Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca jako stróż nocny a przepisy Kodeksu Pracy

Praca jako stróż nocny a przepisy Kodeksu Pracy
Osoby, które pracują przy pilnowaniu mienia, jak i ochronie osób, mogą świadczyć pracę w systemie zrównoważonego czasu pracy. Co to oznacza w praktyce? Ile godzin może pracować dozorca? Ile zarabia stróż nocny? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat pracy stróża nocnego.

Ile godzin może pracować dozorca?

W myśl obowiązujących przepisów prawa możliwe jest zastosowanie systemu zrównoważonego czasu pracy w stosunku do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych. Zgodnie z art. 137 Kodeksu pracy jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin i to w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 1 miesiąca.

Warto jednak pamiętać, że kolejne przepisy dopuszczają możliwość przedłużenia tego okresu. I tak, zgodnie z art. 135 § 1 Kodeksu pracy, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system zrównoważonego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Dalej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach ustawodawca ma prawo do przedłużenia okresu rozliczeniowego, jednak nie więcej niż do 3 miesięcy. Co jeszcze zainteresowani powinni wiedzieć o pracy stróża nocnego?

Ustalenia przedłużenia okresu rozliczeniowego dozorcy

Każdy pracodawca ma obowiązek ustalić systemy i rozkład pracy, jak również okresy rozliczeniowe czasu pracy w dokumentach, które obowiązują wewnątrz zakładu pracy. Wynika to bezpośrednio z przepisów zawartych w Kodeksie pracy. I tak, pracodawca kwestie te powinien ustalić:

  • w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie albo obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (art. 150 § 1),
  • powiadomić właściwego inspektora pracy, gdy nie działa w jego zakładzie pracy zakładowa organizacja związkowa lub też nie wyraża ona zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych czasu pracy.

Stróż – prawa pracownika

Pracodawca, który wprowadza do zakładu pracy zrównoważony system czasu pracy, musi pamiętać, że zatrudnionemu po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy przysługuje odpowiednio długi wypoczynek. Ten powinien trwać co najmniej tyle, ile łączna suma przepracowanych godzin i to niezależnie od wypoczynku tygodniowego. Warto przy tym podkreślić, że wypoczynek tygodniowy – zgodnie z przepisami – powinien wynosić co najmniej 35 kolejnych godzin.

W takim układzie pracy istotne są też wolne niedziele, które przysługują osobom świadczącym pracę właśnie w ten dzień. Każdy pracownik (wyjątkiem są tu zatrudnieni w systemie weekendowym), który wykonuje pracę w niedzielę, powinien skorzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy oraz jednego dnia wolnego w ciągu tygodnia, który przysługuje mu zamiast wolnej niedzieli.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Na zdjęciu stróż nocny podczas służby

Stróż i praca po godzinach

W przypadku zrównoważonego czasu pracy zatrudnieni nie powinni świadczyć pracy w godzinach nadliczbowych. Możliwość taka, co do zasady, jest dopuszczona przez ustawodawcę, niemniej jednak dotyczy ona sytuacji wyjątkowych. Mowa tu choćby o konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej lub usunięcia awarii. Praca po godzinach może być też uzasadniona potrzebami samego pracodawcy i zazwyczaj wiąże się z natłokiem dodatkowej pracy i nie może być ona pogodzona z czynnościami planowanymi. W każdym z tych przypadków podmiot zatrudniający musi jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami finansowymi, czyli wypłaceniem swoim pracownikom dodatkowych pieniędzy w zamian za pracowanie po godzinach.

Poza ochroną mienia i osób, system zrównoważonego czasu pracy może być też zastosowany w innych sytuacjach. Mowa tu choćby o konieczności dozoru urządzeń. W takim przypadku pracownicy mogą świadczyć pracę w tym systemie, niemniej jednak w takich okolicznościach przedłużenie dobowego wymiaru czasu jest możliwe tylko do 16 godzin i to przy okresie rozliczeniowym, który nie przekracza jednego miesiąca. Z punktu widzenia pracownika istotne jest, że ma miejsce odstępstwo od 11-godzinnego odpoczynku. Jednocześnie jednak w zamian zatrudniony powinien – po ukończeniu pracy – otrzymać prawo do odpoczynku i to w wymiarze minimum tylu godzin, ile przepracował.

Ile zarabia stróż nocny?

Praca stróża nocnego jest atrakcyjna przede wszystkim dla mężczyzn w starszym wieku, którym brakuje jeszcze kilku lat do przejścia na emeryturę. Jest to praca spokojna, bezstresowa, niewymagająca dużego wysiłku fizycznego, ale niestety również niewiele płatna.

Najczęściej zarobki stróża nocnego na tego typu stanowisku nieznacznie przekraczają minimalną krajową, ale warto wiedzieć, że praca stróża głównie wykonywana jest w nocy i za to należy się pracownikowi dodatek. Każdy pracownik, który wykonuje pracę w nocy, powinien otrzymać o 20% wyższe wynagrodzenie niż standardowe. Taki dodatek obejmuje tylko te przepracowane godziny, które mieszczą się w przedziale między godziną 21:00 a 7:00. Praca dozorcy daje też szansę na wyrobienie nadgodzin, dzięki czemu miesięczne zarobki stróża nocnego mogą oscylować nawet w okolicy 3000 złotych netto.

Ile godzin może pracować dozorca w ciągu doby?Warto wiedzieć, że dozorcy najczęściej nie pracują po 8 godzin, a zdecydowanie dłużej – często mają dziesięcio- lub dwunastogodzinne zmiany. Dość popularnym systemem pracy stróża jest dzień na dzień, czyli 24 godziny pracy, a następnie dzień lub dwa dni wolnego.

Zarobki stróża nocnego a obowiązki

Czy otrzymywanie wypłaty na tym poziomie jest adekwatne do obowiązków stróża? Wszystko zależy od tego, gdzie jest zatrudniony. Stróże pracujący przy ochronie obiektów najczęściej mają najmniej pracy. Raz na godzinę czy dwie muszą zrobić obchód po terenie i w zasadzie na tym kończą się ich obowiązki. O wiele więcej pracy ma typowy dozorca, który dodatkowo może odpowiadać za wykonywanie prac konserwatorskich i porządkowych, udzielanie informacji gościom odwiedzającym obiekt, sporządzanie listy osób wchodzących i wychodzących z obiektu, pilnowanie terenu, zamykanie obiektu w konkretnych godzinach, sprawdzanie stanu technicznego nieruchomości, którą się opiekują.

Praca dozorcy lub stróża jest dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób starszych, ale również tych, które dodatkowo pracują zdalnie przy komputerze na własny rachunek. Wtedy podczas pilnowania obiektu mogą zrealizować też swoje zlecenia.

Oceń ten wpis
Praca jako stróż nocny a przepisy Kodeksu Pracy
Ocena: 3.5, liczba głosów: 27

Opinie

Nikus.
2020-10-28, 10:28
To jest wyzysk i oboz pracy dla niepelnosprawnych niewolników. Okradanie poniżanie wyśmiewane.
NoName
2020-07-04, 06:29
Pracuje jako Dozorca od 6miesięcy
Niestety firma w której pracuje nie traktuje dozorcy jako osoby od pilnowania mienia a raczej jako kolejnego pracownika który przez 17-24godziny zmiany będzie pracował jak inni, moim zdaniem jest to przesada, spróbujcie wytrzymać 24 godziny w pracy (od 6:00 do 6:00) do tego wykonując non stop pracę fizyczne i do tego jak twierdzi pracodawca przysługuje mnie tylko 30minutowa przerwa.
Pracoholiczka Weronka
2020-05-17, 21:45
bycie stróżem nocnym to moje nowe marzenie myśle że to idealna praca dla mnie lecz jedna rzecz przeszkadza mi w zrealizowaniu tego celu a mianowice częste obchody moim skromnym zdaniem noc jest od spania a nie od obchodów
kafar
2020-04-02, 04:53
Pracuje jako ochroniarz nocny i jestem zadowolony ,porucham przy okazji i jest git
Czerwinski
2020-03-31, 21:41
Ewo zycie ja mam rodzine
Czerwinski
2020-03-31, 21:39
Jestem na recie socjalnej ktura wynosi 900zloty
Czerwinski bartlomiej
2020-03-31, 21:38
Lubie prace w nocy gdy placa 2 tygodniowki
Tamara
2019-12-12, 16:06
Wiele firm jednak nie dba o to i grafiki są różne tak że ludzie pracują bardzo długie godziny i to jest niezgodne z kodeksem.
Ewa
2019-05-19, 17:13
Praca jako stróż to praca dla mężczyzn i to głównie takich, co mają już emeryturę. Zresztą w ogłoszeniach, że poszukiwany jest stróż czy potrzebna jest osoba do pracy w ochronie prawie zawsze pisze, że poszukiwany jest emeryt lub rencista. Mój wujek pracował jako stróż i z tego co się orientuję, jak poszedł do pracy w sobotę lub niedzielę na 8 godzinę, to wracał do domu po 24 godzinach. Mówił, że dorabia i zarobek jest bardzo mały.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.