Praca za granicą

Podatek dochodowy w Belgii - stawki podatkowe

21 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

10 komentarzy
Podatek dochodowy w Belgii - stawki podatkowe
Belgia zalicza się do grupy państw o najwyższych podatkach w Europie. Każda osoba czerpiąca dochód z pracy na terenie Belgii jest zobowiązana do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Ten wynosi od 25% do nawet 50%, więc zdecydowanie nie można nazwać Królestwa Belgii rajem podatkowym.

Wysokość podatku dochodowego zależy od wielu czynników. Belgijski urząd skarbowy (Federale Overheidsdienst Financiën) opracował kilka progów podatkowych zależnych od zarobków. Jednak duży wpływ na wysokość należnego podatku ma kwota wolna od podatku. W przypadku tej także przewidziano różne progi zależne od sytuacji rodzinnej. Pracując w Belgii, warto znać system podatkowy, dlatego przyjrzymy się mu znacznie bliżej.

Progi podatku dochodowego w Belgii

Jak wspomnieliśmy, belgijski urząd skarbowy opracował kilka progów podatkowych wpływających na stawkę procentową. Podatnicy mogą się załapać do jednego z czterech progów, które za rok 2023 przedstawiają się następująco:

4 progi podatku dochodowego w Belgii:

 • dochód od 0 do 13 540 euro - 25%
 • dochód od 13 540 euro do 23 900 euro - 40%
 • dochód od 23 900 euro do 41 360 euro - 45%
 • dochód od 41 360 euro - 50%

Progi podatkowe obowiązujące w Belgii przedstawiają się dość przejrzyście. Pokazują też, że nad podatnikami belgijskimi wisi widmo płacenia dość wysokich podatków. Trzeba jednak pamiętać, że w grę wchodzą jeszcze ulgi oraz kwota wolna od podatku.

Kwota wolna od podatku w Belgii

Belgijskie prawo podatkowe zakłada podstawową kwotę wolną od podatku. Na 2023 rok została ona ustalona na poziomie 9 270 euro. Trzeba jednak zaznaczyć, że w zależności od sytuacji życiowej może ona ulec zmianie.

Szukasz pracy?
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 6 000-8 000 zł / mc
 • Wrocław
Dodana

Mechanik > stała praca > do 8000 zł + dodatki

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 6 000-8 000 zł / mc
 • Kobierzyce
Dodana
Dodana

Belgijski urząd skarbowy przygotował szereg ulg pozwalających powiększyć kwotę wolną od podatku. Rozliczając podatek za 2023 rok, będzie można zwiększyć ją między innymi z tytułu posiadania dzieci.

Wysokość ulgi z tytułu posiadania dzieci w Belgii:

 • Jedno dziecko - 1 690 euro
 • Dwoje dzieci - 4 340 euro
 • Troje dzieci - 9 730 euro
 • Czwórka dzieci - 15 730 euro
 • Każde kolejne dziecko - 6 010 euro

Na ostateczną wysokość należnego podatku dochodowego będą też miały wpływ takie sytuacje jak ilość osób niepełnosprawnych w domu, ilość osób pod opieką podatnika, czy koszty poniesione przy pełnieniu pracy.

Jak się rozlicza podatki w Belgii?

Przede wszystkim każdy podatnik czerpiący dochód na terenie Belgii ma obowiązek rozliczyć się z Federale Overheidsdienst Financiën. W przypadku posiadania współmałżonka narzuca się obowiązek wspólnego rozliczenia. Osoby pracujące na umowę o pracę nie muszą się martwić o opłacanie składek na podatki, ponieważ tym zajmuje się pracodawca. Belgijskie prawo pozwala rozliczyć się do trzech lat wstecz, czyli w 2023 roku rozliczymy lata 2022, 2021 i 2020.

Belgijscy rezydenci podatkowi muszą złożyć zeznanie podatkowe do końca czerwca, zaś nierezydenci mają czas do listopada. Warto nadmienić, że nierezydenci nie otrzymają automatycznie druków deklaracji, które muszą złożyć w urzędzie skarbowym. Muszą oni samodzielnie wnioskować o wydanie odpowiedniej deklaracji.

Przy składaniu deklaracji w <strong>Federale Overheidsdienst Financiën</strong> konieczne jest przedstawienie kilku ważnych dokumentów:

 • Podstawą do rozliczenia podatku jest tak zwany dokument Loonfiche. Belgijska karta podatkowa będąca odpowiednikiem polskiego PIT-11 zawiera wszystkie informacje na temat dochodów oraz odprowadzonych składek na poczet podatków. Loonfiche zostaje wydany pracownikom przez pracodawcę najpóźniej do końca kwietnia.
 • Kolejnym ważnym dokumentem jest podbite w polskim urzędzie zaświadczenie EU/EWR z informacjami o dochodach uzyskanych we wszystkich państwach. Komplet dokumentów musi uzupełnić zaświadczenie o posiadaniu konta bankowego wraz z jego numerem oraz kserokopia dowodu osobistego. Podatnicy posiadający belgijską elektroniczną kartę pobytu lub identyfikacyjną i PIN mogą dokonać rozliczenia drogą elektroniczną.

Roczne rozliczenie nie tylko jest obowiązkowe, ale też pozwala na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. To przy wysokich stopach procentowych może być okazją do odzyskania sporej ilości pieniędzy. Oczywiście o ile rozliczenie wykaże odprowadzenie zbyt wysokich składek, a podatnik będzie upoważniony do skorzystania z ulg.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Belgii

W 2014 roku rządy Belgii i Polski ratyfikowały poprawki do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W efekcie w życie weszło rozliczenie podatków z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją. Co to oznacza?

Polski rezydent podatkowy czerpiący dochód w Belgii ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej PIT-36 z załącznikiem ZG. Należy wykazać dochody uzyskane na terenie Belgii, ale te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jednak mają wpływ na ustalenie stopy procentowej, jaka zostanie nałożona na polski dochód.

Podatki w Belgii są wysokie i mogą odstraszać. Mimo to sporo osób decyduje się na wyjazd zarobkowy właśnie do tego kraju. W przypadku rozliczenia z fiskusem można liczyć na pewne ulgi, szczególnie promujące rodziny.

To może Cię również zainteresować

Praca Belgia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Obywatel

Obywatel

Mieszkam i pracuję w Belgii od ponad roku i mogę powiedzieć, że artykuł opisuje prawdę. To, ile płaci się podatków, może być szokujące, ale ulgi i kwota wolna od podatku na pewno pomagają. Warto też pamiętać o rozliczeniu podatków, aby móc otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.
gdjfjgshdujbfusidhfbcf

gdjfjgshdujbfusidhfbcf

Jestem w trakcie poszukiwania pracy w Belgii i słyszałem już o wysokich podatkach. Dzięki artykułowi wiem, co mnie czeka i jakie ulgi mogą pomóc mi zmniejszyć opłaty. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracę, która umożliwi mi opłacenie podatków i życie w Belgii.
Tamara

Tamara

Przygnębiające jest to, ile trzeba płacić podatków w Belgii. Jako osoba bezrobotna, nie jestem w stanie utrzymać się samodzielnie i jednocześnie opłacać wysokich podatków. Mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie.
pracodawca

pracodawca

Ciekawy artykuł. Wysokie podatki w Belgii rzeczywiście odstraszały mnie jako pracodawcę, ale teraz wiem, że istnieją ulgi, które można wykorzystać, szczególnie jeśli zatrudnia się osoby mające dzieci lub pod opieką niepełnosprawnych.
Gerwazy

Gerwazy

Brakuje odliczenia na seniorów mieszkających pod jednym adresem .
EKAR

EKAR

OD PRZYCHODÓW ZA 2021 ZMIANA PRZEPISÓW - OPODATKOWANIE METODĄ PROPORCJONALNEGO ROZLICZENIA
Ulaaa

Ulaaa

A jeśli osoba prowadziła w pl działalność gospodarczą jako spółka wyjechała do Belgii. Po zakończeniu działalności również pracowała w Belgii . Spółka została rozliczona natomiast jako osoba fizyczna nie. Czy trzeba 2 raz podawać przychód spółki czy można tego nie robić
AnnaK

AnnaK

Ganek- za cały rok rozliczeniowy.
ganek

ganek

4 progi podatku dochodowego w Belgii: dochód od 0 do 13 250 euro - 25% Tutaj mowa za miesiąc czy cały rok???
Jolek

Jolek

Zawsze trzeba stawki znać ale nikt nie jest specjalistom od kosztów pracy więc szukając info na innych rynkach pracy dobrze znać szczegóły tych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.