Praca za granicą

Zarobki Hiszpania - ile można zarobić w Hiszpanii?

24 maja 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

11 komentarzy
Zarobki Hiszpania - ile można zarobić w Hiszpanii?
Myśląc o wyjeździe zarobkowym, najczęściej pojawiają się takie kraje, jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy Holandia. Nie ma się co dziwić, wysokie zarobki kuszą Polskich pracowników, ale niektóre osoby wolałyby nieco cieplejszy klimat. Ich uwagę zwraca na siebie Hiszpania.

Gorący klimat, otwarci ludzie kochający zabawę i zarobki wyższe niż w Polsce. Hiszpania jest biedniejsza od wspomnianych państw, a więc zarobki są niższe. Dlaczego więc warto pojechać do kraju byków i flamenco? Pensje ciągle są znacznie wyższe niż w Polsce, a koszta życia mniejsze niż w innych krajach zachodniej Europy.

Przyjrzyjmy się bliżej hiszpańskiemu rynkowi pracy oraz zarobkom, jakie czekają na pracowników. Być może to właśnie Hiszpania zwróci waszą uwagę przy podejmowaniu decyzji o kraju docelowym wyjazdu zarobkowego.

Minimalne wynagrodzenie w Hiszpanii i 14 pensji

W wielu krajach poziom wynagrodzeń ma ścisły związek z płacą minimalną. Nie inaczej jest w Hiszpanii, gdzie wiele osób zarabia najniższą krajową, która jest ustalana co roku w postaci dekretu królewskiego. Hiszpańscy pracownicy w 2019 roku mogli się cieszyć rekordowym 22-procentowym wzrostem płacy minimalnej określanej mianem Salario Minimo Interprofesional (SMI). W 2023 roku minimalna płaca znowu wzrosła.  Więcej na ten temat dowiemy się w drugiej części poniższego filmu:

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Kędzierzyn-Koźle
  • 5 200-6 200 zł / mc
Dodana

Pracownik magazynowy

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Pniewy
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Zabrze
Dodana

Rząd hiszpański podniósł w 2019 roku minimalne wynagrodzenie z 736 euro na 900 euro miesięcznie. To była pierwsza tak wysoka podwyżka od przeszło 40 lat. Premier rządu skomentował ten ruch słowami: "bogaty kraj nie może mieć biednych pracowników". Rok 2023 przyniósł kolejną podwyżkę i teraz minimalna płaca w Hiszpanii wynosi 1 166,70 EUR za miesiąc pracy, czyli około 5480 PLN.

Hiszpańscy pracownicy otrzymują 14 pensji w czasie roku. Dodatkowe wynagrodzenia są zwyczajowo wypłacane w lipcu i grudniu. Bez względu na formę podliczenia w Hiszpanii na najniższych stanowiskach zarobimy dwa razy więcej niż w Polsce.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że Hiszpanie pracują tygodniowo 40 godzin. Zazwyczaj dzienna zmiana trwa od 9 rano do 20 wieczorem. W trakcie dnia występuje przerwa obiadowa trwająca 2-3 godziny. Część międzynarodowych korporacji zmienia ten format i skraca przerwę obiadową do godziny.

Od czego zależą zarobki w Hiszpanii?

Na wysokość wynagrodzeń w Hiszpanii wpływ ma kilka czynników. Osoby zatrudnione na najniższych stanowiskach w branżach niewymagających specjalnych kwalifikacji będą zarabiali w okolicach stawki minimalnej. Oznacza to roczne zarobki na poziomie 16 338 euro przy wliczeniu dwóch dodatkowych pensji. Hiszpański Instytut Statystyczny podaje, że średnia wysokość płac wynosi 51 817 euro rocznie. Najczęściej jednak pracownicy wskazują kwotę 38,142 euro. Jak widać, z pewnością to te bardziej wymagające zawody generują znacznie wyższe wynagrodzenia.

Video

Najmniej w Hiszpanii zarobią niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. Kelnerzy, sprzątaczki czy pomocnicy na budowie muszą się liczyć z wynagrodzeniami w okolicach płacy minimalnej. Oczywiście w miarę ze wzrostem kwalifikacji pensje będą szły w górę. Nie bez znaczenia będzie także region, w jakim podejmuje się pracę. Praca w największych miastach i ośrodkach turystycznych będzie bardziej opłacalna niż zatrudnienie w biedniejszych prowincjach.

Hiszpański rynek pracy ceni sobie specjalistów z Polski, więc wysoko wykwalifikowane osoby mogą znaleźć naprawdę dobre posady. Przedstawiciele branży IT, nowych technologii, finansów i bankowości będą otrzymywali znacznie powyżej średniej krajowej. Niestety problemem może być znajomość języka hiszpańskiego. Wiele lokalnych firm będzie wymagać umiejętności komunikacji w języku hiszpańskim od pracownika. Oczywiście znajdą się także oferty dla osób władających językiem angielskim, ale z czasem i tak będzie konieczne nauczenie się mowy Hiszpanów.

Ile zarabia się w Hiszpanii?

O zarobkach można mówić wiele, ale najlepiej jest sprawdzić, ile faktycznie za pracę w Hiszpanii oferują firmy i agencje pracy. Sprawdźmy, na jakie stawki mogą liczyć polscy pracownicy szukający pracy w Hiszpanii. Poniżej kilka propozycji w oparciu o oferty znalezione w sieci w przeliczeniu na PLN:

Monter - 5 750 zł

Sprzątanie apartamentów - 5 750 zł

Spawacz - 7 640 zł

Cieśla szalunkowy - 5 360 zł

Programista - 15 830 zł

Kontroler jakości - 9 210 zł

Operator maszyn na produkcji - 6 380 zł

Jak widać, w Hiszpanii można zarobić lepiej niż w Polsce, choć dochody będą niższe niż w najpopularniejszych krajach wśród polskich emigrantów zarobkowych. Czy w przypadku takiego stanu rzeczy warto jechać do Hiszpanii w celach zarobkowych?

Czy praca w Hiszpanii się opłaca?

Zarobki w Hiszpanii może i są niższe niż w Wielkiej Brytanii, ale też za życie trzeba zapłacić mniej. Oczywiście w Madrycie czy Barcelonie ceny nie będą niskie, ale już w pozostałych regionach kraju można spokojnie funkcjonować nawet przy niższych zarobkach.

Szacuje się, że Hiszpanie średnio wydają na życie 1000 euro miesięcznie. W przypadku zarabiania najniższych pensji może być ciężko odłożyć oszczędności. Oczywiście wszystko rozbija się o styl życia czy warunki zakwaterowania. Praca przez agencje może owocować zakwaterowaniem na atrakcyjnych warunkach.

Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce, ale znacznie niższe niż w innych bogatych europejskich krajach. W efekcie wysokość zarobków oraz wydatki potrafią dać całkiem atrakcyjny stosunek. Nie bez znaczenia dla decyzji o podjęciu pracy w Hiszpanii będzie ciepły klimat i ludzie o pogodnym nastawieniu. Niestety wysokie bezrobocie sprawia, że o ciekawą posadę w Hiszpanii wcale nie jest łatwo.

To może Cię również zainteresować

Praca Hiszpania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

José

José

Co za brednie, z tymi dodatkowymi pensjami po kryzysie w 2009 dodatkowe place są wliczone w miesięczny zarobek , mieszkanie w Madrycie 65m2 od 900€ plus woda , gaz en .elektryczna , ogrzewanie mieszkania obowiązkowe , w lecie klimatyzacja na fulla , ściany w budynkach bez izolacji , język obowiązujący to hiszpański , no może ktoś z IT , będzie miał szczęście i pracę w języku angielskim w co wątpię , kto z Hiszpanów zna dobrze angielski leci żyć do Anglii lub USA , obiboki i lenie na każdym kroku , normalna praca tylko dla znajomych , taka jest realna codziennosc
Dawid

Dawid

Myślę, że w Hiszpanii dobrze się żyje, ale niestety dla bezrobotnych jak ja, nie jest to łatwe. Może kiedyś uda mi się tam znaleźć pracę i nareszcie zacząć zarabiać.
Kusy

Kusy

Jako pracodawca chętnie zatrudniłbym polskiego specjalistę z branży IT czy finansów, ale rzeczywiście najważniejsza jest znajomość języka hiszpańskiego. Myślę jednak, że warto wyszkolić takiego pracownika, ponieważ będą mieli z tego korzyści obie strony.
Pazdan

Pazdan

Interesujące, ale zastanawiam się, jakie wymagania stawiają pracodawcy w Hiszpanii, aby zatrudnić pracownika w dobrze płatnej pracy. Czy znajomość języka hiszpańskiego jest absolutnie konieczna?
Morwa

Morwa

Cieszy mnie fakt, że w Hiszpanii jest wysokie minimum płacy, ale niestety dla bezrobotnych ciągle jest tam trudno znaleźć pracę. Może kiedyś sytuacja się poprawi.
beskid

beskid

Wow, nie wiedziałem, że w Hiszpanii jest takie wysokie minimum płacy! To dobry znak dla nas, pracowników. Szkoda tylko, że wciąż mamy tak niskie zarobki w porównaniu z innymi krajami europejskimi.
Alek

Alek

Z tego co wiem to wynajem mieszkania dwupokojowego w Madrycie to min 900 euro. No chyba ze piszecie o jakiś małych mieścinach jak na wschodzie polski. Trzeba porównywać podobne regiony. Uważam ze życie programisty w Gdańsku będzie na podobnym poziomie co programisty w Madrycie
Kriss

Kriss

Mieszkam w regionie Navarra.Ceny żywności są o około 20% wyższe niż w Polsce, benzyna praktycznie to samo,ceny wynajmu mieszkań około 20% drożej niż w polsce, usługi również droższe.Infrastruktura na bardzo dobrym poziomie, również ta sportowa tzn kryte baseny, siłownię, boiska oświetlone,korty...wszystko to dostępne dla zwykłego robola bo akurat ceny karnetów są o wiele niższe niż w Polsce.Poza tym czyste środowisko, czyste rzeki, lasy i porządek który odróżnia ten region od reszty Hiszpanii.No i płace które są myślę ponad 2 razy wyższe niż w Polsce powodują że mieszkam tu od 12 lat. Służba zdrowia w Navarra uznawana za najlepsza w Hiszpanii, bliskość oceanu około 80km, także można poleżeć na plaży w weekend. Polecam.
Alexandre

Alexandre

Mieszkałem i pracowałem w Polsce, Francji, Włoszech i Hiszpanii. Każdy kraj ma wady i zalety, najlepiej żyje mi się w Hiszpanii (najwięcej udaje mi się zaoszczędzić i za te pieniądze kupić). Teraz jestem w związku z Hiszpanką, planuję tam zostać do końca życia.
el pablo

el pablo

Ceny żywności te same, albo niższe. Jeżeli chodzi o paliwo - to samo. Mieszkania - tańsze, Prąd i woda - to samo. Zarobki są o dużo wyższe niż w Polsce, a życie tańsze. A i najważniejsze - NIE MA PISU.
gafa

gafa

Byłem kilka razy i jeśli cena żywności w catalonii czyli tam gdzie drogo oscyluje +2-10% więcej aniżeli w Polsce a często bywa taniej plus kwota wolna od podatków to 5500 euro na rok i brak odzieży zimowej brak ogrzewania można powiedzieć i brak różnych dodatkowych bzdur i paliwo po 5,5zł za litr stała od kilku lat to co się zastanawiać? Nawet jak zarobisz 1500 euro na miesiąc to zostanie ci z 300 euro a w Polsce nawet jak zarobisz 4500zł to nic ci nie zostanie bo dzieci korki z wszystkiego dodatkowe opłaty a tam za darmo takie podstawy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.