!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Francja - ile można zarobić we Francji?

10 marca 2022

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 16 głosów

16 głosów

10 komentarzy

Zarobki Francja - ile można zarobić we Francji?
Francja może być bardzo kuszącym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Atrakcyjne wynagrodzenia, rozwinięty system socjalny oraz 35-godzinny tydzień pracy kuszą. Mimo to niewiele osób decyduje się na podjęcie pracy nad Sekwaną.

Przeszkodą dla wielu Polaków jest nieznajomość języka. Francuzi są bardzo przeczuleni na punkcie swojej narodowości i wręcz wymagają znajomości języka francuskiego u obcokrajowców. W wielu ogłoszeniach o pracę komunikacja jest jednym z obowiązkowych warunków. Zdarzają się oferty dla osób anglojęzycznych, ale są one w mniejszości.

Barierę językową warto pokonać, ponieważ francuski rynek pracy jest bardzo atrakcyjny. Nad Sekwaną zarabia się dużo więcej niż w Polsce, a do tego pracuje się krócej w związku z 35-godzinnym tygodniem pracy. Sprawdźmy, ile zarabia się we Francji i czy warto wyjechać?

SMIC - minimalne wynagrodzenie we Francji

Na wielu rynkach pracy minimalne wynagrodzenie realnie wpływa na wysokość zarobków. Nie inaczej jest we Francji, gdzie od 2005 roku regularnie wzrasta stawka minimalna. SMIC (Salaire Minimum Interprofessionnel de Croissance) została ponownie podniesiona w 2019 roku i obecnie wynosi 1 521,22 euro miesięcznie, czyli 10,03 euro na godzinę.

W efekcie pracownicy otrzymujący minimalne wynagrodzenie zarabiają około 1 200 euro netto. Taka kwota wygląda dość atrakcyjnie, a należy zaznaczyć, że średnio francuski pracownik zarabia 3000 euro. Tak więc zarobki mogą być naprawdę kuszące dla osób rozważających emigrację.

Video

Od czego zależą zarobki we Francji?

Najważniejsza jest znajomość języka francuskiego. Tylko posługując się nim w sposób komunikatywny, będzie można znaleźć posadę we francuskich firmach szukających nie tylko fachowców, ale nawet pracowników produkcyjnych niższego szczebla. Nie znając języka francuskiego, można liczyć co najwyżej na zajęcia sezonowe przy zbiorach owoców, co oznacza głównie minimalne zarobki.

Jeżeli już potrafimy się posługiwać najbardziej romantycznym językiem, to mamy szansę na sprawny rozwój kariery. Francuzi bardzo sobie cenią fachowców z Polski. Pracownicy znad Wisły są chętnie zatrudniani do służby zdrowia, sektora budowlanego, motoryzacyjnego czy w gastronomii. Pracowitość Polaków jest niezwykle doceniana przez francuskich pracodawców, co otwiera drogę do awansów.

Nie bez znaczenia dla wysokości zarobków jest lokalizacja. W Paryżu i okolicach można liczyć na najwyższe zarobki we Francji. Trzeba jednak pamiętać, że koszty życia w stolicy potrafią być naprawdę wysokie i według najnowszych badań minimalne wynagrodzenie nie daje możliwości godnego życia w Paryżu.

Ile wynoszą zarobki we Francji?

W większości zawodów wynagrodzenia wynoszą więcej niż minimalna stawka. Szacuje się, że średnie zarobki pracowników o najniższych kwalifikacjach plasują się na poziomie około 1600 euro netto. Wykwalifikowani pracownicy niższego szczebla mogą liczyć nawet na 2000 euro netto miesięcznie. Te dane dają bardzo pozytywny obraz wynagrodzeń we Francji. Oczywiście w miarę wzrostu kwalifikacji oraz zajmowanych stanowisk wypłaty rosną.

Średnie wynagrodzenia to jedno, a realne zarobki to zupełnie inna sprawa. Przyjrzyjmy się więc, ile faktycznie mogą otrzymać Polacy emigrujący zarobkowo nad Sekwanę. Poniżej możecie zobaczyć stawki oferowane w ogłoszeniach znalezionych w sieci.

Zarobki we Francji:

 • Operator maszyn CNC - 2000 euro/mies. netto
 • Spawacz - 2300 euro/mies. netto
 • Cieśla szalunkowy - 2000-2300 euro/mies. netto
 • Opiekun/Opiekunka osób starszych - 12,8 euro/h netto
 • Murarz/Tynkarz - 1400-1500 euro/mies. netto
 • Pracownik produkcji (sezonowy) - 1300-1500 euro/mies. netto
 • Pakowacz mięsa - 1300-1700 euro/mies. netto
 • Pracownik fizyczny na budowie - 2000-2200 euro/mies. netto
 • Rzeźnik - 1500-1800 euro/mies. netto
 • Szwaczka - 1500 euro/mies. netto
 • Blacharz samochodowy - 2000-2300 euro/mies. netto
 • Lekarz medycyny pracy - 4500 euro/mies. netto
 • Lekarz ginekolog - 8000 euro/mies. netto
 • Stolarz meblowy - 2200-2400 euro/mies. netto

Jak widać, oferty pracy przekraczają znacznie wynagrodzenie minimalne. Osoby zainteresowane pracą we Francji nie będą więc miały problemu w znalezieniu atrakcyjnej posady. Tym bardziej że ulgi podatkowe pozwolą na wyciągnięcie po zakończeniu roku podatkowego zwrotu dodatkowo zasilającego budżet.

Czy praca we Francji się opłaca?

Powyższe przykłady pokazują, że pracując we Francji, można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Trzeba jednak mieć na uwadze koszta życia, które w dużych miastach i regionach turystycznych potrafią być dość uciążliwe.

Średnio wynajem kawalerki może kosztować od 450 do 1200 euro miesięcznie w centrum miasta. Mieszkania mogą się wiązać z kosztem nawet 2500 euro miesięcznie, a trzeba pamiętać o rachunkach za media. Produkty spożywcze także są droższe, podobnie jak ceny biletów za komunikację publiczną.

Koszty życia spadają poza centrami miast, więc najlepiej szukać zakwaterowania w spokojnych pozamiejskich okolicach. W taki sposób można znacząco obniżyć wydatki na życie. Francja przy odpowiedniej organizacji wyjazdu może się stać naprawdę atrakcyjnym miejscem pracy. Pomocne może być także korzystanie z pomocy agencji pracy, która może wziąć na siebie część kosztów zakwaterowania i transportu.

To może Cię również zainteresować

Praca Francja

Podziel się

10 komentarzy

Staś

Staś

A piłkarz
Ola

Ola

A gdzie jakas rozpiska ile zarabiaja specjaliści? IT, logistyka, inzynierowie....
Rafał

Rafał

Żadne kokosy, w Niemczech jako elektryk na budowie dostawałem 20 €/h/Netto.
Ewa

Ewa

Chciałabym aby w Polsce można było godnie pracować i być godnie wynagrodzony. Bo większość Polaków zarabia za najmniejsza krajowa i na dodatek odprowadzany jest podatek co w uni od najmniejszej krajowej nie odprowadza się podatku. Polacy są bardzo poszkodowani i chyba będą w dalszym ciągu szukać lepszego życia za granica. Bo opłaty za media są zastraszająco drogie no i żywność jest drozdza. A o lekach już szkoda gadać.ludzie porobili ogrzewanie gazowe no i co z tego jak nie stać ich na opłacenie ogrzewania.
Gosc

Gosc

Francuz który zarabia 1500euro to biedak, 2tys też szału nie ma
Damian

Damian

50/50 trochę prawdy trochę bzdur. Mieszkam na stałe od 6 lat w paryzu pracuje na budowie i więcej niż (duzego) smic nie chcą dać. A robię wszystko. Od spawania konstrukcji stalowych ,lanie stropów po płytki i mokiety. I z Sobotami rzadko przekrocze 2000 e . Język oczywiście znam
Anna

Anna

Zawsze podawane są zarobki pracowników sezonowych, prośba o podanie jak stawki kształtują się dla pracowników biurowych, np księgowy, kierownik projektu, informatyk.
Barba

Barba

Haha żarty.....
Kamas

Kamas

W przypadku Francji dotychczas znałem tylko pracę sezonową. Ciekawe jak to wszystko w tym kraju jest z konkurencją i realnymi kosztami życia.
Zenek

Zenek

Z tego co widzę w telewizji, strajki, demonstracje żółtych kamizelek-nie chciałbym pracować w Francji. Ale artykuł ok.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.