Praca za granicą

Zarobki Słowacja - ile można zarobić na Słowacji?

27 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

9 komentarzy
Zarobki Słowacja - ile można zarobić na Słowacji?
Słowacja dzięki galopującemu rozwojowi gospodarczemu stała się interesującym celem emigracji zarobkowej. Nasi południowi sąsiedzi nie są może pierwszym wyborem przy myśleniu o wyjeździe za lepszymi zarobkami, ale okazuje się, że jest to cel naprawdę atrakcyjny.

Szczególnie w przypadku mieszkańców terenów nadgranicznych. Wielu Polaków decyduje się dojeżdżać do zakładów na Słowacji. Słowacki rynek pracy jest atrakcyjny nie tylko ze względu na zarobki. W przypadku pracy na Słowacji nawet osoby nieznające języków mogą się stosunkowo łatwo komunikować. Bezpośrednie sąsiedztwo sprawia zaś, że wyjazdy nie są uciążliwe.

Zalety słowackiego rynku pracy

Rozwój gospodarczy na Słowacji sprawia, że ciągle rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Szczególnie poszukiwani są ludzie do pracy na stanowiskach niższego szczebla. Przy tym wynagrodzenia w euro sprawiają, że Polakom opłaca się pracować dla słowackich firm. Rząd Słowacji podnosi też regularnie stawki minimalne, co się odbija na wzroście płac.

Słowackie przedsiębiorstwa coraz częściej cierpią na braki kadrowe, co pozwala na stosunkowo łatwe znalezienie interesującej posady. Brak pracowników nie jest wynikiem złych warunków czy niskich zarobków. Wręcz przeciwnie te są całkiem atrakcyjne. Według ostatnich badań średni zarobek na Słowacji wynosi około 966-1400 euro. W takim razie, dlaczego słowackie firmy mają problem z pracownikami? Głównie chodzi o niskie bezrobocie oraz fakt, że wiele przedsiębiorstw dynamicznie się rozwija, a działają w niewielkich miejscowościach. To oznacza, że muszą się posiłkować pracownikami przyjezdnymi. Na pracę na Słowacji mogą liczyć nie tylko pracownicy niższego szczebla. W kraju działa sporo firm IT oraz korporacji, w których zatrudnienie znajduje wielu Polaków.

Video

Szukasz pracy?

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

KASJER W DROGERII KOSMETYCZNEJ - SANOK

Work&Profit sp. z o.o.

 • Sanok
Dodana

Pracownik Magazynowy - atrakcyjne stawki

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

 • 29-37 zł / mc
 • Tuchom
Dodana
Aplikuj bez CV

Rehabilitant/ Pracownik sklepu medycznego

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

 • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

Dla Polaków nie bez znaczenia jest dość zbliżony język. Nauczenie się języka słowackiego na podstawowym poziomie nie przysparza problemów. Co więcej, na terenach przygranicznych wielu Słowaków potrafi się posługiwać językiem polskim. Komunikacja staje się na tyle łatwa, że polscy pracownicy mogą się porozumiewać z szefostwem bez udziału pośredników.

Ile można zarobić na Słowacji?

Wiele osób za wyznacznik zarobków traktuje płacę minimalną. W przypadku Słowacji miesięczne wynagrodzenie minimalne zostało w 2019 roku podniesione przez rząd z poziomu 480 euro na 520 euro. W efekcie pracownicy na Słowacji w przeliczeniu zarabiali miesięcznie co najmniej 2 251 zł. To było wynagrodzenie niższe niż wówczas w Polsce. Obecnie w 2023 roku słowacka pensja minimalna wynosi 700 euro, czyli 3100 zł. To nadal mniej niż u nas. Ten stan rzeczy nie zmniejsza jednak atrakcyjności pracy na Słowacji. Dlaczego? Rozwijające się zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwa mają problem z pracownikami. W efekcie bardzo często oferują dużo wyższe stawki, aby ściągnąć do siebie pracowników.

Czas pracy na Słowacji:

 • Tygodniowy czas pracy na Słowacji wynosi 40 godzin w przypadku pracy jednozmianowej.
 • Dla systemu dwuzmianowego czas pracy wyniesie 38 godzin i 45 minut.
 • W systemie trzyzmianowym czas spada do 37 godzin i 30 minut.
 • Przewidziano także czas pracy na stanowiskach mających kontakt z substancjami rakotwórczymi i wynosi on 33 godziny i 30 minut.
 • Wraz z nadgodzinami tygodniowo nie można przekroczyć 48 godzin.

Najnowsze badania wykazują, że średnia zarobków na Słowacji wynosi od 966 do 1400 euro. Na największe zarobki mogą liczyć pracownicy w regionie bratysławskim. Najmniejszymi pensjami cechuje się region preszowski. Niewykwalifikowani pracownicy produkcyjni mogą znaleźć oferty pracy za 956 euro miesięcznie po doliczeniu wszystkich dodatków. W przypadku specjalistów pokroju inżynierów produkcji wynagrodzenia sięgają nawet 3000-4000 euro. Na ostateczną wysokość pensji wpływają różnego rodzaju premie oraz dodatki. Przedsiębiorstwa słowackie także chętnie organizują dojazdy, zakwaterowanie czy wyżywienie.

Jakie są realne zarobki na Słowacji?

Wiemy jaką płacę minimalną przewidział słowacki rząd oraz jak się przedstawiają średnie zarobki u naszych południowych sąsiadów. Jednak sprawdźmy, na ile faktycznie może liczyć polski pracownik szukający zatrudnienia na Słowacji. Poniżej przedstawiamy miesięczne stawki proponowane dla niektórych stanowisk.

Monter foteli samochodowych - 940 euro brutto plus dodatki

Pracownik produkcji w fabryce samochodów - od 1200 euro brutto plus dodatki

Operator wózka widłowego - od 980 euro brutto plus dodatki

Stażysta działu finansowego firmy Dell - 1480 euro brutto

Operator tokarek CNC - 1200 euro brutto

Kelnerka - 1000 euro brutto

Kierownik logistyki - 2220 euro brutto

Konserwator maszyn produkcyjnych - 1730 euro brutto

Magazynier - 700-800 euro brutto

Młodszy programista - od 1600 euro

Menadżer usług IT - od 2000 euro

Jak widać, rozrzut zarobków jest dość spory, a to tylko kilka przykładów z licznych ofert, jakie można znaleźć w sieci. Obecnie dominują ogłoszenia z branży produkcyjnej oraz IT. W obu przypadkach można dobrze zarobić, bowiem zakłady produkcyjne oferują stawki sporo przekraczające wynagrodzenie minimalne. W przypadku branży IT niższe stanowiska oferują dobry zarobek, ale co ważne, większość firm inwestuje w rozwój pracownika i zapewnia awanse, co się wiąże z szybkim wzrostem wynagrodzeń.

Czy praca na Słowacji się opłaca?

Zarobki w niektórych branżach nie odbiegają od tych w Polsce. Jednak pogoń za pracownikami sprawiła, że już nawet pracując na niższym szczeblu, można osiągnąć wynagrodzenia znacznie atrakcyjniejsze niż u polskich pracodawców. Praca na Słowacji zdecydowanie opłaca się osobom z terenów przygranicznych, które dojeżdżają z Polski do pracy. Tym bardziej że wiele przedsiębiorstw organizuje darmowy transport.

W przypadku mieszkania na terenie Słowacji sytuacja wygląda różnie. Przede wszystkim koszta życia są zbliżone do Polskich, choć w przypadku części produktów spożywczych czy paliwa Słowacja wypada nieco drożej. Zdecydowanie życie na słowackiej ziemi będzie łatwiejsze dla bardziej wykwalifikowanych pracowników. Ponownie jednak spora część przedsiębiorstw produkcyjnych zapewnia darmowe zakwaterowanie oraz dopłaty do wyżywienia, co dla emigrantów zarobkowych tworzy bardzo dogodne warunki.

To może Cię również zainteresować

Praca Słowacja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

idaho

idaho

Pracuję na Słowacji od paru lat i szczerze polecam. Zarobki są naprawdę atrakcyjne, a na dodatek nie ma tutaj problemów z pracą, co w Polsce niestety często zdarza się w niektórych branżach.
Sebastian

Sebastian

Bardzo ciekawy artykuł. Nie zdawałam sobie sprawy, że na Słowacji jest tak dużo ofert pracy w branży IT. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć tutaj zatrudnienie i rozwijać swoje umiejętności.
Run Jola run

Run Jola run

Nie ma co ukrywać, że większe wynagrodzenia zawsze kuszą. Szczególnie w przypadku branży produkcyjnej, w której można liczyć na wysokie premie i dodatki. Ja na pewno rozważę pracę na Słowacji, chociaż nie znam języka.
Nina Talik

Nina Talik

Nie ma się co dziwić, że wiele przedsiębiorstw cierpi na braki kadrowe, zwłaszcza w miejscowościach o małych możliwościach rozwoju. Dla nas, pracodawców, to jest duże wyzwanie, ale jednocześnie też szansa na pozyskanie ambitnych i zdolnych pracowników.
Łysy

Łysy

Ceny są w euro może dlatego.
Pablo

Pablo

W Polsce proponowano Ci 1800 netto za korporacje. To wybacz, ale chyba w Pcimiu dolnym..
Jojo jak

Jojo jak

Na Slowacji masz przerwy i kartki na jedzenie ktore mozna spieniezgc w wys 4€ gdzie w ok tak jest? Czech to samo, w Uk zarobilam 1800£ na reke tu mi proponuja 1800 zl na reke za ta sama prace?! Chory kraj
Jojo jak

Jojo jak

To nieprawda,w korporacji zarobiłam około 1200€ na rękę około 900 narzeczony kierowca autobusu 1500 € na rękę- w Polsce proponowano mi 1800 za ta sama prace na rękę a jemu za ta sama prace koło 2300 na rękę masakra nie ma co porównywać jedzenie wychodzi prawie to samo chleb masło sery itp alkohol to samo czasem min więcej, duzy wybór w sklepach jedynie ciut drożej wychodzą markowe kosmetyki z importu, wynajem to samo, jedynie triche więcej cena kupna mieszkań jednak wprost proporcjonalne do zarobków nie jak u nas! Wróciłam z uk do polski i wyprowadzam się do Czech bo bliżej do rodziny a realia i płace większe.
ktos

ktos

zarobki sa mniejsz niz w polsce a ceny wyższe takze idiota tylko moze pracowac u "sasiadow"

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.