Twoje wsparcie w rekrutacji

Agencje pracy Islandia - biura pracy w Islandii

Agencje pracy Islandia - biura pracy w Islandii
Islandia jest małym państwem wyspiarskim, co nie oznacza, że osoby szukające tam pracy mają mało możliwości. Wręcz przeciwnie, Islandia poszukuje zarówno pracowników niższego szczebla, jak i wykwalifikowanych specjalistów oraz personel zarządzający.

Poszukiwania pracy można prowadzić na kilka sposobów. Trzeba jednak zaznaczyć, że lepiej nie zapuszczać się do Islandii w ciemno, ponieważ koszta życia są naprawdę wysokie i w przypadku nieznalezienia szybko odpowiedniej posady mogą się pojawić problemy. Jedną z pewniejszych metod jest skorzystanie z usług agencji pracy.

Islandia bardzo szczegółowo nadzoruje agencje pracy i pilnuje, aby pośrednicy pracy działali zgodnie z obowiązującym na wyspie prawem. Wygląda więc na to, że korzystanie z ich usług powinno być bezpieczne. Przyjrzyjmy się biurom pośrednictwa pracy działającym na islandzkim rynku oraz alternatywom, jakie mają obcokrajowcy chcący podjąć pracę w Islandii.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Islandii?

W 2006 roku rząd islandzki uchwalił ustawę o agencjach pracy tymczasowej. Uregulowała ona obowiązki agencji wobec układów zbiorowych i nakreśliła podstawowe zasady ich funkcjonowania. Przede wszystkim na terenie Islandii mogą funkcjonować jedynie agencje pracy tymczasowej posiadające swoje siedziby na wyspie oraz w krajach układu EOG i w Szwajcarii. Wszystkie zagraniczne biura pośrednictwa pracy muszą wykazać przed władzami Islandii, że są zarejestrowane i mają licencję na działanie w swoich państwach.

Co więcej, każda agencja pracy musi posiadać swojego przedstawiciela na terenie Islandii. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik nie może pobierać żadnych opłat za pomoc w poszukiwaniu pracy, a więc rejestracja w agencji musi być darmowa.

Islandia kontroluje agencje pracy, ale to nie zwalnia osób szukających pracy z pewnych podstawowych obowiązków. Podpisując umowę z pośrednikiem, należy się bardzo dobrze zapoznać z jej szczegółami. Biuro może potrącać pewne koszta z wynagrodzenia jak opłaty za transport do miejsca pracy czy zakwaterowanie. Dobra znajomość wszystkich warunków umowy pozwoli uniknąć nieporozumień. Pamiętajcie, im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Islandia

W przypadku polskich agencji pracy oferujących stanowiska w Islandii należy sprawdzić, czy znajdują się w krajowym rejestrze. Spis zarejestrowanych biur pośrednictwa pracy znajduje się pod adresem: http://stor.praca.gov.pl

Alternatywy dla agencji pracy w Islandii

Biura pracy to jedna z możliwości poszukiwania pracy w Islandii, ale nie jedyna. Osoby szukające zatrudnienia mogą skorzystać także z kilku innych źródeł. Będąc na miejscu, warto odwiedzić islandzki urząd pracy. Islandia współpracuje z Unią Europejską na mocy członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Oznacza to, że pracownicy zagraniczni mogą znaleźć pomoc w lokalnych urzędach legalnie poszukiwać zatrudnienia. Urząd pracy posiada szeroką bazę ofert i jego pracownicy mogą pomóc nie tylko w znalezieniu pracy, ale także w zorganizowaniu innych formalności. Szczegóły na temat możliwości urzędu oraz oferty pracy można znaleźć na stronie: https://www.vinnumalastofnun.is

Islandia wchodzi także w struktury EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia pomagają w znalezieniu pracy osobom chcącym podjąć zatrudnienie w Europie. Doradcy EURES służą pomocą w określeniu kompetencji zawodowych oraz w poszukiwaniu ofert pracy. Dzięki międzynarodowej sieci znacznie łatwiej emigrować zarobkowo. Doradcy EURES funkcjonują przy urzędach pracy.

W przypadku znajomości języka islandzkiego można poszukiwać pracy bezpośrednio u pracodawców. Wiele firm poszukuje też pracowników anglojęzycznych, co ułatwia poszukiwania. Oferty pracy można znaleźć w internecie czy lokalnej prasie.

Jakie biura działają w Islandii?

Wiedząc, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu agencji pracy w Islandii, można przyjrzeć się niektórym z nich. Oczywiście nie sposób wskazać najlepszych, ale warto zapoznać się z kilkoma firmami, co da pewien punkt zaczepienia przy poszukiwaniu pracy.

Alfreð - jedna z największych internetowych platform pośrednictwa pracy w Islandii. Firma powstała w 2013 roku i obecnie służy rekruterom do naboru pracowników dla wielu branż. Serwis operuje pod funkcjonuje http://www.alfred.is

Capacent - duża agencja pośrednictwa pracy zajmująca się rekrutacją pracowników dla islandzkich firm. Pośrednik oferuje także szereg usług pozwalających określić kompetencje pracowników.

Hagvangur - islandzka agencja pracy założona w 1971 roku. Bogate doświadczenie i współpraca z dużą ilością firm zapewnia ciekawe oferty pracy. Pośrednik działa w wielu branżach w tym w bankowości, finansach, ubezpieczeniach, IT, telekomunikacji, farmaceutyce czy logistyce i transporcie.

HH Ráðgjöf - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się rekrutacją dla mniejszych firm. Pośrednik przygotowuje oferty oraz wybiera jak najlepszych pracowników dla mniejszych przedsiębiorstw.

Tvinna - internetowa platforma pośrednictwa pracy. Miejsce dla specjalistów z branży IT. W tym miejscu można znaleźć oferty dla programistów, grafików czy specjalistów od sprzętu komputerowego.

STRÁ MRI - pośrednik pracy prowadzący rekrutację dla firm z różnych branż. Agencja posiada oferty zarówno dla pracowników niższego szczebla, jak i dla kadry kierowniczej.

Ráðum - agencja pracy działająca od 2012 roku. Firma specjalizuje się w kompleksowym prowadzeniu procesu rekrutacji dla lokalnych firm. Biuro współpracuje zarówno z dużymi korporacjami, jak i z małymi firmami.

Staff.is - agencja pracy tymczasowej poszukująca głównie pracowników zainteresowanych elastycznym czasem pracy. Pośrednik ogłasza się jako biuro idealne dla studentów i osób chcących zdobyć dodatkowe dochody.

Alþjóðlega ráðningarþjónustan - pośrednik skupiający się na poszukiwaniu pracowników zagranicznych. Agencja wyszukuje fachowców w całej Europie i nie tylko oferuje im pracę, ale także pomaga w zaaklimatyzowaniu się w Islandii.

Swapp Agency - islandzka agencja poszukująca pracowników lokalnych oraz zagranicznych. Rekruterzy wyszukują fachowców i przypasowują ich do potrzeb konkretnych firm. Biuro posiada oferty z różnych branż.

SILVERHAND - agencja pracy posiadająca kilka biur na terenie Polski. Pośrednik oferuje wsparcie koordynatorów oraz organizuje zakwaterowanie. Wśród ofert znajdziemy głównie posady niższego szczebla.

PL Workforce Ltd - agencja pracy tymczasowej organizująca wyjazdy zarobkowe do wielu krajów europejskich w tym do Islandii. Pośrednik poszukuje głównie pracowników niższego szczebla.

Tak się prezentuje lista kilku agencji pracy polecanych między innymi przez islandzki urząd pracy. Ciężko powiedzieć, która z nich jest najlepsza. Dobrym pomysłem przy poszukiwaniu pracy jest zarejestrowanie się u kilku pośredników, co zwiększy szanse na znalezienie interesującej oferty.

Oceń ten wpis
Agencje pracy Islandia - biura pracy w Islandii
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

anty Lewik
2019-12-17, 09:31
Łatwo opisane w jednym miejscu wszystko co wiąże się z tym krajem i pracą. Polecam wszystkim - dzięki temu zyskuje się czas na inne rzeczy związane z tematyką.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.