Zarobki Hiszpania - ile można zarobić w Hiszpanii?

Zarobki Hiszpania - ile można zarobić w Hiszpanii?
Myśląc o wyjeździe zarobkowym, najczęściej pojawiają się takie kraje, jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy Holandia. Nie ma się co dziwić, wysokie zarobki kuszą Polskich pracowników, ale niektóre osoby wolałyby nieco cieplejszy klimat. Ich uwagę zwraca na siebie Hiszpania.

Gorący klimat, otwarci ludzie kochający zabawę i zarobki wyższe niż w Polsce. Hiszpania jest biedniejsza od wspomnianych państw, a więc zarobki są niższe. Dlaczego więc warto pojechać do kraju byków i flamenco? Pensje ciągle są znacznie wyższe niż w Polsce, a koszta życia mniejsze niż w innych krajach zachodniej Europy.

Przyjrzyjmy się bliżej hiszpańskiemu rynkowi pracy oraz zarobkom, jakie czekają na pracowników. Być może to właśnie Hiszpania zwróci waszą uwagę przy podejmowaniu decyzji o kraju docelowym wyjazdu zarobkowego.

Minimalne wynagrodzenie w Hiszpanii i 14 pensji

W wielu krajach poziom wynagrodzeń ma ścisły związek z płacą minimalną. Nie inaczej jest w Hiszpanii, gdzie wiele osób zarabia najniższą krajową, która jest ustalana co roku w postaci dekretu królewskiego. Hiszpańscy pracownicy w 2019 roku mogli się cieszyć rekordowym 22-procentowym wzrostem płacy minimalnej określanej mianem Salario Minimo Interprofesional (SMI).

Rząd hiszpański podniósł minimalne wynagrodzenie z 736 euro na 900 euro miesięcznie. To pierwsza tak wysoka podwyżka od przeszło 40 lat. Premier rządu skomentował ten ruch słowami: "bogaty kraj nie może mieć biednych pracowników".

Wiele zestawień unijnych przedstawia SMI na poziomie 1050 euro. Skąd taka kwota? Hiszpańscy pracownicy otrzymują 14 pensji w czasie roku. Dodatkowe wynagrodzenia są zwyczajowo wypłacane w lipcu i grudniu. W efekcie po podliczeniu wszystkich wypłat poziom SMI wychodzi wyższy. Bez względu na formę podliczenia w Hiszpanii na najniższych stanowiskach zarobimy dwa razy więcej niż w Polsce.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Hiszpania

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że Hiszpanie pracują tygodniowo 40 godzin. Zazwyczaj dzienna zmiana trwa od 9 rano do 20 wieczorem. W trakcie dnia występuje przerwa obiadowa trwająca 2-3 godziny. Część międzynarodowych korporacji zmienia ten format i skraca przerwę obiadową do godziny.

Od czego zależą zarobki w Hiszpanii?

Na wysokość wynagrodzeń w Hiszpanii wpływ ma kilka czynników. Osoby zatrudnione na najniższych stanowiskach w branżach niewymagających specjalnych kwalifikacji będą zarabiali w okolicach stawki minimalnej. Oznacza to roczne zarobki na poziomie 12 600 euro przy wliczeniu dwóch dodatkowych pensji. Hiszpański Instytut Statystyczny podaje, że średnia wysokość płac wynosi 23 000 euro rocznie. Jak widać, bardziej wymagające zawody generują znacznie wyższe wynagrodzenia.

Najmniej w Hiszpanii zarobią niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. Kelnerzy, sprzątaczki czy pomocnicy na budowie muszą się liczyć z wynagrodzeniami w okolicach płacy minimalnej. Oczywiście w miarę ze wzrostem kwalifikacji pensje będą szły w górę. Nie bez znaczenia będzie także region, w jakim podejmuje się pracę. Praca w największych miastach i ośrodkach turystycznych będzie bardziej opłacalna niż zatrudnienie w biedniejszych prowincjach.

Hiszpański rynek pracy ceni sobie specjalistów z Polski, więc wysoko wykwalifikowane osoby mogą znaleźć naprawdę dobre posady. Przedstawiciele branży IT, nowych technologii, finansów i bankowości będą otrzymywali znacznie powyżej średniej krajowej. Niestety problemem może być znajomość języka hiszpańskiego. Wiele lokalnych firm będzie wymagać umiejętności komunikacji w języku hiszpańskim od pracownika. Oczywiście znajdą się także oferty dla osób władających językiem angielskim, ale z czasem i tak będzie konieczne nauczenie się mowy Hiszpanów.

Ile zarabia się w Hiszpanii?

O zarobkach można mówić wiele, ale najlepiej jest sprawdzić, ile faktycznie za pracę w Hiszpanii oferują firmy i agencje pracy. Sprawdźmy, na jakie stawki mogą liczyć polscy pracownicy szukający pracy w Hiszpanii. Poniżej kilka propozycji w oparciu o oferty znalezione w sieci.

Montażysta fasad wentylowanych - 10 euro/h netto

Sprzątanie apartamentów - 7 euro/h netto

Spawacz - 14 euro/h netto

Opiekunka osoby starszej - 1300 euro/mies. netto

Cieśla szalunkowy - 12 euro/h netto

Programista - 30 000- 50 000 euro/rocznie netto

Kontroler jakości - 35 000- 50 000 euro/rocznie netto

Recepcjonistka - 1400 euro/mies. brutto

Operator maszyn na produkcji - 10 euro/h netto

Jak widać, w Hiszpanii można zarobić lepiej niż w Polsce, choć dochody będą niższe niż w najpopularniejszych krajach wśród polskich emigrantów zarobkowych. Czy w przypadku takiego stanu rzeczy warto jechać do Hiszpanii w celach zarobkowych?

Czy praca w Hiszpanii się opłaca?

Zarobki w Hiszpanii może i są niższe niż w Wielkiej Brytanii, ale też za życie trzeba zapłacić mniej. Oczywiście w Madrycie czy Barcelonie ceny nie będą niskie, ale już w pozostałych regionach kraju można spokojnie funkcjonować nawet przy niższych zarobkach.

Szacuje się, że Hiszpanie średnio wydają na życie 900 euro miesięcznie. W przypadku zarabiania najniższych pensji może być ciężko odłożyć oszczędności. Oczywiście wszystko rozbija się o styl życia czy warunki zakwaterowania. Praca przez agencje może owocować zakwaterowaniem na atrakcyjnych warunkach.

Ceny w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce, ale znacznie niższe niż w innych bogatych europejskich krajach. W efekcie wysokość zarobków oraz wydatki potrafią dać całkiem atrakcyjny stosunek. Nie bez znaczenia dla decyzji o podjęciu pracy w Hiszpanii będzie ciepły klimat i ludzie o pogodnym nastawieniu. Niestety wysokie bezrobocie sprawia, że o ciekawą posadę w Hiszpanii wcale nie jest łatwo.

Oceń ten wpis
Zarobki Hiszpania - ile można zarobić w Hiszpanii?
Ocena: 4.8, liczba głosów: 25

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.