Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Chiny

Kalkulator zarobków brutto-netto Chiny
Przeszukując ogłoszenia o pracę najczęściej można się natknąć na oferty opatrzone stawkami podanymi w kwotach brutto. Takie podejście pracodawców nie jest przypadkowe. Często nie są oni w stanie określić ile pracownik otrzyma wynagrodzenia na rękę za swoją pracę.

Wynika to ze skomplikowanych systemów podatkowych nakładających różne obowiązki na podatników. Nie inaczej jest w Chinach, gdzie pracownicy są rozliczani w różny sposób ze względu na status rezydencji podatkowej. W zależności od obywatelstwa na wynagrodzenie nakłada się także inne obciążenia społeczne. W efekcie pracodawca może dopiero po zatrudnieniu pracownika określić ile faktycznie będzie wynosić wynagrodzenie netto.

W takiej sytuacji potencjalny pracownik musi samodzielnie wyliczyć zarobki netto. Teoretycznie proces ten nie jest trudny, ale wymaga zapoznania się z kilkoma ważnymi sprawami. Przyjrzyjmy się kwestiom wynagrodzeń netto w Chinach.

Różnica między brutto i netto w Chinach

Ogólna definicja zarobków brutto i netto jest wszędzie taka sama. Wynagrodzeniem brutto określamy kwotę, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należności odprowadzanych na rzecz państwa. Analogicznie wynagrodzeniem netto określamy zarobki, jakie pracownik otrzyma na rękę po odprowadzeniu wszystkich należności.

Różnice w poszczególnych krajach wynikają z różnych obciążeń nakładanych na wynagrodzenia. W przypadku Chin z wypłaty zostaje pobranych kilka składek. Ich rodzaj oraz wysokość są zależne od statusu rezydencji, obywatelstwa oraz wysokości wynagrodzenia. Chiński pracodawca ma obowiązek pobrać z wypłaty pracownika podatek dochodowy od osób fizycznych. Oprócz tego pensja zostaje uszczuplona o kilka składek na poczet ubezpieczeń społecznych.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Chinach

Warto także nadmienić, że w przypadku zatrudnienia za pośrednictwem agencji pracy z wynagrodzenia mogą zostać pobrane dodatkowe koszta. Pośrednicy często pomagają w znalezieniu zakwaterowania czy organizacji transportu do pracy. Częściowe koszta tych usług są potrącane z pensji pracownika i dopiero po ich odliczeniu otrzyma się wypłatę netto.

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenia w Chinach?

Głównym obciążeniem wynagrodzenia w Chinach jest podobnie jak w innych państwach podatek dochodowy od osób fizycznych (IIT). Forma naliczania podatku jest różna w zależności od rezydencji podatkowej. Wobec rezydentów chińskich, czyli osób przebywających w kraju ponad 183 dni można stosować wyliczenie podatku na podstawie prognozowanych rocznych zarobków. W takiej sytuacji mają zastosowanie stawki procentowe widoczne poniżej.

Stawki podatkowe dla rezydentów chińskich:

 • dochód roczny do 36 000 CNY - 3%
 • dochód roczny od 36 000 do 144 000 CNY - 10%
 • dochód roczny od 144 000 do 300 000 CNY - 20%
 • dochód roczny od 300 000 do 420 000 CNY - 25%
 • dochód roczny od 420 000 do 660 000 CNY - 30%
 • dochód roczny od 660 000 do 960 000 CNY - 35%
 • dochód roczny od 960 000 CNY - 45%

W przypadku nierezydentów kraju podatek dochodowy wylicza się co miesiąc. Ta sytuacja zmusza do zastosowania stawek miesięcznych prezentujących się w sposób następujący.

Stawki podatkowe dla nierezydentów chińskich:

 • dochód miesięczny do 3 000 CNY - 3%
 • dochód miesięczny od 3 000 do 12 000 CNY - 10%
 • dochód miesięczny od 12 000 do 25 000 CNY - 20%
 • dochód miesięczny od 25 000 do 35 000 CNY - 25%
 • dochód miesięczny od 35 000 do 55 000 CNY - 30%
 • dochód miesięczny od 55 000 do 80 000 CNY - 35%
 • dochód miesięczny od 80 000 CNY - 45%

Bez względu na status rezydencji podatnicy mają możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku. W przypadku dochodów z 2019 roku wyniosła ona 5000 CNY (chińskich juanów). Oznacza to, że dopiero miesięczny dochód ponad kwotę 5000 CNY zostaje objęty podatkiem.

Osoby legalnie zatrudnione w Chinach mają obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W Państwie Środka przewidziano kilka ubezpieczeń dzielonych między pracowników oraz pracodawców. Na zagranicznego pracownika spada obowiązek opłacenia trzech składek.

Składki, które opłaca pracownik w Chinach:

 • Ubezpieczenie emerytalne - 8%
 • Ubezpieczenie zdrowotne - 2%
 • Ubezpieczenie od bezrobocia - 0,5%

Na obywateli Chin spada jeszcze obowiązek opłacenia ubezpieczenia mieszkaniowego w wysokości 7%. Kilka dodatkowych ubezpieczeń społecznych opłaca pracodawca, ale te nie wpływają na wyliczenie wynagrodzenia netto i są wliczane w koszta zatrudnienia.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Chinach?

Wyliczenie pensji netto jest w ogólnym rozrachunku dość proste. Wystarczy odjąć wszystkie należności z wynagrodzenia brutto i w ten sposób otrzymujemy zarobki "na rękę". Przyjrzyjmy się przykładowi, w jaki sposób wyliczyć miesięczne wynagrodzenie netto.

Przykładowe obliczenie dochodu netto w Chinach:

 • Miesięczne wynagrodzenie wynosi 8 000 CNY brutto.
 • Najpierw z wynagrodzenia brutto należy potrącić kwotę należnego podatku dochodowego IIT
 • Pierwsze 5 000 CNY jest zwolnione z opodatkowania, więc podstawą zostaje 3 000 CNY.
 • Ta kwota wchodzi pod pierwszy próg podatkowy wynoszący 3%, czyli uzyskujemy 90 CNY należnego podatku.
 • Kolejnym odliczeniem są składki na ubezpieczenia społeczne. Łącznie należy odliczyć 10,5% z wynagrodzenia brutto.
 • Tak więc po odliczeniu z 8 000 CNY otrzymujemy kwotę 840 CNY.
 • W wyniku obliczeń okazuje się, że z wynagrodzenia zostanie pobrane 930 CNY, czyli pensja netto wyniesie 7 070 CNY.

Należy pamiętać, że takie wyliczenie daje przybliżone wyniki i faktyczną kwotę podatków poznamy przy oficjalnym rozliczeniu podatku z urzędem skarbowym.

Kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto w Chinach

Nie każdy czuje się dobrze w zadaniach matematycznych i takie wyliczenia mogą stanowić problem. Na szczęście z pomocą przychodzą sieciowe kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne w internecie pozwalają na szybkie wyliczenie przybliżonych zarobków netto.

Kalkulatory pozwalają często wprowadzić bardziej szczegółowe dane, co daje możliwość dokładniejszego wyliczenia należnych podatków. Niektóre regiony Chin mogą wprowadzać dodatkowe obciążenia bądź delikatnie modyfikować wysokość podatków. Kalkulatory biorą najczęściej namiar na te różnice.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://salary.directhr.cn/

https://www.dezshira.com/library/investor_tools/individual_income_tax_china

https://china.findworkabroad.com/tax-calculator

https://www.icalculator.info/china.html

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Chiny
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.