Praca za granicą

Zwrot podatku z Austrii - rozliczenie dochodów w Polsce

29 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

7 komentarzy
Zwrot podatku z Austrii - rozliczenie dochodów w Polsce
Osoby legalnie pracujące na terenie Austrii są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Oznacza to, że zatrudnieni na umowę o pracę otrzymują wynagrodzenie uszczuplone o składki na poczet podatku. Podobnie, jak w Polsce na koniec roku podatkowego można się rozliczyć z fiskusem, co pozwoli nam na uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Kiedy musimy się rozliczyć? Jakie dokumenty potrzebujemy? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. System podatkowy w Austrii nie należy do skomplikowanych i w fundamentach przypomina polskie zasady. Wynika to z faktu, że polski urząd skarbowy mocno się opierał o austriackie rozwiązania. Przyjrzyjmy się więc, w jaki sposób rozliczyć podatki w Austrii.

Kto ma obowiązek rozliczenia się w Austrii?

Austriacki urząd skarbowy (Finanzamt) nie narzuca obowiązku rozliczania się rocznego na nierezydentów, których dochód uzyskany w Austrii nie przekroczył 90% wszystkich dochodów. Kto więc powinien się rozliczyć z austriackim fiskusem?

Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej mają rezydenci podatkowi Austrii, czyli osoby zameldowane w kraju, przebywające w nim ponad 183 dni oraz te, których dochód z Austrii przekroczył 90% całkowitego dochodu. Zeznanie podatkowe muszą złożyć także podatnicy, których zarobki przekroczyły 12 000 euro bądź dochód z innych źródeł przekroczył 730 euro.

Rozliczenie wykonują również emeryci, renciści i osoby pobierające nieopodatkowane świadczenia. Bezwzględny obowiązek rozliczenia się z fiskusem mają osoby wezwane do złożenia deklaracji.

Video

Szukasz pracy?

Kierownik Działu Logistyki i Magazynu

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

 • Radomsko
Dodana

MISTRZ WARSZTATU BLACHARSKO-LAKIERNICZEGO

Stawowy Group Sp. z o.o. Sp. k.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Instruktor nauki jazdy kat B

GRAND STAR sp. z o.o.

 • Warszawa
 • 45-75 zł / h
Dodana

Asystent/Asystentka Serwisu Mechanicznego

Stawowy Group Sp. z o.o. Sp. k.

 • Rybnik
Dodana

Sekretarz/Sekretarka

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

 • Radomsko
Dodana

Kiedy należy się rozliczyć z dochodu w Austrii?

Rocznego rozliczenia podatków w Austrii dokonuje się po upływie roku podatkowego. Ten jest podobnie, jak w Polsce tożsamy z rokiem kalendarzowym, co oznacza, że rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia. Podatnicy zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej muszą to zrobić do 30 kwietnia następnego roku.

Austriackie prawo podatkowe pozwala na rozliczenie podatku za pięć lat wstecz. Tym sposobem w 2023 roku podatnicy mają możliwość rozliczenia się za lata 2022, 2021, 2020, 2019 oraz 2018.

Jakie dokumenty potrzebuję do rozliczenia podatku w Austrii?

Urząd skarbowy w Austrii podczas rozliczenia podatków bazuje przede wszystkim na dokumencie Lohnzettel (L16). Ta karta podatkowa jest austriackim odpowiednikiem polskiego PIT-11. Pracownicy otrzymują ten dokument od pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego. Formularz powinien zostać wydany do końca lutego. Także przy zakończeniu pracy pracownik powinien otrzymać kartę podatkową. Przy rozliczeniu się potrzebne są Lohnzettel (L16) od każdego pracodawcy, jakiemu świadczyło się pracę w minionym roku podatkowym.

W przypadku braku druków Lohnzettel (L16) można się posiłkować odcinkami z wypłaty. Polacy pracujący w Austrii muszą przedstawić także dokumenty potwierdzający dochody z innych krajów. W tym celu przedstawia się formularz EU/EWR pozyskiwany w polskim urzędzie skarbowym. Trzeba pamiętać, aby na formularzu znalazła się pieczątka urzędu.

Oczywiście konieczne będzie przedstawienie kserokopii dokumentu tożsamości. System podatkowy Austrii pozwala pozyskać wiele ulg podatkowych, więc przy rozliczeniu przydatne będą takie dokumenty, jak zaświadczenie o zameldowaniu, zaświadczenie o nauce dziecka, czy komplet rachunków za dojazdy do pracy oraz podróże między Polską i Austrią.

Z jakich ulg mogę skorzystać w Austrii?

Główną i najważniejszą ulgą obowiązującą wszystkich podatników w Austrii jest kwota wolna od podatku. Osoby pracujące w Austrii i uzyskujące dochód do 11 000 euro nie odprowadzają podatku dochodowego. Dopiero dochody powyżej tej granicy podlegają opodatkowaniu przez austriackiego fiskusa.

Większość ulg przysługuje gównie na dzieci, na które podatnik bądź jego partner otrzymywał zasiłek rodzinny Familienbeihilfe.

Video

To jednak niejedyny wyznacznik prawa do odliczeń podatkowych. Przyjrzyjmy się, jakie ulgi obowiązują w prawie austriackim.

Ulgi podatkowe obowiązujące w Austrii:

 • Arbeitsmittel — odliczenie za zakup narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy na terenie Austrii.
 • Kinderfreibetrag — odliczenie 220 euro rocznie na dziecko, na które przez co najmniej 6 miesięcy pobierano zasiłek.
 • Kinderbetreuungsgeld — odliczenie do 2300 euro rocznie na opiekę nad dzieckiem. Ulga dotyczy dzieci, na które pobierano przez co najmniej pół roku zasiłek i mają one maksymalnie 10 lat bądź 16 lat w przypadku niepełnosprawności. Odpis dotyczy kosztów opieki w przedszkolu bądź internatach.
 • Kosten für doppelte Haushaltsführung und Familienheimfahrten — ulga od kosztów utrzymania podwójnego gospodarstwa. Dotyczy osób, które muszą podróżować między miejscem zamieszkania a miejscem pełnienia pracy. Odpis dotyczy wynajmu mieszkań bądź hoteli na czas zatrudnienia oraz kosztów transportu.
 • Mehrkindzuschlag — dodatek dla rodzin wielodzietnych posiadających ponad trójkę dzieci. Na każde dziecko, na które pobiera się zasiłek, można uzyskać 36,4 euro miesięcznie. Wysokość dodatku nie może przekroczyć 55 000 euro rocznie.
 • Pendlerpauschale — ryczałtowe odliczenie kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania w Austrii do miejsca pracy oddalonego co najmniej o 20 km.
 • Werbungskosten — każdy podatnik ma prawo do otrzymania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 132 euro. Jednak można zrezygnować z ryczałtowych kosztów i przedstawić realne koszty za pomocą faktur i rachunków.

Czy dochody z Austrii muszę rozliczyć w Polsce?

W 2019 roku po raz ostatni była stosowana metoda zwolnienia z progresją w stosunku do dochodów z Austrii. Oznaczało to, że wykazany dochód z Austrii nie był opodatkowany, ale zaliczał się do wyliczenia stawki procentowej podatku dochodowego nałożonego na polskie zarobki. Co więcej, podatnicy nieuzyskujący dochodu w Polsce nie musieli się rozliczać z rodzimym fiskusem. To się jednak zmienia.

Polska i Austria podpisały Konwencję MLI mającą na celu walkę z podwójnym opodatkowaniem dochodów z różnych państw. Niestety nowa forma rozliczenia zakładająca zastosowanie metody proporcjonalnego odliczenia nakłada obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym każdemu podatnikowi pracującemu w Austrii. Nowe przepisy obejmą dochody uzyskane po 1 stycznia 2019 roku.

W efekcie po zakończeniu 2023 roku podatkowego będzie należało w polskim urzędzie skarbowym złożyć PIT-36 z załącznikiem ZG. Wykazany w nim dochód z Austrii będzie podlegał opodatkowaniu, ale podatnik będzie miał możliwość odliczenia zapłaconego już podatku za granicą. Odliczenie jest możliwe tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Dodatkowo przy rozliczeniu można skorzystać z ulgi abolicyjnej, która zakłada wyliczenie różnicy między podatkami wynikającymi z obu metod rozliczania i odjęcie jej od kwoty należnego podatku.

Polacy pracujący w Austrii muszą pamiętać, aby rozliczać się nie tylko z austriackim fiskusem, ale także z rodzimym urzędem. Niestety zastosowanie postanowień Konwencji MLI skomplikuje proces składania rocznej deklaracji, ale na szczęście podatnik nadal nie będzie narażony na płacenie podwójnego podatku dochodowego.

To może Cię również zainteresować

Praca Austria

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

żonka

żonka

Ciekawe, że od 2020 roku osoby pracujące w Austrii będą musiały rozliczać się z podatku nie tylko w tym kraju, ale także w Polsce. Dobrze wiedzieć, co mnie czeka, jeśli uda mi się tam znaleźć pracę.
Euforia

Euforia

Przydatny artykuł, który przypomina, że jako pracodawca muszę wydać pracownikom karty podatkowe Lohnzettel (L16). Dobrze zawsze mieć wiedzę na temat wymogów podatkowych, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i problemów.
Arnie

Arnie

Interesujący artykuł, który potwierdza, że Austria ma dość szczegółowe wymagania jeśli chodzi o rozliczanie podatków. Chcąc podjąć pracę w tym kraju, muszę być przygotowany na tę procedurę.
Oliwia

Oliwia

Nie mam pracy, ale dzięki artykułowi wiem, że jeśli uda mi się podjąć pracę w Austrii, to muszę pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej, jeśli tylko przekroczę poziom dochodu. To ważna informacja dla osób szukających pracy za granicą.
TERESA

TERESA

Muszę pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej, bo choć nie jestem rezydentem podatkowym w Austrii, to moje dochody z tego kraju przekroczyły próg. Dzięki artykułowi dowiedziałem się, jakie dokumenty będą mi potrzebne do rozliczenia.
Mamuna

Mamuna

Rozumiem, że artykuł nieaktualny w związku ze zniesieniem abolicji?
Wiedeń

Wiedeń

Bardzo atrakcyjny rynek dla Polaków. Austria oferuje dość ciekawe rozwiązania i dlatego z przyjemnością o tym jeszcze więcej poczytam.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.