Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Portugalia - ile można zarobić w Portugalii?

Zarobki Portugalia - ile można zarobić w Portugalii?
Portugalia kilka lat temu mocno odczuła kryzys finansowy i przez długi czas nie mogła się podnieść, na czym ucierpiał rynek pracy. Duże bezrobocie oraz młodzi mieszkańcy emigrujący z kraju pogłębiali tylko kryzys. Ostatnio sytuacja zaczęła się poprawiać, a Portugalia stara się odzyskać ludzi do pracy.

Działania władz są szansą nie tylko na powrót młodych Portugalczyków, ale także dla obcokrajowców szukających atrakcyjniejszych wynagrodzeń. Trzeba jednak mieć świadomość, że w Portugalii nie zarobimy wielkich sum. Często może się okazać, że zarobki będą zbliżone do polskich pensji. Co więc przemawia za wyjazdem do Portugalii?

Klimat południowego kraju, liczne dodatki do wynagrodzeń oraz 13 i 14 wypłata. Takie czynniki sprawiają, że praca w Portugalii może być opłacalna. Sprawdźmy, jak dokładnie wygląda rynek pracy w Portugalii oraz na jakie wynagrodzenia można liczyć.

Wynagrodzenie minimalne w Portugalii

Na wielu rynkach pracy poziom wynagrodzeń kształtuje kwota minimalna ustalona odgórnie przez władze. Tak jest w Portugalii, w której według ostatnich badań nawet 25% pracowników otrzymuje minimalną płacę. Obecny rząd w tym nadatlantyckim kraju od kilku lat forsuje podwyżki minimalnych stawek. Ostatnio zapowiedziano podniesienie miesięcznej płacy minimalnej na 2020 rok do kwoty 635 euro. Obecnie wynosi ona 600 euro, choć w niektórych rankingach można zobaczyć kwotę 700 euro. Wynika to z faktu przyznawania dwóch dodatkowych pensji w okresie wakacyjnym i bożonarodzeniowym.

Portugalia pod względem zarobków minimalnych wypada najgorzej w całej Europie Zachodniej. Dużą różnicę wynagrodzeń można zauważyć już w porównaniu z Hiszpanią, gdzie wliczając dwie dodatkowe pensje, minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 1050 euro.

Warto dodać, że Portugalczycy średnio pracują w tygodniu 40 godzin i 8 godzin dziennie. W niektórych branżach mogą występować odstępstwa ustanowione przez układy zbiorowe. W efekcie tygodniowy czas pracy wynosi od 35 do 44 godzin.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Portugalia

Dla kogo praca w Portugalii?

Portugalia zmaga się z brakiem młodych pracowników. Podczas kryzysu kraj opuściło wiele osób aktywnych zawodowo. To zrodziło szansę dla pracowników zagranicznych. Nie oznacza to, że każdy znajdzie zatrudnienie. Portugalski rynek poszukuje fachowców branży IT oraz pracowników do prac sezonowych w budownictwie i turystyce.

Szczególnie w okresie letnim można znaleźć wiele posad w turystycznych kurortach czy w największych miastach. Wszędzie tam, gdzie przyjeżdżają turyści, potrzebni są pracownicy. Głównym wymogiem jest znajomość języka angielskiego. Polscy budowlańcy są cenieni na zachodzie Europy i nie inaczej jest w Portugalii.

Ile zarabia się w Portugalii?

Ostatnie badania statystyczne mówią, że średnie zarobki w Portugalii wynoszą około 1000 euro miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że spora część społeczeństwa żyje za minimalne wynagrodzenie. Taka sytuacja jest dość uciążliwa, bowiem jak mówią złośliwi Portugalia to w zasadzie Lizbona i nic poza nią.

Oczywiście to nie do końca prawda, ale nie da się ukryć, że większość przemysłu i biznesu kręci się wokół stolicy kraju. Ta niestety nie należy do tanich, co przekłada na pewne niedogodności przy niskich zarobkach. Sprawdźmy, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć Polacy wybierający się do pracy w Portugalii. Poniżej możecie zobaczyć przegląd kilku ofert znalezionych w sieci:

Doradca klienta - 1 400 euro/mies. brutto

Operator call center - 15 000-16 000 euro/rocznie brutto

Pracownik biurowy - 1 000-1 500 euro/mies. brutto

Programista sieciowy - 25 000-30 000 euro/rocznie brutto

Legalny haker - 25 000-40 000 euro/rocznie brutto

Programista Java - 28 000-45 000 euro/rocznie brutto

Specjalista od Performance Marketingu - 17 000-18 000 euro/rocznie brutto

Agent biura podróży - 10 000-13 000 euro/rocznie brutto

Tak się prezentują zarobki proponowane w najpopularniejszych ogłoszeniach dostępnych w sieci. Bliżej sezonu wakacyjnego pojawi się wiele ofert dotyczących zbiorów owoców czy pracy w turystyce. Zarobki w przypadku specjalistów nie wypadają źle, ale rynek portugalski nie zapewnia dużych możliwości gromadzenia oszczędności. Przynajmniej pod tym względem przegrywa z wieloma krajami europejskimi.

Czy praca w Portugalii się opłaca?

Większość posad dla obcokrajowców można znaleźć w Lizbonie oraz w turystycznych miejscowościach. Niestety to generuje bardzo duże koszta życia. Ogólnie szacuje się, że choć minimalne wynagrodzenie jest w Portugalii wyższe niż w Polsce, to mimo wszystko posiada znacznie mniejszą moc nabywczą.

Oznacza to, że praca w Portugalii szczególnie na niższych stanowiskach może być mało opłacalna. Oczywiście w miarę wzrostu kwalifikacji i wyższych stanowisk wynagrodzenia są atrakcyjniejsze, ale w przypadku braku kwalifikacji najbardziej opłacalna może się okazać praca sezonowa i skromne życie przez jej czas.

Zakładając życie w Lizbonie, trzeba się liczyć z wysokim kosztem wynajmu mieszkania. W centrum stolicy kraju ceny startują od przeszło 800 euro miesięcznie. Na obrzeżach kwoty spadają do 550 euro miesięcznie, ale często warunki mieszkalne są mało atrakcyjne. Ceny jedzenia są porównywalne do Polskich, ale już transport wypada drożej.

Portugalia nie jest częstym kierunkiem obieranym przez Polaków szukających pracy za granicą. Nie ma się co dziwić, ten kraj przegrywa pod względem zarobków z innymi państwami europejskimi. Mimo to, do Portugalii śmiało można się udać w celu świadczenia pracy tymczasowej, a i specjaliści mogą liczyć na lepsze warunki niż nad Wisłą. Niektórym osobom może też przypaść do gustu portugalski klimat oraz mentalność ludzi.

Oceń ten wpis
Zarobki Portugalia - ile można zarobić w Portugalii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.