Praca za granicą

Zarobki Portugalia - ile można zarobić w Portugalii?

9 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

8 komentarzy
Zarobki Portugalia - ile można zarobić w Portugalii?
Portugalia kilka lat temu mocno odczuła kryzys finansowy i przez długi czas nie mogła się podnieść, na czym ucierpiał rynek pracy. Duże bezrobocie oraz młodzi mieszkańcy emigrujący z kraju pogłębiali tylko kryzys. Ostatnio sytuacja zaczęła się poprawiać, a Portugalia stara się odzyskać ludzi do pracy.

Działania władz są szansą nie tylko na powrót młodych Portugalczyków, ale także dla obcokrajowców szukających atrakcyjniejszych wynagrodzeń. Trzeba jednak mieć świadomość, że w Portugalii nie zarobimy wielkich sum. Często może się okazać, że zarobki będą zbliżone do polskich pensji. Co więc przemawia za wyjazdem do Portugalii?

Klimat południowego kraju, liczne dodatki do wynagrodzeń oraz 13 i 14 wypłata. Takie czynniki sprawiają, że praca w Portugalii może być opłacalna. Sprawdźmy, jak dokładnie wygląda rynek pracy w Portugalii oraz na jakie wynagrodzenia można liczyć.

Wynagrodzenie minimalne w Portugalii

Na wielu rynkach pracy poziom wynagrodzeń kształtuje kwota minimalna ustalona odgórnie przez władze. Tak jest w Portugalii, w której według ostatnich badań nawet 25% pracowników otrzymuje minimalną płacę. Obecny rząd w tym nadatlantyckim kraju od kilku lat forsuje podwyżki minimalnych stawek. Ostatnio zapowiedziano podniesienie miesięcznej płacy minimalnej na 2023 rok do kwoty 887 EUR.

Portugalia pod względem zarobków minimalnych wypada najgorzej w całej Europie Zachodniej. Dużą różnicę wynagrodzeń można zauważyć już w porównaniu z Hiszpanią, gdzie wliczając dwie dodatkowe pensje, minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 1167 euro.

Video

Szukasz pracy?

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

  • Szczecin
Dodana
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

  • Kraków
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

  • Katowice
Dodana

Programista PLC

STERNEL Sp. z o.o.

  • Olsztyn
Dodana

Warto dodać, że Portugalczycy średnio pracują w tygodniu 40 godzin i 8 godzin dziennie. W niektórych branżach mogą występować odstępstwa ustanowione przez układy zbiorowe. W efekcie tygodniowy czas pracy wynosi od 35 do 44 godzin.

Dla kogo praca w Portugalii?

Portugalia zmaga się z brakiem młodych pracowników. Podczas kryzysu kraj opuściło wiele osób aktywnych zawodowo. To zrodziło szansę dla pracowników zagranicznych. Nie oznacza to, że każdy znajdzie zatrudnienie. Portugalski rynek poszukuje fachowców branży IT oraz pracowników do prac sezonowych w budownictwie i turystyce.

Szczególnie w okresie letnim można znaleźć wiele posad w turystycznych kurortach czy w największych miastach. Wszędzie tam, gdzie przyjeżdżają turyści, potrzebni są pracownicy. Głównym wymogiem jest znajomość języka angielskiego. Polscy budowlańcy są cenieni na zachodzie Europy i nie inaczej jest w Portugalii.

Ile zarabia się w Portugalii?

Ostatnie badania statystyczne mówią, że średnie zarobki w Portugalii wynoszą około 1294 euro miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że spora część społeczeństwa żyje za minimalne wynagrodzenie. Taka sytuacja jest dość uciążliwa, bowiem jak mówią złośliwi Portugalia to w zasadzie Lizbona i nic poza nią.

Video

Oczywiście to nie do końca prawda, ale nie da się ukryć, że większość przemysłu i biznesu kręci się wokół stolicy kraju. Ta niestety nie należy do tanich, co przekłada na pewne niedogodności przy niskich zarobkach. Sprawdźmy, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć Polacy wybierający się do pracy w Portugalii. Poniżej możecie zobaczyć przegląd kilku ofert znalezionych w sieci:

Manager organizacji - 2 500 - 3 000 euro

Pracownik biurowy - 1 100 euro

Informatyk - 2 000 euro

Architekt - 1 600 euro

Agent biura podróży - 1 100 euro

Tak się prezentują zarobki proponowane w najpopularniejszych ogłoszeniach dostępnych w sieci. Bliżej sezonu wakacyjnego pojawi się wiele ofert dotyczących zbiorów owoców czy pracy w turystyce. Zarobki w przypadku specjalistów nie wypadają źle, ale rynek portugalski nie zapewnia dużych możliwości gromadzenia oszczędności. Przynajmniej pod tym względem przegrywa z wieloma krajami europejskimi.

Czy praca w Portugalii się opłaca?

Większość posad dla obcokrajowców można znaleźć w Lizbonie oraz w turystycznych miejscowościach. Niestety to generuje bardzo duże koszta życia. Ogólnie szacuje się, że choć minimalne wynagrodzenie jest w Portugalii wyższe niż w Polsce, to mimo wszystko posiada znacznie mniejszą moc nabywczą.

Oznacza to, że praca w Portugalii szczególnie na niższych stanowiskach może być mało opłacalna. Oczywiście w miarę wzrostu kwalifikacji i wyższych stanowisk wynagrodzenia są atrakcyjniejsze, ale w przypadku braku kwalifikacji najbardziej opłacalna może się okazać praca sezonowa i skromne życie przez jej czas.

Zakładając życie w Lizbonie, trzeba się liczyć z wysokim kosztem wynajmu mieszkania. W centrum stolicy kraju ceny startują od przeszło 1000 euro miesięcznie. Na obrzeżach kwoty spadają do 800 euro miesięcznie, ale często warunki mieszkalne są mało atrakcyjne. Ceny jedzenia są porównywalne do Polskich, ale już transport wypada drożej.

Portugalia nie jest częstym kierunkiem obieranym przez Polaków szukających pracy za granicą. Nie ma się co dziwić, ten kraj przegrywa pod względem zarobków z innymi państwami europejskimi. Mimo to, do Portugalii śmiało można się udać w celu świadczenia pracy tymczasowej, a i specjaliści mogą liczyć na lepsze warunki niż nad Wisłą. Niektórym osobom może też przypaść do gustu portugalski klimat oraz mentalność ludzi.

To może Cię również zainteresować

Praca Portugalia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Montana

Montana

Jako pracownik IT w Portugalii mogę powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy jest niezła, zwłaszcza dla osób z dobrymi kwalifikacjami. Zarobki są adekwatne do moich umiejętności i mogę pozwolić sobie na nieco lepsze życie niż w Polsce.
Jagna

Jagna

Po przeczytaniu artykułu widzę, że praca sezonowa w turystyce może być ciekawą opcją, szczególnie jeśli chodzi o możliwość nawiązania nowych kontaktów i zdobycia doświadczenia.
abiabi

abiabi

Artykuł pokazuje, że praca w Portugalii nie jest najlepszym wyborem, ale nadal będę poszukiwał możliwości zatrudnienia w tym kraju. Klimat i ludzie są niesamowici, a może uda mi się znaleźć dobrze płatną pracę w dziedzinie IT czy architektury.
Ewa

Ewa

Moja firma zatrudnia wiele pracowników sezonowych, szczególnie na okres letni. Muszę przyznać, że Polacy są bardzo cenieni ze względu na ich umiejętności i pracowitość.
Dagmara

Dagmara

Mieszkam w Portugalii i muszę przyznać, że jest to piękny kraj. Jednak, jak podaje artykuł, koszty życia są bardzo wysokie i trudno o oszczędzanie, zwłaszcza przy niskich zarobkach.
Gala

Gala

Jako osoba bezrobotna w Polsce rozważałem pracę w Portugalii, ale po przeczytaniu artykułu widzę, że nie jest to najlepszy wybór. Ceny życia są bardzo wysokie, a wynagrodzenie nawet minimalne jest niższe niż w wielu innych krajach.
silvox

silvox

Jestem zainteresowany pracą w Portugalii, ale po przeczytaniu artykułu widzę, że nie jest to najlepszy wybór, szczególnie gdy chodzi o zarobki. Może lepiej skupić się na innych krajach europejskich?
Iga

Iga

Jako pracodawca w Portugalii, mogę powiedzieć, że trudno jest znaleźć dobrze wykwalifikowanych pracowników. Dlatego młodzi ludzie, którzy posiadają umiejętności z zakresu IT czy architektury, mają dużo większe szanse na znalezienie pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.