Agencje pracy Grecja - biura pracy w Grecji

Agencje pracy Grecja - biura pracy w Grecji
Poszukiwanie pracy za granicą nie jest łatwe. Przede wszystkim pierwszy wyjazd ciężko zorganizować samodzielnie, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z agencji pośrednictwa pracy. Te nie tylko wyszukują oferty pracy, ale też często zajmują się zorganizowaniem całego wyjazdu oraz dbają o pracownika na miejscu. Jak to wygląda w przypadku Grecji?

Okazuje się, że greckie prawo dość surowo podchodzi do prywatnych agencji pośrednictwa pracy. Nie oznacza to, że ich w ogóle nie ma, ale osoby szukające pracy mogą mieć problem ze znalezieniem stosownych pośredników na greckim rynku. Przyjrzyjmy się, jakie biura pracy działają w Grecji oraz jakie są dla nich alternatywy.

Jak funkcjonują agencje pracy w Grecji?

Greckie prawo zabrania działalności prywatnym pośrednikom pracy na takich zasadach jak w wielu innych krajach. Ogólnie mówiąc, agencje pracy są zabronione w tym kraju. Nie oznacza to, że pośrednicy pracy w ogóle nie występują na greckim rynku.

Prawo pozwala na działalność agencji pracy za specjalnym zezwoleniem. Tacy pośrednicy otrzymują status "Grafia Evrésseos Ergassías". Takie biura mogą pełnić ograniczone role dostawców usług w poszczególnych kategoriach zawodowych. Przykładowo agencja może pełnić role firmy dysponującej personelem sprzątającym, bądź dysponującej personelem hotelowym.

Na greckim rynku pojawiają się także funkcje konsultantów zarządzania. Funkcjonują oni zazwyczaj w dużych firmach jako headhunterzy. Takie funkcje są jednak powoływane dość rzadko.

Na co zwracać uwagę szukając biura pracy w Grecji?

Mimo iż w teorii agencje pracy nie mogą funkcjonować w Grecji to i tak działają. Największe biura pośrednictwa pracy o międzynarodowym zasięgu rekrutują pracowników i wypożyczają ich greckim przedsiębiorstwom. Także niektóre polskie firmy decydują się na poszukiwanie pracowników na potrzeby greckiego rynku.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w Grecji

Najważniejsze przed podjęciem współpracy jest sprawdzenie legalności działania danego pośrednika. Międzynarodowe wielkie agencje pracy są pod tym względem dość bezpieczne. W przypadku polskich biur pracy wystarczy sprawdzić oficjalny rejestr KRAZ znajdujący się pod adresem: http://stor.praca.gov.pl. Każda legalnie działająca agencja pracy w Polsce musi być do niego wpisana.

Warto wiedzieć, że prywatne biura pośrednictwa pracy nie mogą pobierać opłat za swoją działalność od osób poszukujących pracy. Oznacza to brak opłat rejestracyjnych. Agencje mają jednak prawo do pobrania pewnych opłat wiążących się z kosztami zatrudnienia jak wykonanie badań lekarskich czy tłumaczenie dokumentów. Także po podpisaniu umowy pośrednicy mogą oferować odpłatne dodatki jak na przykład zakwaterowanie, dojazdy do pracy czy wyżywienie. Wtedy opłaty są potrącane z wynagrodzenia pracownika.

Konieczne jest dokładne przeczytanie umowy. Powinny się w niej znaleźć wszystkie warunki współpracy oraz koszty, jakie będzie musiał ponieść pracownik. Im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Alternatywy dla agencji pracy w Grecji

Poszukiwania pracy w Grecji można prowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich będzie skorzystanie z pomocy lokalnych urzędów pracy noszących nazwę "Organismos Apasholisseos Ergatikou Dynamikou" (OAED). Publiczne służby zatrudnienia dają dostęp do ofert pracy oraz pomogą w załatwieniu części formalności. Informacje o pracy OAED znajdziecie na oficjalnej stronie: http://www.oaed.gr/home.

Grecja została także objęta programem EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia działają na terenie Europy i pomagają pracownikom w migracji między państwami. Osoby poszukujące pracy mogą korzystać z wydarzeń organizowanych przez EURES bądź z pomocy doradców sieci. Ci mogą pomóc w określeniu kompetencji zawodowych oraz w znalezieniu ofert pracy. Sieć EURES posiada także informacje przydatne przy organizacji wyjazdu do pracy za granicę.

Osoby znające język grecki mogą się również posiłkować się stronami internetowymi funkcjonującymi w Grecji. Także lokalna prasa może być pomocna.

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ Praca w Grecji

Jakie biura pracy działają w Grecji?

Wiemy już, że funkcjonowanie agencji pracy w Grecji jest mocno ograniczone. Mimo to rzućmy okiem na firmy, które prowadzą działalność pośrednictwa pracy w tym kraju. Nie sposób wskazać najlepszych pośredników, ale można wskazać kilku, od których warto zacząć poszukiwania.

Adecco - jedna z największych sieci agencji pracy. Gigant branży działa także w Grecji, a dzięki swojej renomie ma dostęp do wielu ciekawych ofert pracy.

Manpower - kolejna duża agencja pracy działająca także na terenie Grecji. Międzynarodowa renoma i rozpoznawalność daje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Cross Border Talents - biuro pośrednictwa pracy rekrutujące specjalistów w całej Europie. Agencja posiada także zgodę na działalność w Grecji. Pośrednik poszukuje głównie pracowników znających języki obce.

SpotOn Connections - międzynarodowa agencja pracy działająca między innymi w basenie Morza Śródziemnego. Firma rekrutuje pracowników zagranicznych na potrzeby greckich przedsiębiorstw.

Real Recruitment Solutions - agencja pracy współpracująca z greckimi korporacjami poszukującymi zagranicznych pracowników. Pośrednik przede wszystkim poszukuje doradców klientów znających różne języki.

PRO-STAFF - polska agencja pracy specjalizująca się w rekrutacji personelu dla branży turystycznej. Biuro dedykowane osobom szukającym sezonowej pracy w wakacyjnych kurortach.

iTechScope - biuro pracy rekrutujące specjalistów z branży IT. Firma poszukuje informatyków na potrzeby greckich firm zajmujących się szeroko pojętą informatyką. Agencja ma oferty dla deweloperów, programistów, grafików i wielu innych specjalistów.

EUROWORK - grecka agencja pracy rekrutująca osoby do pracy tymczasowej oraz stałej. Firma z ponad 20-letnim doświadczeniem działa w wielu branżach.

Ergasia-mat - agencja pracy rekrutująca personel do opieki nad osobami starszymi oraz dziećmi. Agencja szuka wykwalifikowanych pedagogów oraz osoby z wykształceniem medycznym.

W Grecji pracuje niewiele agencji pracy, co wynika z lokalnego prawa. Powyższa lista prezentuje kilku pośredników cieszących się uznaniem pracowników. Nie sposób jednak wskazać najlepszych biur pracy. Na szczęście osoba poszukująca zatrudnienia nie musi się ograniczać do jednej agencji. Warto sprawdzić ofertę kilku firm przed podjęciem współpracy.

Oceń ten wpis
Agencje pracy Grecja - biura pracy w Grecji
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.