Praca za granicą

Zarobki Belgia - ile można zarobić w Belgii?

22 sierpnia 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 16 głosów

16 głosów

8 komentarzy
Zarobki Belgia - ile można zarobić w Belgii?
Belgia nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków, ale i tak sporo naszych rodaków decyduje się wybrać właśnie stolicę Unii Europejskiej. Zarobki mimo iż nie najwyższe w Europie to i tak są znacznie lepsze niż nad Wisłą.

Co ważne Polacy nie znający języków obcych mogą liczyć na zatrudnienie w branży budowlanej czy gastronomii. Przyjrzyjmy się więc zarobkom w Belgii. Na co mogą liczyć Polacy emigrujący do tego zróżnicowanego kulturowo kraju.

Ile wynosi płaca minimalna w Belgii?

Rozważania na temat zarobków w danym kraju warto zacząć od płacy minimalnej. Często to ona kształtuje wygląd rynku pracy. W przypadku Belgii sprawa jest o tyle ciekawa, że ustawodawstwo nie przewiduje płacy minimalnej. Ta jest ustalana przez Federalną Publiczną Służbę ds. Zatrudnienia, Pracy i Dialogu Społecznego. Decyzja odnośnie płacy minimalnej zapada w oparciu o ustalenia układów zbiorowych pracy CAO.

Płaca minimalna w Belgii na rok 2023 wynosi 1 954,99 euro brutto miesięcznie. Oznacza to wzrost względem poprzedniego roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość branży ustala własne minimalne wynagrodzenia. Te nie tylko zależą się od zawodu, ale także od regionu, w jakim się pracuje czy stażu.

Jak prezentują się minimalne stawki w przypadku poszczególnych branży? Rzućmy okiem na kwoty ogólne dla kilku gałęzi rynku bez wyszczególnienia konkretnych regionów kraju. Warto odnotować, że każda branża przewiduje też własną długość tygodnia pracy.

Płaca minimalna w Belgii na różnych stanowiskach:

 • Inżynierowie - 109 116 euro rocznie
 • Pracownicy sklepu - 56 108 euro rocznie
 • Finanse i bankowość - 80 812 euro rocznie
 • Logistyka, transport, spedycja - ​​77 011 euro rocznie
 • IT i programowanie - 70 610 euro rocznie
 • Księgowość i administracja - 58 309 euro rocznie
 • Obsługa klienta - 50 507 euro rocznie
 • Rolnictwo - 47 807 euro rocznie
 • Hotelarstwo i turystyka - 44 306 euro rocznie

Od czego zależą zarobki w Belgii?

Mogłoby się wydawać, że bez znajomości języków praca w Belgii będzie mocno utrudniona. Tymczasem w niektórych branżach polscy pracownicy są na tyle cenieni, że wystarczy pracodawcom pomoc koordynatorów z agencji pracy. Wszelkiej maści fachowcy pokroju budowlańców, stolarzy, cieśli czy murarzy mogą liczyć na całkiem dobre wynagrodzenia.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Młodszy Inspektor - Psycholog

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana

Pracownik fizyczny do rozładunku kontenerów

Domino Polska Sp. z o. o.

 • Bieruń
Dodana

W Belgii w zależności od regionu mieszkańcy posługują się językiem francuskim, flamandzkim bądź niemieckim. Także komunikacja po angielsku nie jest problemem. To oznacza, że osoby znające któryś z powyższych języków mają otwartą drogę do awansów czy pracy w branżach wymagających dobrej komunikacji. Nie bez znaczenia będą też odpowiednie umiejętności. Belgia szuka fachowców z całego świata i dobre CV może zapewnić wysokie stanowiska.

Ile wynoszą zarobki w Belgii?

W 2023 roku średnie belgijskie zarobki plasują się na pułapie 2400 euro netto miesięcznie, co daje dziewiąte miejsce w Unii Europejskiej. Wielu pracowników z Polski szuka zatrudnienia na budowach. Według badań statystycznych niewykwalifikowany budowlaniec może otrzymać średnio stawkę 16 euro netto na godzinę. W przypadku majstra stawka rośnie do 19 euro netto na godzinę, a kierownik budowy otrzyma 22 euro netto na godzinę.

Video

Średnie zarobki prezentują się całkiem dobrze, szczególnie jeżeli patrzymy z punktu widzenia zarobku i wykorzystania pieniędzy w Polsce. Badania statystyczne nie zawsze oddają faktyczną sytuację, dlatego zobaczmy jakie stawki pojawiają się w aktualnych ofertach o pracę.

Średnie zarobki w Belgii:

 • Monter wykładzin podłogowych - 13 euro/h netto
 • Kierowca autobusu - 2700-2800 euro/miesiąc netto
 • Elektromechanik - 15-16 euro/h netto
 • Operator tokarki CNC - 14-16 euro/h netto
 • Murarz - 12-14 euro/h netto
 • Cieśla szalunkowy - 21 euro/h netto
 • Operator wózka widłowego - 13 euro/h netto
 • Mechanik pojazdów ciężarowych - 14 euro/h netto
 • Sprzątaczka - 9,3-10 euro/h netto
 • Hydraulik - 21 euro/h netto

Tak się prezentuje kilka propozycji stawek, jakie znajdziemy w sieci. Większość ogłoszeń pojawiających się w internecie dotyczy pracy na budowie bądź w przemyśle. Nie oznacza to, że w Belgii zatrudnienia nie znajdą specjaliści IT czy osoby pracujące w służbie zdrowia.

Czy praca w Belgii się opłaca?

Niestety życie w Belgii nie jest tanie. Koszty utrzymania jednej osoby miesięcznie mogą wynieść nawet około 1100 euro. Trzeba też wziąć pod uwagę wysokie podatki wynoszące w zależności od zarobków od 25% do nawet 50%. Wielu rodaków pracujących w Belgii zgłasza, że utrzymanie się jest około czterokrotnie droższe niż w Polsce.

Wysokie koszty życia będą niewątpliwe mniejszym problemem dla osób na wyższych, bardziej dochodowych posadach. W przypadku pracowników niższego szczebla wiele będzie zależało od rodzaju zakwaterowania. Z pewnością w tych wypadkach dobrze spisze się praca terminowa w celu zarobkowym. W takim wypadku można na jakiś czas ograniczyć pewne standardy życia w celu zgromadzenia jak największych funduszy z zarobków. W Belgii nie brakuje prac sezonowych, które pozwolą właśnie zarobić na wydatki w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Belgia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Przemek

Przemek

W Belgii nie ma jednoznacznie ustalonej płacy minimalnej, co może być korzystne dla pracodawców. Trzeba jednak pamiętać o konieczności ustalania minimalnych wynagrodzeń w układach zbiorowych pracy CAO.
łodzianin

łodzianin

Dobrze wiedzieć, że w niektórych branżach polscy pracownicy są cenieni w Belgii. Trzeba tylko dobrze zaprezentować swoje umiejętności i doświadczenie.
Bunia

Bunia

Ciekawe wyzwania czekają na osoby poszukujące pracy w Belgii. Trzeba jednak pamiętać, że bez znajomości języków trudno o dobre zatrudnienie.
estella

estella

W Belgii zarobki nie wydają się najgorsze, ale wysokie koszty utrzymania mogą być problemem. Warto szukać pracy na wyższych stanowiskach, aby móc sobie na to pozwolić.
Zmuszony na wygnanie

Zmuszony na wygnanie

Prawda jest taka ,,wszedzie dobrze gdzie nas niema,,pracowalem na budowie jako murarz tynkarz itp stawka byla uzgodniona w polsce przez polaka na 18€/h na reke minus mieszkanie 300€/mc dojazd do/z pracy i narzedzia do pracy gratis-godzin,,ło panie zebys tylko chcial pracowac to i w niedziele-po przyjechaniu ns miejsce praca po 8h/dziennie od pn-pt w soboty zakaz pracy a jezeli juz to od 10 nie wczesniej bo takie przepisy dla regionu i nie wiecej jak do 15 i koniec czyli 6h w soboty ale od wielkiego dzwonu bo daja wysokie kary sasiedzi budow dzwonia na policje ze jest glosno w sobote i chca odpoczac i jest juz zgrzyt bo policja jedzie na budowe i egzekwuje prawo,niedziela zawsze wolna godzin miesiecznie 180h zycie drogie ok 300€+350€ czynsz a mialo byc300€ no i stawka z 18€ spadla do 13€/h bo jak ci niepasuje to wypierdalaj(rodak potrafi wykorzystac sytuacje) do tego za zjazd do polski i spowrotem busem pod dom bo szybciej bez przesiadek raz na 6 tygodni 200€ wiec latwo policzyc ile zarobisz? Za 5 tys to praca na budowie w polsce codziennie w domu z rodzina i zeby zabijac sie o2tys zl to gra nie warta swieczki dla mlodego tak ale nie dla kogos kto ma rodzine dzieci psa i kota w glowie w polsce jestes zatrudniony za najnizsza ale lata pracy leca a tam na dziko-wybor nalezy do was
Emigrantka

Emigrantka

Te średnie belgijskie zarobki na pułapie 2170 euro netto miesięcznie to chyba u specjalistów z żoną na utrzymaniu i dwójką dzieci!! Mieszkam w Belgii od 5 lat, mój chłopak Belg jest inżynierem i pracuje jako elektromechanik z 10 letnim doświadczeniem i zarabia 2400€ netto ponieważ rząd zabiera mu 50% podatku. Ja od 5 lat pracuje w Hotelu i jako zastępca managera zarabiam 1700€ netto. Niestety tutaj to ile dostaniecie na rękę zależy od tego czy macie żonę, ile ona zarabia i ile macie dzieci. Różnica polega tylko na tym, że tutaj za te pieniądze jesteście w stanie się spokojnie utrzymać, opłacić wszystkie zobowiązania i jeszcze Wam zostaje. A na wakacje odkładać nie trzeba bo rząd wypłaca pieniądze wakacyjne.
Michael

Michael

Jak wszędzie zarobki lepsze niż w Polsce. Pytanie tylko czy cała zawierucha z zarobkami tam i życiem jest z naszego punktu widzenia opłacalnym działaniem.
Jan

Jan

Artykuł bardzo fajny. Przydatne informacje. Ze znajomymi dawno stwierdziliśmy, że tam nie warto szukać pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.