Praca za granicą

Praca w Chinach

26 września 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 21 głosów

21 głosów

9 komentarzy
Praca w Chinach
Chiny to egzotyczny i niezbyt popularny kierunek, jeśli chodzi o emigrację zarobkową. Niemniej, specjaliści, wykwalifikowani fachowcy, osoby znające język i eksperci różnych branż upatrują w tym państwie swojej szansy na rozwój. Praca w Chinach w CV z pewnością przykuje uwagę przyszłego pracodawcy, a samo poznanie kraju, kultury i nabycie nowych umiejętności są kuszące, szczególnie dla osoby, która nie ma jeszcze pomysłu na siebie lub chce czasowo pojechać, by podnieść swoje kwalifikacje. Sprawdź, jak wygląda praca w Chinach dla Polaków, jakie są zarobki i w jakich sektorach można liczyć na zatrudnienie!

Chiny praca

Wbrew pozorom w sieci pojawia się wiele ogłoszeń typu „Chiny praca dla Polaków”. Te kuszą atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia. Pracodawcy i agencje zatrudnienia często pokrywają koszty lotów, zakwaterowania, ubezpieczenia zdrowotnego, a nawet wyżywienia. Zarobki w Chinach są atrakcyjne dla Polaków i wynoszą od ok. 100 chińskich juanów do nawet 500 za godzinę pracy, w zależności od branży i doświadczenia, co po przeliczeniu daje stawkę od 60 do 300 złotych za godzinę.

Chiny praca to również mnóstwo możliwości delegacji. Międzynarodowe korporacje chętnie delegują swoich pracowników do oddziałów firmy, ulokowanych właśnie w Chinach. Ma to na celu poznanie kultury organizacyjnej, ale też szkolenie przyszłych specjalistów na rynku pracy w Chinach. Szczególnie w branży IT, e-commerce czy w modelingu wiele jest ofert pracy w Chinach. Tam można też liczyć na naprawdę dobre zarobki, znajomość języka chińskiego nie jest koniecznością – wystarczy sprawna komunikacja po angielsku.

Praca w Chinach dla Polaków

W Chinach praca dla osób, które nie mają szczególnych kwalifikacji może wydawać się nieatrakcyjna. Na roli, przy sprzątaniu czy w fabrykach panują kiepskie warunki zatrudnienia – zarobki są często znacznie niższe niż w Polsce, a pracuje się ciężko, fizycznie przez wiele godzin. Nieco lepiej wygląda to w branży budowlanej, która prężnie się rozwija czy w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Z powodu niedoboru pracowników, chętnie zatrudnia się cieśli, murarzy, tynkarzy, stolarzy, elektryków, a także pielęgniarki i opiekunki. Tam wynagrodzenia są wyższe, ponieważ ceni się fachowców.

Praca w Chinach dla Polaków to także wiele ofert dla au-pair. Wyjazdy często organizowane są przez agencje i wszystko ustalane jest za ich pośrednictwem – od daty wylotu, przez wybór rodziny, zarobki, godziny pracy, zakres obowiązków itp. Najczęściej wymagana jest komunikatywna znajomość języka angielskiego, ale przede wszystkim empatia i chęć pracy z dziećmi. W czasie pracy w Chinach jako au-pair zazwyczaj mieszka się z daną rodziną, a dzieckiem zajmuje się w ustalonym wymiarze. Obowiązki to zabawa i nauka z dzieckiem, odbieranie go ze szkoły lub przedszkola, czasem przyrządzanie posiłków czy sprzątanie domu.

Video

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego Wysokiego Składu

Global Pets Food sp. z o.o.

 • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Kierownik zmiany ( produkcja pet food)

Global Pets Food sp. z o.o.

 • Koźmin Wielkopolski
Dodana

FREZER CNC - Operator maszyn CNC

RYCHIGER Poland Sp. z o.o.

 • Kujawsko-Pomorskie
Dodana

Galwanizer

Bispol

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik działu kadr/ rekruter

Global Pets Food sp. z o.o.

 • Koźmin Wielkopolski
Dodana

Znając dobrze angielski, można też znaleźć zatrudnienie np. w restauracjach na obsłudze kelnerskiej czy uczyć angielskiego (popyt na szkoły językowe jest w Chinach ogromny). Niezwykle pożądana jest również kadra inżynierska i medyczna. Pracodawcy chętnie zatrudniają ekspertów – inżynierów budowy, inżynierów środowiska, inżynierów do spraw jakości, lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarki. Wiele ofert jest także kierowanych do kadry menagerskiej, specjalistów HR, finansistów w korporacjach. Wszędzie tam można liczyć na naprawdę dobre warunki zatrudnienia i atrakcyjne kontrakty. Te mogą być okresowe – np. na pół roku, rok, dwa lata albo długotrwałe.

Oczywiście praca w Chinach dla Polaków poszerza swój zakres możliwości wraz z tym, gdy zna się język chiński. Osoby mówiące choćby w stopniu komunikatywnym mają naprawdę wiele możliwości rozwoju. Dostępne są oferty pracy w usługach, w marketingu czy w branży aktorskiej, gdzie bardzo chętnie zatrudnia się Europejczyków.

Chiny dni wolne od pracy

Współpracując z firmami chińskimi, lub przebywając w tym kraju, warto wiedzieć kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chinach. W państwie tym używa się kalendarza księżycowo-słonecznego, który dzieli rok na 12 miesięcy, z których każdy ma 29 lub 30 dni. Z tego powodu chińskie święta co roku przypadają w innym terminie.

Chiny dni wolne od pracy przypadają z następujących okazji:

 • Chiński Nowy Rok, nazywany również Świętem Wiosny. Nie jest to, tak jak ma to miejsce w Polsce 1 dzień Nowego Roku, lecz święto trwa kilka dni. Wówczas zamknięte są banki i urzędy, a także wiele firm, fabryk czy restauracji. Jest to czas spotkań z bliskimi, nawet tymi mieszkającymi kilka tysięcy kilometrów dalej;
 • Chińskie Święto Zmarłych – obchodzone jest 106 dnia po zimowym przesileniu, w końcu drugiego lub na początku trzeciego miesiąca;
 • Święto Pracy w Chinach – obchodzone corocznie w tym samym dniu, niezależnie od kalendarza księżycowego, czyli 1 maja;
 • Święto Smoczych Łodzi – przypada na piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego. To święto upamiętniające pisarza Qu Yuan, który z rozpaczy i miłości do utraconej ojczyzny rzucił się do rzeki. Z tej okazji w całym kraju urządzane są wyścigi Smoczych Łodzi;
 • Święto Środka Jesieni – przypada na piętnasty dzień ósmego miesiąca kalendarza księżycowego i wywodzi się z obrzędów rolniczych oraz kultów lunarnych;
 • Święto Narodowe w Chinach, ten okres świąteczny nazywany jest „Złotym Tygodniem”, gdyż świętuje się cały tydzień. Termin to od 1 do 7 października. Wówczas Chiny dni wolne od pracy respektują niemal wszystkie firmy – urzędy, produkcja, usługi, sklepy itd.

Praca w Chinach zarobki

Często praca w Chinach kojarzy się z zatrudnieniem za przysłowiową miskę ryżu. Niestety wzięło się to stąd, że wielkie koncerny wykorzystują siłę roboczą i za wielogodzinną, ciężką pracę oferują niskie zarobki. Niemniej obecnie kwestia „praca w Chinach zarobki” wcale nie prezentuje się najgorzej. W dużych miastach pracownicy niewykwalifikowani mogą liczyć na pensje zbliżone do polskich, z tym że koszty życia tam są znacznie niższe (opłaty, żywność, chemia, odzież itp.).

Warto też pamiętać, że inne są zarobki rodowitych Chińczyków, a inne dla przyjezdnych. Jeśli jest to delegacja, najczęściej można liczyć na pensje zbliżone do tych w kraju, z dodatkami za wyjazd. Jeśli to wyjazd na własną rękę w celach zarobkowych, wiele zależy od branży. Tam, gdzie są deficyty pracowników, pracodawcy skłonni są sporo zapłacić, szczególnie gdy jest się specjalistą i ma się odpowiednie kompetencje. Najwyższe średnie wynagrodzenie brutto otrzymuje się w Pekinie, a wysokie zarobki są też w innych, dużych miastach. Nie najlepsze pensje są na wsiach czy w małych miasteczkach.

Formalności po przyjeździe do Chin

Polacy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Aby to uczynić, należy wypełnić wniosek online i umówić się na wizytę w Ambasadzie za pośrednictwem strony internetowej. Niezbędne jest też posiadanie paszportu, ważnego co najmniej 6 miesięcy od terminu upływu ważności chińskiej wizy oraz aktualnej fotografii.

Chińskie wizy:

 • Jeśli jest to wiza M, czyli dla biznesu i handlu, niezbędne jest przedłożenie zaproszenia od chińskiej firmy czy też dokumentów będących dowodem udziału w targach. Wiza M wydawana jest na okres 6 miesięcy.
 • Dla osób chcących uzyskać pozwolenie na pracę wydawana jest wiza Z. Niezbędne jest posiadanie dokumentów od strony Chińskiej – np. od agencji zatrudnienia czy przyszłego pracodawcy. Wydawana jest na okres powyżej 6 miesięcy.
 • Istnieją jeszcze inne rodzaje wizL, czyli turystyczna, X, dedykowana jest uczniom, studentom, doktorantom i kursantom, G, czyli wiza tranzytowa, niezbędna do przewozu towarów przez Chiny oraz wizy grupowe – turystyczna i służbowa, wydawane dla grup.

Jesteś już na miejscu? W takim razie przejdźmy do formalności po przyjeździe do Chin. W ciągu 30 dni od wjazdu musisz zgłosić się do Biura Bezpieczeństwa Publicznego. W przeciwnym razie pobyt stanie się nielegalny. W Chinach ponadto istnieje obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców, dlatego trzeba stawić się na pobliskim posterunku policji w ciągu 24 godzin od chwili przekroczenia granicy, a następnie potwierdzić meldunek w ciągu 14 dni od wynajęcia mieszkania. Ubezpieczenie zdrowotne lub NW nie jest wymagane, jednak oczywiście warto je mieć i wykupić jeszcze przed wylotem. Niestety często nie jest ono respektowane w szpitalach czy klinikach, a za usługi trzeba zapłacić gotówką. Wówczas na podstawie rachunków można dochodzić zwrotu kosztów od ubezpieczyciela. Średnio koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 180zł, a doba w szpitalu ok. 500 zł.

Podsumowując, praca w Chinach nie cieszy się dużą popularnością wśród emigrantów z Polski, poszukujących lepszego życia. Jeśli jednak chcesz poznać ten kraj i zarobić lub jesteś delegowany przez firmę, musisz pamiętać o dopełnieniu formalności i uzyskaniu odpowiedniej wizy. To świetna okazja, aby zaznajomić się z kulturą tego państwa i zdobyć cenne doświadczenie.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto szukać pracy w Chinach?

Praca w Chinach może być atrakcyjna dla osób z konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Praca na niskich stanowiskach bywa ciężka, a zarobki będą niższe niż w Polsce.

Na jakie zarobki można liczyć w Chinach?

Zarobki rodowitych Chińczyków znacząco różnią się od zarobków imigrantów. Wykonując pracę dla międzynarodowej korporacji, która otworzyła swoją placówkę w Chinach, można liczyć na zbliżone, wysokie stawki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

9 komentarzy

Prezes

Prezes

Ja Bym poleciał do pracy do Chin no powiedzmy np.gdzieś na Magazynie bo patrząc co się dzieje w EU 🇪🇺 i innych krajach zachodu można powiedzieć że Gospodarka ma się tam niesamowicie dobrze !
Felix Marx

Felix Marx

Jako pracodawca z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu biznesu w Chinach, mogę stwierdzić, że rynek pracy tam bardzo się zmienił. Nasze oddziały są w stanie zatrudnić wykwalifikowaną kadrę, oferując przy tym dobre warunki zatrudnienia i atrakcyjne kontrakty. Jednocześnie staramy się również wspierać Polaków, którzy chcą spróbować swoich sił w chińskim biznesie.
Świstak

Świstak

Niezwykle interesują mnie oferty dla au-pair. To świetny sposób na poznanie kraju i kultury, a jednocześnie zdobycie doświadczenia oraz cennych umiejętności. Znając angielski, może uda mi się dostać pracę w restauracjach czy w szkołach językowych. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się spróbować swoich sił w Chinach.
Jędrzej

Jędrzej

Nie sądzę, żeby praca w fabrykach czy na roli była dla mnie atrakcyjna. Szukam czegoś, co pozwoli mi się rozwijać, a nie tylko pracować bez końca i błąkać się po zagranicznych plantacjach. Zwłaszcza w branży IT, e-commerce czy w modelingu wiele jest ofert pracy w Chinach, ale trudno mi się do tego przełamać.
polak

polak

Właśnie rozpocząłem pracę w oddziale korporacji w Chinach i muszę przyznać, że jest to dla mnie niezwykłe doświadczenie. Poznanie kultury organizacyjnej oraz szkolenie przyszłych specjalistów na rynku pracy w Chinach to coś, czego nie zdobędę nigdzie indziej. Jeśli ktoś ma możliwość, to polecam spróbować.
YourNightmare

YourNightmare

Moim zdaniem jeśli się ma doświadczenie i umiejętności to można jechać do Chin. Wszędzie lepiej niż w polsce (oczywiście chodzi o bogate kraje)
Ewa28

Ewa28

Mieszkam w Szanghaju od 3 lat skończyłam terapię zajęciową pracuje od 3 lat w zawodzie jestem oczarowana tym krajem mieszkam z dwoma synami mamy małe mieszkanie bardzo dobre zarobki po co wracać do Polski
Mateo

Mateo

Chiny duże miejsce z miliardami mieszkańców. Wszystko chyba zależy od prowincji i konkretnego miasta i zawodu by tam dobrze zarabiać.
samko

samko

Gdzie Chiny, a gdzie Polska. Jechać do pracy do Chin kategorycznie odradzam- chyba, że jest to delegacja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.