Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Węgry

26 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

6 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Węgry
Sprawdzając oferty pracy, najczęściej możemy trafić na ogłoszenia opatrzone stawkami brutto. Wynika to z kilku czynników. Jednym z nich jest z pewnością atrakcyjniejszy wygląd oferty, ale tak naprawdę znacznie większym problemem jest określenie, ile pracodawca będzie musiał potrącić składek z pensji konkretnego pracownika. Na Węgrzech pracodawcy również odprowadzają podatki z wynagrodzeń, więc zazwyczaj publikują oni oferty ze stawkami brutto. Nie wiedzą bowiem, czy dany pracownik, na przykład będzie upoważniony do skorzystania z ulg podatkowych.

Taka sytuacja jest wygodna dla pracodawcy, ale już mniej komfortowa dla pracownika. Osoba poszukująca zatrudnienia widząc ofertę z wynagrodzeniem brutto, musi sama wyliczyć sobie zarobek, jaki otrzyma za swoją pracę na rękę. Wyliczenie kwoty netto z założenia nie jest trudne, ale wymaga wcześniejszego poznania kilku ważnych faktów.

Różnica między zarobkami brutto i netto na Węgrzech

Definicje wynagrodzeń brutto i netto są w zasadzie wszędzie takie same. Główne różnice wynikają z systemów podatkowych i ubezpieczeniowych, które wymagają pobierania różnych kwot z wynagrodzenia. Warto na początek zdać sobie sprawę z tego czym są wynagrodzenia brutto i netto.

Czym jest pensja brutto i netto?

 • Pensją brutto określamy zarobki pracownika przed potrąceniem należności podatkowych i ubezpieczeniowych wynikających z prawa podatkowego danego państwa.
 • Pensją netto określamy kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę za swoją pracę, czyli po odliczeniu obowiązkowych obciążeń.

Na Węgrzech z wynagrodzenia pracodawca potrąca zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W tym ostatnim wypadku na początku 2020 roku zrobiło się małe zamieszanie informacyjne.

Jakie obciążenia są nakładane na węgierskie wynagrodzenie brutto?

Jak wspomnieliśmy powyżej, na Węgrzech z pensji potrąca się dwa główne obciążenia. Pierwszym z nich jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Węgierskie władze stosują od dawna podatek liniowy, który w 2016 roku został obniżony do 15%. Każdy podatnik płaci jedną stawkę podatku, ale tę można obniżyć z pomocą kilku ulg. Najważniejszą jest między innymi odpis na dzieci. Ulgi stosowane przez węgierskie władze pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania. O ulgi można się starać przy rocznym rozliczeniu i będą one miały wpływ na wyliczenie składek pobieranych z wynagrodzenia.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

KURIER Kierowca DHL

Grimp Logistics Sp. Z o.o.

 • Zielona Góra
 • 4 000-5 700 zł / mc
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

 • Mińsk Mazowiecki
Dodana

Drugim kluczowym obciążeniem wynagrodzenia jest ubezpieczenie społeczne. Od stycznia 2020 roku wprowadzono zmianę w naliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne, co wywołało małe zamieszanie informacyjne.

Do tej pory stosowano cztery składki na ubezpieczenia społeczne:

 • Podatnicy odprowadzali składkę emerytalną w wysokości 10%,
 • dwie składki zdrowotne o łącznej wysokości 7%,
 • ubezpieczenie od bezrobocia w wysokości 1,5%.

Dawało nam to łącznie 18,5% opłat na ubezpieczenie społeczne.

W 2020 roku zebrano wszystkie ubezpieczenia pod jedną składkę. Tu pojawia się problem, ponieważ większość kalkulatorów wynagrodzeń oraz część mediów poświęconych podatkom na Węgrzech podaje, iż jednolita składka wynosi 18,5%. Tymczasem na stronach Krajowej Administracji Podatkowej i Celnej (NTCA) widnieje informacja o ustaleniu jednej składki w wysokości 19,5%. Warto więc bezpośrednio u pracodawcy dowiedzieć się ile faktycznie odprowadzi z naszego wynagrodzenia.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto na Węgrzech?

Zasada obliczania wynagrodzenia netto jest bardzo prosta. Wystarczy od zarobków brutto odjąć wartość należnych obciążeń i w ten sposób otrzymujemy pensję netto. W przypadku Węgier zadanie jest bardzo proste, ponieważ system podatkowy nie należy do skomplikowanych.

Przykładowe obliczenie dochodu netto na Węgrzech:

 • Miesięczne wynagrodzenie wyniesie 200 000 HUF brutto.
 • Od tej kwoty odejmujemy 15% na poczet podatku dochodowego, czyli 30 000 HUF.
 • Następnie od całej kwoty brutto odejmujemy składki na poczet ubezpieczeń społecznych. Na potrzeby tego wyliczenia załóżmy, że stawka procentowa wyniesie 18,5%.
 • W tym wypadku od kwoty brutto należy odliczyć kolejne 37 0000 HUF.
 • Ostateczne wyliczenie wygląda tak, że od 200 000 HUF odejmujemy łącznie 67 000 HUF. W efekcie naszym miesięcznym zarobkiem netto będzie kwota w wysokości 133 000 HUF.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń na Węgrzech

Wyliczenie wynagrodzenia netto na Węgrzech nie powinno przysparzać wielu problemów. Mimo to nie wszyscy czują się dobrze przy wykonywaniu obliczeń matematycznych, nie wspominając o uczuleniu na kwestie podatkowe. W takim wypadku z pomocą przychodzą kalkulatory brutto-netto dostępne w internecie.

Darmowe aplikacje znajdujące się w sieci pozwalają w bardzo łatwy i szybki sposób sprawdzić przybliżone zarobki netto. Wystarczy podać odpowiednią kwotę i otrzymamy wynik. Warto nadmienić, że część kalkulatorów pozwala także na wprowadzenie informacji potrzebnych do określenia wysokości ulg podatkowych. To daje możliwość jeszcze dokładniejszego określenia ostatecznych zarobków.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.humancentrum.hu/wage-calculator

https://seinopsys.dev/netsalary

https://www.fizetesek.hu/en/calculator/

Podsumowanie:
  • Na Węgrzech istnieją dwie główne różnice między wynagrodzeniem brutto i netto, wynikające z systemów podatkowych i ubezpieczeniowych.
  • Podstawowymi obciążeniami wynagrodzenia brutto są podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
  • W 2020 roku na Węgrzech wprowadzono zmianę w naliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne, co wywołało małe zamieszanie informacyjne, ponieważ niektóre kalkulatory podają błędną wartość jednolitej składki.
  • Do obliczenia wynagrodzenia netto na Węgrzech wystarczy od wynagrodzenia brutto odjąć wartość należnych obciążeń, a w razie potrzeby można skorzystać z darmowych kalkulatorów brutto-netto dostępnych w internecie.

To może Cię również zainteresować

Praca Węgry

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

kierowca autobusu

kierowca autobusu

Nie wszyscy czujemy się pewnie przy obliczaniu wynagrodzeń i obciążeń podatkowych. Dlatego bardzo doceniam kalkulatory brutto-netto, które ułatwiają nam zadanie.
Kasia

Kasia

(...) nie jest to tak samo istotne jak dla osób pracujących. Mam nadzieję, że kiedy znajdę pracę na Węgrzech, ten artykuł będzie mi bardzo pomocny.
Adolf

Adolf

Artykuł jest bardzo pouczający, ale dla mnie jako osoby bezrobotnej (...)
Jarek

Jarek

Bardzo ważne, aby pracodawcy zrozumieli, jakie składki muszą potrącać z wynagrodzenia swoich pracowników. To pozwoli na uniknięcie niedomówień i konfliktów z pracownikami.
oGratispl

oGratispl

Bardzo pomocny artykuł dla osób poszukujących pracy na Węgrzech. Dzięki niemu łatwiej będzie oszacować realną kwotę, którą będzie się zarabiać.
Eryk8

Eryk8

Bardzo przydatny artykuł dla każdego pracownika węgierskiego rynku pracy. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć składki, które znikają z naszych wynagrodzeń brutto.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.