Praca Islandia

Praca Islandia
Od wielu lat Polacy chętnie emigrują w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. Coraz więcej naszych rodaków udaje się na drugi kraniec Europy – na Islandię. Zarobki są tam bardzo atrakcyjne, a ofert pracy nie brakuje. Niemniej praca Islandia wciąż budzi wiele wątpliwości, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Praca w Islandii

Praca w Islandii jest łatwa do zdobycia nie tylko dla rodowitych Islandczyków, ale także dla emigrantów z zagranicy. Na portalach internetowych można znaleźć setki różnego rodzaju ofert – zarówno dla osób posiadających wykształcenie, jak i bez jakichkolwiek umiejętności czy doświadczenia. Wynika to z bardzo niskiej stopy bezrobocia, która wynosi ok. 2,8%.

Islandzki rynek pracy bardzo dynamicznie się rozwija i przoduje w rankingach krajów o najwyższej stopie życia. Dodatkowo pracę umilają przepiękne krajobrazy, które można zaobserwować na każdym kroku. Kraj jest bardzo otwarty na pracowników z zagranicy – w tym na Polaków, ponieważ wiele firm cierpi na duży deficyt pracowników. Praca Islandia cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych rodaków, którzy chcą dobrze zarabiać, zwiedzać i zasmakować życia w tym pięknym kraju.

Najwięcej ofert pracy w Islandii można spotkać w rolnictwie, np. na fermach zwierząt czy w gospodarstwach rolnych oraz w przemyśle rybnym. Panuje także coraz większe zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej. Praca w Islandii także stoi otworem dla osób, które chcą pomóc w rozwoju turystyki – w hotelarstwie, gastronomii czy transporcie.

Islandia praca bez języka

Czy możliwa jest praca na Islandii bez znajomości języka islandzkiego? Zdecydowanie tak! Większość Islandczyków porozumiewa się po angielsku, dlatego nie ma problemów z komunikacją w tym języku, nawet gdy praca dotyczy stanowiska, na którym konieczny jest kontakt z klientem. Wiele miejsc zatrudnienia można znaleźć w branży turystycznej – w hotelach, guesthousach, barach, restauracjach i na lokalnych farmach. Tam pożądana jest znajomość angielskiego lub niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Nie znasz ich? Również nic straconego – Islandia praca bez języka na stanowiskach typu sprzątanie, produkcja czy pomoc na budowie często jest możliwa nawet i bez tego! Wystarczy, że w firmie pracuje inny Polak albo, że wraz z przełożonym będziecie korzystać z internetowego translatora.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Praca sezonowa Islandia

Oprócz stałego zatrudnienia dużą popularnością cieszy się również praca sezonowa Islandia. Branże, w których najprościej dostać pracę to turystyka, rolnictwo oraz rybołówstwo. Co więcej, stolica Islandii – Reykjavik, obfituje w wiele wolnych stanowisk pracy w pubach, restauracjach oraz hotelach. Atrakcyjną możliwością jest także sezonowa praca w branży budowlanej, np. przy budowaniu lub malowaniu domków albo stawianiu bardziej skomplikowanych konstrukcji. Na niezwykle atrakcyjne zarobki mogą liczyć np. kierownicy budowy czy inżynierowie. Prace sezonowe są dobrze płatne, a zazwyczaj do ich wykonywania pracodawcy nie wymagają znajomości języka islandzkiego ani długoletniego doświadczenia. Dlatego też to korzystna okazja, aby podreperować swój budżet, np. w czasie wakacji i przy okazji połączyć pożyteczne z przyjemnym.

Islandia zarobki

Polaków, którzy decydują się na emigrację zarobkową, zachęca przede wszystkim wysokie wynagrodzenie. Jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w Internecie przez poszukujących zatrudnienia na wyspie, jest hasło: „Islandia zarobki”. Na jakie kwoty można liczyć, zatrudniając się na islandzkim stanowisku?

Wysokość wynagrodzenia jest uzależniona przede wszystkim od stanowiska, wykształcenia oraz kwalifikacji. Pensja wykwalifikowanych specjalistów, m.in. murarzy, kierowców, spawaczy czy mechaników, wynosi zazwyczaj od 3 do 4 tysięcy euro na miesiąc. Niekwalifikowani pracownicy zarabiają stosunkowo mniej (od 1 do 2 tysięcy euro miesięcznie). Ponadto, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, islandzkie firmy oferują czasem:

 • pokrycie ceny przylotu do Islandii,
 • codzienny transport do pracy i z pracy,
 • opłatę za mieszkanie dla pracowników,
 • atrakcyjne pakiety socjalne.

Islandia oferty pracy dla Polaków

Islandia oferty pracy dla Polaków obfitują w najróżniejsze propozycje.

Szczególnie poszukiwani na Islandii są:

 • spawacze,
 • mechanicy samochodowi,
 • stolarze,
 • malarze,
 • cieśle,
 • elektrycy,
 • operatorzy maszyn ciężkich,
 • murarze,
 • hydraulicy,
 • kierowcy samochodów ciężarowych.

Nie brakuje też ofert pracy w branży, w której jest się specjalistą. Islandia stoi otworem na absolwentów studiów informatycznych, medycznych, budowlanych, a także ekspertów marketingu, księgowych czy kadrowych. Mając odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i predyspozycje, można liczyć na naprawdę dobrą pracę.

Formalności po przyjeździe do Islandii

Przeprowadzka do innego kraju zazwyczaj wiąże się z dopełnieniem obowiązków meldunkowych czy z uzyskaniem pozwolenia o pracę. Jakich formalności po przyjeździe do Islandii należy dopilnować? Przebywając na wyspie krócej niż 3 miesiące, nie trzeba się martwić formalnościami – wystarczy posiadać aktualny paszport lub dowód osobisty.

W przypadku pobytu oraz pracy dłuższej niż 3 miesiące należy zarejestrować się na pobyt długoterminowy. Jednocześnie Narodowy Rejestr Islandii powinien przydzielić numer kennitala (odpowiednik naszego numeru PESEL), który umożliwia założenie konta w banku lub otrzymanie karty podatkowej. Po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego warto postarać się także o IceKey, czyli hasło, które nadaje dostęp do korzystania z różnego typu usług internetowych, jak np. bankowość elektroniczna, opłacanie rachunków przez Internet itd.

Podsumowując, wybór Islandii na cel emigracji zarobkowej, to bardzo dobry pomysł. Warunki życia oraz wynagrodzenie są niezwykle korzystne dla Polaków. Nie brakuje także wolnych stanowisk pracy, więc jest w czym wybierać. Co więcej, piękne krajobrazy z pewnością umilają pobyt na tej interesującej wyspie. Jeśli tylko nie przeszkadza Ci chłodniejszy klimat, Islandia z pewnością przypadnie Ci do gustu!

Najczęściej zadawane pytania

Czy Islandia to dobry kierunek emigracji zarobkowej?

Islandia cieszy się niską stopą bezrobocia, a rynek pracy jest jednym z najszybciej rozwijających się. Bardzo łatwo znaleźć pracę na Islandii.

Ile można zarobić w Islandii?

Zarobki w Islandii można zaliczyć do wysokich. Dodatkowo pracodawcy często oferują pomoc w dojazdach i zakwaterowaniu.
Oceń ten wpis
Praca Islandia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Alis
2020-05-28, 22:05
Pięknie tam jadę
Nina
2019-12-17, 10:27
Islandia jest miejscem pięknym ale z małą liczbą ludzi. Przenosząc sie tutaj trzeba chyba tylko wiązać całe życie z tym miejscem.
widz
2019-12-09, 14:42
Uważam, że warto w celach zarobkowych udać się do Islandii. Zarobki fajne, bo pracę w tym pięknym kraju się znajdzie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.