Podatek dochodowy na Słowacji - stawki podatkowe

Podatek dochodowy na Słowacji - stawki podatkowe
Słowacja coraz częściej staje się celem emigracji zarobkowej Polaków. Wiąże się to z atrakcyjniejszymi zarobkami oraz bezpośrednim sąsiedztwem naszych krajów. Dużą zaletą jest także przejrzysty system podatkowy nie przysparzający zbyt wielu problemów.

Przede wszystkim słowacki rząd nie ingeruje zbyt często w zasady podatkowe, dzięki czemu podatnicy mają bardzo jasną sytuację. Dwie stopy procentowe zależne od wysokości dochodu nie zmieniają się od 2013 roku, a wysoka kwota wolna od podatku pozwala na obniżenie należności dla państwa.

Słowacja od dłuższego czasu jest uznawana za raj podatkowy dla osób fizycznych oraz prawnych. Wiele firm zdecydowało się na przenoszenie swoich aktywów na rynek słowacki właśnie dzięki nieinwazyjnej polityce urzędu skarbowego. Jak więc wygląda podatek dochodowy na Słowacji i jak należy się z niego rozliczać?

Ile wynosi podatek dochodowy od osób fizycznych na Słowacji?

Osoby osiągające dochód na Słowacji są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego. W przypadku osób fizycznych ustalono dwa progi podatkowe w wysokości 19% oraz 25%. Słowacki system podatkowy przewiduje próg rocznego dochodu w wysokości 36 256,38 euro. To on wyznacza granice między stawkami podatkowymi. Osoby mieszczące się w granicy wspomnianej kwoty zapłacą podatek w wysokości 19% od dochodu brutto. Przekroczenie wyznaczonej granicy oznacza stawkę 25%. Wcześniej próg był wyznaczony na kwotę 35 022 euro, ale w 2019 roku zdecydowano się na podniesienie granicy ze względu na zwiększenie płacy minimalnej.

Słowacki urząd skarbowy (Daňový úrad) przewiduje kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 3 937,35 euro dla osób z rocznym dochodem do 20 507 euro. Jest to kwota czterokrotnie przekraczająca wynagrodzenie wolne od podatku w Polsce, co stanowi kolejny atut pracy na Słowacji. W przypadku przekroczenia dochodu 20 507 euro obowiązuje kwota wolna od podatku w wysokości 25% rocznego dochodu. Jeżeli wspomniane 25% przekroczy kwotę 9 064,09 euro, to zwolnienie w ogóle nie przysługuje.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Słowacja

Podatnicy rozliczający się w Słowacji mogą też skorzystać z licznych ulg obniżających należny podatek dochodowy. Odliczenia na partnera fiskalnego, na dzieci czy od kosztów zakwaterowania pozwalają na uzyskanie sporego zwrotu nadpłaconego podatku po zakończeniu roku podatkowego.

Jak rozliczyć podatek dochodowy na Słowacji?

Osoby fizyczne pracujące na umowę o pracę mają ułatwione zadanie w płaceniu podatków, ponieważ o odprowadzenie stosownych stawek dba pracodawca. Z wypłaty są potrącane zaliczki na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych. W geście podatnika pozostaje dokonanie rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym. Złożenie deklaracji podatkowej jest jedyną szansą na ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Słowacki fiskus pozwala na ubieganie się o zwrot do trzech lat wstecz. Tak, więc w 2020 roku będzie można rozliczyć się za lata 2019, 2018 oraz 2017.

Deklarację podatkową należy złożyć w słowackim urzędzie skarbowym do 31 marca po rozliczanym roku podatkowym. W tym wypadku należy zaznaczyć, że rok podatkowy na Słowacji jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, więc trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Wnioskowanie o zwrot nadpłaconego podatku wymaga przedłożenia kilku dokumentów.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia rocznego na Słowacji:

  • Potvrdenie
  • Zaświadczenia od pracodawców
  • Kserokopia dowodu osobistego
  • Potwierdzenie posiadania konta bankowego
  • Informacja o dochodach małżonka w Polsce
  • Kopia odpisu aktu małżeństwa na druku unijnym
  • Kopia aktu urodzenia dzieci na druku unijnym

Najważniejszym dokumentem jest tak zwane Potvrdenie, czyli słowacki odpowiednik polskiego PIT-11. Zawiera on szczegółowe informacje na temat wysokości dochodów oraz odprowadzonych składkach na poczet podatku. Ten formularz jest przekazywany pracownikom przez pracodawców po zakończeniu roku podatkowego oraz po zakończeniu stosunku pracy. Podatnik przy rozliczeniu musi przedstawić dokumenty od każdej firmy, w której był zatrudniony w czasie minionego roku podatkowego.

Konieczne jest także posiadanie kserokopii dowodu osobistego oraz potwierdzenia posiadania konta bankowego. W przypadku kwalifikowania się do skorzystania z ulg podatkowych należy przedstawić także informacje o dochodach małżonków w Polsce oraz kopię odpisu aktu małżeństwa na druku unijnym i kopię aktu urodzenia dzieci na druku unijnym. Decyzja o wypłacie należnego zwrotu jest podejmowana w czasie od 4 tygodni do nawet 6 miesięcy. Zazwyczaj podatnicy otrzymują zwrot po upływie średnio 2 miesięcy.

Czy zapłacę podwójny podatek od dochodu z pracy na Słowacji?

Polskę i Słowację łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak należy zaznaczyć, że szykują się poważne zmiany w sposobie rozliczania podatku dochodowego za prace na Słowacji. Konwencja MLI podpisana przez wiele państw na świecie ma uregulować odgórnie kwestie rozliczeń podatkowych.

Zarówno Polska, jak i Słowacja ratyfikowały konwencję, co oznacza, że zmieni się metoda unikania podwójnego opodatkowania w rozliczeniach między tymi państwami. Obecnie stosowana jest metoda wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody ze Słowacji nie są opodatkowane, ale mają wpływ na ustalenie progu podatkowego dla polskiego podatnika. W ten sposób będzie można rozliczyć dochody uzyskane do 31 grudnia 2019 roku.

Dochody uzyskiwane od 1 stycznia 2020 roku będą już podlegały rozliczeniu metodą odliczenia proporcjonalnego. Co to oznacza? Dochód ze Słowacji będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce. Jednak od należnego podatku będzie odliczany podatek zapłacony za granicą. Odliczenie będzie możliwe do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany za granicą.

Za wyborem Słowacji na miejsce pracy przemawia wiele czynników. Jednym z nich są z pewnością stosunkowo proste zasady podatkowe. Możliwość uzyskania wysokich ulg podatkowych oraz przychylność urzędów sprawiają, że nie trzeba się bać podatków na Słowacji. Wręcz przeciwnie można liczyć na całkiem spore zwroty.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy na Słowacji - stawki podatkowe
Ocena: 4.5, liczba głosów: 16

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.