Praca za granicą

Zarobki Finlandia - ile można zarobić w Finlandii?

2 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Zarobki Finlandia - ile można zarobić w Finlandii?
Finlandia jest pięknym krajem, który przede wszystkim warto zobaczyć ze względu na krajobrazy. Nie jest to jednak zbyt popularny kraj wśród emigrantów zarobkowych z Polski. Wynika to z kilku czynników sprawiających, że rynki pracy innych krajów okazują się atrakcyjniejsze.

Osoby decydujące się na pracę w Finlandii mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne zarobki. Dochody fińskich pracowników są znacznie wyższe niż w Polsce. Co więc sprawia, że tak niewielu Polaków chce wyjechać zarobkowo do Finlandii?

Specyfika fińskiego rynku pracy

Zarobki w Finlandii są wyższe niż w Polsce, ale niestety przegrywają z kwotami, jakie można zarobić w Wielkiej Brytanii czy Holandii. Co więcej, koszty życia są wyższe i w efekcie pracownikom niższego szczebla emigracja może się nie opłacać, a przynajmniej bardziej atrakcyjnym kierunkiem jest zachód Europy. Co więcej, polski pracownik na rynku pracy przegrywa z Estończykami. Estonia jest biedniejsza od Finlandii, a przy tym ma bardzo podobny język oraz kulturę. Oba kraje są ze sobą bardzo blisko związane i fińskie zakłady zalewają pracownicy z Estonii.

Czy to oznacza, że dla polskiego pracownika nie ma miejsca w Finlandii? Fińskie firmy chętnie korzystają z zagranicznych specjalistów, a ci mogą naprawdę dobrze zarobić. Także pracownicy sektora budowlanego oraz fachowcy przemysłowi z Polski mogą liczyć na duże względy. Barierą może się okazać fiński język. O ile nie wszystkie firmy wymagają jego znajomości to jednak życie w Finlandii prędzej czy później będzie wymagało nauczenia się tego niełatwego języka.

Ile zarabia się w Finlandii?

W wielu krajach na wysokość zarobków społeczeństwa ma wpływ minimalne wynagrodzenie regulowane przez rząd. W Finlandii zrezygnowano z takiego rozwiązania i ustawodawstwo nie przewiduje minimalnej kwoty zarobków. Nie oznacza to, że pracownicy są zdani na humor pracodawcy. Na rynku fińskim funkcjonują układy zbiorowe, które ustalają najważniejsze aspekty rynku pracy. Między innymi regulują minimalne stawki dla pracowników różnych sektorów. Według badań statystycznych minimalne fińskie zarobki są najwyższe w strefie euro.

Szukasz pracy?

Elektryk

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Nowy Dwór Mazowiecki
  • 42-47 zł / h
Dodana

Customer Service with German (new Client)

SalesHR

  • Kraków
  • 9 200-9 700 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Michałów-Reginów
Dodana

Elektryk

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Legionowo
Dodana

Ostatnie badania pokazują, że średnio w pierwszym półroczu 2023 roku fińscy pracownicy otrzymywali 3 807 euro brutto miesięcznie.

Jak widać, średnie zarobki wypadają faktycznie bardzo atrakcyjnie na tle dochodów w naszym kraju. Znalezienie posady w Finlandii może się okazać bardzo dobrym ruchem zawodowym.

Warto także nadmienić, że Finowie pracują tygodniowo 40 godzin i 8 godzin dziennie. W Finlandii obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. Czas pracy może zostać wydłużony na podstawie obustronnych ustaleń, ale nie może on przekraczać 9 godzin dziennie oraz 45 godzin tygodniowo. Ewentualne nadgodziny są dozwolone, ale nie mogą przekroczyć 138 godzin przez cztery miesiące oraz 250 godzin rocznie.

Video

Ile realnie zarabia się w Finlandii?

Wiemy ile w 2023 roku wyniosły średnie zarobki w Finlandii. Trzeba jednak pamiętać, że statystyki, a rzeczywiste zarobki to dwie różne sprawy. Warto więc zerknąć na niektóre oferty pracy w Finlandii. Na jakie zarobki faktycznie mogą liczyć pracownicy zagraniczni na rynku fińskim?

Betoniarz - 16 euro/h brutto

Elektryk - 16-19 euro/h brutto

Spawacz - 14-19 euro/h brutto

Operator maszyn CNC - 17,5 euro/h brutto

Malarz budowlany - 20,40 euro/h brutto

Programista CNC - 16-22 euro/h brutto

Mechanik samochodów osobowych - 15-17 euro/h brutto

Kucharz - 15 euro/h brutto

Pracownik prefabrykacji ścian budowlanych - 14-19 euro/h brutto

Tak się prezentują oferowane stawki na najpopularniejsze stanowiska dostępne dla polskich pracowników. Jak widać, fachowcy niższego szczebla mogą zarobić między 14, a 122 euro na godzinę. W Finlandii najlepiej zarabiają przedstawiciele branży informatycznej, bankowości czy inżynierowie. Niestety ofert na stanowiska w tych dziedzinach jest niezbyt dużo i raczej należy składać CV bezpośrednio w firmach mogących zainteresować się danym kandydatem.

Czy praca w Finlandii się opłaca?

Zarobki w Finlandii są dość wysokie, ale niestety życie w tym skandynawskim państwie również nie należy do tanich. Wręcz przeciwnie, Finlandia plasuje się w ścisłej czołówce najdroższych do życia państw UE i EOG. W pierwszej połowie 2023 roku średnie miesięczne koszty życia dla jednej osoby wynosiły 1300 euro. W przypadku rodziny domowy budżet pochłaniał około 2000 euro miesięcznie.

Oczywiście najdrożej jest w stolicy kraju. Osoby wybierające Helsinki za miejsce tymczasowego pobytu muszą się liczyć ze stołecznymi cenami. Wynajem pojedynczego pokoju zaczyna się od kwoty 350 euro miesięcznie, a małe mieszkanie to koszt co najmniej 750 euro miesięcznie, a należy pamiętać o rachunkach za media. Koszta żywności są wyższe niż w Polsce, podobnie jak ceny w komunikacji publicznej.

Życie w Finlandii jest bardzo drogie, ale i tak tańsze niż w innych skandynawskich krajach, jak Szwecja czy Norwegia. Mimo to warto bardzo dobrze przemyśleć wyjazd zarobkowy na fińską ziemię.

To może Cię również zainteresować

Praca Finlandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

4 komentarze

Dorota

Dorota

Praca w Finlandii na pewno jest ciekawą opcją dla polskich pracowników. Warto zwrócić uwagę na koszty życia, ale jeśli uda się znaleźć dobrą pracę, to na pewno można tu dobrze żyć. Ja polecam!
Zygmunt

Zygmunt

Bardzo zawężenie oferta pracy, jeśli chodzi o branże, w których można dobrze zarobić. Ciężko znaleźć posadę w innych dziedzinach, a polski język to także wady ntage. Niemniej jednak warto spróbować, bo przecież zarobki są bardzo atrakcyjne!
Delta

Delta

Jako pracodawca z Finlandii muszę powiedzieć, że faktycznie warto korzystać z zagranicznych specjalistów. Polscy pracownicy w każdej branży są przydatni, a ich wiedza i umiejętności są bardzo cenione. Gorąco zachęcam do aplikowania na stanowiska w naszych firmach!
Wiesław Paluszkiewicz

Wiesław Paluszkiewicz

Przeczytałam ten artykuł i szczerze mówiąc z jednej strony jestem zachęcona zarobkami w Finlandii, ale z drugiej strony przeraża mnie wysoki koszt życia. Mam nadzieję, że znajdę pracę w branży, która pozwoli mi na godne życie w tym kraju.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.