Praca za granicą

Podatek dochodowy w Szwecji - stawki podatkowe

1 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze
Podatek dochodowy w Szwecji - stawki podatkowe
Osoby pracujące legalnie w Szwecji są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku tego skandynawskiego państwa system podatkowy przewiduje aż trzy podatki dochodowe i pracownik musi sobie zdawać sprawę z tego, jakie obowiązki narzuca na niego szwedzki fiskus.

Urząd skarbowy w Szwecji nosi nazwę Skatteverket i to w nim należy się rozliczać z podatków. Szwedzki fiskus opracował dość osobliwy system podatkowy, który może przysporzyć nieco problemów osobom niezaznajomionym z jego działaniem. Nim przejdziemy do szczegółów, warto nadmienić, że podatki w Szwecji są naprawdę wysokie, ale co ciekawe społeczeństwo ma w zwyczaju nienarzekanie na system. Wręcz przeciwnie większość Szwedów uznaje, że inwestowanie w państwo jest gwarantem rozwoju społeczeństwa. Przyjrzyjmy się więc temu osobliwemu systemowi.

SINK — podatek dochodowy dla nierezydentów w Szwecji

Skatteverket rozwiązał w bardzo ciekawy sposób opodatkowanie emigrantów zarobkowych pracujących tymczasowo na terenie Szwecji. Osoby pracujące na szwedzkiej ziemi poniżej 183 dni są nierezydentami i posiadają ograniczony obowiązek podatkowy. W efekcie oznacza to nałożenie podatku SINK (statlig inkomstskatt för utomlands bosatta).

W 2023 roku stawka procentowa podatku SINK wynosi 25%. Osoby pracujące tymczasowo w Szwecji nie tylko płacą niższy podatek dochodowy odprowadzany z wynagrodzenia przez pracodawcę, ale także nie muszą się rozliczać z fiskusem. Po zakończeniu roku podatkowego do 31 stycznia pracodawca informuje urząd skarbowy na druku KU-13 o odprowadzonych składkach. Na tym kończy się obowiązek rozliczania, ale podatnik nie otrzyma możliwości skorzystania z ulg, a co za tym idzie, nie ma prawa do zwrotu nadpłaconego podatku.

Szukasz pracy?

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

(PS) Sprzedawca do cukierni

SGP APT Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Sortowanie paczek - Praca od zaraz! - ZMIANY NOCNE

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Wałbrzych
  • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik działu kadr

MAJET

  • Bielsko-Biała
  • 5 000-6 000 zł / mc
Dodana

(PS ) Pracownik produkcji

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Tutaj warto zaznaczyć, że o opodatkowaniu SINK decyduje sam podatnik. Po przybyciu do Szwecji w celu zarobkowym należy złożyć wniosek samodzielnie bądź za pośrednictwem pracodawcy o narzucenie podatku SINK. W przeciwnym razie można skorzystać z innej formy opodatkowania.

Podatek dochodowy dla rezydentów w Szwecji

Wspomnieliśmy o trzech podatkach dochodowych. Pierwszym z nich jest wyżej wspomniany SINK, a kolejne dwa to podatek gminny oraz państwowy. Skatteverket podzielił główny podatek dochodowy na dwie formy, które nie zawsze trzeba płacić. Wszystko zależy od dochodu, jaki się uzyskuje rocznie.

Podatek gminny jest narzucany na wszystkie osoby czerpiące dochód w Szwecji i zależy od miejsca zamieszkania podatnika. W zależności od zamieszkanej komuny podatek gminny może wynieść od 29% do około 34%. Temu podatkowi podlegają wszyscy rezydenci podatkowi. Aktualnie średnio podatek gminny w Szwecji wynosi 32,24%. Gminą, która najbardziej podwyższyła swoje podatki w 2023 roku jest Vara, gdzie podatek ten wzrósł o 0,6%.

Podatek państwowy jest już zależny od dochodów uzyskiwanych w skali roku. To obciążenie zostaje narzucone w wysokości 20% na dochody przekraczające w 2023 roku 598 500 SEK. Należy mieć świadomość, że narzucenie podatku państwowego nie znosi z podatnika obowiązku opłacenia podatku gminnego.

Jak się rozlicza podatki w Szwecji?

Rok podatkowy w Szwecji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Po upływie roku podatkowego konieczne jest rozliczenie się z fiskusem. Szwedzki urząd skarbowy rozsyła deklaracje podatkowe na adresy zamieszkania. W 2019 roku rozsyłał je w terminie od 19 marca do 15 kwietnia. Podatnicy mieli obowiązek złożenia wypełnionych dokumentów do 2 maja. Należy zaznaczyć, że osoby opodatkowane SINK, które chcą się rozliczyć, muszą samodzielnie pobrać deklarację i wypełnić.

Ważne!
Podatnicy mają prawo skorzystania z ulg podatkowych w momencie gdy są rezydentami szwedzkimi, czyli zamieszkują ten kraj ponad 183 dni. Warunkiem uzyskania ulg jest dochód ze Szwecji przekraczający 90% ogólnego dochodu.

Deklaracje można składać w urzędzie za pomocą poczty, bądź drogą elektroniczną. Otrzymane od Skatteverket deklaracje należy sprawdzić i ewentualnie uzupełnić o dodatkowe informacje. Do rozliczenia jest potrzebna karta podatkowa wydawana przez pracodawcę. Dokument KU-13, czyli odpowiednik polskiego PIT-11, jest wysyłany przez pracodawców do końca lutego. Na nim znajdują się wszystkie informacje odnośnie dochodów oraz odprowadzonych składek. Do rozliczenia są potrzebne druki KU-13 od każdego pracodawcy, dla którego pracowało się w rozliczanym roku podatkowym.

Skatteverket wydaje decyzje dotyczące rozliczenia w okresie od września do grudnia. Wtedy podatnik dowiaduje się, czy otrzyma zwrot podatku, czy też do 90 dni musi nadpłacić ewentualne niedopłaty.

Polscy pracownicy mogą się ubiegać o ulgi podatkowe z tytułu dojazdu do miejsca pracy oraz podróży z Polski. Odpisy można dokonać także z tytułu ponoszenia kosztów wyżywienia czy zakwaterowania. W przypadku obu ulg konieczne jest przedstawienie rachunków za wszystkie ponoszone koszta.

Czy zapłacę podwójny podatek za pracę w Szwecji?

Polskę i Szwecję wiąże umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu. Na jej mocy stosuje się tak zwaną metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że dochód uzyskany za granicą nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Zostaje on jednak wliczony do określenia stopy procentowej dla podatku narzuconego na polski dochód. Polscy rezydenci podatkowi wykazują zagraniczny dochód w deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Podatki w Szwecji są wysokie, a sam system na pierwszy rzut oka może się wydawać skomplikowany. Po bliższym poznaniu okazuje się jednak dość prosty i sprawiedliwy. Szwedzi akceptują wysokie podatki, ponieważ za nie mogą liczyć na spore profity od państwa w postaci wielu zasiłków i ułatwień finansowych.

To może Cię również zainteresować

Praca Szwecja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

urzędnik od 20 lat

urzędnik od 20 lat

Wydaje mi się, że system podatkowy w Szwecji wymagałby sporej liczby dodatkowych formalności, ale na pewno jest jakieś rozwiązanie, które pozwoli pracownikom i pracodawcom równocześnie zyskać. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią drogę.
Polina

Polina

Ciekawe, co Szwecja ma do zaoferowania osobom, które chcą pracować na miejscu. Może warto się nad tym zastanowić...
Ewa

Ewa

Mam wrażenie, że w Szwecji niełatwo o pracę, a dodatkowo musiałabym się borykać z tak wysokim opodatkowaniem. To raczej nie dla mnie...
Mazan

Mazan

Podatek SINK brzmi ciekawie, ale przy tak wysokiej stawce nie wiem, czy warto pracować w Szwecji. Ale z drugiej strony, może to jest tylko kwestia perspektywy...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.