Podatek dochodowy w Holandii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Holandii - stawki podatkowe
Decydując się na pracę w Holandii należy sobie zdawać sprawę, że podatki w tym kraju są jednymi z najwyższych w Europie. Kwoty, jakie są odprowadzane z wypłaty mogą przyprawić o ból głowy, choć sporą część podatków da się odzyskać podczas rocznego rozliczenia.

Holandia jest bardzo popularnym celem emigracji zawodowej. Polacy chętnie wybierają ten kraj, ponieważ jest on stosunkowo blisko, a przy tym oferuje dość duże zarobki. Niestety wraz ze stosunkowo wysokimi pensjami pojawia się kwestia wysokich podatków. Pracodawcy są zobowiązani odprowadzać co miesiąc podatek dochodowy do urzędu skarbowego noszącego w Holandii nazwę Belastingdienst.

Belastingdienst opracował własny osobliwy system podatkowy, który na pierwszy rzut oka może przerażać. Szczególnie jeżeli spojrzymy na polskie podstawowe 18% podatku dochodowego. Mimo to w Holandii pracuje około ćwierć miliona Polaków. To mogłoby sugerować, że system podatkowy w Królestwie Niderlandów nie jest taki straszny. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Podział podatników w Holandii

Przede wszystkim system podatkowy w Holandii dzieli obywateli na trzy główne grupy, tak zwane boxy:

Podatnicy w Holandii

  • Box 1: podatnicy uzyskujący wynagrodzenie z tytułu umów o pracę bądź z najmu nieruchomości. W tej grupie znaleźli się także samo-zatrudnieni oraz freelancerzy.
  • Box 2: podatnicy czerpiący dochód z udziału w spółkach.
  • Box 3: podatnicy utrzymujący się głównie z oszczędności.

Wypada zaznaczyć, że większość osób jadących do pracy w Holandii przypada na box 1. Niestety to on jest objęty najwyższymi stawkami podatkowymi, ale także to w nim można uzyskać największe ulgi podatkowe.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Holandii?

Holandia dokonuje w ostatnim czasie bardzo dużych zmian w opodatkowaniu. W 2019 roku obowiązują zmodyfikowane trzy progi podatkowe uzależnione od dochodu:

dochód do 20 142 euro 36,65% (kwota wolna od podatku do 2103 euro)
dochód od 20 142 euro do 68 507 euro 38,05% (kwota wolna od podatku do 1366 euro)
dochód od 68 507 euro 51,75% (kwota wolna od podatku do 1366 euro)


Belastingdienst w ostatnich latach przygotowywał siebie oraz podatników do uproszczenia progów podatkowych. Według głównych założeń od 2020 roku będą obowiązywały tylko dwa progi podatkowe. Sumą graniczną ma być kwota dochodu w wysokości 68 507 euro. Poniżej tej sumy będzie obowiązywać stawka 37,35%, zaś powyżej 49,50%. Takie posunięcie obniży obciążenia obowiązujące wielu podatników. Rząd holenderski pracuje też nad dostosowaniem ulg podatkowych na najbliższe lata.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Zasada "30% tax ruling", czyli ulga dla specjalnych pracowników

W 2017 roku zapowiedziano zmianę okresu karencji obniżonego podatku dochodowego dla pracowników z zagranicy. Ustalenia weszły w życie i obecnie można skorzystać z tak zwanej zasady "30% tax ruling" tylko na 5 lat. Wcześniej podatnicy mogli korzystać z ulgi przez 8 lat. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest zasada "30% tax ruling"?

Czym jest 30% tax rulling?Tym określeniem opisuje się ulgę dla pracowników z zagranicy spełniających pewne konkretne wymogi. Polega ona na opodatkowaniu tylko 70% wynagrodzenia podatnika. Pozostała część zarobku jest wypłacana jako kwota wolna od podatku.

Kto może skorzystać z tej ulgi? Otóż dotyczy ona pracowników posiadających rzadką lub nieosiągalną wiedzę na rynku holenderskim, czyli specjalistów zatrudnianych z zagranicy. Ważne, aby osoby spełniające warunki otrzymania ulgi złożyły stosowny wniosek najpóźniej do 4 miesięcy po rozpoczęciu pracy. W przeciwnym razie tracą prawo do skorzystania z tej opcji.

Jak się rozlicza podatki w Holandii?

Podatek dochodowy jest opłacany przez pracodawcę w każdym miesiącu. Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć stosowną deklarację do Belastingdienst. Tylko w ten sposób można się starać o zwrot podatku wynikającego z ewentualnych nadpłat oraz przysługujących ulg.

Rok podatkowy w Holandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia. Warto nadmienić, że prawo holenderskie pozwala na rozliczenie się za pięć lat wstecz. Osoby składające deklarację w urzędzie skarbowym potrzebują kartę podatkową (Jaaropgaaf) bądź odcinki wypłaty (Salaris). Pracodawcy mają obowiązek dostarczyć pracownikom karty podatkowe do marca każdego roku, natomiast pracownicy powinni otrzymać jaaropgaaf od każdego pracodawcy, u jakiego w danym roku byli zatrudnieni.

Jeszcze niedawno przy składaniu deklaracji podatkowej wystarczały same dokumenty od pracodawcy. Obecnie konieczne jest ustalenie kwalifikacji podatnika. Belastingdienst ocenia czy dana osoba może być rezydentem podatkowym w Holandii. Do tego potrzebne jest zaświadczenie UE/WE z polskiego urzędu skarbowego. Otrzymujemy je po złożeniu w Polsce deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Holandii

Rozliczanie się w Holandii nie znosi z nas obowiązku złożenia rocznej deklaracji w polskim urzędzie skarbowym. Nie musimy się jednak bać o zapłacenie podwójnego podatku dochodowego. Rozliczenie PIT odbywa się na zasadach umowy proporcjonalnego odliczenia. W efekcie dochody z Holandii są doliczane do zarobków uzyskiwanych na terenie naszego kraju. Zarobki z Królestwa Niderlandów są jednak objęte tzw. ulgą abolicyjną. Kwotę podatku zapłaconego w Holandii odliczamy od podatku należnego polskiej skarbówce. Różnica uzyskana w wyniku tego działania jest należną nam ulgą abolicyjną.

Podatki w Królestwie Niderlandów są wysokie, a sam system jest jednym z bardziej skomplikowanych w Europie. To może odstraszać przed podjęciem pracy w Holandii, ale wprowadzane regularnie zmiany upraszczają cały proces rozliczania się. Szeroki wachlarz ulg również pozwala na sprawne odzyskiwanie części sum z wysokich składek podatkowych.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Holandii - stawki podatkowe
Ocena: 4.8, liczba głosów: 18

Opinie

Dawid Jasper
2021-03-12, 02:51
Niger Niger Niger Niger Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Oskar
2021-03-12, 02:51
kurwy psy
Allah
2021-03-12, 02:50
W Imię Boga Miłosiernego i Litościwego!
٢ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ2 Chwała Bogu, Panu światów,
٣ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ3 Miłosiernemu i Litościwemu,
٤ مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ4 Królowi Dnia Sądu.
٥ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ5 Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc.
٦ اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ6 Prowadź nas drogą prostą
٧ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ7 Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami; nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą.
dasdasd
2021-03-12, 02:49
dsadsasad
Rumcajs
2019-12-17, 10:11
W temacie każdego kraju trzeba to znać i dlatego przyda się to wszystkim którzy zainteresowani są tematyką Holandii. A to dość lotny kierunek.
czytelnik HT
2019-12-09, 10:13
Artykuł fachowy, ale napisany językiem zrozumiałym. Nie wiedziałem, że podatki w tym kraju są jedne z najwyższych w Europie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.