!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Japonia - ile można zarobić w Japonii?

10 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

8 komentarzy

Zarobki Japonia - ile można zarobić w Japonii?
Wiele osób zdaje się być oczarowanych Japonią. Egzotyczny kraj wyspiarski, zdający się być technologicznie daleko przed Polską. To z Japonią kojarzymy wielkie koncerny nowych technologii i mamy wyobrażenie kultu ludzi zachodu. Cała otoczka wokół Państwa Kwitnącej Wiśni sprawia, że wielu Polaków stara się znaleźć pracę właśnie w tym niezwykłym kraju.

Rzeczywistość życia w Japonii nie jest jednak tak kolorowa, jakby mogło się wydawać. Zarobki mogą faktycznie kusić znacznie wyższą wartością niż nad Wisłą. Jednak znalezienie pracy w Japonii wcale nie jest takie łatwe. Wiele firm wymaga nie tylko komunikatywnej znajomości języka japońskiego, ale wręcz umiejętności posługiwania się nim na poziomie biznesowym czy technicznym.

Japoński rynek cierpi na niedobór fachowców w takich branżach jak finanse, IT, medycyna czy inżynieria. Nie oznacza to jednak, że każdy specjalista otrzyma pracę od ręki. Bez umiejętności komunikacji oraz znajomości lokalnej kultury znalezienie pracy może być niezwykle trudne. Na stanowiska niewymagające znajomości języka japońskiego aplikują zaś dziesiątki osób. Przebicie się nie jest więc łatwe. Czy warto starać się o pracę w Japonii? Sprawdźmy, ile zarabia się w kraju Samurajów.

Video

Płaca minimalna w Japonii zależna od prefektury

Od 2008 roku rynek japoński cierpi na regularne spadki średniego wynagrodzenia. Rząd kraju stara się poprawić sytuację, między innymi podnosząc kwotę minimalną godzinowego wynagrodzenia. W 2019 roku została wprowadzona podwyżka windująca pierwszy raz w historii godzinową stawkę minimalną ponad poziom 900 Jenów japońskich (JPY). Dokładnie wynosi ona obecnie 901 JPY.

Trzeba jednak zaznaczyć, że narodowa stawka minimalna jest tylko wytyczną dla władz poszczególnych prefektur. To one ustalają ostateczne stawki minimalne w swoich regionach. Wysokość poszczególnych kwot minimalnych waha się o około 12,5% w górę i dół. Najwięcej zarobią pracownicy niższego szczebla w Tokio, gdzie za godzinę otrzymają co najmniej 985 JPY. Najmniej zarabiają pracownicy w prefekturze Kagoshima, gdzie stawka wynosi 761 JPY za godzinę.

Przed wyjazdem do Japonii warto więc sprawdzić jaka płaca minimalna będzie obowiązywała w naszym miejscu docelowym. Oczywiście wysokość płac minimalnych obrazuje również koszta życia w danym regionie. Jak można się domyślić, w Tokio trzeba będzie ponieść najwyższe koszta.

Najwyższa płaca minimalna obowiązuje w prefekturach (Top 10):

 • Tokio: 985 JPY/h
 • Kanagawa: 983 JPY/h
 • Osaka: 936 JPY/h
 • Saitama: 898 JPY/h
 • Aichi: 898 JPY/h
 • Chiba: 895 JPY/h
 • Kyoto: 882 JPY/h
 • Hyogo: 871 JPY/h
 • Shizuoka: 858 JPY/h
 • Mie: 846 JPY/h

Wynagrodzenie minimalne jest nie bez przyczyny podawane w stawkach godzinowych. W Japonii nie ma konkretnych regulacji odnośnie tygodniowego czasu pracy. Wręcz przeciwnie kultura japońska wymaga od obywateli całkowitego oddania się pracy. W efekcie Japończycy pracują najwięcej na świecie. Nikogo nie dziwi 13-godzinny dzień w biurze i 6-dniowy tydzień pracy. Badania pokazują, że przeszło 20% obywateli pracuje ponad 49 godzin tygodniowo.

Ile wynoszą średnie zarobki w Japonii?

Nim przejdziemy do konkretnych kwot, warto zwrócić uwagę na zależności wpływające na wysokość wynagrodzenia. W Japonii bardzo poważnie podchodzi się do kwestii wieku, doświadczenia oraz płci. W efekcie zarobki rosną wraz z wiekiem oraz zdobywanym doświadczeniem w danym zawodzie. Młode osoby nie mogą liczyć na takie same zarobki jak ich starsi koledzy na tych samych stanowiskach. Konserwatywna kultura japońska ciągle postępuje z przekonaniem, że kobiety powinny zajmować się domem, dlatego różnice między zarobkami pracowników w zależności od płci również są spore. Szczególnie widać to porównując pensje nieco starszych grup pracowników, gdzie kobiety rocznie zarabiają nawet kilkaset tysięcy Jenów mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach. Różnice są dużo mniejsze w przypadku młodszych pracowników.

Firmy analityczne prowadzą badania rynku i dzięki nim możemy poznać średnie zarobki w Japonii. Ostatnie statystyki pokazują, że średnie roczne zarobki Japończyków wynoszą około 4,14 mln JPY. Wyniki pochodzą z analiz pensji pracowników w wieku od 20 do 65 lat. W przypadku tylko młodszych pracowników roczne pensje plasują się na średnim poziomie 3,7 mln JPY.

Video

Na najlepsze wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy takich branż, jak IT, finanse, medycyna czy przemysł produkcyjny. Średnie zarobki dla tych branż przekraczają 4,5 mln JPY. W mniej wymagających sektorach, jak handel czy gastronomia średnie zarobki wynoszą około 3,5 mln JPY rocznie.

Ile realnie zarabia się w Japonii?

Wiemy, jak prezentują się średnie zarobki w Kraju Kwitnącej Wiśni, ale ile faktycznie można zarobić w Japonii? Przyjrzyjmy się kilku ofertom pracy kierowanym do obcokrajowców.

 • Nauczyciel języka angielskiego - 270 000 JPY/mies.
 • IT/Specjalista ds. systemów - 4 mln - 8 mln JPY/rocznie
 • IT/Specjalista ds. serwerów - 5 mln - 7 mln JPY/rocznie
 • Przedstawiciel handlowy - 220 000 JPY/mies.
 • IT/Programista HTML - 3,5 mln - 5,5 mln JPY/rocznie
 • Kucharz - 250 000-300 000 JPY/mies.
 • Kierownik budowy - 280 000 JPY/mies.
 • Menadżer zakładu produkcyjnego - 243 000 - 343 000 JPY/mies.
 • Pracownik hotelu - 200 000 JPY/mies.

Tak się prezentują stawki oferowane przez pracodawców poszukujących zagranicznych pracowników. Jak widać, wynagrodzenia stoją na wysokim poziomie, a w większości przypadków wysokość zarobków może wzrosnąć w zależności od doświadczenia. Pytanie, czy praca w Japonii jest faktycznie opłacalna?

Czy praca w Japonii się opłaca?

Japonia słynie z wielu rzeczy, a jedną z nich jest wysoki koszt życia. Ceny w Kraju Kwitnącej Wiśni nie należą do niskich i nierozsądne gospodarowanie może poważnie nadszarpnąć budżet. Szacunkowo średnie koszty utrzymania w Tokio dla jednej młodej osoby mogą wynieść od 140 000 JPY do nawet 200 000 JPY miesięcznie. Tutaj warto zaznaczyć, że średnio wydatki w Tokio są o 10% wyższe niż w innych regionach Japonii.

Małe mieszkanie można wynająć już od 45 000 JPY miesięcznie, ale raczej znacznie bliższy będzie koszt około 70 000 JPY. W zależności od stylu życia koszta wyżywienia mogą się wahać od 20 000 JPY do nawet 40 000 JPY miesięcznie. Koszta życia w Japonii są wysokie, ale zarobki pozwalają na przeżycie, a także na odłożenie oszczędności. Po pokonaniu wielu barier praca w Japonii może więc być dobrym wyborem dla rozwoju kariery.

To może Cię również zainteresować

Praca w Japonii

Podziel się

8 komentarzy

Gjsj

Gjsj

IT i 15 tysięcy może 10 lat temu. Teraz specjalistów od It to jest na pęczki. Zarobki w Warszawie na samym początku 3.5tys, 5 po 3 latach i tyle.
Mareczek

Mareczek

Hmm 10 tys. PLN brutto to nie jest nawet średnia w IT w PL w dużych miastach. Z 5 lat doświadczenia można już spokojnie 15k brutto w PL zarobić. Także Japonia wypada średnio. Mam kolegę w pracy który był i pracował w Japonii przez 4 lata i stwierdził że w PL w IT zarobi podobnie a poziom życia ma wyższy przez znacznie niższe koszty utrzymania rodziny. W Japonii z jednej pensji ciężko utrzymać rodzinę 2+1
kazik

kazik

jak mnie wkurza, czytając jakikolwiek artykuł o super życiu za granicą, podawanie zarobków w walucie tego kraju. czy na prawdę autorowi nie chce się przeliczyć na PLN, bo mi nie.
Justyna do TVP

Justyna do TVP

L Chino ktoś żyje że knuje dumy cyników xd wbic Evo UnU do tego inne wciąż obwód szyi innych cringe mimo
Jan

Jan

dużo kasy jadę tam
Paweł

Paweł

12 tys miesiecznie to nie mało (IT/specjalista ds. serwerów) idzie do 24 tys miesiecznie co jest swietnym wynagrodzeniem
Paweł

Paweł

Koszta to również poprawna forma, jak podaje słownik PWN ;)
Henryk

Henryk

Koszty - nie koszta. Po co ta maniera?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.