Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Belgia - ile można zarobić w Belgii?

Zarobki Belgia - ile można zarobić w Belgii?
Belgia nie jest najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej wśród Polaków, ale i tak sporo naszych rodaków decyduje się wybrać właśnie stolicę Unii Europejskiej. Zarobki mimo iż nie najwyższe w Europie to i tak są znacznie lepsze niż nad Wisłą.

Co ważne Polacy nie znający języków obcych mogą liczyć na zatrudnienie w branży budowlanej czy gastronomii. Przyjrzyjmy się więc zarobkom w Belgii. Na co mogą liczyć Polacy emigrujący do tego zróżnicowanego kulturowo kraju.

Ile wynosi płaca minimalna w Belgii?

Rozważania na temat zarobków w danym kraju warto zacząć od płacy minimalnej. Często to ona kształtuje wygląd rynku pracy. W przypadku Belgii sprawa jest o tyle ciekawa, że ustawodawstwo nie przewiduje płacy minimalnej. Ta jest ustalana przez Federalną Publiczną Służbę ds. Zatrudnienia, Pracy i Dialogu Społecznego. Decyzja odnośnie płacy minimalnej zapada w oparciu o ustalenia układów zbiorowych pracy CAO.

Płaca minimalna w Belgii na rok 2019 wynosi 1 593,80 euro brutto miesięcznie bądź 19 126 euro brutto rocznie. Oznacza to wzrost względem poprzedniego roku o 2%. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość branży ustala własne minimalne wynagrodzenia. Te nie tylko różnią się od zawodu, ale także od regionu, w jakim się pracuje czy stażu.

Jak prezentują się minimalne stawki w przypadku poszczególnych branży? Rzućmy okiem na kwoty ogólne dla kilku gałęzi rynku bez wyszczególnienia konkretnych regionów kraju. Warto odnotować, że każda branża przewiduje też własną długość tygodnia pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Belgia

Płaca minimalna w Belgii na różnych stanowiskach:

 • Przemysł metalurgiczny dla 38-godzinnego tyg. pracy - 12,29 euro/h
 • Przemysł spożywczy dla 38-godzinnego tyg. pracy - 13,88-15,99 euro/h
 • Branża porządkowa dla 36,5-godzinnego tyg. pracy - 13,28-18,34 euro/h
 • Branża budowlana dla 40-godzinnego tyg. pracy - 14,57-21 euro/h
 • Przemysł meblarski dla 37,2-godzinnego tyg. pracy - 13,37-15 euro/h
 • Transport dla 38-godzinnego tyg. pracy - 10,59-12,85 euro/h
 • Płaca minimalna dla stażystów została ustalona na 751 euro miesięcznie

Od czego zależą zarobki w Belgii?

Mogłoby się wydawać, że bez znajomości języków praca w Belgii będzie mocno utrudniona. Tymczasem w niektórych branżach polscy pracownicy są na tyle cenieni, że wystarczy pracodawcom pomoc koordynatorów z agencji pracy. Wszelkiej maści fachowcy pokroju budowlańców, stolarzy, cieśli czy murarzy mogą liczyć na całkiem dobre wynagrodzenia.

W Belgii w zależności od regionu mieszkańcy posługują się językiem francuskim, flamandzkim bądź niemieckim. Także komunikacja po angielsku nie jest problemem. To oznacza, że osoby znające któryś z powyższych języków mają otwartą drogę do awansów czy pracy w branżach wymagających dobrej komunikacji. Nie bez znaczenia będą też odpowiednie umiejętności. Belgia szuka fachowców z całego świata i dobre CV może zapewnić wysokie stanowiska.

Ile wynoszą zarobki w Belgii?

W 2019 roku średnie belgijskie zarobki plasują się na pułapie 2170 euro netto miesięcznie, co daje dziewiąte miejsce w Unii Europejskiej. Wielu pracowników z Polski szuka zatrudnienia na budowach. Według badań statystycznych niewykwalifikowany budowlaniec może otrzymać średnio stawkę 14 euro netto na godzinę. W przypadku majstra stawka rośnie do 17 euro netto na godzinę, a kierownik budowy otrzyma 20 euro netto na godzinę. Badania wskazują, że sprzedawcy zarobią średnio miesięcznie około 1278 euro netto, a mechanicy 1730 euro netto.

Średnie zarobki prezentują się całkiem dobrze, szczególnie jeżeli patrzymy z punktu widzenia zarobku i wykorzystania pieniędzy w Polsce. Badania statystyczne nie zawsze oddają faktyczną sytuację, dlatego zobaczmy jakie stawki pojawiają się w aktualnych ofertach o pracę.

Średnie zarobki w Belgii:

 • Monter wykładzin podłogowych - 11 euro/h netto
 • Kierowca autobusu - 2400-2500 euro/miesiąc netto
 • Elektromechanik - 13-14 euro/h netto
 • Operator tokarki CNC - 12-14 euro/h netto
 • Murarz - 10-12 euro/h netto
 • Cieśla szalunkowy - 18 euro/h netto
 • Operator wózka widłowego - 10 euro/h netto
 • Mechanik pojazdów ciężarowych - 12 euro/h netto
 • Sprzątaczka - 8,3-8,8 euro/h netto
 • Hydraulik - 18 euro/h netto

Tak się prezentuje kilka propozycji stawek, jakie znajdziemy w sieci. Większość ogłoszeń pojawiających się w internecie dotyczy pracy na budowie bądź w przemyśle. Nie oznacza to, że w Belgii zatrudnienia nie znajdą specjaliści IT czy osoby pracujące w służbie zdrowia.

Czy praca w Belgii się opłaca?

Niestety życie w Belgii nie jest tanie. Koszty utrzymania jednej osoby miesięcznie mogą wynieść nawet około 1000 euro. Trzeba też wziąć pod uwagę wysokie podatki wynoszące w zależności od zarobków od 25% do nawet 50%. Wielu rodaków pracujących w Belgii zgłasza, że utrzymanie się jest około czterokrotnie droższe niż w Polsce.

Wysokie koszty życia będą niewątpliwe mniejszym problemem dla osób na wyższych, bardziej dochodowych posadach. W przypadku pracowników niższego szczebla wiele będzie zależało od rodzaju zakwaterowania. Z pewnością w tych wypadkach dobrze spisze się praca terminowa w celu zarobkowym. W takim wypadku można na jakiś czas ograniczyć pewne standardy życia w celu zgromadzenia jak największych funduszy z zarobków. W Belgii nie brakuje prac sezonowych, które pozwolą właśnie zarobić na wydatki w Polsce.

Oceń ten wpis
Zarobki Belgia - ile można zarobić w Belgii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Michael
2019-12-17, 09:37
Jak wszędzie zarobki lepsze niż w Polsce. Pytanie tylko czy cała zawierucha z zarobkami tam i życiem jest z naszego punktu widzenia opłacalnym działaniem.
Jan
2019-12-15, 19:08
Artykuł bardzo fajny. Przydatne informacje. Ze znajomymi dawno stwierdziliśmy, że tam nie warto szukać pracy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.