Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Szwajcaria

30 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

5 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Szwajcaria
Przeglądając oferty o pracę w Szwajcarii najczęściej natkniemy się na wynagrodzenia podawane w kwotach brutto. Wynika to nie tylko z większej atrakcyjności ogłoszenia, ale przede wszystkim ze skomplikowanego systemu podatkowego tego alpejskiego państwa. W głowach osób poszukujących pracy natychmiast pojawia się pytanie o wysokość zarobków "na rękę".

Wyliczenie zarobków netto w Szwajcarii jest niezwykle trudne. Proces wymaga przede wszystkim ustalenia wysokości potrąceń z wynagrodzenia. Sprawa mocno się komplikuje, gdy przyjrzymy się systemowi podatkowemu Szwajcarii. Państwo szwajcarskie składa się z 26 kantonów, a każdy z nich cechuje się własnym prawem i regulacjami podatkowymi. W efekcie nie da się podać uniwersalnego klucza na wyliczenie pensji netto, ale można wskazać drogę do wykonania obliczeń.

Różnica między brutto i netto w Szwajcarii

Wynagrodzenie brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należnych składek na poczet podatków oraz ubezpieczeń społecznych. Analogicznie wynagrodzeniem netto nazywamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po odprowadzeniu wszystkich składek. Ogólna zasada wyliczania kwoty netto jest wszędzie taka sama. Od wynagrodzenia brutto odejmujemy wysokość potraceń i uzyskujemy pensję netto.

Video

Niestety w Szwajcarii proces jest dość skomplikowany ze względu na niejednolity system podatkowy. Inne formy opodatkowania są nakładane na stałych rezydentów Szwajcarii, a inne na obcokrajowców z tymczasowymi pozwoleniami o pracę. Co więcej, każdy kanton posiada własne stopy procentowe podatków. Te są zależne od wielu czynników w tym sytuacji rodzinnej podatnika. Większość kantonów zezwala także na negocjowanie wysokości należnego podatku. Ogrom regulacji sprawia, że wyliczenie zarobków netto jest niezwykle problematyczne.

Szukasz pracy?

Pracownik biurowy - Specjalista ds. Administracji w branży nieruchomości

Trzaskoma Development

 • Szczecin
 • 8 000-12 000 zł / mc
Dodana

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Pomocnik liniii technologicznej

Dr Green Sp. z o.o.

 • Libiąż
Dodana

Doradca Klienta- umowa zlecenie

PeoplePro

 • Ruda Śląska
Dodana

Operator /-ka pobierania próbek

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
Dodana

Należy także pamiętać, że w przypadku korzystania z usług agencji pracy mogą się pojawić dodatkowe koszta odprowadzane od wynagrodzenia. W takim wypadku kwota netto zostanie uzyskana dopiero po opłaceniu należności wynikających z umowy podpisanej z biurem pracy. Wypłata może zostać uszczuplona o koszta zakwaterowania, wyżywienia czy transportu do miejsca pracy.

Jakie należności są potrącane z wynagrodzenia w Szwajcarii?

Pierwszą sprawą jest fakt, że tylko obcokrajowcy są rozliczani za pomocą podatku u źródła, nazywanego Quellensteuer. Tylko osobom pracującym w Szwajcarii poniżej 183 dni w roku i posiadające tymczasowe zezwolenia o pracę składki na podatek dochodowy od osób fizycznych pobiera pracodawca. Kolejnym warunkiem objęcia podatkiem Quellensteuer jest roczny dochód poniżej 120 000 CHF.

Video

Pracowników tymczasowych do urzędu zgłasza pracodawca i otrzymuje informację zwrotną o wysokości składek, jakie musi potrącić. Na wysokość stawki podatku ma wpływ wiele czynników i tak podatników przydziela się do taryf uwarunkowanych sytuacją rodzinną. Dodatkowo pod uwagę bierze się liczbę dzieci podatnika oraz przynależność do kościoła. Nie bez znaczenia jest także miejsce zamieszkania. W efekcie dwie osoby na tym samym stanowisku będą objęte różnymi stawkami podatku.

Co w przypadku kiedy dochody przekroczą 120 000 CHF rocznie bądź pracownik otrzyma stałe pozwolenie na pracę typu C? Wtedy z wynagrodzenia nie potrąca się podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnicy mają obowiązek rocznego rozliczenia się z fiskusem i w tym procesie ustala się wysokość podatku, który należy opłacić samodzielnie raz do roku.

Oznacza to, że de facto z samej wypłaty pobiera się mniej o podatki dochodowe. Mimo to należy pamiętać o odłożeniu pieniędzy na dokonanie wpłaty należności raz do roku. Wspomnieliśmy o podatkach, a nie podatku, ponieważ system podatkowy Szwajcarii uwzględnia aż trzy daniny od dochodu. Osoby legalnie zatrudnione muszą zapłacić podatek federalny, podatek kantonowy oraz podatek gminny.

Jedynie podatek federalny jest regulowany przez rząd i identyczny dla wszystkich mieszkańców Szwajcarii. Stawki rosną progresywnie w zależności od uzyskanego dochodu. W 2023 roku obowiązują następujące stawki procentowe dla poszczególnych dochodów rocznych osoby samotnej:

STAWKI PROCENTOWE PODATKU DOCHODOWEGO W SZWAJCARII:

Dla osoby samotnej:

 • 0 CHF - 14 800 CHF - 0%
 • 14 800 CHF - 32 200 CHF - 0,77%
 • 32 200 CHF - 42 200 CHF - 0,88%
 • 42 200 CHF - 56 200 CHF - 2,64%
 • 56 200 CHF - 73 900 CHF - 2,97%
 • 73 900 CHF - 79 600 CHF - 5,94%
 • 79 600 CHF - 105 500 CHF - 6,60%
 • 105 500 CHF - 137 200 CHF - 8,80%
 • 137 200 CHF - 179 400 CHF - 11%
 • 179 400 CHF - 769 600 CHF - 13,20%
 • 769 600 CHF i więcej – 11,5%

Dla małżonków z małoletnim dzieckiem:

 • 0 CHF - 28 800 CHF - 0%
 • 28 801 CHF - 51 800 CHF - 1%
 • 50 801 CHF - 59 400 CHF - 2%
 • 58 401 CHF - 76 700 CHF - 3%
 • 76 701 CHF - 92 000 CHF - 4%
 • 92 001 CHF - 105 400 CHF - 5%
 • 105 401 CHF - 116 900 CHF - 6%
 • 116 901 CHF - 126 500 CHF - 7%
 • 126 501 CHF - 134 200 CHF - 8%
 • 134 201 CHF - 139 900 CHF - 9%
 • 139 901 CHF - 143 800 CHF - 10%
 • 143 801 CHF - 145 800 CHF - 11%
 • 145 801 CHF - 147 700 CHF - 12%
 • 147 701 CHF - 912 600 CHF - 13%
 • 8912 601 CHF i więcej – 11,5%

Wysokość podatku kantonowego jest zależna od regionu oraz sytuacji rodzinnej podatnika. W efekcie może on wynieść od 4,5% do nawet 16%. Podatki gminne nie są pobierane we wszystkich gminach i zazwyczaj są uzupełnieniem podatku kantonowego.

Z wynagrodzenia w Szwajcarii są pobierane nie tylko składki na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale także składki na ubezpieczenia społeczne. Ich koszt jest dzielony między pracodawcę i pracownika po połowie.

Składki odliczanie od pensji w Szwajcarii:

 • na ubezpieczenie emerytalne oraz ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa, co w sumie wynosi 5,125%;
 • na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia od wynagrodzenia nieprzekraczającego 148 000 CHF rocznie, co wynosi 1,1%;
 • na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wysokość uzależniona od wykonywanego zawodu;
 • na kasę emerytalną przy dochodach w granicach od 21 150 do 84 600 CHF. Wysokość uzależniona od rodzaju ubezpieczenia i wieku podatnika.

Wynagrodzenie może też być objęte potrąceniami na nieobowiązkowe ubezpieczenia, co musi zostać ujęte w umowie z pracodawcą.

Jak liczyć wynagrodzenie netto w Szwajcarii?

W przypadku rozliczania się na zasadach obejmujących stałych rezydentów wystarczy odjąć z wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne. Należy jednak pamiętać, że podatek dochodowy od osób fizycznych trzeba będzie raz do roku opłacić po złożeniu deklaracji podatkowej, co musi nastąpić do 31 marca każdego roku.

Jeżeli podatnik został objęty Quellensteuer, to musi z wynagrodzenia brutto odliczyć podatek dochodowy w wysokości ustalonej przez urząd podatkowy danego kantonu. Następnie należy odjąć składki ubezpieczeniowe oraz ewentualne obciążenia narzucone przez agencje pracy.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Szwajcarii

Samodzielne wyliczenie wynagrodzenia netto może się okazać zbyt ciężkie. Na szczęście z pomocą przychodzą kalkulatory internetowe. Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na wyliczenie przybliżonych pensji netto na podstawie informacji podanych przez pracownika. Aplikacje posiadają w swojej bazie informacje na temat bieżących stawek procentowych wszystkich kantonów, więc dają mniej więcej dobry obraz przyszłych wynagrodzeń.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://ethz.ch/en/the-eth-zurich/working-teaching-and-research/welcome-center/services-and-downloads/salary-calculator.html

https://www.lohncomputer.ch/en/calculator/

https://neuvoo.ch/tax-calculator/

https://www.icalculator.info/switzerland.html

To może Cię również zainteresować

Praca w Szwajcarii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

5 komentarzy

Ponikwia

Ponikwia

Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, jak trudne jest wyliczenie wynagrodzenia netto w Szwajcarii. Ten artykuł bardzo mi pomógł zrozumieć cały proces. Teraz wiem, co muszę zrobić, by móc korzystać z usług kalkulatorów internetowych.
Marianek

Marianek

Jako osoba szukająca pracy za granicą, temat wynagrodzeń w Szwajcarii jest dla mnie niezwykle ważny. Ten artykuł pozwolił mi trochę zrozumieć system podatkowy w tym kraju. Będę musiała zastanowić się, czy warto tam pracować.
Rodeo

Rodeo

To jakieś nieporozumienie! W Szwajcarii dochody są tak wysokie, a jednak taki skomplikowany system podatkowy. Nie dziwię się, że tylu ludzi tam nie pracuje. Samodzielne wyliczenie wynagrodzenia netto graniczy z cudem.
Słowik

Słowik

Bardzo ciekawy artykuł. Od dawna interesowałem się zasadami rozliczania wynagrodzeń w Szwajcarii, dlatego z zainteresowaniem przeczytałem ten artykuł. To naprawdę trudny temat, ale dzięki temu artykułowi udało mi się przybliżyć sobie zagadnienia podatkowe w Szwajcarii.
Wilk.

Wilk.

Powiedzcie mi jaki jest procent podatku jak sie byly z 2 miesiace i zarobionych 12 tyś CHR

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.