Zarobki Grecja - ile można zarobić w Grecji?

Zarobki Grecja - ile można zarobić w Grecji?
Grecja kojarzy nam się z pięknym morzem, śródziemnomorskim klimatem i spektakularnymi zabytkami. Większość Polaków myśląc o Grecji przede wszystkim rozważa spędzenie tam wakacji. Zdarza się jednak, że Grecja staje się kierunkiem emigracji zarobkowej. Tylko czy taki wyjazd faktycznie się opłaca?

Jeszcze niedawno turystyczny raj przechodził poważny kryzys gospodarczy. Bezrobocie lawiruje w okolicach 20%, a wśród młodych przekracza 30%. Dawna kolebka europejskiej cywilizacji dziś nie wygląda na tytana, ale na cień samej siebie. Mimo to w pewnych sektorach można liczyć na nie najgorsze zarobki. Przyjrzyjmy się rynkowi pracy w Grecji. Czy warto tam pojechać nie tylko na wakacje?

Płaca minimalna w Grecji wzrosła po latach wielkiego kryzysu

W wielu krajach to minimalne wynagrodzenie ma realny wpływ na wygląd rynku pracy. Nie inaczej jest w Grecji, gdzie w czasach kryzysu stawka minimalna miała poważny wpływ na życie mieszkańców kraju. Jeszcze w 2012 roku minimalne wynagrodzenie dla Greków wynosiło 751 euro, ale w obliczu kryzysu zostało poważnie zredukowane.

Od obniżki do lutego 2019 roku miesięczna pensja minimalna wynosiła w Grecji 586,08 euro dla osób powyżej 25 roku życia oraz 510,95 euro dla osób poniżej 25 roku życia. W lutym 2019 roku zaszły poważne zmiany odnośnie minimalnego wynagrodzenia. Rząd Grecji zdecydował się ustanowić jedną stawkę 650 euro miesięcznie brutto. Zniesiono także różnicę wiekową, więc młodsi Grecy mogli się cieszyć jeszcze większym wzrostem wynagrodzeń.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Grecji

W tym miejscu należy wspomnieć o bardzo ważnym szczególe. Podane kwoty dotyczyły pracowników objętych 14 pensjami. W Grecji spora część pracowników mogła liczyć na dwie dodatkowe pensje wypłacane przy okazji świąt wielkanocnych oraz bożonarodzeniowych. Jeżeli pracodawca zdecyduje się wypłacić dodatkowe wynagrodzenia rozdzielone na pozostałe 12 pensji, to kwota minimalna wyniesie 758,33 euro brutto. Przed podniesieniem stawek wynosiła ona 683,76 euro brutto.

Greckie prawo zakłada 40-godzinny tydzień pracy i maksymalnie 10 godzin pracy dziennie. Warto wiedzieć, że ustalono odpowiednie stawki dla godzin nadliczbowych. Pierwsze 5 godzin w tygodniu ma być wynagradzane stawką powiększoną o 25%. W przypadku kolejnych godzin powyżej 45 godzin tygodniowo stawka wzrasta o 40% - 60%.

Od czego zależą zarobki w Grecji?

Patrząc na bardzo wysokie bezrobocie w Grecji, można by pomyśleć, że ciężko tam o pracę dla obcokrajowców. Nic bardziej mylnego. Greckie firmy bardzo chętnie korzystają z pracowników zagranicznych. W tym cenią sobie polskich fachowców za ich pracowitość i wytrwałość.

Polacy mogą liczyć na stanowiska w budownictwie oraz przemyśle. W tych branżach można znaleźć oferty niewymagające znajomości języków obcych. Podobnie w przypadku ewentualnych prac sezonowych w ogrodnictwie i rolnictwie.

Znajomość języka angielskiego bądź greckiego otworzy przed pracownikami z Polski kolejne drogi kariery zawodowej w Grecji. W okolicach lata nasila się zapotrzebowanie na pracowników branży turystycznej. We wszystkich kurortach poszukuje się osób do pracy w restauracjach, barach, hotelach i innych atrakcjach. Praca sezonowa w turystyce może przynieść całkiem dobre zarobki.

Ile faktycznie zarabia się w Grecji?

Według szacunków Grecy zarabiają średnio od 700 do 800 euro netto miesięcznie. Takie wynagrodzenia nie wypadają imponująco w porównaniu do innych państw europejskich. Mimo to dla polskich pracowników mogą być bardzo atrakcyjne.

Statystyczne kwoty nie zawsze oddają to, ile faktycznie można zarobić. Właśnie dlatego sprawdźmy, na ile mogą liczyć Polacy udający się do pracy w Grecji. Poniżej prezentujemy kilka ofert znalezionych w sieci.

Specjalista ds. obsługi klienta - 1 000- 1 300 euro brutto/mies.

Pokojówka w 5-gwiazdkowym hotelu - 1 700- 1 900 euro brutto/mies.

Asystent w kuchni - 1 000 euro brutto/mies.

Pracownik biurowy - 1 000- 1 500 euro brutto/mies.

Animator czasu wolnego – 600- 1 000 euro brutto/mies.

Kelnerka/kelner – 600- 1 300 euro brutto/mies.

Sprzedawca – 600- 1 300 euro brutto/mies.

Pracownik kawiarni – 800- 1 100 euro brutto/mies.

Barman - 1 000- 1 200 euro brutto/mies.

Ogrodnik - 600 euro netto/mies.

Tak się prezentuje kilka ofert pracy dla Polaków szukających zatrudnienia w Grecji. Większość ogłoszeń, jakie można znaleźć to praca sezonowa w turystyce. Greckie firmy szukają także specjalistów w takich branżach jak IT, służba zdrowia czy przemysł produkcyjny.

Czy praca w Grecji jest opłacalna?

Grecki rynek pracy oferuje nieco wyższe zarobki niż w Polsce, ale też w wielu miejscach kraju koszty życia będą dość wysokie. Szczególnie w stosunku do greckich zarobków. Grecja stoi turystyką i największe kurorty mogą dość mocno windować ceny. Szczególnie w przypadku samotnego wyjazdu i pracy za minimalną stawkę, życie w tym bałkańskim kraju może się okazać mało opłacalne.

W przypadku nieco wyższych zarobków nie będzie już tak źle. Osoby wybierające się do Aten muszą się liczyć z kosztem wynajmu małego pokoju za minimum 170 euro miesięcznie. W przypadku niewielkiej kawalerki trzeba zapłacić miesięcznie około 250-300 euro. Media w Grecji wypadają dużo drożej niż w Polsce. Żywność ma dość zróżnicowane ceny i za ryby oraz mięso trzeba zapłacić sporo, ale już warzywa i owoce są całkiem przystępne.

Praca w Grecji będzie się opłacała osobom na wyższych stanowiskach. Pracownicy zatrudnieni za minimalną stawkę najlepiej skorzystają na pracy z zagwarantowanym zakwaterowaniem. Uzbieranie oszczędności może być trudne, ale z drugiej strony klimat może wynagrodzić wyższe koszta życia.

Oceń ten wpis
Zarobki Grecja - ile można zarobić w Grecji?
Ocena: 5, liczba głosów: 7

Opinie

Covidov
2021-02-16, 04:27
Kiedy z Polski w końcu nie trzeba będzie uciekać za chlebem!
Andrevno1
2020-12-26, 02:11
EEEE Ja tam wolę norweski chłód i 3 000 euro miesięcznie zamiast 1000 w grecji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.