Praca w Chinach

Praca w Chinach
Chiny to egzotyczny i niezbyt popularny kierunek, jeśli chodzi o emigrację zarobkową. Niemniej, specjaliści, wykwalifikowani fachowcy, osoby znające język i eksperci różnych branż upatrują w tym państwie swojej szansy na rozwój. Praca w Chinach w CV z pewnością przykuje uwagę przyszłego pracodawcy, a samo poznanie kraju, kultury i nabycie nowych umiejętności są kuszące, szczególnie dla osoby, która nie ma jeszcze pomysłu na siebie lub chce czasowo pojechać, by podnieść swoje kwalifikacje. Sprawdź, jak wygląda praca w Chinach dla Polaków, jakie są zarobki i w jakich sektorach można liczyć na zatrudnienie!

Chiny praca

Wbrew pozorom w sieci pojawia się wiele ogłoszeń typu „Chiny praca dla Polaków”. Te kuszą atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Pracodawcy i agencje zatrudnienia często pokrywają koszty lotów, zakwaterowania, ubezpieczenia zdrowotnego, a nawet wyżywienia. Zarobki w Chinach są atrakcyjne dla Polaków i wynoszą od ok. 100 chińskich juanów do nawet 500 za godzinę pracy, w zależności od branży i doświadczenia, co po przeliczeniu daje stawkę od 55 do 275 złotych za godzinę.

Chiny praca to również mnóstwo możliwości delegacji. Międzynarodowe korporacje chętnie delegują swoich pracowników do oddziałów firmy, ulokowanych właśnie w Chinach. Ma to na celu poznanie kultury organizacyjnej, ale też szkolenie przyszłych specjalistów na rynku pracy w Chinach. Szczególnie w branży IT, e-commerce czy w modelingu wiele jest ofert pracy w Chinach. Tam można też liczyć na naprawdę dobre zarobki, znajomość języka chińskiego nie jest koniecznością – wystarczy sprawna komunikacja po angielsku.

Praca w Chinach dla Polaków

W Chinach praca dla osób, które nie mają szczególnych kwalifikacji może wydawać się nieatrakcyjna. Na roli, przy sprzątaniu czy w fabrykach panują kiepskie warunki zatrudnienia – zarobki są często znacznie niższe niż w Polsce, a pracuje się ciężko, fizycznie przez wiele godzin. Nieco lepiej wygląda to w branży budowlanej, która prężnie się rozwija czy w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Z powodu niedoboru pracowników, chętnie zatrudnia się cieśli, murarzy, tynkarzy, stolarzy, elektryków, a także pielęgniarki i opiekunki. Tam wynagrodzenia są wyższe, ponieważ ceni się fachowców.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Praca w Chinach dla Polaków to także wiele ofert dla au-pair. Wyjazdy często organizowane są przez agencje i wszystko ustalane jest za ich pośrednictwem – od daty wylotu, przez wybór rodziny, zarobki, godziny pracy, zakres obowiązków itp. Najczęściej wymagana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego, ale przede wszystkim empatia i chęć pracy z dziećmi. W czasie pracy w Chinach jako au-pair zazwyczaj mieszka się z daną rodziną, a dzieckiem zajmuje się w ustalonym wymiarze. Obowiązki to zabawa i nauka z dzieckiem, odbieranie go ze szkoły lub przedszkola, czasem przyrządzanie posiłków czy sprzątanie domu.

Znając dobrze angielski, można też znaleźć zatrudnienie np. w restauracjach na obsłudze kelnerskiej czy uczyć angielskiego (popyt na szkoły językowe jest w Chinach ogromny). Niezwykle pożądana jest również kadra inżynierska i medyczna. Pracodawcy chętnie zatrudniają ekspertów – inżynierów budowy, inżynierów środowiska, inżynierów do spraw jakości, lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarki. Wiele ofert jest także kierowanych do kadry menagerskiej, specjalistów HR, finansistów w korporacjach. Wszędzie tam można liczyć na naprawdę dobre warunki zatrudnienia i atrakcyjne kontrakty. Te mogą być okresowe – np. na pół roku, rok, dwa lata albo długotrwałe.

Oczywiście praca w Chinach dla Polaków poszerza swój zakres możliwości wraz z tym, gdy zna się język chiński. Osoby mówiące choćby w stopniu komunikatywnym mają naprawdę wiele możliwości rozwoju. Dostępne są oferty pracy w usługach, w marketingu czy w branży aktorskiej, gdzie bardzo chętnie zatrudnia się Europejczyków.

Chiny dni wolne od pracy

Współpracując z firmami chińskimi, lub przebywając w tym kraju, warto wiedzieć kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chinach. W państwie tym używa się kalendarza księżycowo-słonecznego, który dzieli rok na 12 miesięcy, z których każdy ma 29 lub 30 dni. Z tego powodu chińskie święta co roku przypadają w innym terminie.

Chiny dni wolne od pracy przypadają z następujących okazji:

  • Chiński Nowy Rok, nazywany również Świętem Wiosny. Nie jest to, tak jak ma to miejsce w Polsce 1 dzień Nowego Roku, lecz święto trwa kilka dni. Wówczas zamknięte są banki i urzędy, a także wiele firm, fabryk czy restauracji. Jest to czas spotkań z bliskimi, nawet tymi mieszkającymi kilka tysięcy kilometrów dalej;
  • Chińskie Święto Zmarłych – obchodzone jest 106 dnia po zimowym przesileniu, w końcu drugiego lub na początku trzeciego miesiąca;
  • Święto Pracy w Chinach – obchodzone corocznie w tym samym dniu, niezależnie od kalendarza księżycowego, czyli 1 maja;
  • Święto Smoczych Łodzi – przypada na piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego. To święto upamiętniające pisarza Qu Yuan, który z rozpaczy i miłości do utraconej ojczyzny rzucił się do rzeki. Z tej okazji w całym kraju urządzane są wyścigi Smoczych Łodzi;
  • Święto Środka Jesieni – przypada na piętnasty dzień ósmego miesiąca kalendarza księżycowego i wywodzi się z obrzędów rolniczych oraz kultów lunarnych;
  • Święto Narodowe w Chinach, ten okres świąteczny nazywany jest „Złotym Tygodniem”, gdyż świętuje się cały tydzień. Termin to od 1 do 7 października. Wówczas Chiny dni wolne od pracy respektują niemal wszystkie firmy – urzędy, produkcja, usługi, sklepy itd.

Praca w Chinach zarobki

Często praca w Chinach kojarzy się z zatrudnieniem za przysłowiową miskę ryżu. Niestety wzięło się to stąd, że wielkie koncerny wykorzystują siłę roboczą i za wielogodzinną, ciężką pracę oferują niskie zarobki. Niemniej obecnie kwestia „praca w Chinach zarobki” wcale nie prezentuje się najgorzej. W dużych miastach pracownicy niewykwalifikowani mogą liczyć na pensje zbliżone do polskich, z tym że koszty życia tam są znacznie niższe (opłaty, żywność, chemia, odzież itp.).

Warto też pamiętać, że inne są zarobki rodowitych Chińczyków, a inne dla przyjezdnych. Jeśli jest to delegacja, najczęściej można liczyć na pensje zbliżone do tych w kraju, z dodatkami za wyjazd. Jeśli to wyjazd na własną rękę w celach zarobkowych, wiele zależy od branży. Tam, gdzie są deficyty pracowników, pracodawcy skłonni są sporo zapłacić, szczególnie gdy jest się specjalistą i ma się odpowiednie kompetencje. Najwyższe średnie wynagrodzenie brutto otrzymuje się w Pekinie, a wysokie zarobki są też w innych, dużych miastach. Nie najlepsze pensje są na wsiach czy w małych miasteczkach.

Formalności po przyjeździe do Chin

Polacy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Aby to uczynić, należy wypełnić wniosek online i umówić się na wizytę w Ambasadzie za pośrednictwem strony internetowej. Niezbędne jest też posiadanie paszportu, ważnego co najmniej 6 miesięcy od terminu upływu ważności chińskiej wizy oraz aktualnej fotografii.

Chińskie wizy:

  • Jeśli jest to wiza M, czyli dla biznesu i handlu, niezbędne jest przedłożenie zaproszenia od chińskiej firmy czy też dokumentów będących dowodem udziału w targach. Wiza M wydawana jest na okres 6 miesięcy.
  • Dla osób chcących uzyskać pozwolenie na pracę wydawana jest wiza Z. Niezbędne jest posiadanie dokumentów od strony Chińskiej – np. od agencji zatrudnienia czy przyszłego pracodawcy. Wydawana jest na okres powyżej 6 miesięcy.
  • Istnieją jeszcze inne rodzaje wizL, czyli turystyczna, X, dedykowana jest uczniom, studentom, doktorantom i kursantom, G, czyli wiza tranzytowa, niezbędna do przewozu towarów przez Chiny oraz wizy grupowe – turystyczna i służbowa, wydawane dla grup.

Jesteś już na miejscu? W takim razie przejdźmy do formalności po przyjeździe do Chin. W ciągu 30 dni od wjazdu musisz zgłosić się do Biura Bezpieczeństwa Publicznego. W przeciwnym razie pobyt stanie się nielegalny. W Chinach ponadto istnieje obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców, dlatego trzeba stawić się na pobliskim posterunku policji w ciągu 24 godzin od chwili przekroczenia granicy, a następnie potwierdzić meldunek w ciągu 14 dni od wynajęcia mieszkania. Ubezpieczenie zdrowotne lub NW nie jest wymagane, jednak oczywiście warto je mieć i wykupić jeszcze przed wylotem. Niestety często nie jest ono respektowane w szpitalach czy klinikach, a za usługi trzeba zapłacić gotówką. Wówczas na podstawie rachunków można dochodzić zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Średnio koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 150zł, a doba w szpitalu ok. 400 zł.

Podsumowując, praca w Chinach nie cieszy się dużą popularnością wśród emigrantów z Polski, poszukujących lepszego życia. Jeśli jednak chcesz poznać ten kraj i zarobić lub jesteś delegowany przez firmę, musisz pamiętać o dopełnieniu formalności i uzyskaniu odpowiedniej wizy. To świetna okazja, aby zaznajomić się z kulturą tego państwa i zdobyć cenne doświadczenie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto szukać pracy w Chinach?

Praca w Chinach może być atrakcyjna dla osób z konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Praca na niskich stanowiskach bywa ciężka, a zarobki będą niższe niż w Polsce.

Na jakie zarobki można liczyć w Chinach?

Zarobki rodowitych Chińczyków znacząco różnią się od zarobków imigrantów. Wykonując pracę dla międzynarodowej korporacji, która otworzyła swoją placówkę w Chinach, można liczyć na zbliżone, wysokie stawki.
Oceń ten wpis
Praca w Chinach
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ewa28
2020-10-01, 21:29
Mieszkam w Szanghaju od 3 lat skończyłam terapię zajęciową pracuje od 3 lat w zawodzie jestem oczarowana tym krajem mieszkam z dwoma synami mamy małe mieszkanie bardzo dobre zarobki po co wracać do Polski
Mateo
2019-12-17, 10:25
Chiny duże miejsce z miliardami mieszkańców. Wszystko chyba zależy od prowincji i konkretnego miasta i zawodu by tam dobrze zarabiać.
samko
2019-12-09, 14:24
Gdzie Chiny, a gdzie Polska. Jechać do pracy do Chin kategorycznie odradzam- chyba, że jest to delegacja.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.