Praca za granicą

Agencje pracy Islandia - biura pracy w Islandii

12 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

7 komentarzy
Agencje pracy Islandia - biura pracy w Islandii
Islandia jest małym państwem wyspiarskim, co nie oznacza, że osoby szukające tam pracy mają mało możliwości. Wręcz przeciwnie, Islandia poszukuje zarówno pracowników niższego szczebla, jak i wykwalifikowanych specjalistów oraz personel zarządzający.

Poszukiwania pracy można prowadzić na kilka sposobów. Trzeba jednak zaznaczyć, że lepiej nie zapuszczać się do Islandii w ciemno, ponieważ koszta życia są naprawdę wysokie i w przypadku nieznalezienia szybko odpowiedniej posady mogą się pojawić problemy. Jedną z pewniejszych metod jest skorzystanie z usług agencji pracy.

Islandia bardzo szczegółowo nadzoruje agencje pracy i pilnuje, aby pośrednicy pracy działali zgodnie z obowiązującym na wyspie prawem. Wygląda więc na to, że korzystanie z ich usług powinno być bezpieczne. Przyjrzyjmy się biurom pośrednictwa pracy działającym na islandzkim rynku oraz alternatywom, jakie mają obcokrajowcy chcący podjąć pracę w Islandii.

Na co zwracać uwagę szukając agencji pracy w Islandii?

W 2006 roku rząd islandzki uchwalił ustawę o agencjach pracy tymczasowej. Uregulowała ona obowiązki agencji wobec układów zbiorowych i nakreśliła podstawowe zasady ich funkcjonowania. Przede wszystkim na terenie Islandii mogą funkcjonować jedynie agencje pracy tymczasowej posiadające swoje siedziby na wyspie oraz w krajach układu EOG i w Szwajcarii. Wszystkie zagraniczne biura pośrednictwa pracy muszą wykazać przed władzami Islandii, że są zarejestrowane i mają licencję na działanie w swoich państwach.

Co więcej, każda agencja pracy musi posiadać swojego przedstawiciela na terenie Islandii. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik nie może pobierać żadnych opłat za pomoc w poszukiwaniu pracy, a więc rejestracja w agencji musi być darmowa.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana

Islandia kontroluje agencje pracy, ale to nie zwalnia osób szukających pracy z pewnych podstawowych obowiązków. Podpisując umowę z pośrednikiem, należy się bardzo dobrze zapoznać z jej szczegółami. Biuro może potrącać pewne koszta z wynagrodzenia jak opłaty za transport do miejsca pracy czy zakwaterowanie. Dobra znajomość wszystkich warunków umowy pozwoli uniknąć nieporozumień. Pamiętajcie, im bardziej szczegółowa umowa, tym lepiej.

W przypadku polskich agencji pracy oferujących stanowiska w Islandii należy sprawdzić, czy znajdują się w krajowym rejestrze. Spis zarejestrowanych biur pośrednictwa pracy znajduje się pod adresem: http://stor.praca.gov.pl

Alternatywy dla agencji pracy w Islandii

Biura pracy to jedna z możliwości poszukiwania pracy w Islandii, ale nie jedyna. Osoby szukające zatrudnienia mogą skorzystać także z kilku innych źródeł. Będąc na miejscu, warto odwiedzić islandzki urząd pracy. Islandia współpracuje z Unią Europejską na mocy członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Oznacza to, że pracownicy zagraniczni mogą znaleźć pomoc w lokalnych urzędach legalnie poszukiwać zatrudnienia. Urząd pracy posiada szeroką bazę ofert i jego pracownicy mogą pomóc nie tylko w znalezieniu pracy, ale także w zorganizowaniu innych formalności. Szczegóły na temat możliwości urzędu oraz oferty pracy można znaleźć na stronie: https://www.vinnumalastofnun.is

Islandia wchodzi także w struktury EURES. Europejskie Służby Zatrudnienia pomagają w znalezieniu pracy osobom chcącym podjąć zatrudnienie w Europie. Doradcy EURES służą pomocą w określeniu kompetencji zawodowych oraz w poszukiwaniu ofert pracy. Dzięki międzynarodowej sieci znacznie łatwiej emigrować zarobkowo. Doradcy EURES funkcjonują przy urzędach pracy.

W przypadku znajomości języka islandzkiego można poszukiwać pracy bezpośrednio u pracodawców. Wiele firm poszukuje też pracowników anglojęzycznych, co ułatwia poszukiwania. Oferty pracy można znaleźć w internecie czy lokalnej prasie.

Video

Jakie biura działają w Islandii?

Wiedząc, na co zwracać uwagę przy poszukiwaniu agencji pracy w Islandii, można przyjrzeć się niektórym z nich. Oczywiście nie sposób wskazać najlepszych, ale warto zapoznać się z kilkoma firmami, co da pewien punkt zaczepienia przy poszukiwaniu pracy.

Alfreð - jedna z największych internetowych platform pośrednictwa pracy w Islandii. Firma powstała w 2013 roku i obecnie służy rekruterom do naboru pracowników dla wielu branż. Serwis operuje pod funkcjonuje http://www.alfred.is

Capacent - duża agencja pośrednictwa pracy zajmująca się rekrutacją pracowników dla islandzkich firm. Pośrednik oferuje także szereg usług pozwalających określić kompetencje pracowników.

Hagvangur - islandzka agencja pracy założona w 1971 roku. Bogate doświadczenie i współpraca z dużą ilością firm zapewnia ciekawe oferty pracy. Pośrednik działa w wielu branżach w tym w bankowości, finansach, ubezpieczeniach, IT, telekomunikacji, farmaceutyce czy logistyce i transporcie.

HH Ráðgjöf - biuro pośrednictwa pracy zajmujące się rekrutacją dla mniejszych firm. Pośrednik przygotowuje oferty oraz wybiera jak najlepszych pracowników dla mniejszych przedsiębiorstw.

Tvinna - internetowa platforma pośrednictwa pracy. Miejsce dla specjalistów z branży IT. W tym miejscu można znaleźć oferty dla programistów, grafików czy specjalistów od sprzętu komputerowego.

STRÁ MRI - pośrednik pracy prowadzący rekrutację dla firm z różnych branż. Agencja posiada oferty zarówno dla pracowników niższego szczebla, jak i dla kadry kierowniczej.

Ráðum - agencja pracy działająca od 2012 roku. Firma specjalizuje się w kompleksowym prowadzeniu procesu rekrutacji dla lokalnych firm. Biuro współpracuje zarówno z dużymi korporacjami, jak i z małymi firmami.

Staff.is - agencja pracy tymczasowej poszukująca głównie pracowników zainteresowanych elastycznym czasem pracy. Pośrednik ogłasza się jako biuro idealne dla studentów i osób chcących zdobyć dodatkowe dochody.

Alþjóðlega ráðningarþjónustan - pośrednik skupiający się na poszukiwaniu pracowników zagranicznych. Agencja wyszukuje fachowców w całej Europie i nie tylko oferuje im pracę, ale także pomaga w zaaklimatyzowaniu się w Islandii.

Swapp Agency - islandzka agencja poszukująca pracowników lokalnych oraz zagranicznych. Rekruterzy wyszukują fachowców i przypasowują ich do potrzeb konkretnych firm. Biuro posiada oferty z różnych branż.

Video

SILVERHAND - agencja pracy posiadająca kilka biur na terenie Polski. Pośrednik oferuje wsparcie koordynatorów oraz organizuje zakwaterowanie. Wśród ofert znajdziemy głównie posady niższego szczebla.

PL Workforce Ltd - agencja pracy tymczasowej organizująca wyjazdy zarobkowe do wielu krajów europejskich w tym do Islandii. Pośrednik poszukuje głównie pracowników niższego szczebla.

Tak się prezentuje lista kilku agencji pracy polecanych między innymi przez islandzki urząd pracy. Ciężko powiedzieć, która z nich jest najlepsza. Dobrym pomysłem przy poszukiwaniu pracy jest zarejestrowanie się u kilku pośredników, co zwiększy szanse na znalezienie interesującej oferty.

To może Cię również zainteresować

Praca Islandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

7 komentarzy

Paweł

Paweł

Bardzo interesujące informacje na temat agencji pracy na Islandii. Dla mnie jako pracodawcy to także ważna wiedza, jak wybrać najlepsze biuro pośrednictwa pracy, aby znaleźć najlepszych pracowników.
Landryna

Landryna

Bardzo mi pomógł ten artykuł, bo nie wiedziałam, na co zwrócić uwagę szukając agencji pracy na wyspie. Teraz już wiem, na co zwracać uwagę i jakie są alternatywy.
Matylda

Matylda

Bardzo przydatny artykuł dla osób takich jak ja, które szukają pracy na Islandii. Alternatywy, takie jak urząd pracy czy EURES, są także interesujące i warto je rozważyć.
Marta Nolberczak

Marta Nolberczak

Bardzo cieszę się, że Islandia tak dokładnie kontroluje agencje pracy. Dzięki temu mogę czuć się bezpiecznie korzystając z ich usług. Teraz wiem na co zwracać uwagę i jak wybrać najlepszą agencję.
Józek

Józek

Lipa w UJ!
do Anty Lewik

do Anty Lewik

Tak dokładnie! Dziękuje za polecenie. Dzięki temu artykułowi odmieniło się moje życie, teraz mam wolny czas na rodzine i dzieci a dodatkowo na hobby! Nie wiedziałem ile trace czasu na złe szukanie, teraz gdy wszystko przeczytałem zaoszczędziłem czas i pieniądze, dzięki temu wkrótce udajemy się na Majorkę!. Przyznaję racje w 100%. Polecam także!
anty Lewik

anty Lewik

Łatwo opisane w jednym miejscu wszystko co wiąże się z tym krajem i pracą. Polecam wszystkim - dzięki temu zyskuje się czas na inne rzeczy związane z tematyką.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.