Twoje wsparcie w rekrutacji

Kalkulator zarobków brutto-netto Portugalia

Kalkulator zarobków brutto-netto Portugalia
Pracodawcy portugalscy oraz agencje pracy często podają wynagrodzenia w kwotach brutto. Takie postępowanie ma kilka powodów od bardziej atrakcyjnego wyglądu po niewiedzę, jakie podatki będzie musiał zapłacić przyszły pracownik.

Przeszukując ogłoszenia, potencjalny kandydat nie wie, ile otrzyma pieniędzy na rękę za swoją pracę. Stosownych obliczeń musi dokonać samodzielnie. Nim to zrobi, musi sobie jednak uświadomić kilka ważnych kwestii, bez których nie będzie w stanie wyliczyć pensji netto. Czym są wynagrodzenia brutto i netto oraz jak je liczyć w Portugalii? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Różnice między brutto i netto w Portugalii

Na początku należy mieć świadomość, czym w ogóle są zarobki brutto i netto. Ich definicja nie różni się w żadnym kraju. Pensja brutto jest kwotą, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem należnych składek na poczet podatku i ubezpieczeń społecznych. Analogicznie pensją netto określa się kwotę, jaką pracownik otrzyma na rękę po potrąceniu wszystkich należności.

W zależności od kraju i jego systemu podatkowego potrącenia się różnią. Portugalia zakłada aż trzy formy opodatkowania dochodu za pracę najemną. Oprócz podatku dochodowego od osób fizycznych z wynagrodzenia potrąca się także składki na ubezpieczenia społeczne.

Ważne!Pracownicy w Portugalii otrzymują 14 pensji w ciągu roku. Należy to mieć na uwadze, wyliczając miesięczne wynagrodzenie. Pracodawcy mogą wypłacić okolicznościowe wynagrodzenia w okresie wakacyjnym i świątecznym bądź rozłożyć je na comiesięczne wypłaty.

Pracownicy zatrudniani za pośrednictwem agencji pracy muszą także sobie zdawać sprawę z ewentualnych opłat pobieranych przez pośrednika. Biura pracy mają możliwość odliczania z wynagrodzenia opłat za koszta zakwaterowania, dojazdu do pracy czy wyżywienia. Dopiero po odliczeniu wszystkich należności uzyskamy kwotę wynagrodzenia netto.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Portugalia

Jakie obciążenia są nakładane na wynagrodzenie w Portugalii?

Z pensji każdego pracownika w Portugalii są odprowadzane składki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz na ubezpieczenia społeczne. Przed wyliczeniem wysokości potrąceń należy się dowiedzieć, pod jaką formę opodatkowania podlegamy. Portugalskie prawo zakłada aż trzy formy uzależnione od statusu rezydencji.

Osoby przebywające w Portugalii poniżej 183 dni w roku są tak zwanymi nierezydentami podatkowymi. Oznacza to, że ich wynagrodzenie zostaje objęte podatkiem zryczałtowanym w wysokości 25%. Taka forma dotyczy większości osób udających się do tymczasowej pracy sezonowej.

Pracownicy, którzy wykonują jeden z tak zwanych wartościowych zawodów, otrzymują status Non-Habitual Residency (NHR). Dotyczy to osób w zawodach np. lekarzy, artystów, archeologów, specjalistów IT czy inżynierów nowych technologii. Status NHR upoważnia do wielu ulg podatkowych, specjalnych zasad rozliczania oraz nakłada na dochód z pracy najemnej zryczałtowaną stawkę 20%.

Ostatnią grupą podatników są portugalscy rezydenci. W tym wypadku na wynagrodzenia zostaje nałożony progresywny podatek dochodowy IRS (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Singulares).

W 2019 roku ustalono następujące stawki procentowe podatku IRS według dochodów rocznych:

  • do 7 091 euro - 14,5%
  • od 7 092 do 20 261 euro - 28,5%
  • od 20 262 do 40 522 euro - 37%
  • od 40 523 do 80 640 euro - 45%
  • powyżej 80 641 euro – 48%.

Warto nadmienić, że od 2016 roku w Portugalii obowiązuje także podatek solidarnościowy. Jest on nakładany na dochody roczne powyżej kwoty 80 000 euro. Do wynagrodzenia 250 000 euro wynosi on 2,5%, a powyżej 250 000 euro stawka wzrasta do 5%.

Ostatnim obciążeniem nakładanym na wynagrodzenie są składki na poczet ubezpieczeń społecznych i emerytalnych. Z pensji brutto pracownika potrąca się 11% na powyższe zobowiązania. W przypadku pracy przez agencję pracy warto pamiętać o ewentualnych kosztach potrącanych przez pośrednika z tytułu zakwaterowania, transportu do pracy czy wyżywienia. Ewentualne obciążenia powinny być ujęte w umowie z biurem pracy.

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Portugalii?

Znając wysokość należności, jakie są potrącane z wynagrodzenia brutto, można obliczyć przybliżone zarobki netto. Sposób wyliczeń jest w każdym kraju taki sam. Od pensji brutto trzeba odjąć wszystkie należności, a efektem odejmowania będzie zarobek netto.

W przypadku nierezydentów od kwoty brutto należy odjąć:

  • 25% podatku dochodowego 
  • 11% składek na ubezpieczenia społeczne.

Posiadacze statusu NHR odliczą tylko:

  • 20% podatku dochodowego
  • 11% na ubezpieczenia.

Nieco więcej wyliczeń muszą wykonać rezydenci podatkowi.

Zakładając dochód roczny 21 000 brutto, należy najpierw odjąć kwotę wolną od podatku, która wynosi w Portugalii 4 104 euro. Podstawa opodatkowania wyniesie 16 896 euro i ta kwota zostaje rozbita według kolejnych progów. Pierwsze 7 091 euro zostaje opodatkowane stawką 14,5%, kolejne 3 608 euro podchodzi pod stawkę 23%, a ostatnie 6197 euro kwalifikuje się do stawki 28,5%. Łącznie podatek dochodowy wyniesie 3 624 euro. Uzyskany podatek dochodowy odejmujemy od kwoty brutto, od której ujmujemy także 11% na ubezpieczenia społeczne. Uzyskany wynik będzie pensją netto.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Portugalii

Oczywiście nie każdy czuje się dobrze w działaniach matematycznych. Z pomocą przychodzą na szczęście kalkulatory wynagrodzeń brutto-netto. Darmowe aplikacje dostępne w sieci pozwalają szybko obliczyć przybliżone zarobki "na rękę".

Warto jednak pamiętać, że tego typu programy wyliczają przybliżone zarobki. W rzeczywistości kwoty mogą się nieco różnić, a dokonanie rocznego rozliczenia może diametralnie zmienić wysokość podatku, jaki będzie się należał portugalskiemu fiskusowi.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://www.icalculator.info/portugal.html

https://www.economias.pt/calculo-do-salario-liquido/

https://www.doutorfinancas.pt/calculadora-salario-liquido-2019/

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Portugalia
Ocena: 3.9, liczba głosów: 4

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.