Spis treści
Co ważne Polacy nie znający języków obcych mogą liczyć na zatrudnienie w branży budowlanej czy gastronomii. Przyjrzyjmy się więc zarobkom w Belgii. Na co mogą liczyć Polacy emigrujący do tego zróżnicowanego kulturowo kraju.
Ile wynosi płaca minimalna w Belgii?
Rozważania na temat zarobków w danym kraju warto zacząć od płacy minimalnej. Często to ona kształtuje wygląd rynku pracy. W przypadku Belgii sprawa jest o tyle ciekawa, że ustawodawstwo nie przewiduje płacy minimalnej. Ta jest ustalana przez Federalną Publiczną Służbę ds. Zatrudnienia, Pracy i Dialogu Społecznego. Decyzja odnośnie płacy minimalnej zapada w oparciu o ustalenia układów zbiorowych pracy CAO.
Płaca minimalna w Belgii na rok 2019 wynosi 1 593,80 euro brutto miesięcznie bądź 19 126 euro brutto rocznie. Oznacza to wzrost względem poprzedniego roku o 2%. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość branży ustala własne minimalne wynagrodzenia. Te nie tylko różnią się od zawodu, ale także od regionu, w jakim się pracuje czy stażu.
Jak prezentują się minimalne stawki w przypadku poszczególnych branży? Rzućmy okiem na kwoty ogólne dla kilku gałęzi rynku bez wyszczególnienia konkretnych regionów kraju. Warto odnotować, że każda branża przewiduje też własną długość tygodnia pracy.
- Przemysł metalurgiczny dla 38-godzinnego tyg. pracy - 12,29 euro/h
- Przemysł spożywczy dla 38-godzinnego tyg. pracy - 13,88-15,99 euro/h
- Branża porządkowa dla 36,5-godzinnego tyg. pracy - 13,28-18,34 euro/h
- Branża budowlana dla 40-godzinnego tyg. pracy - 14,57-21 euro/h
- Przemysł meblarski dla 37,2-godzinnego tyg. pracy - 13,37-15 euro/h
- Transport dla 38-godzinnego tyg. pracy - 10,59-12,85 euro/h
- Płaca minimalna dla stażystów została ustalona na 751 euro miesięcznie
Od czego zależą zarobki w Belgii?
Mogłoby się wydawać, że bez znajomości języków praca w Belgii będzie mocno utrudniona. Tymczasem w niektórych branżach polscy pracownicy są na tyle cenieni, że wystarczy pracodawcom pomoc koordynatorów z agencji pracy. Wszelkiej maści fachowcy pokroju budowlańców, stolarzy, cieśli czy murarzy mogą liczyć na całkiem dobre wynagrodzenia.
W Belgii w zależności od regionu mieszkańcy posługują się językiem francuskim, flamandzkim bądź niemieckim. Także komunikacja po angielsku nie jest problemem. To oznacza, że osoby znające któryś z powyższych języków mają otwartą drogę do awansów czy pracy w branżach wymagających dobrej komunikacji. Nie bez znaczenia będą też odpowiednie umiejętności. Belgia szuka fachowców z całego świata i dobre CV może zapewnić wysokie stanowiska.
Ile wynoszą zarobki w Belgii?
W 2019 roku średnie belgijskie zarobki plasują się na pułapie 2170 euro netto miesięcznie, co daje dziewiąte miejsce w Unii Europejskiej. Wielu pracowników z Polski szuka zatrudnienia na budowach. Według badań statystycznych niewykwalifikowany budowlaniec może otrzymać średnio stawkę 14 euro netto na godzinę. W przypadku majstra stawka rośnie do 17 euro netto na godzinę, a kierownik budowy otrzyma 20 euro netto na godzinę. Badania wskazują, że sprzedawcy zarobią średnio miesięcznie około 1278 euro netto, a mechanicy 1730 euro netto.

Średnie zarobki prezentują się całkiem dobrze, szczególnie jeżeli patrzymy z punktu widzenia zarobku i wykorzystania pieniędzy w Polsce. Badania statystyczne nie zawsze oddają faktyczną sytuację, dlatego zobaczmy jakie stawki pojawiają się w aktualnych ofertach o pracę.
- Monter wykładzin podłogowych - 11 euro/h netto
- Kierowca autobusu - 2400-2500 euro/miesiąc netto
- Elektromechanik - 13-14 euro/h netto
- Operator tokarki CNC - 12-14 euro/h netto
- Murarz - 10-12 euro/h netto
- Cieśla szalunkowy - 18 euro/h netto
- Operator wózka widłowego - 10 euro/h netto
- Mechanik pojazdów ciężarowych - 12 euro/h netto
- Sprzątaczka - 8,3-8,8 euro/h netto
- Hydraulik - 18 euro/h netto
Tak się prezentuje kilka propozycji stawek, jakie znajdziemy w sieci. Większość ogłoszeń pojawiających się w internecie dotyczy pracy na budowie bądź w przemyśle. Nie oznacza to, że w Belgii zatrudnienia nie znajdą specjaliści IT czy osoby pracujące w służbie zdrowia.
Czy praca w Belgii się opłaca?
Niestety życie w Belgii nie jest tanie. Koszty utrzymania jednej osoby miesięcznie mogą wynieść nawet około 1000 euro. Trzeba też wziąć pod uwagę wysokie podatki wynoszące w zależności od zarobków od 25% do nawet 50%. Wielu rodaków pracujących w Belgii zgłasza, że utrzymanie się jest około czterokrotnie droższe niż w Polsce.
Wysokie koszty życia będą niewątpliwe mniejszym problemem dla osób na wyższych, bardziej dochodowych posadach. W przypadku pracowników niższego szczebla wiele będzie zależało od rodzaju zakwaterowania. Z pewnością w tych wypadkach dobrze spisze się praca terminowa w celu zarobkowym. W takim wypadku można na jakiś czas ograniczyć pewne standardy życia w celu zgromadzenia jak największych funduszy z zarobków. W Belgii nie brakuje prac sezonowych, które pozwolą właśnie zarobić na wydatki w Polsce.
To może Cię również zainteresować