokonać rozliczenia. Platforma zawiera wszystkie potrzebne informacje oraz za jej pośrednictwem można dokonać wszystkich operacji związanych z podatkami w Słowenii.

Rozliczenie podatków w Słowenii:

 • Podczas rozliczania dochodów należy się posiłkować kartą podatkową przekazaną przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego.
 • Pracodawcy mają obowiązek wystawić odpowiednik polskiego PIT-11 do 31 stycznia po zakończonym roku podatkowym.
 • W dokumencie muszą się znaleźć informacje na temat uzyskanych dochodów oraz odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego, oraz ubezpieczeń społecznych.
 • Stosowne dokumenty należy posiadać od wszystkich pracodawców, u których świadczyło się pracę w rozliczanym roku podatkowym.
 • Przy rozliczeniu można się także posiłkować odcinkami z wypłaty, jeżeli pracodawca nie przekazał karty podatkowej.
 • Warto także posiadać dokumenty potwierdzające prawo do uzyskania ewentualnych ulg podatkowych.

Warto nadmienić, że rezydenci podatkowi Słowenii, czyli osoby przebywające w kraju ponad 183 dni w roku muszą się rozliczyć ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci podatkowi Słowenii rozliczają się jedynie z wpływów uzyskanych w tym kraju. Prawo podatkowe wyklucza wspólne rozliczenia małżonków.

Na jakie ulgi podatkowe mogę liczyć w Słowenii?

Przede wszystkim z ulg podatkowych i wszelkich odpisów mogą korzystać rezydenci Słowenii. Najważniejszą ulgą jest kwota wolna od podatku, która jest wyliczana na podstawie uzyskanych dochodów. Każdy podatnik może otrzymać odpis w wysokości co najmniej 3 500 euro.

Oprócz tego odpisy mogą dokonać osoby niepełnosprawne oraz studenci. Ci drudzy uszczuplą podstawę opodatkowania o kolejne 3 500 euro.

Władze słoweńskie przewidziały także ulgi na członków rodziny pozostających na utrzymaniu podatnika:

 • na dziecko bądź innego członka rodziny na utrzymaniu - 2 436,92 euro rocznie;
 • na dziecko wymagającego specjalnej opieki - 8 830 euro rocznie;
 • na drugie dziecko - 2 644,24 euro rocznie;
 • na trzecie dziecko - 4 418,54 euro rocznie;
 • na czwarte dziecko - 6 187,85 euro rocznie;
 • na piąte dziecko - 7 957,14 euro rocznie;
 • na każde kolejne dziecko - 1 796 euro rocznie.

Dodatkowe odpisy można dokonać ze względu na nieobowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, ale kwota odpisu nie może przekraczać 2 819,09 euro rocznie. Nierezydenci podatkowi mogą wnioskować o przyznanie ulg jeżeli są obywatelami państw Unii Europejskiej bądź Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a ich cały roczny dochód w 90% pochodzi ze Słowenii.

Rozliczenie dochodu ze Słowenii w Polsce

Polskę i Słowenię jeszcze do niedawna obowiązywały postanowienia wspólnej umowy dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania. Na jej mocy przy rozliczeniu dochodów zagranicznych stosowano metodę wyłączenia z progresją. Oznaczało to, że dochody ze Słowenii nie były opodatkowane w Polsce, ale brano je pod uwagę do wyznaczenia stawki procentowej podatku dla pozostałych dochodów.

W styczniu 2019 roku w życie weszły postanowienia Konwencji MLI między oboma państwami. Na ich mocy zmieniła się metoda rozliczania na metodę proporcjonalnego odliczenia. Zgodnie z jej założeniami polski rezydent podatkowy musi wykazać słoweński dochód w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG nawet jeżeli nie uzyskał w ojczyźnie żadnego dochodu. Dochód z zagranicy podlega opodatkowaniu w Polsce, ale podatnik ma prawo odliczyć podatek już zapłacony za granicą. Odpis nie może być wyższy od podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Przewidziano także możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej, co ma redukować do minimum ewentualny podwójny podatek dochodowy.

Jak widać, rozliczenie podatków w Słowenii nie powinno przysparzać problemów. Większość obowiązków można załatwić on-line, a przy okazji składania deklaracji podatkowej można skorzystać w wielu ulg podatkowych. Szkoda tylko, że rozliczenie przed polskim fiskusem niepotrzebnie skomplikowano.

Podsumowanie:
 • Podatnicy mają obowiązek rozliczenia się z podatku za zakończony rok podatkowy do 31 października, a zwrot podatku następuje do 30 dni od otrzymania decyzji przez podatnika w Słowenii.
 • Rezydenci podatkowi Słowenii muszą się rozliczyć ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie, natomiast nierezydenci podatkowi rozliczają się jedynie z wpływów uzyskanych w tym kraju.
 • Najważniejszą ulgą podatkową w Słowenii jest kwota wolna od podatku, która jest wyliczana na podstawie uzyskanych dochodów, a dodatkowe odpisy można dokonać ze względu na nieobowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, niepełnosprawność lub studia.
 • Od stycznia 2019 roku zmieniła się metoda rozliczania dochodów zagranicznych między Polską a Słowenią, a polscy rezydenci podatkowi muszą wykazać słoweński dochód w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG, ale mają prawo odliczyć podatek już zapłacony za granicą.

To może Cię również zainteresować

Praca Słowenia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Mirek

Mirek

Cieszę się, że artykuł opisuje, jak rozliczyć podatki w Słowenii. Gdybym w przyszłości miała okazję pracować w tym kraju, będę wiedziała, co muszę zrobić, aby uniknąć problemów związanych z podatkami.
Marcelina

Marcelina

Świetny artykuł! Cieszę się, że opisuje zasady rozliczania podatków w Słowenii w jasny i zrozumiały sposób. Bez wątpienia pomoże mi to w uniknięciu późniejszych problemów związanych z podatkami, które mogłoby mnie spotkać w pracy za granicą.
Ala

Ala

Bardzo przydatne informacje dla osób, które planują pracę w Słowenii. Cieszę się, że artykuł opisuje także ulgi podatkowe, na które możemy liczyć. Dzięki temu będę lepiej przygotowany na życie i pracę w tym kraju.
Marcin Mikuszewski

Marcin Mikuszewski

Cieszę się, że artykuł opisuje w jasny sposób zasady rozliczania podatków w Słowenii. Dzięki temu, moi pracownicy, którzy wyjeżdżają do tego kraju na misje biznesowe, będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji i mogą uniknąć późniejszych problemów związanych z podatkami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.