Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Szwecja

2 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

8 komentarzy
Kalkulator zarobków brutto-netto Szwecja
Wielu pracodawców podaje w ogłoszeniach o pracę stawki brutto. Oznacza to, że potencjalny pracownik nie wie, ile będzie faktycznie zarabiał po potrąceniu wszystkich należności z wypłaty. Konieczne jest wyliczenie tak zwanych zarobków na rękę.

W Szwecji oznacza to dość skomplikowane wyliczenia, które są zależne od wielu różnych czynników. System podatkowy Szwecji zakłada dwa podatki dochodowe dla rezydentów oraz oddzielny podatek dla nierezydentów podatkowych. Należy też pamiętać o dodatkowych należnościach ciążących na wypłacie.

W przypadku pracy przez agencje pracy z wypłaty mogą być także potrącane dodatkowe koszta z tytułu transportu do miejsca pracy czy zakwaterowania. Kluczem do wyliczenia zarobku netto jest ustalenie dokładnie wszystkich obciążeń nakładanych na wynagrodzenie.

Różnica między brutto i netto w Szwecji

Kluczowym elementem poznania swojego realnego zarobku jest ustalenie, czym są kwoty brutto i netto. Wynagrodzenie brutto jest to kwota, jaką pracownik zarabia przed potrąceniem z niej należnych podatków oraz składek na ubezpieczenia. Analogicznie pensja netto jest kwotą pozostającą po odliczeniu wszystkich należnych składek.

W przypadku Szwecji na wypłacie ciąży kilka ważnych potrąceń. Szacuje się, że średnio należy odliczyć z wypłaty 33% przy najniższych dochodach, choć w rzeczywistości procent odliczenia zależy od wielu czynników.

Sama metoda wyliczania zarobków netto jest prosta. Wystarczy od kwoty brutto odjąć wszystkie należne składki podatków i ubezpieczeń. Problemem jest ustalenie wysokości należnych składek. W tym celu najlepiej zażądać informacji od przyszłego pracodawcy.

Jakie należności są potrącane z wypłaty w Szwecji?

Szwedzkie wynagrodzenia są obciążone kilkoma składkami. Pierwszą z nich jest podatek dochodowy, który dzieli się na kilka kategorii. W przypadku nierezydentów szwedzkich, czyli osób pracujących na terenie kraju poniżej 183 dni w roku stosuje się podatek SINK (statlig inkomstskatt för utomlands bosatta). Stawka procentowa SINK na 2023 rok wynosi 25% od wynagrodzenia brutto. Sprawa jest więc bardzo prosta.

Inaczej prezentuje się sprawa podatku dochodowego od osób fizycznych dla rezydentów podatkowych Szwecji. W tym wypadku na wynagrodzenie nakłada się podatek gminny oraz podatek państwowy. Podatek gminny jest zależny od regionu, w którym zamieszkuje podatnik. Wysokość stawek wynosi od 29% do około 34% od wynagrodzenia brutto. Szczegółowe stawki dla każdego regionu Szwecji można znaleźć na stronie urzędu skarbowego (Skatteverket): https://www.skatteverket.se. Na stronie fiskusa są regularnie publikowane listy stawek procentowych dla wszystkich podatków obowiązujących w danym regionie oraz momencie.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Video

Drugim podatkiem dochodowym jest podatek państwowy. W tym wypadku osoby zarabiające rocznie ponad 598 500 SEK opłacają podatek w wysokości 20% od wynagrodzenia brutto. Jak widać, taki system podatkowy sprawia spore komplikacje podczas ewentualnych wyliczeń.

Podatki dochodowe to nie jedyne obciążenia nakładane na wynagrodzenie. Z wypłaty zostaje potrącona składka na ubezpieczenie społeczne. W Szwecji składka socjalna wynosi 33%, ale z tego tylko 7% zostaje potrącone z pensji pracownika. Pozostałą kwotę ma obowiązek opłacać pracodawca.

Z wynagrodzenia pobiera się także podatek pogrzebowy oraz w przypadku przynależenia do kościoła, podatek kościelny. To kolejne około 2% należności dla fiskusa.

Każdy pracownik najmujący się za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej powinien też pamiętać o ewentualnych potrąceniach dokonywanych przez pośrednika. W umowach często są zawarte opłaty z tytułu zakwaterowania, wyżywienia czy też transportu do pracy. W takim wypadku należy od wynagrodzenia odliczyć także dodatkowe opłaty. Dopiero po ich odliczeniu otrzymamy kwotę netto.

Video

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Szwecji?

Podsumowując, aby wyliczyć wynagrodzenie netto, należy dokładnie sprawdzić składki, jakie są potrącane z pensji. Jak widać powyżej, nie jest to łatwe. Na stronie https://www.skatteverket.se można znaleźć listy konkretnych składek dla poszczególnych komun, w jakich się mieszka oraz sytuacji życiowych.

Po ustaleniu konkretnych sum należnych podatków oraz ubezpieczeń społecznych wykonujemy działanie polegające na odjęciu od kwoty brutto wszystkich należności. W efekcie otrzymujemy wynagrodzenie netto. Przykładowo przy zarobku rocznym w wysokości 20 000 SEK brutto i opodatkowaniu SINK należy odjąć 20% podatku dochodowego oraz 7% składek społecznych i 2% podatku pogrzebowego.

Przykładowe wyliczenie dochodu netto w Szwecji:

  • Dochód brutto wynosi 20 000 SEK
  • Wyliczamy 20% z 20 000 SEK, co nam daje 4 000 SEK.
  • Następnie podobnie wyliczamy 7% na składki społeczne, co daje 1 400 SEK.
  • Tym samym sposobem podatek pogrzebowy wyniesie 400 SEK.
  • Znając kwoty podatku, odliczamy je od wynagrodzenia brutto, co nam daje 14 200 SEK netto.

Wyliczenie wydaje się proste, ale jest ono bardzo ogólne i nie uwzględnia wielu czynników. W przypadku każdego podatnika będzie ono wymagało indywidualnego podejścia. Pomocne mogą się okazać kalkulatory brutto-netto.

Kalkulatory brutto-netto wynagrodzeń w Szwecji

Wyliczanie wynagrodzenia netto ze szwedzkiej wypłaty potrafi przysporzyć wielu problemów. Dlatego powstało wiele kalkulatorów internetowych pozwalających szybko wyliczyć swój dochód "na rękę". Darmowe aplikacje pozwalają na podanie kwoty brutto i automatycznie wyliczają na podstawie obowiązujących stóp procentowych pensje netto.

W kalkulatorach należy podać informacje na temat zarobków oraz komuny, w jakiej się zamieszkuje. Na podstawie tych danych program dokonuje obliczeń. Trzeba jednak pamiętać, że i takie wyliczenia mogą nieco odbiegać od rzeczywistych kwot. Mimo to dają dobry pogląd na ewentualne zarobki.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://statsskuld.se/en/jobs/net-salary

https://se.neuvoo.com/tax-calculator/

https://rakna.net/berakna/lon-efter-skatt/

To może Cię również zainteresować

Praca Szwecja

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Małgorzata

Małgorzata

Artykuł ten pokazuje, jak ważne jest dokładne sprawdzenie składek i podatków w Szwecji przed podjęciem pracy. Muszę pamiętać o tym, kiedy będę szukać pracy w tym kraju.
słuchacz

słuchacz

Muszę uważać na wszystkie obciążenia, jakie są nakładane na wynagrodzenie mojego pracownika. Cieszę się, że w artykule zwrócono uwagę na te kwestie.
Mateusz Kopczyński

Mateusz Kopczyński

Szwedzki system podatkowy wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowany niż w moim kraju. Zastanawiam się, ile czasu zajmie mi zrozumienie go, jeśli uda mi się znaleźć pracę.
Ela

Ela

Jestem zaniepokojona tym artykułem, ponieważ oznacza to dla mnie, że będzie trudno zorientować się, ile będę zarabiać na rękę. Potrzebuję dokładnych informacji przed podjęciem pracy w Szwecji.
olin

olin

Trudno jest zrozumieć szwedzki system podatkowy i obliczania wynagrodzenia netto. Cieszę się, że istnieją kalkulatory internetowe, które ułatwiają obliczenia.
Jario

Jario

Do tego podatek VAT 24%przy zakupach
Mario

Mario

Szwecja to jeden z najlepszych krajow do zycia. Kazdy ma rowne szanse zeby stac sie bogatym a nie synalkowie i motloch ktory sie dorabia na okradaniu jedn drugiego
Pinochet

Pinochet

Ale zdzierstwo... kradzież o nazwie socjalizm

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.