Praca za granicą

Zarobki Grecja - ile można zarobić w Grecji?

29 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

7 komentarzy
Zarobki Grecja - ile można zarobić w Grecji?
Grecja kojarzy nam się z pięknym morzem, śródziemnomorskim klimatem i spektakularnymi zabytkami. Większość Polaków myśląc o Grecji przede wszystkim rozważa spędzenie tam wakacji. Zdarza się jednak, że Grecja staje się kierunkiem emigracji zarobkowej. Tylko czy taki wyjazd faktycznie się opłaca?

Jeszcze niedawno turystyczny raj przechodził poważny kryzys gospodarczy. Bezrobocie lawiruje w okolicach 20%, a wśród młodych przekracza 30%. Dawna kolebka europejskiej cywilizacji dziś nie wygląda na tytana, ale na cień samej siebie. Mimo to w pewnych sektorach można liczyć na nie najgorsze zarobki. Przyjrzyjmy się rynkowi pracy w Grecji. Czy warto tam pojechać nie tylko na wakacje?

Płaca minimalna w Grecji wzrosła po latach wielkiego kryzysu

W wielu krajach to minimalne wynagrodzenie ma realny wpływ na wygląd rynku pracy. Nie inaczej jest w Grecji, gdzie w czasach kryzysu stawka minimalna miała poważny wpływ na życie mieszkańców kraju. Jeszcze w 2012 roku minimalne wynagrodzenie dla Greków wynosiło 751 euro, ale w obliczu kryzysu zostało poważnie zredukowane.

Video

Od obniżki do lutego 2019 roku miesięczna pensja minimalna wynosiła w Grecji 586,08 euro dla osób powyżej 25 roku życia oraz 510,95 euro dla osób poniżej 25 roku życia. W lutym 2019 roku zaszły poważne zmiany odnośnie minimalnego wynagrodzenia. Rząd Grecji zdecydował się ustanowić jedną stawkę 650 euro miesięcznie brutto. Zniesiono także różnicę wiekową, więc młodsi Grecy mogli się cieszyć jeszcze większym wzrostem wynagrodzeń. W 2023 minimalna stawka obowiązująca za pracę w Grecji wynosi 780 euro miesięcznie.

Szukasz pracy?
Dodana

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

  • 4 300-5 200 zł / mc
  • Poznań
Dodana
Dodana
Dodana

Sortowanie pustych skrzynek - Bez angielskiego

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

  • 13-15 € / mc
  • Holandia
Dodana

W tym miejscu należy wspomnieć o bardzo ważnym szczególe. Podane kwoty dotyczyły pracowników objętych 14 pensjami. W Grecji spora część pracowników mogła liczyć na dwie dodatkowe pensje wypłacane przy okazji świąt wielkanocnych oraz bożonarodzeniowych. Przy standardowych 12 pensjach w roku minimalna stawka wynosi 910 euro za miesiąc.

Greckie prawo zakłada 40-godzinny tydzień pracy i maksymalnie 10 godzin pracy dziennie. Warto wiedzieć, że ustalono odpowiednie stawki dla godzin nadliczbowych. Pierwsze 5 godzin w tygodniu ma być wynagradzane stawką powiększoną o 25%. W przypadku kolejnych godzin powyżej 45 godzin tygodniowo stawka wzrasta o 40% - 60%.

Od czego zależą zarobki w Grecji?

Patrząc na bardzo wysokie bezrobocie w Grecji, można by pomyśleć, że ciężko tam o pracę dla obcokrajowców. Nic bardziej mylnego. Greckie firmy bardzo chętnie korzystają z pracowników zagranicznych. W tym cenią sobie polskich fachowców za ich pracowitość i wytrwałość.

Polacy mogą liczyć na stanowiska w budownictwie oraz przemyśle. W tych branżach można znaleźć oferty niewymagające znajomości języków obcych. Podobnie w przypadku ewentualnych prac sezonowych w ogrodnictwie i rolnictwie.

Znajomość języka angielskiego bądź greckiego otworzy przed pracownikami z Polski kolejne drogi kariery zawodowej w Grecji. W okolicach lata nasila się zapotrzebowanie na pracowników branży turystycznej. We wszystkich kurortach poszukuje się osób do pracy w restauracjach, barach, hotelach i innych atrakcjach. Praca sezonowa w turystyce może przynieść całkiem dobre zarobki.

Video

Ile faktycznie zarabia się w Grecji?

Według szacunków Grecy zarabiają średnio od 850 do 1200 euro netto miesięcznie. Takie wynagrodzenia nie wypadają imponująco w porównaniu do innych państw europejskich. Mimo to dla polskich pracowników mogą być bardzo atrakcyjne.

Statystyczne kwoty nie zawsze oddają to, ile faktycznie można zarobić. Właśnie dlatego sprawdźmy, na ile mogą liczyć Polacy udający się do pracy w Grecji. Poniżej prezentujemy kilka ofert znalezionych w sieci.

Specjalista ds. obsługi klienta - 1 300- 1 600 euro brutto/mies.

Pokojówka w 5-gwiazdkowym hotelu - 2000- 2300 euro brutto/mies.

Asystent w kuchni - 1 400 euro brutto/mies.

Pracownik biurowy - 1 300- 1 800 euro brutto/mies.

Animator czasu wolnego – 750- 1 200 euro brutto/mies.

Kelnerka/kelner – 850- 1 500 euro brutto/mies.

Sprzedawca – 750- 1 400 euro brutto/mies.

Pracownik kawiarni – 1000- 1 300 euro brutto/mies.

Barman - 1 200- 1 500 euro brutto/mies.

Ogrodnik - 750 euro netto/mies.

Tak się prezentuje kilka ofert pracy dla Polaków szukających zatrudnienia w Grecji. Większość ogłoszeń, jakie można znaleźć to praca sezonowa w turystyce. Greckie firmy szukają także specjalistów w takich branżach jak IT, służba zdrowia czy przemysł produkcyjny.

Czy praca w Grecji jest opłacalna?

Grecki rynek pracy oferuje nieco wyższe zarobki niż w Polsce, ale też w wielu miejscach kraju koszty życia będą dość wysokie. Szczególnie w stosunku do greckich zarobków. Grecja stoi turystyką i największe kurorty mogą dość mocno windować ceny. Szczególnie w przypadku samotnego wyjazdu i pracy za minimalną stawkę, życie w tym bałkańskim kraju może się okazać mało opłacalne.

Video

W przypadku nieco wyższych zarobków nie będzie już tak źle. Osoby wybierające się do Aten muszą się liczyć z kosztem wynajmu małego pokoju za minimum 190 euro miesięcznie. W przypadku niewielkiej kawalerki trzeba zapłacić miesięcznie około 280-350 euro. Media w Grecji wypadają dużo drożej niż w Polsce. Żywność ma dość zróżnicowane ceny i za ryby oraz mięso trzeba zapłacić sporo, ale już warzywa i owoce są całkiem przystępne.

Praca w Grecji będzie się opłacała osobom na wyższych stanowiskach. Pracownicy zatrudnieni za minimalną stawkę najlepiej skorzystają na pracy z zagwarantowanym zakwaterowaniem. Uzbieranie oszczędności może być trudne, ale z drugiej strony klimat może wynagrodzić wyższe koszta życia.

To może Cię również zainteresować

Praca w Grecji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

7 komentarzy

Marek

Marek

A ja wolę już naszą Polskę , a do Grecji na wakacje
Dariusz

Dariusz

Coraz więcej Greków korzysta z usług zagranicznych pracowników, w tym z Polaków. To dobrze, ponieważ polscy fachowcy są bardzo cenieni za swoją pracowitość i wytrwałość. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się rozwijać dalej.
Sabo

Sabo

Bardzo ciekawy artykuł. Wydaje mi się, że jeśli ktoś zdecyduje się na pracę w Grecji, to warto zastanowić się nad pracą sezonową w turystyce. To może przynieść okazję do zarobienia całkiem przyzwoitych pieniędzy.
Bugaj

Bugaj

Zastanawiam się, czy praca w Grecji jest naprawdę opłacalna. Koszty życia wydają się dość wysokie, a minimalne zarobki wciąż nie są zbyt wysokie. Czy warto tam szukać pracy?
Judyta

Judyta

Cieszy mnie fakt, że minimalna płaca w Grecji została podniesiona. Mam nadzieję, że to pomoże poprawić sytuację finansową wielu rodzin i przyczyni się do poprawy warunków pracy.
Covidov

Covidov

Kiedy z Polski w końcu nie trzeba będzie uciekać za chlebem!
Andrevno1

Andrevno1

EEEE Ja tam wolę norweski chłód i 3 000 euro miesięcznie zamiast 1000 w grecji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.