Praca za granicą

Zwrot podatku z Włoch - rozliczenie dochodów w Polsce

18 września 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

6 komentarzy
Zwrot podatku z Włoch - rozliczenie dochodów w Polsce
Wszystkie osoby legalnie zatrudnione we Włoszech są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. W przypadku nierezydentów tego kraju dochód polskiego pracownika zostanie opodatkowany w Polsce, ale po uzyskaniu rezydencji podatnik będzie traktowany jak obywatel Włoch.

Osoby objęte podatkiem dochodowym IRPEF (Imposta sul reddito delle persone fisiche) mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia przed włoskim fiskusem. W ten sposób można się starać o zwrot nadpłaconego podatku. Złożenie deklaracji podatkowej jest też sposobem na wnioskowanie o uzyskanie ulg podatkowych. Przyjrzyjmy się procesowi ubiegania o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego we Włoszech.

Kiedy należy składać deklarację podatkową we włoskim urzędzie skarbowym?

Urząd skarbowy we Włoszech (Agenzia delle Entrate) wymaga złożenia deklaracji podatkowej po zakończeniu roku podatkowego. Ten podobnie, jak w Polsce jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

Agenzia delle Entrate wyznaczyła termin do składania deklaracji między 1 maja i 31 lipca następnego roku po zakończonym roku podatkowym. W przypadku niedostosowania się do terminu fiskus wyliczy podatek na podstawie posiadanych informacji i naliczy stosowne odsetki.

W zależności od formy uzyskiwania dochodu podatnicy muszą wypełnić jedną z dwóch deklaracji. Osoby pozostające w stosunku pracy z jednym pracodawcą w trakcie roku oraz emeryci i renciści uzupełniają formularz 730. W przypadku pracy u kilku pracodawców bądź pozyskiwania dochodów z innych umów niż umowa o pracę należy złożyć dokument Modello Unico. Włoskie prawo pozwala starać się o zwrot podatku do czterech lat wstecz. Oznacza to, że w 2023 roku można złożyć deklarację za lata 2022, 2021, 2020 oraz 2019.

Video

Szukasz pracy?

Operator maszyn w Wapienicy (zatrudnienie przez Klienta)

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Tapicer

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Mroczeń
Dodana

Recepcjonista / Recepcjonistka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana

Elektromechanik

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku we Włoszech?

W sprawach finansowych najważniejszy jest Numer Identyfikacji Podatkowej (Codice Fiscale). Każda osoba przybywająca do Włoch musi zadbać o nadanie Codice Fiscale. Bez tego numeru nie będzie możliwe podjęcie pracy najemnej, ale także nie będzie można dokonać żadnej operacji finansowej. Numer jest konieczny przy choćby zakładaniu konta bankowego czy zawieraniu umów jak wynajem mieszkania.

Podstawowym dokumentem służącym do poprawnego wypełnienia deklaracji podatkowej jest zaświadczenie o dochodach CUD. Odpowiednik polskiego formularza PIT-11 jest wystawiany przez pracodawcę. Dokument musi zostać przekazany pracownikowi najpóźniej do 15 marca po zakończonym roku podatkowym, bądź maksymalnie do 12 dni po zakończeniu stosunku pracy. CUD zawiera szczegółowe informacje na temat uzyskanego dochodu oraz wysokości odprowadzonych składek na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podatnik potrzebuje dokumenty CUD od wszystkich pracodawców, dla których pracował w rozliczanym roku podatkowym. W przypadku korzystania z ulg podatkowych warto także posiadać dokumenty potwierdzające poniesione koszta objęte prawem do odpisu.

Jakie ulgi podatkowe można uzyskać we Włoszech?

Włoski urząd skarbowy pozwala na skorzystanie z szeregu ulg podatkowych. We Włoszech nie obowiązuje osobista ulga w podatku dochodowym, ale pracownicy mogą korzystać z różnych odliczeń. Odpisy standardowe obejmują wydatki rodzinne, koszty leczenia i spłaty odsetek od kredytu hipotecznego.

Odpisom od podatku podlegają np.:

  • odsetki z kredytu na zakup mieszkania bądź domu;
  • koszty kształcenia średniego, wyższego i doskonalenia zawodowego;
  • koszty ubezpieczeń społecznych do limitu 5 164,57 euro.
  • wpłaty do kwoty 3 615,20 EUR na pomoc medyczną na rzecz włoskiej Państwowej Służby Medycznej (Fundi Integrative al Servizio Sanitario Nazionale) zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika nie podlegają opodatkowaniu.
  •  

Agenzia delle Entrate pozwala na dokonanie sporej ilości odpisów, więc podatnik ma możliwość uzyskania dość wysokiego zwrotu podatku. Tym bardziej warto pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji podatkowej we włoskim urzędzie skarbowym.

Czy dochód uzyskany we Włoszech rozliczyć w Polsce?

Polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej przed ojczystym urzędem skarbowym. W takim wypadku będą musieli wykazać dochód uzyskany we Włoszech w formularzu PIT-36 z załącznikiem ZG. Na szczęście nie ma się co obawiać podwójnego opodatkowania tychże dochodów.

Polska i Włochy zawarły wspólną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów. Oznacza to, że w przypadku konieczności rozliczenia w obu krajach podatnik nie będzie musiał płacić podatku podwójnie. Umowa zakłada zastosowanie metody wyłączenia z progresją. Co to oznacza?

W przypadku rozliczenia w Polsce dochód z Włoch zostaje uwzględniony w deklaracji, ale nie podlega opodatkowaniu. Jest on jednak brany pod uwagę przy wyliczeniu stopy procentowej dla podatku nakładanego na pozostały polski dochód.

Podatków nie da się uniknąć, ale na szczęście we Włoszech można sobie zapewnić zwrot nadpłaconego podatku. Także przy rozliczeniu w Polsce nie trzeba się obawiać podwójnego opodatkowania. Deklarację można składać samodzielnie bądź skorzystać z pomocy biur podatkowych. Włoskie władze polecają skierowanie się do Centrów Pomocy Fiskalnej przy związkach zawodowych (CAF - Centro Assistenza Fiscale). Zagraniczni pracownicy znajdą w nich pomoc przy poprawnym wypełnieniu włoskiej deklaracji podatkowej.

To może Cię również zainteresować

Praca we Włoszech

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

6 komentarzy

Zofia

Zofia

Jaki jest ustawowy termin zwrotu nadpłaconego podatku przez urząd skarbowy we WŁOSZECH?
znużona AS

znużona AS

A gdyby tak skorzystać z pomocy biur podatkowych? To dobry sposób na uniknięcie niepotrzebnych kłopotów. Artykuł bardzo wyczerpujący i dobrze ułożony - łatwo się czyta i dostarcza wartościowych informacji.
Jolanta

Jolanta

Jako pracodawca w Italii, muszę być świadomy wszystkich wymogów podatkowych i regulacji. Artykuł jest bardzo pomocny w przypomnieniu mi o terminach i dokumentach, których potrzebuje moje zatrudnienie. Warto wiedzieć, jak uniknąć problemów z wystawieniem niepoprawnych dokumentów.
stefan

stefan

Nie jest łatwo być bezrobotnym, ale jeszcze trudniej jest myśleć o podatkach, kiedy nie ma się dochodu. Niemniej jednak, warto wiedzieć, jaką opłatę trzeba zapłacić i jakie dokumenty potrzebne są do jej obliczenia. Dzięki temu artykułowi czuję się bardziej świadomy.
Doggy

Doggy

Odkąd rozważam pracę we Włoszech, zastanawiam się, jak to jest z podatkami i rozliczeniami. Artykuł jest bardzo pomocny w uświadomieniu mi, jakie dokumenty będą mi potrzebne w przyszłości. Na pewno będę musiał dłużej się zapoznać z tym tematem, ale to dobry początek.
masza

masza

Deklaracja podatkowa to czas, kiedy muszę przypomnieć sobie wszystkie moje wysiłki w ciągu całego roku pracy. Lubię korzystać z ulg podatkowych, ale czasem zdarzy mi się przegapić termin składania deklaracji i wtedy niestety czekają mnie kary. Artykuł jest pomocny w przypomnieniu mi o terminach i potrzebnych dokumentach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.