Praca za granicą

Praca Finlandia

2 października 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

7 komentarzy
Praca Finlandia
Wielu Polaków decyduje się na emigrację zarobkową, przede wszystkim do takich krajów, jak Wielka Brytania, Norwegia czy Niemcy. Jednak warto również rozejrzeć się za ofertami pracy wśród rzadziej wybieranych destynacji. Przykładem takiego kraju jest np. Finlandia.

Praca Finlandia może być bardzo korzystna pod względem finansowym. Zanim jednak zdecydujemy się na emigrację, warto przyswoić niezbędne informacje dotyczące przepisów prawa pracy, zarobków, kosztów życia oraz stanowisk, na które panuje największe zapotrzebowanie. Ofert pracy najlepiej poszukać będąc jeszcze w Polsce, ponieważ koszty życia na miejscu są znacznie wyższe. Dowiedz się, jaka praca w Finlandii najbardziej się opłaca, czy jest szansa na znalezienie zatrudnienia bez języka oraz o jakich formalnościach po przyjeździe do Finlandii należy pamiętać.

Praca w Finlandii

Ofert pracy w Finlandii nie brakuje. Największe zapotrzebowanie istnieje na specjalistów z branży IT. Programista w finlandzkiej firmie może liczyć na naprawdę imponujące zarobki. Poszukiwani są także testerzy, analitycy oraz specjaliści do spraw sieciowych. Do wykonywania wymienionych zawodów niezbędna jest znajomość języka angielskiego oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Kolejna branża, w której praca w Finlandii jest na każdym kroku, to medycyna. Na finlandzkim rynku pracy brakuje lekarzy, stomatologów oraz pielęgniarek. Duże zapotrzebowanie panuje także na opiekunki do dzieci. Obecnie wiele matek w Finlandii rezygnuje z urlopu macierzyńskiego na rzecz kariery, dlatego osoby, które zajmą się dziećmi, pedagodzy, nauczyciele itp. są bardzo mile widziani.

Praca w Finlandii jest także możliwa do zdobycia dzięki szybko rozwijającym się gałęziom przemysłu, szczególnie metalurgicznego oraz elektronicznego. Wiele ofert pracy znajdziemy również w budownictwie, rolnictwie, transporcie oraz turystyce. W tych zawodach najczęściej nie jest konieczna biegła znajomość języka ani posiadanie specjalnych kwalifikacji czy doświadczenia, choć wszystko zależy od branży i firmy.

Finlandia zarobki

Finlandia jest znana na całym świecie jako jeden z najbogatszych krajów europejskich. Co prawda, koszty utrzymania nie są tutaj tanie, ale pensja, którą otrzymuje pracownik na przeciętnym stanowisku, wystarcza na wiele. Najniższe stawki wynagrodzenia za godzinę rozpoczynają się od ok. 12 euro. Co więcej, nie ma tutaj pensji minimalnej narzuconej z góry przez władze rządowe. Wynagrodzenie ustalają pracodawcy oraz związki zawodowe.

Szukasz pracy?

ASYSTENT/KA DYREKTORA ZAKŁADU (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

SPECJALISTA DS. PERSONALNYCH (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Żary
Dodana
Dodana
Dodana

SPECJALISTA/TKA DS. LOGISTYKI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Gorzów Wielkopolski
Dodana

Średnie zarobki Finlandia to 3 800 euro brutto miesięcznie. Oprócz stałego wynagrodzenia często możemy także liczyć na dodatki do pensji. Są to np. takie bonusy jak: zakwaterowanie gwarantowane przez firmę, opłacenie wyżywienia w firmowej stołówce czy zwrot kosztów transportu do pracy.

Zarobki Finlandia – przykłady w poszczególnych zawodach:

 • sprzątanie, pomoc kuchenna – 2200 euro miesięcznie;
 • kierowca autobusu – 2 800 euro;
 • spawacz – 3 700 euro;
 • stolarz – 4 200 euro;
 • kierowca ciężarówki – 4 700 euro;
 • kierownik budowy – od 5 200 euro.

Praca Finlandia bez języka

Czy praca Finlandia bez języka jest możliwa? Zdecydowanie tak. Stopa bezrobocia należy tutaj do jednych z najniższych w Europie, dlatego ofert pracy jest wiele. Sporo pracodawców wymaga przynajmniej znajomości języka angielskiego, ale są także takie wakaty, które umożliwiają pracę bez znajomości jakiegokolwiek języka obcego. Praca Finlandia bez języka jest możliwa np. w sektorach transportowych, handlowych oraz budowlanych. Pracując na magazynie, jako pakowacz lub jako pomoc kuchenna, nie trzeba komunikować się biegle w języku obcym. Duże zapotrzebowanie panuje także na osoby sprzątające, od których również nie wymaga się znajomości języka. Natomiast w pracach typu kucharz, kelner, opiekunka wymagana jest podstawowa, komunikatywna znajomość angielskiego. Językami urzędowymi w Finlandii są fiński i szwedzki, nie wymaga się ich znajomości, jednak jeśli znasz któryś z nich – Twoje szanse na atrakcyjne zatrudnienie znacząco wzrosną.

Finlandia praca sezonowa

Każdego roku za granicę w poszukiwaniu pracy sezonowej wyjeżdża ponad pół miliona Polaków. Chcą oni podreperować domowy budżet, zarobić na wakacje albo przeżyć przygodę życia. Decydując się na destynacje, w których wynagrodzenie jest o wiele wyższe niż w rodzimym kraju, brane są pod uwagę różne kierunki – m.in. Anglia, Francja, Holandia czy Niemcy. Niemniej, z uwagi na bardzo dobre zarobki, zdarza się, że i Finlandia praca sezonowa wybierana jest przez osoby emigrujące. Średni zarobek na miesiąc wynosi tam w branży rolniczej ok. 2700 euro (ponad 12 000 zł). Popularne są prace przy konserwacji lub malowaniu domków, jako opiekun do osób starszych lub dzieci, jako pomoc kuchenna czy jako pracownik przy zbieraniu runa leśnego, warzyw i owoców.

Dni wolne od pracy Finlandia

Według finlandzkiego prawa pracy, w pierwszym roku zatrudnienia, urlop roczny wypracowuje się w trakcie stosunku o pracę w wymiarze 2 dni na każdy miesiąc, który został przepracowany. W przypadku pracy dłuższej niż rok pracownikowi przysługuje w wymiarze 2 i pół dnia za każdy przepracowany miesiąc. Za czas urlopu należy się takie samo wynagrodzenie jak podczas normalnych dni pracy. Pracownicy dostają także dodatki za urlop, które wynoszą 50% wynagrodzenia.

Oprócz urlopów, dni wolne od pracy Finlandia są także ustalone ustawowo i przysługuje za nie pełne wynagrodzenie.

Dni wolne w Finlandii:

 • 1 stycznia – Nowy Rok;
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli;
 • Wielki Piątek;
 • Wielkanoc;
 • Poniedziałek Wielkanocny;
 • 1 maja – Święto Wiosny, Nocy Walpurgi (Vappu), Święto pracy;
 • 40 dni po Wielkanocy – Wniebowstąpienie (Helatorstai); Zielone Świątki (Helluntai);
 • sobota między 20 a 26 czerwca – Noc Świętojańska (Juhannus);
 • 6 grudnia – Dzień Niepodległości w Finlandii;
 • 25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie.

Formalności po przyjeździe do Finlandii

Dopełnienie formalności po przyjeździe do Finlandii jest niezbędne, aby legalnie pracować oraz przebywać na terenie kraju. Wymagane są:

 • Meldunek – pobyt powyżej 3 miesięcy należy zalegalizować w biurze migracyjnym. Otrzymamy wówczas kartę pobytu, która jest ważna 5 lat,
 • Wpis do rejestru ewidencji ludności – osoby, które zdecydują się na dłuższy pobyt w Finlandii, powinny wpisać się do rejestru w urzędzie miejskim. Dzięki temu otrzymuje się numer identyfikacji, który ułatwia załatwianie wielu spraw urzędowych, a także umożliwia korzystanie ze służby zdrowia.

Podsumowując, praca w Finlandii to dobry pomysł, aby zarobić, poznać zupełnie inną kulturę oraz zdobyć cenne doświadczenie. Dużą zaletą emigracji w tym kierunku jest także pozytywne nastawienie Finów w stosunku do Polaków. Uważają nas za pracowity naród i chętnie zatrudniają na różnego rodzaju stanowiskach. Minusem mogą być wysokie koszty utrzymania w Finlandii, ale jednocześnie pensje są na tyle atrakcyjne, że jesteśmy w stanie je pokryć.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy w Finlandii jest praca dla Polaków?

W Finlandii nie brakuje ofert pracy dla cudzoziemców. Największy deficyt panuje aktualnie w branży IT.

Ile można zarobić w Finlandii?

W Finlandii, jednym z najbogatszych krajów na świecie, można liczyć na bardzo wysokie zarobki, również na niższych stanowiskach.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Lidia

Lidia

To dobrze wiedzieć, że Finlandia oferuje możliwość pracy bez znajomości języka. To może być dla mnie szansa na znalezienie zatrudnienia w branży budowlanej lub transportowej.
Elka

Elka

W mojej firmie poszukujemy testerów i analityków, więc Finlandia wydaje się idealnym miejscem do ich poszukiwań. I to nie tylko ze względu na naprawdę satysfakcjonujące wynagrodzenie, ale także na rozwijającą się branżę IT.
Porta

Porta

Nie jestem skłonna rezygnować ze swojego urlopu macierzyńskiego, ale opieka nad dziećmi w Finlandii brzmi naprawdę interesująco. Nie tylko mogłabym podjąć ciekawą pracę, ale także pomagać w użytkowaniu miasta.
Felicja

Felicja

Zwiedziłam już wiele krajów w poszukiwaniu pracy sezonowej i zastanawiam się, czy nie warto spróbować w Finlandii. Hojna płaca zachęca, ale obawiam się o brak znajomości języka.
Aniela

Aniela

Jako specjalista IT, jestem zainteresowany ofertami pracy w Finlandii. Imponujące zarobki i wiele możliwości rozwoju kariery to świetne zachęty do wyjazdu.
Agniecha

Agniecha

Z przyjemnością pojechałabym tam na wczasy. Praca może i ciekawa ale chyba jak dla mnie za zimno by długo tutaj mieszkać :)
Locielkso

Locielkso

Koszty utrzymania w Finlandii są bardzo wysokie. Osobiście odradzam tam pracę. Po co szukać pracy tam, jak pracę się znajdzie w Niemczech ...

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.