!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Australia

22 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

0 komentarzy

Kalkulator zarobków brutto-netto Australia
Przeglądając oferty o pracę bardzo często natkniemy się na ogłoszenia zawierające stawki brutto. Taki proceder ma swoje uzasadnienie w kilku czynnikach. Przede wszystkim często pracodawca nie jest w stanie określić jak wysokie składki będzie należało odprowadzić z wynagrodzenia danego pracownika. Z drugiej strony zarobki brutto prezentują się bardziej okazale.

Tak czy inaczej, osoba poszukująca pracy musi na własną rękę sprawdzić, ile faktycznie otrzyma pieniędzy na rękę za swoją pracę. W Australii podobnie, jak w innych państwach metoda wyliczania pensji netto jest uniwersalna. Problemem jest ustalenie wysokości należności, jakie muszą być potrącane z wynagrodzenia.

System podatkowy w Australii dzieli podatników na dwie kategorie i w zależności od statusu rezydencji stosuje inną formę opodatkowania. W efekcie przed wykonaniem obliczeń należy sprawdzić kilka ważnych kwestii. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób obliczyć australijskie wynagrodzenie netto.

Różnica między brutto i netto w Australii

Nim przejdziemy do ewentualnych obliczeń, konieczne jest ustalenie czym są wynagrodzenia brutto i netto. W Australii ich definicja nie różni się od tej znanej z Polski. Tak więc pensja brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należnych podatków. Analogicznie pensja netto to kwota, jaką pracownik otrzyma na rękę po dokonaniu wszystkich potrąceń.

W Australii należności nakładane na wynagrodzenie różnią się między innymi ze względu na status rezydencji. Ogólnie jednak z wypłaty potrąca się podatek dochodowy od osób fizycznych oraz opłatę na poczet służby zdrowia, czyli tak zwane Medicare.

Należy również pamiętać, że w przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy z wynagrodzenia mogą zostać potrącone dodatkowe opłaty. Biura pracy mogą pobierać zwrot za koszta poniesione między innymi z tytułu zakwaterowania, dojazdów do miejsca pracy czy wyżywienia. W takiej sytuacji dopiero po potrąceniu należności wynikających z umowy otrzymamy pensję netto.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Australii?

Pierwszym i najważniejszym obciążeniem, jakie obowiązkowo potrąca się z wynagrodzenia, jest oczywiście podatek dochodowy od osób fizycznych. Australijskie prawo przewiduje dwie formy opodatkowania zależne od statusu rezydencji podatnika. Osoby będące rezydentami Australii, czyli przebywające w kraju ponad 183 dni w roku podatkowym podlegają pod pięć progów procentowych. Co ważne rezydenci mają prawo do skorzystania z kwoty wolnej od podatku i nie zapłacą fiskusowi za dochody poniżej 18 200 AUD rocznie.

Nierezydenci oraz osoby przebywające w Australii na wizie Work and Holiday podchodzą pod trzy progi procentowe. Niestety nie są one uprawnione do skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Przyjrzyjmy się poszczególnym stawkom procentowym dla podatku dochodowego według rocznych dochodów.

Stawki podatkowe dla rezydentów i nierezydentów podatkowych w Australii:

Dla rezydentów:

  • dochód do 18 200 AUD rocznie - 0%
  • dochód od 18 201 do 37 000 AUD - 19 centów (19%) od każdego dolara powyżej 18 200 AUD
  • dochód od 37 001 do 90 000 AUD - 3 572 AUD plus 32,5 centów (32,5%) od każdego dolara powyżej 37 000 AUD
  • dochód od 90 001 do 180 000 AUD - 20 797 AUD plus 37 centów (37%) od każdego dolara powyżej 90 000 AUD
  • dochód powyżej 180 001 AUD - 54 097 AUD plus 45 centów (45%) od każdego dolara powyżej 180 000 AUD
     

Dla nierezydentów:

  • dochód do 90 000 AUD - 32,5 centów (32,5%) od każdego dolara
  • dochód od 90 001 do 180 000 AUD - 29 250 AUD plus 37 centów (37%) od każdego dolara powyżej 90 000 AUD
  • dochód powyżej 180 001 AUD - 62 550 AUD plus 45 centów (45%) od każdego dolara powyżej 180 000 AUD

Oprócz podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązkowe należności obejmują tak zwane Medicare, czyli podatek na służbę zdrowia. Ten wynosi 2%, ale należy wspomnieć, że podatnicy mają możliwość zredukowania Medicare nawet do 0%. Ewentualna ulga jest zależna od wysokości dochodu oraz sytuacji rodzinnej. Aktualne szczegółowe stawki oraz informacje o odliczeniach znajdziecie na stronie australijskiego urzędu podatkowego: https://www.ato.gov.au.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Australii?

Ogólny sposób wyliczenia pensji netto jest dość prosty. Wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć należne potrącenia i w efekcie uzyskujemy kwotę netto. W przypadku Australii trzeba mieć świadomość swojego statusu rezydencji, ponieważ wpłynie to na wysokość stawek procentowych.

Przykładowo rezydent za roczny dochód w wysokości 35 000 AUD zostanie objęty stawką 19%. Podatek zostanie naliczony od dochodu przekraczającego 18 200 AUD. Tak więc odejmujemy kwotę wolną od podatku i uzyskujemy podstawę opodatkowania w wysokości 16 800 AUD. Następnie wyliczamy 19% od tej kwoty, co nam daje 3 192 AUD należnego podatku. W efekcie wynagrodzenie netto wyniesie 31 808 AUD. Oczywiście w konkretnych przypadkach trzeba odliczyć jeszcze Medicare oraz ewentualne nieobowiązkowe składki.

Nierezydent podatkowy uzyskując rocznie 35 000 AUD, podlega innej formie opodatkowania. Przede wszystkim nie pomniejszy podstawy opodatkowania przez kwotę wolną od podatku. Tak więc całe wynagrodzenie brutto jest podstawą, od której odejmujemy 32,5% podatku dochodowego. Mimo takiego samego dochodu nierezydent podatkowy Australii zapłaci aż 11 375 AUD. Na rękę otrzyma więc 23 625 AUD.

Video

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Australii

Nie wszyscy czują się dobrze w zadaniach matematycznych. Na szczęście obliczeń nie trzeba wykonywać samemu, a z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonych zarobków, jakie pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę.

Należy pamiętać, że kalkulatory wynagrodzeń podają przybliżone wyniki i nie zawsze uwzględniają wszystkie czynniki. Mimo to dają dość dobry pogląd na to jakich zarobków "na rękę" można się spodziewać.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.paycalculator.com.au/

https://salary.calculatorsaustralia.com.au/

https://au.neuvoo.com/tax-calculator/

https://www.australiansalaries.com.au/salary/net-calculator

To może Cię również zainteresować

Praca w Australii

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.