Praca za granicą

Podatek dochodowy w Holandii - stawki podatkowe

9 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

14 komentarzy
Podatek dochodowy w Holandii - stawki podatkowe
Decydując się na pracę w Holandii należy sobie zdawać sprawę, że podatki w tym kraju są jednymi z najwyższych w Europie. Kwoty, jakie są odprowadzane z wypłaty mogą przyprawić o ból głowy, choć sporą część podatków da się odzyskać podczas rocznego rozliczenia.

Holandia jest bardzo popularnym celem emigracji zawodowej. Polacy chętnie wybierają ten kraj, ponieważ jest on stosunkowo blisko, a przy tym oferuje dość duże zarobki. Niestety wraz ze stosunkowo wysokimi pensjami pojawia się kwestia wysokich podatków. Pracodawcy są zobowiązani odprowadzać co miesiąc podatek dochodowy do urzędu skarbowego noszącego w Holandii nazwę Belastingdienst.

Belastingdienst opracował własny osobliwy system podatkowy, który na pierwszy rzut oka może przerażać. Szczególnie jeżeli spojrzymy na polskie podstawowe 17% podatku dochodowego. Mimo to w Holandii pracuje około ćwierć miliona Polaków. To mogłoby sugerować, że system podatkowy w Królestwie Niderlandów nie jest taki straszny. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Podział podatników w Holandii

Przede wszystkim system podatkowy w Holandii dzieli obywateli na trzy główne grupy, tak zwane boxy:

Podatnicy w Holandii

  • Box 1: podatnicy uzyskujący wynagrodzenie z tytułu umów o pracę bądź z najmu nieruchomości. W tej grupie znaleźli się także samo-zatrudnieni oraz freelancerzy.
  • Box 2: podatnicy czerpiący dochód z udziału w spółkach.
  • Box 3: podatnicy utrzymujący się głównie z oszczędności.

Wypada zaznaczyć, że większość osób jadących do pracy w Holandii przypada na box 1. Niestety to on jest objęty najwyższymi stawkami podatkowymi, ale także to w nim można uzyskać największe ulgi podatkowe.

Ile procent wynosi stawka podatku dochodowego w Holandii?

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Wsparcie Doradcy Obsługi Klienta - Jaworzno

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

  • Jaworzno
Dodana

Wsparcie Doradcy Obsługi Klienta - Jastrzębie Zdrój

ZoltOs.pl Agencja Pracy Tymczasowej i Pośrednictwa Pracy

  • Jastrzębie-Zdrój
Dodana

Holandia dokonuje w ostatnim czasie bardzo dużych zmian w opodatkowaniu. W 2023 roku obowiązują dwa uproszczone progi podatkowe uzależnione od dochodu:

dochód do 73 031 euro 36,93%
dochód od 73 031 euro 49,5%

Belastingdienst w ostatnich latach przygotowywał siebie oraz podatników do uproszczenia progów podatkowych. Według głównych założeń już od 2020 roku miały obowiązywać tylko dwa progi podatkowe, jednak udało się to dopiero w roku 2023. Suma graniczna miała być nieco niższa i wynosić 68 507 euro. Rząd holenderski pracuje też nad dostosowaniem ulg podatkowych na najbliższe lata.

Zasada "30% tax ruling", czyli ulga dla specjalnych pracowników

W 2017 roku zapowiedziano zmianę okresu karencji obniżonego podatku dochodowego dla pracowników z zagranicy. Ustalenia weszły w życie i obecnie można skorzystać z tak zwanej zasady "30% tax ruling" tylko na 5 lat. Wcześniej podatnicy mogli korzystać z ulgi przez 8 lat. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest zasada "30% tax ruling"?

Czym jest 30% tax rulling?
Tym określeniem opisuje się ulgę dla pracowników z zagranicy spełniających pewne konkretne wymogi. Polega ona na opodatkowaniu tylko 70% wynagrodzenia podatnika. Pozostała część zarobku jest wypłacana jako kwota wolna od podatku.

Kto może skorzystać z tej ulgi? Otóż dotyczy ona pracowników posiadających rzadką lub nieosiągalną wiedzę na rynku holenderskim, czyli specjalistów zatrudnianych z zagranicy. Ważne, aby osoby spełniające warunki otrzymania ulgi złożyły stosowny wniosek najpóźniej do 4 miesięcy po rozpoczęciu pracy. W przeciwnym razie tracą prawo do skorzystania z tej opcji.

Jak się rozlicza podatki w Holandii?

Podatek dochodowy jest opłacany przez pracodawcę w każdym miesiącu. Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć stosowną deklarację do Belastingdienst. Tylko w ten sposób można się starać o zwrot podatku wynikającego z ewentualnych nadpłat oraz przysługujących ulg.

Rok podatkowy w Holandii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia. Warto nadmienić, że prawo holenderskie pozwala na rozliczenie się za pięć lat wstecz. Osoby składające deklarację w urzędzie skarbowym potrzebują kartę podatkową (Jaaropgaaf) bądź odcinki wypłaty (Salaris). Pracodawcy mają obowiązek dostarczyć pracownikom karty podatkowe do marca każdego roku, natomiast pracownicy powinni otrzymać jaaropgaaf od każdego pracodawcy, u jakiego w danym roku byli zatrudnieni.

Jeszcze niedawno przy składaniu deklaracji podatkowej wystarczały same dokumenty od pracodawcy. Obecnie konieczne jest ustalenie kwalifikacji podatnika. Belastingdienst ocenia czy dana osoba może być rezydentem podatkowym w Holandii. Do tego potrzebne jest zaświadczenie UE/WE z polskiego urzędu skarbowego. Otrzymujemy je po złożeniu w Polsce deklaracji PIT-36 z załącznikiem ZG.

Bez podwójnego podatku dochodowego za pracę w Holandii

Rozliczanie się w Holandii nie znosi z nas obowiązku złożenia rocznej deklaracji w polskim urzędzie skarbowym. Nie musimy się jednak bać o zapłacenie podwójnego podatku dochodowego. Rozliczenie PIT odbywa się na zasadach umowy proporcjonalnego odliczenia. W efekcie dochody z Holandii są doliczane do zarobków uzyskiwanych na terenie naszego kraju. Zarobki z Królestwa Niderlandów są jednak objęte tzw. ulgą abolicyjną. Kwotę podatku zapłaconego w Holandii odliczamy od podatku należnego polskiej skarbówce. Różnica uzyskana w wyniku tego działania jest należną nam ulgą abolicyjną.

Podatki w Królestwie Niderlandów są wysokie, a sam system jest jednym z bardziej skomplikowanych w Europie. To może odstraszać przed podjęciem pracy w Holandii, ale wprowadzane regularnie zmiany upraszczają cały proces rozliczania się. Szeroki wachlarz ulg również pozwala na sprawne odzyskiwanie części sum z wysokich składek podatkowych.

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

14 komentarzy

Porio

Porio

System podatkowy w Holandii zawsze stanowi wyzwanie, ale dzięki temu kraj ten może skutecznie konkurować na rynku globalnym. Trzeba pamiętać, że płacimy podatki za to, co otrzymujemy, czyli np. łatwość w rekrutacji wykwalifikowanej kadry z całego świata.
Ewa

Ewa

Ciekawe, że Holandia posiada taki osobliwy system opodatkowania. Na pewno warto zasięgnąć informacji, zanim wybierze się ten kraj jako kierunek emigracji.
WiwiS

WiwiS

Cieżko znaleźć pracę, nie mówiąc już o zagranicznej. Nie dziwię się, że wielu Polaków wyjeżdża do Holandii, ale z drugiej strony te wysokie podatki decydują o tym, że nie jest to dla każdego kraj docelowy.
Janko

Janko

System podatkowy w Holandii może być trudny do zrozumienia na początku, ale gdy już się go pozna, to nie jest aż takie straszne. Warto korzystać z dostępnych ulg, aby zminimalizować wysokość płacanych podatków.
Robin

Robin

Ulga abolicyjna została zlikwidowana.
Bart

Bart

z kometujacych
Bart

Bart

ale paly
bozenka

bozenka

czy piszacy tutaj komentarze to ludzie myslacy?,nie,wiec niech sie nie wysilaja.!!!
Dawid Jasper

Dawid Jasper

Niger Niger Niger Niger Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Oskar

Oskar

kurwy psy
Allah

Allah

W Imię Boga Miłosiernego i Litościwego! ٢ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ2 Chwała Bogu, Panu światów, ٣ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ3 Miłosiernemu i Litościwemu, ٤ مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ4 Królowi Dnia Sądu. ٥ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ5 Oto Ciebie czcimy i Ciebie prosimy o pomoc. ٦ اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ6 Prowadź nas drogą prostą ٧ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ7 Drogą tych, których obdarzyłeś dobrodziejstwami; nie zaś tych, na których jesteś zagniewany, i nie tych, którzy błądzą.
dasdasd

dasdasd

dsadsasad
Rumcajs

Rumcajs

W temacie każdego kraju trzeba to znać i dlatego przyda się to wszystkim którzy zainteresowani są tematyką Holandii. A to dość lotny kierunek.
czytelnik HT

czytelnik HT

Artykuł fachowy, ale napisany językiem zrozumiałym. Nie wiedziałem, że podatki w tym kraju są jedne z najwyższych w Europie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.