Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Japonia

26 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Kalkulator zarobków brutto-netto Japonia
Wielu pracodawców publikując oferty pracy posługuje się stawkami brutto. Podobnie jest w przypadku japońskich firm poszukujących pracowników. Takie działanie wynika z kilku rzeczy, a jedną z najważniejszych jest brak możliwości obliczenia kwoty netto nie znając konkretnego pracownika.

System podatkowy Japonii dzieli podatników na trzy kategorie oraz zakłada możliwość skorzystania z różnych odpisów od podatku. W efekcie suma należnych składek potrącanych z wynagrodzenia może być różna w zależności od konkretnej osoby. Jak więc obliczyć pensję, jaką otrzymamy za pracę w Japonii na rękę?

Wynagrodzenie netto można spróbować wyliczyć samodzielnie, ale to wymaga poznania kilku ważnych informacji. Jak liczyć pensję netto i ile pieniędzy zostaje potrącone w wypłaty? Sprawdźmy, jak ta kwestia wygląda w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Różnica między wynagrodzeniem brutto i netto w Japonii

Definicje wynagrodzeń brutto i netto są wszędzie takie same, ale w zależności od państwa zachodzą pewne różnice. Patrząc ogólnie, pensja brutto jest to kwota, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należnych obciążeń. Analogicznie pensją netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzymuje na rękę po potrąceniu wszystkich należności.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

W zależności od państwa z wynagrodzenia zostają potrącone różne składki. Osoby pracujące w Japonii powinny wiedzieć, jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie. Przede wszystkim z wypłaty potrąca się podatek dochodowy od osób fizycznych. Jego wysokość jest zależna od wysokości dochodów oraz statusu rezydencji podatkowej.

Oprócz tego z wypłaty zostaje odliczony podatek lokalny oraz specjalny podatek na naprawę skutków wielkiego trzęsienia ziemi z 2011 roku. Podobnie, jak w Polsce tak i w Japonii podatnicy są zobowiązani do opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne, emerytalne oraz zdrowotne.

Warto pamiętać, że na wysokość pensji netto mogą wpłynąć ewentualne koszty wynikające z umowy zawartej z agencją pracy. Pośrednicy mogą pobierać pewne opłaty związane z zakwaterowaniem, transportem do pracy czy wyżywieniem. W takiej sytuacji pensję netto poznamy dopiero po odliczeniu tych kosztów.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Japonii?

Przed rozpoczęciem wyliczania wynagrodzenia netto należy wiedzieć jakie kwoty trzeba odliczyć. Główną należnością jest podatek dochodowy od osób fizycznych. W przypadku nierezydentów japońskich sprawa jest prosta, ponieważ z wynagrodzenia odlicza się zryczałtowaną stawkę 20,42%.

W przypadku rezydentów tymczasowych oraz stałych stosuje się stawkę podatku dochodowego rosnącą progresywnie.

Progi procentowe podatku dochodowego w Japonii:

 • dochód roczny od 0 do 1 950 000 JPY - 5%
 • dochód roczny od 1 950 000 do 3 300 000 JPY - 10%
 • dochód roczny od 3 300 000 do 6 950 000 JPY - 20%
 • dochód roczny od 6 950 000 do 9 000 000 JPY - 23%
 • dochód roczny od 9 000 000 do 18 000 000 JPY - 33%
 • dochód roczny od 18 000 000 do 40 000 000 JPY - 40%
 • dochód roczny od 40 000 000 JPY - 45%

Oprócz podatku dochodowego od osób fizycznych na wynagrodzenie są nakładane także podatki lokalne (prefekturalne i komunalne). Władze poszczególnych regionów ustalają samodzielnie wysokość tych podatków, ale najczęściej jest to łącznie około 10%.

Podstawę opodatkowania stanowi kwota wynagrodzenia po potrąceniu obowiązkowych składek na poczet poszczególnych ubezpieczeń. Z pensji brutto należy odliczyć ubezpieczenie społeczne w wysokości 4,99%, ubezpieczenie emerytalne w wysokości 8,99% oraz ubezpieczenie zdrowotne wynoszące 4,7%.

Ostatnim obciążeniem jest specjalny podatek na odbudowę ustanowiony w 2013 roku. Obciążenie zostało nałożone na wynagrodzenia w wyniku trzęsienia ziemi z 11 marca 2011 roku. Przez 25 lat obywatele Japonii wspólnie finansują odbudowę doszczętnie zniszczonych terytoriów kraju.

Warto pamiętać, że japoński fiskus przewidział liczne ulgi podatkowe zmieniające wysokość podstawy opodatkowania oraz kwoty należne do zapłaty. W efekcie ostateczne wyliczenia pensji netto wymagają indywidualnego podejścia.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Japonii?

Wyliczenie wynagrodzenia netto w Japonii wymaga kilku czynności. Przede wszystkim należy mieć świadomość, jaki status rezydencji się posiada. Następnie konieczne jest ustalenie wszystkich potrąceń z wypłaty i ewentualnych odliczeń, jakie będą miały zastosowanie.

Samo wyliczenie pensji netto polega na odjęciu od zarobków brutto należności na poczet podatków i ubezpieczeń. Pozostała kwota będzie przybliżonym wynagrodzeniem netto.

Najpierw z wypłaty brutto powinno się odjąć składki na ubezpieczenia społeczne. Te podlegają odpisom, więc dopiero po ich odjęciu uzyskamy podstawę opodatkowania dla podatku dochodowego. Następnie odejmujemy należne podatki i w efekcie uzyskujemy kwotę netto. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyniki będą jedynie przybliżone, a dokładną kwotę poznamy dopiero po otrzymaniu pierwszej wypłaty.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Japonii:

 • Roczny zarobek wynosi 5 000 000 JPY brutto.
 • Od tej kwoty odejmujemy ubezpieczenia społeczne wynoszące odpowiednio 8,99%, 4,99% oraz 4,7%.
 • W efekcie od pensji netto odejmujemy odpowiednio 449 500 JPY, 249 500 JPY oraz 235 000 JPY. Uzyskujemy w ten sposób 4 066 000 JPY, co stanowi podstawę opodatkowania.
 • Według stóp procentowych pierwsze 1 950 000 JPY podlega stawce 5%, co nam daje 97 500 JPY podatku.
 • Kolejne 1 350 000 JPY podchodzi pod stawkę 10%, a więc otrzymujemy 135 000 JPY podatku.
 • Ostatnie 766 000 JPY wchodzi w stawkę 20% i daje nam to kwotę podatku w wysokości 153 200 JPY.
 • Cały podatek należny państwu wyniesie 385 700 JPY.
 • Kwotę odejmujemy od wcześniej wyliczonej podstawy, co nam daje 3 680 300 JPY. Tyle wyniesie wynagrodzenie netto, od którego powinno się odjąć podatki lokalne oraz podatek na odbudowę. Dokładne wyliczenie będzie możliwe po ustaleniu, w jakiej prefekturze będzie się mieszkało.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto i netto w Japonii

Wyliczenie wynagrodzenia netto może być dla wielu osób dość skomplikowanym procesem. Nie daje on też idealnych wyników, więc warto sobie ułatwić zadanie. Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje pozwalają na szybkie sprawdzenie przybliżonych zarobków. Część z nich pozwala na wprowadzenie bardziej szczegółowych danych, co przybliża wyniki do rzeczywistych kwot.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/japan.html

https://japantaxcalculator.com/

https://www.smejapan.com/japan-tax-calculators/japan-income-tax-calculator/

To może Cię również zainteresować

Praca w Japonii

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Widol

Widol

Dobrze, że ktoś uczeliil dla jakiś poradnik dla osób, które planują pracować w Japonii. Poszedłem tam kiedyś w podróży służbowej i myślę że już także wartość dla przyszłych użytkowników biznesowych!!!.
Kalina

Kalina

Super artykuł. Oto temat którego ludzie rzadko opisują u nas. Ciekółam sie wiedzieć, jak wyglada różnica brutto-netto w tak dziwnym kraju jak Japonia
Gustaf

Gustaf

Chciałbym w przyszłości podrabiać się w Japonii, wiec ten tekst pytalam super! Praktycznych informacji w skrócie. Dobrze wiedzieć jakie obciążenia są nakładane na wypłate.
Mariola

Mariola

Zawsze zastanawiałem się jak to wygląda się w innych krajach, dzięki za zrobienie tak dogłębnego porównania miedzy Polską a Japonią. Ciekawe jak ta kwestia jest uregulowana w innych państwach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.