Praca za granicą

Zwrot podatku z Kanady - rozliczenie dochodów w Polsce

22 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

9 komentarzy
Zwrot podatku z Kanady - rozliczenie dochodów w Polsce
Uzyskiwanie legalnego dochodu w Kanadzie oznacza obowiązek opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę nie muszą się martwić płaceniem podatku, ponieważ robi to za nich pracodawca. Odpowiednie zaliczki potrącane są z wynagrodzenia. Ich wysokość opiera się o prognozy, a więc po zakończeniu roku podatkowego można się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku.

Roczne rozliczenie podatkowe daje możliwość nie tylko uzyskania zwrotu za nadpłacony podatek, ale także pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych. Pracując w Kanadzie, warto znać swoje obowiązki i prawa podatkowe. Właśnie dlatego przyjrzyjmy się bliżej sposobom rozliczenia podatku w państwie spod znaku liścia klonowego.

Kto i kiedy ma obowiązek rozliczenia się z kanadyjskim fiskusem?

Przede wszystkim warto sobie zdać sprawę ze swojego statusu rezydencji. Wpływa on znacząco na formę i możliwości rozliczania podatku w Kanadzie. Rezydentem (Deemed Resident) staje się osoba, która przebywała w kraju ponad 183 dni w roku kalendarzowym. Tacy podatnicy są zobowiązani do rozliczenia się ze wszystkich dochodów uzyskiwanych na całym świecie. Nierezydenci opłacają podatek tylko z dochodów uzyskiwanych w Kanadzie.

Rezydenci mają możliwość skorzystania z wszystkich ulg podatkowych, w tym z kwoty wolnej od podatku. Nierezydenci, których dochód z Kanady nie stanowił 90% wszystkich dochodów w danym roku, nie będą mogli korzystać z wielu ulg, w tym z kwoty wolnej od podatku. Mimo to, składając zeznanie podatkowe, będą mogli uzyskać zwrot nadpłaconego podatku wynikającego z ewentualnych różnic między prognozowanymi wysokościami składek a rzeczywistym podatkiem.

Video

Szukasz pracy?

Specjalista ds. obsługi sklepu internetowego

Concentrix CVG International sp. z o.o.

  • Lublin
Dodana

Kasjer w sklepie kosmetycznym Pruszków

Work&Profit sp. z o.o.

  • Pruszków
Dodana

Pomocnik operatora linii produkcyjnej

mdm NT Sp. z o.o.

  • Bażanowice
Dodana
Dodana

Pracownik inwentaryzacji Grudziądz

Work&Profit sp. z o.o.

  • Grudziądz
Dodana

Kanadyjski urząd skarbowy wymaga składania deklaracji podatkowych do 30 kwietnia następującego roku po zakończonym roku podatkowym. Co ważne podatnicy mają możliwość uzyskania zwrotu za cztery lata wstecz tak, więc w 2023 roku można wnioskować o zwrot za lata 2022, 2021, 2020 oraz 2019.

Urząd skarbowy w Kanadzie średnio wypłaca zwroty podatku do czterech miesięcy od złożenia deklaracji podatkowej. W przypadku gdy rozliczenie wykaże konieczność dopłaty, należy opłacić podatek do 1 maja. Po tym czasie fiskus będzie nakładał odsetki.

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Kanadzie?

Każda osoba legalnie pracująca w Kanadzie powinna posiadać numer SIN (Social Insurance Number). Jest on potrzebny również do wykonania rozliczenia z urzędem skarbowym.

Rozliczenia dokonuje się w oparciu o druki T4, czyli kanadyjskie odpowiedniki polskiego PIT-11. Dokumenty T4 są wydawane przez pracodawców do końca lutego po zakończeniu roku podatkowego. Znajdziemy w nich szczegółowe informacje na temat uzyskiwanego dochodu oraz odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego i ubezpieczeń społecznych. Trzeba pamiętać, że do złożenia deklaracji podatkowej konieczne jest posiadanie druków T4 od wszystkich pracodawców, u których świadczyło się pracę w rozliczanym roku podatkowym.

Rezydenci mający obowiązek rozliczenia się ze wszystkich dochodów, nie tylko kanadyjskich muszą posiadać dokumenty potwierdzające zarobki z innych państw. Przydatne mogą być także dokumenty potwierdzające datę przyjazdu i wyjazdu z Kanady. W przypadku ubiegania się o ulgi podatkowe należy także pamiętać o dokumentach potwierdzających prawo do skorzystania z ulg. Dotyczy to między innymi różnych rachunków.

Na jakie ulgi podatkowe mogę liczyć w Kanadzie?

Główną ulgą jest kwota wolna od podatku federalnego, która jest wielopoziomowa. Jeśli Twój dochód netto w 2023 r. mieści się w pierwszych trzech przedziałach podatkowych (lub wynosi mniej niż 165 430 USD), Twoja podstawowa kwota osobista (kwota wolna od podatku) wynosi 15 000 USD. Jeśli Twój dochód netto w 2023 r. mieści się w najwyższym przedziale podatkowym (235 675 USD lub więcej), Twoja podstawowa kwota osobista (kwota wolna od podatku) wynosi 13 521 USD. Nie dotyczy to nierezydentów, których dochód kanadyjski nie stanowił co najmniej 90% całego dochodu. Podatki prowincjonalne również zakładają kwoty wolne od podatku, ale ich wysokość jest zależna od danej prowincji. Dotyczy to wszystkich ulg, o jakie może się starać podatnik.

Video

Prawo Kanadyjskie pozwala odliczać od podatku różne wydatki. Kwotę należnego podatku obniżymy, odliczając np. koszty leczenia, przeprowadzki, korzystania z transportu publicznego, czy wydatków związanych z wykonywaniem pracy. Na odliczenia mogą liczyć także osoby uczące się oraz darczyńcy. Według szacunków firm zajmujących się zwrotami podatku z Kanady średnio udaje się odzyskać około 1000 CAD.

Przygotowując się do rozliczenia podatku w Kanadzie, warto skorzystać z pomocy biur podatkowych. Takie firmy zagwarantują poprawne wypełnienie dokumentów oraz zmaksymalizują wysokość zwrotu podatku.

Jak rozliczyć dochody z Kanady w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek składania rocznego zeznania podatkowego przed ojczystym fiskusem. Oznacza to, że muszą wypełnić deklarację podatkową PIT-36 z załącznikiem ZG, w której wykażą dochód z Kanady. Mimo obowiązku wykazania zagranicznego dochodu zarobki z Kanady nie zostaną opodatkowane.

Oba kraje podpisały w 2012 roku umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Według jej postanowień podatek dochodowy od osób fizycznych z zagranicznego źródła nie podlega opodatkowaniu, ale jest brany pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla pozostałych dochodów. Zastosowanie ma tak zwana metoda wyłączenia z progresją. W efekcie na dochód z Kanady nie zostanie nałożony polski podatek dochodowy, ale wpłynie on na wysokość podatku nałożonego na dochody z Polski.

Podatnicy powinni pamiętać o dokonaniu rocznego rozliczenia podatkowego zarówno z kanadyjskim, jak i polskim urzędem skarbowym. Tylko w ten sposób mogą się starać o zwrot nadpłaconego podatku.

To może Cię również zainteresować

Praca w Kanadzie

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

9 komentarzy

ja

ja

artykuł wprowadza w błąd, bo od 2021 zmieniła się metoda opodatkowania dochodów z Kanady na proporcjonalne odliczenie
Z.J

Z.J

Jestem emerytem ,moja rezydencja jest w Polsce. Otrzymuje emeryture z ZUS w Polsce oraz emeryture z Kanady. Kanada zabiera mi 9% podatku z emerytury kanadyjskiej i ta suma netto jest przelewana na konto w Polsce. Od razu bank polski zabiera od tej sumy prowizje/ok .35 zl od kazdego przelewu / oraz potraca ZUS 9% i zaliczke na podatek od emerytury kanadyjskiej 12%. Co wsumie daje strate 30% emerytury na start.Jest to bolesne i niesprawiedliwe z/w na zeszloroczna inflace w Polsce. Co odzyskuje po roku przy rozliczeniu podatku w Polsce to tylko 9% zaplacone w Kanadzie. Wychodzi na to ze place 2 razy ZUS z kazdej emerytury po 9% oraz 3% extra podatku za emeryture kanadyjska czego nie rozumie i uwazam za zlodziejstwo w Polsce. A odzyskana suma po roku w polsce jest ok. 30% mniej warta ze wzgledu na inflacje.To tyle w temacie.Pamietaj emerycie co cie czeka po powrocie do Polski jezeli chcesz dzialac legalnie....A i w Kanadzie jest straszny balagan w CRA Canada....
Joker

Joker

Informacje są cenne, ale artykuł wydaje się być napisany dla osób, które już pracują w Kanadzie. Byłoby fajnie, gdyby było więcej informacji na temat procesu znalezienia pracy i podjęcia zatrudnienia w Kanadzie.
Katarina

Katarina

Artykuł daje dobre wskazówki dla pracowników, ale także dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców. Dobrze wiedzieć, jakie dokumenty będą konieczne do rozliczenia podatkowego i jakie ulgi podatkowe mogą pomóc zmniejszyć koszty.
Krzysiek

Krzysiek

Bardzo ciekawy artykuł, szczególnie przydatny dla osób, które planują pracę w Kanadzie. Teraz wiem, jakie dokumenty muszę posiadać i czego się spodziewać, zanim rozpocznę pracę w tym kraju.
Matek

Matek

Artykuł bardzo techniczny, trudny do zrozumienia dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tematem rozliczania się z podatków w Kanadzie. Potrzeba by było więcej konkretnych przykładów i wyjaśnień.
Leopold

Leopold

Bardzo przydatne informacje, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w Kanadzie. Dobrze wiedzieć, jakie formy rozliczenia należy wybrać i jakie dokumenty będą potrzebne do rozliczenia podatku.
Podatnik

Podatnik

W poprzednich latach pobierano 9% podatku zdrowotnego a po rozliczeniu rocznego podatku by zwrot 7%! Na jakie podstawie za ubiegly rok juz ten zwrot sie nie nalezy!? Czy to jest dodatkowy podatek o ktorym w ogole sie nie mowilo!? Na jakiej podstawie sie to stalo?!
E.Kowal

E.Kowal

Tylko ciekawe ze bank pko w Polsce nalozyl na moja skromna emeryture z Kanady 26% podatku(lacznie z danina zwana potocznie skladka zdrowotna). Twierdza przy tym iz od 1 luty 2022 polski lad likwiduje konwencje pomiedzy polska i kanada o unikaniu podwojnego opodatkowania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.