Praca za granicą

Zwrot podatku ze Szwecji - rozliczenie dochodów w Polsce

1 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

6 komentarzy
Zwrot podatku ze Szwecji - rozliczenie dochodów w Polsce
Legalne zatrudnienie w Szwecji wiąże się z obowiązkiem płacenia podatku dochodowego w Szwecji. System podatkowy tego kraju zakłada aż trzy formy opodatkowania zależne od kilku czynników. Podatnicy podobnie, jak w Polsce po zakończeniu roku podatkowego muszą się rozliczyć z urzędem skarbowym, który w Szwecji nosi nazwę Skatteverket.

Nie każdy podatnik jest zobowiązany do składania deklaracji podatkowej. Jednak składając stosowne zeznanie, można się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku. W jaki sposób rozliczać się ze szwedzkim fiskusem? Jak rozliczyć dochody ze Szwecji w Polsce? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.

Kto ma obowiązek rozliczenia podatku w Szwecji?

Skatteverket przewidział aż trzy podatki dochodowe, którymi są podatek gminny, podatek państwowy oraz SINK. Zacznijmy od tego ostatniego, który jest nakładany na osoby pracujące tymczasowo w Szwecji i zamieszkałe na stałe w innym państwie.

Podatek SINK (statlig inkomstskatt för utomlands bosatta) został ustanowiony w celu uproszczenia obowiązku podatkowego dla nierezydentów Szwecji. W przypadku, gdy osoba przebywa i pracuje w Szwecji poniżej 183 dni, staje się nierezydentem. W takim wypadku może ona podlegać podatkowi SINK. Oznacza to, że z wynagrodzenia pracodawca potrąca składki podatku w wysokości 25%. Taki podatnik nie ma obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego. Stosowną informację o dochodach i odliczonych podatkach dostarcza fiskusowi pracodawca za pośrednictwem formularza KU-13. Niestety opłacając podatek SINK, nie posiada się prawa do skorzystania z ulg podatkowych. Jednak to podatnik decyduje o narzuceniu tego opodatkowania, co robi, składając odpowiedni wniosek po podjęciu zatrudnienia. Wniosek ten za tymczasowego pracownika może też złożyć pracodawca.

Osoby niekorzystające z opodatkowania SINK i rezydenci podatkowi Szwecji mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowych. Przy rozliczeniu rocznym mają możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, co wynika między innymi z zastosowania ulg podatkowych.

Kiedy należy rozliczyć podatki w Szwecji?

Podatnicy w Szwecji muszą się rozliczyć po zakończeniu roku podatkowego, który jest w tym kraju tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Do rozliczenia się jest potrzebna deklaracja podatkowa (Inkomstdeklaration), którą urząd skarbowy rozsyła na adresy zamieszkania podatników na przełomie marca i kwietnia każdego roku. W przypadku braku deklaracji należy pobrać stosowny dokument ze stron urzędu i wypełnić dokument samodzielnie.

Video

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek - Wałbrzych **OD ZARAZ!**

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Wałbrzych
  • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Inżynier Produktu

Elektromontaż-Lublin Sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana

Pomocnik liniii technologicznej

Dr Green Sp. z o.o.

  • Libiąż
Dodana

Poszukujemy kelnerek

WAPO sp. z o.o.

  • Warszawa
  • 4 500-7 500 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Inkomstdeklaration zostaje wypełniona przez urząd skarbowy i zadaniem podatnika jest sprawdzenie zeznania oraz naniesienie ewentualnych poprawek czy informacji o chęci skorzystania z ulg podatkowych. Wypełnioną deklarację trzeba złożyć w urzędzie drogą pocztową bądź elektroniczną do 2 maja. Należy pamiętać, że w tym terminie dokumenty muszą się znaleźć w urzędzie, co jest kluczowe przy wysyłce pocztą.

Skatteverket rozlicza deklaracje podatników i wydaje ostateczne decyzje od września do grudnia. Wtedy podatnik dowiaduje się czy otrzyma zwrot nadpłaconego podatku, czy też musi w terminie 90 dni wyrównać ewentualne niedopłaty.

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Szwecji?

Rozliczenie ze szwedzkim fiskusem bazuje na dwóch najważniejszych dokumentach. Pierwszym z nich jest wspomniana wyżej deklaracja podatkowa Inkomstdeklaration, wysyłana przez urząd skarbowy do podatników. To w niej nanosi się ewentualne poprawki i odsyła wypełnioną do Skatteverket.

W celu rozliczenia podatku konieczny jest także formularz KU-13 będący odpowiednikiem polskiego PIT-11. Dokument ten jest rozsyłany przez pracodawców na adresy zamieszkania pracowników. W druku znajdują się wszystkie informacje na temat dochodu oraz odprowadzonych składek. Należy pamiętać, że konieczne jest posiadanie stosownych druków KU-13 od każdego pracodawcy, u jakiego było się zatrudnionym w minionym roku podatkowym.

Podatnicy korzystający z ulg podatkowych muszą wykazać stosowne rachunki uprawniające ich do wykorzystania odpisów. Warto więc gromadzić rachunki za wynajem mieszkania, czy podróże związane z pracą.

Z jakich ulg można skorzystać w Szwecji?

Najczęściej stosowaną ulgą podatkową jest ta wynikająca z prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. O ten odpis mogą się starać osoby zamieszkałe na stałe za granicą Szwecji, ale zmuszone na potrzeby zatrudnienia do wynajmu mieszkania. Skorzystanie z ulgi wymaga przedstawienia dokumentów potwierdzających koszta ponoszone na wynajem zakwaterowania. Potrzebne są umowy oraz rachunki za media. Podatnik może też z tego tytułu odpisać koszta podróży między Polską a Szwecją.

Odliczeniu podlegają również koszta poniesione za transport z miejsca zamieszkania w Szwecji do pracy na terenie Szwecji. W tym wypadku także konieczne jest wykazanie biletów za przejazdy bądź rachunków za paliwo.

Fiskus przewidział także odpisy z tytułu kosztów poniesionych za podróże służbowe tzw. Traktamente. W przypadku delegacji warto zachowywać wszystkie dokumenty potwierdzające koszta transportu, zakwaterowania czy wyżywienia.

Video

Czy muszę rozliczyć podatek dochodowy w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi co roku muszą się rozliczyć z polskim urzędem skarbowym. Jeżeli więc podatnik posiada w kraju "centrum zainteresowań osobistych" bądź uzyskał w kraju dochód, podlegający opodatkowaniu to jest zobowiązany do wypełnienia deklaracji podatkowej. W przypadku czerpania dochodu także w Szwecji konieczne jest wykazanie tych wpływów w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Dochody ze Szwecji nie podlegają jednak opodatkowaniu. Na mocy umowy między oboma państwami stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że zagraniczny dochód, w tym wypadku szwedzki, nie podlega opodatkowaniu. Jest on jednak brany pod uwagę w przypadku wyliczenia stopy procentowej podatku dochodowego nakładanego na pozostały dochód pochodzący z Polski.

Jak widać, rozliczenie ze szwedzkim fiskusem jest stosunkowo proste do wykonania. Także przed polskimi organami skarbowymi nie trzeba się bać zapłacenia podwójnego podatku. Oczywiście można też skorzystać z pomocy firm wyspecjalizowanych w składaniu zeznań podatkowych. Taka opcja pozwoli na zapobiegnięcie ewentualnym pomyłkom.

To może Cię również zainteresować

Praca Szwecja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

6 komentarzy

Rox

Rox

Często zatrudniam pracowników z Polski na krótsze okresy czasu i wiem, jak trudne jest to z podatkami. Bardzo przydatne informacje w artykule, które na pewno pomogą mi w rozliczeniach z fiskusem.
Tamara

Tamara

Wszystko fajnie, tylko jak tu znaleźć pracę w Szwecji, skoro nie znam szwedzkiego i nie mam tam żadnych znajomych? Niektóre informacje w artykule są bardzo przydatne, ale bez pracy to i podatki nie są potrzebne.
alpy

alpy

Chyba nie będę szukać pracy w Szwecji, skoro trzeba tam jeszcze tyle z podatkami kombinować. Choć może to i dobrze, bo ostatecznie to pracodawcy płacą podatki, a nie ja.
Asia

Asia

Ja jestem pracownikiem z Polski i pracuję czasowo w Szwecji, więc wiem, co to jest SINK. Podatek ten nie jest zbyt korzystny dla mnie, ale dzięki artykułowi dowiedziałem się, że istnieją też ulgi podatkowe, których mogę skorzystać.
peter

peter

pracowałem w polsce od stycznia do 10 czerwca 2020r. pózniej w szwecji od 15 czerwca do 9 grudnia 2020 jak się mam rozliczyć
Jx gxdx

Jx gxdx

A ja słyszałam że w Polsce nie trzeba się rozliczać pracując w Szwecji

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.