Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Węgry

Kalkulator zarobków brutto-netto Węgry
Sprawdzając oferty pracy, najczęściej możemy trafić na ogłoszenia opatrzone stawkami brutto. Wynika to z kilku czynników. Jednym z nich jest z pewnością atrakcyjniejszy wygląd oferty, ale tak naprawdę znacznie większym problemem jest określenie, ile pracodawca będzie musiał potrącić składek z pensji konkretnego pracownika. Na Węgrzech pracodawcy również odprowadzają podatki z wynagrodzeń, więc zazwyczaj publikują oni oferty ze stawkami brutto. Nie wiedzą bowiem, czy dany pracownik, na przykład będzie upoważniony do skorzystania z ulg podatkowych.

Taka sytuacja jest wygodna dla pracodawcy, ale już mniej komfortowa dla pracownika. Osoba poszukująca zatrudnienia widząc ofertę z wynagrodzeniem brutto, musi sama wyliczyć sobie zarobek, jaki otrzyma za swoją pracę na rękę. Wyliczenie kwoty netto z założenia nie jest trudne, ale wymaga wcześniejszego poznania kilku ważnych faktów.

Różnica między zarobkami brutto i netto na Węgrzech

Definicje wynagrodzeń brutto i netto są w zasadzie wszędzie takie same. Główne różnice wynikają z systemów podatkowych i ubezpieczeniowych, które wymagają pobierania różnych kwot z wynagrodzenia. Warto na początek zdać sobie sprawę z tego czym są wynagrodzenia brutto i netto.

Czym jest pensja brutto i netto?

  • Pensją brutto określamy zarobki pracownika przed potrąceniem należności podatkowych i ubezpieczeniowych wynikających z prawa podatkowego danego państwa.
  • Pensją netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę, czyli po odliczeniu obowiązkowych obciążeń.

Na Węgrzech z wynagrodzenia pracodawca potrąca zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W tym ostatnim wypadku na początku 2020 roku zrobiło się małe zamieszanie informacyjne.

Jakie obciążenia są nakładane na węgierskie wynagrodzenie brutto?

Jak wspomnieliśmy powyżej, na Węgrzech z pensji potrąca się dwa główne obciążenia. Pierwszym z nich jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Węgierskie władze stosują od dawna podatek liniowy, który w 2016 roku został obniżony do 15%. Każdy podatnik płaci jedną stawkę podatku, ale tę można obniżyć z pomocą kilku ulg. Najważniejszą jest między innymi odpis na dzieci. Ulgi stosowane przez węgierskie władze pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania. O ulgi można się starać przy rocznym rozliczeniu i będą one miały wpływ na wyliczenie składek pobieranych z wynagrodzenia.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Węgry

Drugim kluczowym obciążeniem wynagrodzenia jest ubezpieczenie społeczne. Od stycznia 2020 roku wprowadzono zmianę w naliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne, co wywołało małe zamieszanie informacyjne.

Do tej pory stosowano cztery składki na ubezpieczenia społeczne:

  • Podatnicy odprowadzali składkę emerytalną w wysokości 10%,
  • dwie składki zdrowotne o łącznej wysokości 7%,
  • ubezpieczenie od bezrobocia w wysokości 1,5%.

Dawało nam to łącznie 18,5% opłat na ubezpieczenie społeczne.

W 2020 roku zebrano wszystkie ubezpieczenia pod jedną składkę. Tu pojawia się problem, ponieważ większość kalkulatorów wynagrodzeń oraz część mediów poświęconych podatkom na Węgrzech podaje, iż jednolita składka wynosi 18,5%. Tymczasem na stronach Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej (NTCA) widnieje informacja o ustaleniu jednej składki w wysokości 19,5%. Warto więc bezpośrednio u pracodawcy dowiedzieć się ile faktycznie odprowadzi z naszego wynagrodzenia.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto na Węgrzech?

Zasada obliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od zarobków brutto odjąć wartość należnych obciążeń i w ten sposób otrzymujemy pensję netto. W przypadku Węgier zadanie jest bardzo proste, ponieważ system podatkowy nie należy do skomplikowanych.

Przykładowe obliczenie dochodu netto na Węgrzech:

  • Miesięczne wynagrodzenie wyniesie 200 000 HUF brutto.
  • Od tej kwoty odejmujemy 15% na poczet podatku dochodowego, czyli 30 000 HUF.
  • Następnie od całej kwoty brutto odejmujemy składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Na potrzeby tego wyliczenia załóżmy, że stawka procentowa wyniesie 18,5%.
  • W tym wypadku od kwoty brutto należy odliczyć kolejne 37 0000 HUF.
  • Ostateczne wyliczenie wygląda tak, że od 200 000 HUF odejmujemy łącznie 67 000 HUF. W efekcie naszym miesięcznym zarobkiem netto będzie kwota w wysokości 133 000 HUF.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń na Węgrzech

Wyliczenie wynagrodzenia netto na Węgrzech nie powinno przysparzać wielu problemów. Mimo to nie wszyscy czują się dobrze przy wykonywaniu obliczeń matematycznych, nie wspominając o uczuleniu na kwestie podatkowe. W takim wypadku z pomocą przychodzą kalkulatory brutto-netto dostępne w internecie.

Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają w bardzo łatwy i szybki sposób sprawdzić przybliżone zarobki netto. Wystarczy podać odpowiednią kwotę i otrzymamy wynik. Warto nadmienić, że część kalkulatorów pozwala także na wprowadzenie informacji potrzebnych do określenia wysokości ulg podatkowych. To daje możliwość jeszcze dokładniejszego określenia ostatecznych zarobków.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.humancentrum.hu/wage-calculator

https://seinopsys.dev/netsalary

https://www.fizetesek.hu/en/calculator/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Węgry
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.