Praca za granicą

Zwrot podatku z USA - rozliczenie dochodów w USA

31 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

13 komentarzy
Zwrot podatku z USA - rozliczenie dochodów w USA
System podatkowy w Stanach Zjednoczonych Ameryki zakłada płacenie podatku dochodowego przez osoby legalnie pracujące. Pracodawcy odprowadzają odpowiednie zadatki na poczet podatku dochodowego od wypłaty swoich pracowników i przekazują je na konto amerykańskiego urzędu Internal Revenue Service (IRS).

W czasie rocznego rozliczenia podatnicy dowiadują się czy zadatki były odprowadzane w odpowiedniej wysokości. Oznacza to, że na koniec roku podatkowego można się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku jeżeli taki wystąpił. Polscy podatnicy pracujący w USA muszą się także rozliczyć przed polskim fiskusem. Jak się rozliczyć? Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia? Czy zapłacimy podwójny podatek dochodowy? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Kiedy należy się rozliczyć z podatków w USA?

Podatnicy w USA mogą ubiegać się o zwrot podatku do trzech lat wstecz. Tak więc w 2023 roku będzie można składać deklaracje za lata 2022, 2021 oraz 2020. Rozliczenia podatkowe składa się co roku w terminie do 15 kwietnia. Po przekroczeniu tego terminu można się liczyć z koniecznością opłacenia dodatkowych odsetek od należnego podatku. Istnieje jednak możliwość wnioskowania o przedłużenie okresu rozliczenia do maksymalnie 15 października, ale to może znacząco wydłużyć okres oczekiwania na zwrot podatku.

Rozliczenia dokonujemy po zakończeniu roku podatkowego, który w Stanach Zjednoczonych jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Warto nadmienić, że nie złożenie w terminie deklaracji podatkowej może wpłynąć na późniejszą decyzję o przyznaniu wizy. Zazwyczaj na zwrot podatku dochodowego w USA czeka się od 3 do 6 miesięcy.

Zwroty jakich podatków można otrzymać?

Podatek dochodowy (Income Tax) w USA dzieli się na kilka składowych. Przede wszystkim jest to podatek federalny (Federal Tax) oraz podatek stanowy (State Tax). To właśnie z tych dwóch obciążeń można odzyskać zwroty przy rozliczeniu rocznym.

Ważne!
Zwrotowi nie podlegają składki odprowadzane na poczet podatku lokalnego (Local Tax).

Sprawa wygląda bardziej skomplikowanie w przypadku składek na ubezpieczenia Social Security Tax oraz Medicare Tax. Ich zwrot mogą uzyskać jedynie osoby, którym pracodawca nie powinien potrącić zaliczek z wypłaty, czyli na przykład studenci z wizą J-1.

Jakich dokumentów potrzebuję do rozliczenia podatku dochodowego w USA?

Najważniejszym dokumentem podczas składania deklaracji podatkowej jest formularz W-2. Odpowiednik polskiego PIT-11 jest przekazywany pracownikom przez pracodawcę do 31 stycznia każdego roku. W dokumencie znajdują się informacje o wysokości odprowadzonych zadatków na poczet podatków dochodowych. Trzeba pamiętać, że podatnik musi posiadać druki W-2 od każdego pracodawcy, u którego był zatrudniony w rozliczanym roku podatkowym.

Szukasz pracy?

Doradca / Doradczyni klienta - Gliwice (Rybnicka)

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Gliwice
  • 4 500-6 100 zł / mc
Dodana

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

  • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Pracownik magazynu w Heerlen – PRACA IDEALNA NA WAKACJE

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • Holandia
  • 58-65 zł / h
Dodana

Projektant / Projektantka - LEROY MERLIN - Zgorzelec

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Zgorzelec
Dodana
Dodana

W przypadku braku dokumentu W-2 można przedłożyć ostatni odcinek wypłaty (payslip) od danego pracodawcy. Rozliczenie na bazie payslipów jest jednak równoznaczne z przedłużeniem się procesu ewentualnego zwrotu podatku.

Podatnik musi jeszcze przedłożyć kserokopię Social Security Card oraz wizy z paszportu. W przypadku pierwszego dokumentu to spieszymy z wyjaśnieniem, że Social Security Card jest przyznawana każdemu obywatelowi oraz osobie uprawnionej do pobytu w USA. Na karcie znajduje się numer ubezpieczenia społecznego.

Osoby wracające do kraju przed zakończeniem roku podatkowego powinny się upewnić, że byli pracodawcy posiadają aktualne adresy zamieszkania oraz e-maile. W przeciwnym razie nie będą w stanie dostarczyć druków W-2.

Video

Jakie ulgi podatkowe występują w USA?

Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki przewidział kwotę wolną od podatków (Standard Deduction Amounts), która jest ustalana co roku i ma na nią wpływ między innymi inflacja. W 2023 roku ustalono, że samotny podatnik nie będzie odprowadzał podatku do kwoty 13 850 dolarów. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie kwota wyniesie 27 700 dolarów. W przypadku małżonków rozliczających się oddzielnie wolna suma wyniesie 13 850 dolarów, a głowę rodziny dotyczy kwota 20 800 dolarów.

Podatnicy w USA mogą też liczyć na spory zakres ulg na dzieci. Najpopularniejszą jest tak zwana Child Tax Credit. W 2023 roku CTC wynosi 2000 dolarów za każde dziecko poniżej 5 roku życia oraz 3000 dolarów za każde dziecko pomiędzy 6 a 17 rokiem życia. W przypadku małżeństw ulga jest zależna od dochodu. CTC był dostępny dla rodzin o dochodzie nieprzekraczającym 110 000 dolarów, ale obecnie kwotę tę podniesiono do 400 000 dolarów. W ramach ulg na dzieci można wyszczególnić jeszcze kilka pomniejszych mogących obniżyć wysokość podatku dochodowego.

Video

Osoby uczące się mogą również liczyć na ulgi podatkowe zależne od rodzaju nauki. Szczegółowe informacje na temat obowiązujących ulg oraz ich wysokości można znaleźć na rządowej stronie: https://www.usa.gov Internal Revenue Service publikuje co roku w styczniu szczegółową listę stóp procentowych podatków, oraz wysokość obowiązujących ulg.

Jak rozliczyć dochód z USA w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi pracujący w Stanach Zjednoczonych są zobowiązani do rocznego rozliczenia z fiskusem. Muszą oni złożyć PIT-36 z załącznikiem ZG, w którym uwzględnią dochód uzyskany w USA. Na mocy umów między państwami polski urząd skarbowy stosuje przy rozliczeniu podatku metodę odliczenia proporcjonalnego. Ma to zapobiegać płaceniu podwójnego podatku dochodowego.

Jak działa metoda odliczenia proporcjonalnego? Dochód ze Stanów Zjednoczonych podlega opodatkowaniu w Polsce, ale od należnego podatku polskiemu fiskusowi odlicza się podatek zapłacony w USA. Trzeba pamiętać, że odliczenie nie może być wyższe niż stosunek dochodu zagranicznego do całkowitej kwoty osiągniętych dochodów.

W jaki sposób wyliczamy należny podatek? Należy zsumować dochód z Polski i USA, a następnie wyliczyć podatek dochodowy według obowiązującej stopy podatkowej w kraju. Kolejnym etapem jest wyliczenie stosunku dochodu zagranicznego do całkowitego dochodu. Osiągniętą sumę mnożymy z wyliczonym podatkiem dochodowym. Tak uzyskujemy kwotę, jakiej nie może przekroczyć odliczenie.

Ulga abolicyjna przy rozliczeniu podatku z USA

Metoda odliczenia proporcjonalnego oznacza, że podatnik musi zapłacić większy podatek, niż miałoby to miejsce w przypadku metody wyłączenia z progresją. Polski fiskus przewidział sposób na ujednolicenie podatkowych obciążeń, czemu służy ulga abolicyjna.

Jak wyliczyć wysokość ulgi abolicyjnej? Podatnik musi obliczyć jaki podatek miałby zapłacić w Polsce przy użyciu metody wyłączenia z progresją. Różnica między tą kwotą a kwotą podatku wynikającą z metody odliczenia proporcjonalnego jest wysokością ulgi abolicyjnej.

To może Cię również zainteresować

Praca w USA

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

13 komentarzy

daria

daria

Ciekawe, że istnieją ulgi podatkowe na dzieci w USA. To na pewno dobry sposób, aby rodziny z mniejszymi dochodami mogły odciążyć swój budżet.
Landryna

Landryna

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które planują podjęcie pracy w USA. Dzięki niemu lepiej wiem, jakie składki ubezpieczeniowe powinien pobrać pracodawca.
kilof

kilof

Artykuł przypomina o ważnych terminach i wymaganych dokumentach przy rozliczaniu podatków w USA. Warto znać te informacje, aby uniknąć późniejszych problemów z urzędami.
Moher

Moher

Dzięki temu artykułowi mam większą świadomość, jakie dokumenty potrzebne są do rozliczenia podatków w USA. To na pewno przyda mi się w przyszłości, gdy będę szukać pracy za granicą.
Syla

Syla

Czy student też musi się rozliczyć, mimo iż nie pracował w usa tylko studiował?
Zenon

Zenon

Czy praca legalna w USA liczy sie do polskiej emerytury? Pracuje w USA i jestem rezydentem, rozliczam sie w USA i mam emeryture w PL. czy praca w USA liczy sie do emerytury ?
Baka

Baka

Mam obywatelstwo polskie I amerykanskie. Do polski przyjezdzam raz w roku na miesieczne wakacje. Czy w takim przypadku tez powinnam placic podwojny podatek?
Greg

Greg

Jeżeli w USA płacisz mniej niż 38% podatku a zarabiasz więcej niż 20tys euro rocznie, to musisz dopłacić sume wyrównawczą. Jeżeli w USA płacisz 22% podatku to w Polsce musisz dopłacić wyrównawcze 16% aby razem zapłaconego podatku było 38%.
Greg

Greg

Niestety to jest trochę bardziej skomplikowane w zależności gdzie się jest rezydentem przez większą część roku a nawet rodzaj zatrudnienia. Na dodatek w tym roku prawo w polsce trochę bardziej jeszcze się pozmieniało i ponieważ pracowałem z firmą w USA zdalnie będąc w polsce, musiałem płacić podatek w USA i wyrównawczy podatek w Polsce.
jajak

jajak

Dochód z Polski jest w złotówkach a dochód amerykanski jest w dolarach .....pytam sie po jakim kursie mam przeliczyc tego dolara?????
Andrzej

Andrzej

Niestety ten artykuł mija się z prawdą ponieważ do tej pory nie trzeba było się rozliczać z dochodu uzyskanego w USA w Polsce, ponieważ senat USA do tej pory nie ratyfikował umowy oni krajów z 2013 r , która wprowadzała zapis rozliczania proporcjonalnego z uzyskanych dochodów. Do tej pory między Polską a USA aktualna jest umowa z 1974 r według której rezydenci polscy w USA nie muszą się rozliczać w Polsce. Wiem bo od od kilku lat jeżdżę do USA, mam statu rezydenta i przez te kilka lat nigdy nie rozliczałem dochodu w Polsce.
marek

marek

W Stanach Zjednoczonych ciekawe ile teraz będzie ludzi pracowało po tych sprawach wizowych dla Polaków. Ja osobiście za tym nie tęsknię.
Olek

Olek

Ciekawy i przydatny artykuł. Fajne informacje. Jak rozliczyć dochód z USA w Polsce, to mnie interesowało.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.