Praca za granicą

Zarobki Japonia - ile można zarobić w Japonii?

26 sierpnia 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 9 głosów

9 głosów

12 komentarzy
Zarobki Japonia - ile można zarobić w Japonii?
Wiele osób zdaje się być oczarowanych Japonią. Egzotyczny kraj wyspiarski, zdający się być technologicznie daleko przed Polską. To z Japonią kojarzymy wielkie koncerny nowych technologii i mamy wyobrażenie kultu ludzi zachodu. Cała otoczka wokół Państwa Kwitnącej Wiśni sprawia, że wielu Polaków stara się znaleźć pracę właśnie w tym niezwykłym kraju.

Rzeczywistość życia w Japonii nie jest jednak tak kolorowa, jakby mogło się wydawać. Zarobki mogą faktycznie kusić znacznie wyższą wartością niż nad Wisłą. Jednak znalezienie pracy w Japonii wcale nie jest takie łatwe. Wiele firm wymaga nie tylko komunikatywnej znajomości języka japońskiego, ale wręcz umiejętności posługiwania się nim na poziomie biznesowym czy technicznym.

Japoński rynek cierpi na niedobór fachowców w takich branżach jak finanse, IT, medycyna czy inżynieria. Nie oznacza to jednak, że każdy specjalista otrzyma pracę od ręki. Bez umiejętności komunikacji oraz znajomości lokalnej kultury znalezienie pracy może być niezwykle trudne. Na stanowiska niewymagające znajomości języka japońskiego aplikują zaś dziesiątki osób. Przebicie się nie jest więc łatwe. Czy warto starać się o pracę w Japonii? Sprawdźmy, ile zarabia się w kraju Samurajów.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Dyspozytor mocy - ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland S.A.

 • Dąbrowa Górnicza
Dodana

Elektronik - ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland S.A.

 • Dąbrowa Górnicza
Dodana

Nauczyciel wychowania przedszkolnego Bronowice

Przedszkole Publiczne Żyrafy

 • Kraków
 • 7 000-7 500 zł / mc
Dodana

Płaca minimalna w Japonii zależna od prefektury

Od 2008 roku rynek japoński cierpi na regularne spadki średniego wynagrodzenia. Rząd kraju stara się poprawić sytuację, między innymi podnosząc kwotę minimalną godzinowego wynagrodzenia. W 2019 roku została wprowadzona podwyżka windująca pierwszy raz w historii godzinową stawkę minimalną ponad poziom 900 Jenów japońskich (JPY). Dokładnie 901 JPY. W 2023 roku stawka minimalna wynosi 961 JPY, widzimy więc, że w ciągu ostatnich czterech lat nie wzrosła ona zbyt wysoko.

Trzeba jednak zaznaczyć, że narodowa stawka minimalna jest tylko wytyczną dla władz poszczególnych prefektur. To one ustalają ostateczne stawki minimalne w swoich regionach. Wysokość poszczególnych kwot minimalnych waha się o około 12,5% w górę i dół. Najwięcej zarobią pracownicy niższego szczebla w Tokio, gdzie za godzinę otrzymają co najmniej 1 072 JPY. Najmniej zarabiają pracownicy m.in. w prefekturze Kagoshima, gdzie stawka wynosi 853 JPY za godzinę.

Przed wyjazdem do Japonii warto więc sprawdzić, jaka płaca minimalna będzie obowiązywała w naszym miejscu docelowym. Oczywiście wysokość płac minimalnych obrazuje również koszta życia w danym regionie. Jak można się domyślić, w Tokio trzeba będzie ponieść najwyższe koszta.

Najwyższa płaca minimalna obowiązuje w prefekturach (Top 10):

 • Tokio: 1 072 JPY/h
 • Kanagawa: 1 071JPY/h
 • Osaka: 1 023 JPY/h
 • Saitama: 987 JPY/h
 • Aichi: 986 JPY/h
 • Chiba: 984 JPY/h
 • Kyoto: 968 JPY/h
 • Hyogo: 960 JPY/h
 • Shizuoka: 944 JPY/h
 • Mie: 933 JPY/h

Wynagrodzenie minimalne jest nie bez przyczyny podawane w stawkach godzinowych. W Japonii nie ma konkretnych regulacji odnośnie tygodniowego czasu pracy. Wręcz przeciwnie kultura japońska wymaga od obywateli całkowitego oddania się pracy. W efekcie Japończycy pracują najwięcej na świecie. Nikogo nie dziwi 13-godzinny dzień w biurze i 6-dniowy tydzień pracy. Badania pokazują, że przeszło 20% obywateli pracuje ponad 49 godzin tygodniowo.

Ile wynoszą średnie zarobki w Japonii?

Nim przejdziemy do konkretnych kwot, warto zwrócić uwagę na zależności wpływające na wysokość wynagrodzenia. W Japonii bardzo poważnie podchodzi się do kwestii wieku, doświadczenia oraz płci. W efekcie zarobki rosną wraz z wiekiem oraz zdobywanym doświadczeniem w danym zawodzie. Młode osoby nie mogą liczyć na takie same zarobki jak ich starsi koledzy na tych samych stanowiskach. Konserwatywna kultura japońska ciągle postępuje z przekonaniem, że kobiety powinny zajmować się domem, dlatego różnice między zarobkami pracowników w zależności od płci również są spore. Szczególnie widać to porównując pensje nieco starszych grup pracowników, gdzie kobiety rocznie zarabiają nawet kilkaset tysięcy Jenów mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach. Różnice są dużo mniejsze w przypadku młodszych pracowników.

Firmy analityczne prowadzą badania rynku i dzięki nim możemy poznać średnie zarobki w Japonii. Ostatnie statystyki pokazują, że średnie roczne zarobki Japończyków wynoszą około 6 170 000 JPY. Wyniki pochodzą z analiz pensji pracowników w wieku od 20 do 65 lat. W przypadku tylko młodszych pracowników roczne pensje plasują się na średnim poziomie 4,9 mln JPY.

Video

Na najlepsze wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy takich branż, jak IT, finanse, medycyna czy przemysł produkcyjny. Średnie zarobki dla tych branż przekraczają 4,9 mln JPY. W mniej wymagających sektorach, jak handel czy gastronomia średnie zarobki wynoszą około 4 mln JPY rocznie.

Ile realnie zarabia się w Japonii?

Wiemy, jak prezentują się średnie zarobki w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale ile faktycznie można zarobić w Japonii? Przyjrzyjmy się kilku ofertom pracy kierowanym do obcokrajowców.

 • Nauczyciel języka angielskiego - 6 555 000 JPY/rocznie
 • Stomatolog - 1 290 000 JPY/ miesięcznie
 • Adwokat - 1 080 000 JPY/miesięcznie
 • Kelner - 163 000 JPY/miesięcznie
 • Agent nieruchomości - 6 990 000 JPY/rocznie
 • Lekarz - 9 220 000 JPY/rocznie

Tak się prezentują stawki oferowane przez pracodawców poszukujących zagranicznych pracowników. Jak widać, wynagrodzenia stoją na wysokim poziomie, a w większości przypadków wysokość zarobków może wzrosnąć w zależności od doświadczenia. Pytanie, czy praca w Japonii jest faktycznie opłacalna?

Czy praca w Japonii się opłaca?

Japonia słynie z wielu rzeczy, a jedną z nich jest wysoki koszt życia. Ceny w Kraju Kwitnącej Wiśni nie należą do niskich i nierozsądne gospodarowanie może poważnie nadszarpnąć budżet. Szacunkowo średnie koszty utrzymania w Tokio dla jednej młodej osoby mogą wynieść od 150 000 JPY do nawet 230 000 JPY miesięcznie. Tutaj warto zaznaczyć, że średnio wydatki w Tokio są o 10% wyższe niż w innych regionach Japonii.

Małe mieszkanie można wynająć już od 60 000 JPY miesięcznie, ale raczej znacznie bliższy będzie koszt około 80 000 JPY. W zależności od stylu życia koszta wyżywienia mogą się wahać od 25 000 JPY do nawet 55 000 JPY miesięcznie. Koszta życia w Japonii są wysokie, ale zarobki pozwalają na przeżycie, a także na odłożenie oszczędności. Po pokonaniu wielu barier praca w Japonii może więc być dobrym wyborem dla rozwoju kariery.

To może Cię również zainteresować

Praca w Japonii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

Wiola

Wiola

Japonia to kraj, w którym można znaleźć wykwalifikowanych pracowników w różnych branżach. Ale szukanie odpowiednich kandydatów wymaga czasu i cierpliwości. Jednak wysokość zarobków może być naprawdę zachęcająca, zwłaszcza dla specjalistów w IT i finansach.
Sobolewski

Sobolewski

Zdziwiły mnie te różnice w zarobkach między mężczyznami a kobietami. To niesprawiedliwe, że starsze kobiety zarabiają mniej na tych samych stanowiskach co mężczyźni. To jednak nie odstrasza mnie przed próbą znalezienia pracy w Japonii.
Gjsj

Gjsj

Ciekawe, że w Japonii płaca minimalna zależy od regionu. Dla osoby, która dopiero szuka pracy w tym kraju może to być sporym wyzwaniem. Ale z drugiej strony, wysokość zarobków wydaje się naprawdę zachęcająca.
Sylwek

Sylwek

Praca w Japonii wydaje się ciekawym pomysłem, ale zważając na ich kulturę pracy, można się sporo nagimnastykować. Zastanawiam się, czy warto poświęcić tak wiele czasu na pracę i nie pozostać przy swoim dotychczasowym życiu.
Gjsj

Gjsj

IT i 15 tysięcy może 10 lat temu. Teraz specjalistów od It to jest na pęczki. Zarobki w Warszawie na samym początku 3.5tys, 5 po 3 latach i tyle.
Mareczek

Mareczek

Hmm 10 tys. PLN brutto to nie jest nawet średnia w IT w PL w dużych miastach. Z 5 lat doświadczenia można już spokojnie 15k brutto w PL zarobić. Także Japonia wypada średnio. Mam kolegę w pracy który był i pracował w Japonii przez 4 lata i stwierdził że w PL w IT zarobi podobnie a poziom życia ma wyższy przez znacznie niższe koszty utrzymania rodziny. W Japonii z jednej pensji ciężko utrzymać rodzinę 2+1
kazik

kazik

jak mnie wkurza, czytając jakikolwiek artykuł o super życiu za granicą, podawanie zarobków w walucie tego kraju. czy na prawdę autorowi nie chce się przeliczyć na PLN, bo mi nie.
Justyna do TVP

Justyna do TVP

L Chino ktoś żyje że knuje dumy cyników xd wbic Evo UnU do tego inne wciąż obwód szyi innych cringe mimo
Jan

Jan

dużo kasy jadę tam
Paweł

Paweł

12 tys miesiecznie to nie mało (IT/specjalista ds. serwerów) idzie do 24 tys miesiecznie co jest swietnym wynagrodzeniem
Paweł

Paweł

Koszta to również poprawna forma, jak podaje słownik PWN ;)
Henryk

Henryk

Koszty - nie koszta. Po co ta maniera?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka