!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Zarobki Austria - ile można zarobić w Austrii?

10 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

6 komentarzy

Zarobki Austria - ile można zarobić w Austrii?
Austria nie jest obecnie najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków, choć stanowi naprawdę interesujące miejsce pracy. Zarobki są znacznie wyższe nie tylko od tych w Polsce, ale też zaliczają się do najwyższych w Europie.

Kuszące są także atrakcyjne warunki zatrudnienia. Austriaccy pracodawcy zazwyczaj bardzo dbają o pracowników. Dużą zaletą lokalnego rynku pracy są dodatkowe pensje w postaci „trzynastki” na wakacje oraz „czternastki” w ramach premii świątecznej. Ile można zarobić w Austrii i czy praca tam się opłaca? Przyjrzyjmy się austriackiemu rynkowi pracy.

Od czego zależą zarobki w Austrii?

W ostatnich latach stopa bezrobocia w Austrii wahała się w okolicach 8%. Rynek pracy chłonie pracowników z wielu branż z największym naciskiem na pracowników budowlanych, kelnerów czy sprzedawców. W Austrii bardzo łatwo znaleźć pracę sezonową w turystyce czy rolnictwie.

Przedsiębiorstwa i firmy austriackie poszukują ciągle osób na stanowiska niższego szczebla. W wielu wypadkach kwalifikacje nie są wymagane, ale w poszukiwaniu pracy kluczowa może się okazać znajomość języka niemieckiego. Umiejętność komunikacji pozwoli nie tylko na znalezienie stałej i ciekawej posady, ale także da szansę na rozwój zawodowy.

Dużą rolę odgrywa także region. Najlepiej można zarobić w Wiedniu oraz w północnych terenach Austrii. Trzeba jednak pamiętać, że urosną także koszta życia. Polscy pracownicy znajdą pierwsze zatrudnienie głównie w roli pracowników niższego szczebla, ale wykwalifikowani specjaliści z branży IT czy doświadczeni pracownicy korporacji mają również spore szanse na angaż za bardzo dobre stawki.

Video

Brak płacy minimalnej w Austrii

W wielu państwach na wysokość zarobków wpływa w dużej mierze płaca minimalna. To ona staje się wyznacznikiem dla wynagrodzeń, ale austriackie prawo pracy nie przewiduje wynagrodzenia minimalnego. Nie oznacza to, że pracownicy nie są chronieni przed zbyt niskimi zarobkami.

Układy zbiorowe w Austrii ustalają wysokość płac minimalnych dla poszczególnych zawodów. Oznacza to, że każda branża posiada swoje stawki, które zmieniają się co roku. Do układów zbiorowych należy także kwestia ustalania podwyżek, wysokości dodatków i innych regulacji dotyczących pracowników.

Ile zarabia się w Austrii?

Średnio wśród pracowników niższego szczebla obowiązują wynagrodzenia przynajmniej 1500 euro brutto na miesiąc. Ogólnie średnia roczna wypłata dla pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo, nie spada poniżej 21 000 euro brutto. W skład rocznego wynagrodzenia wchodzą dwie dodatkowe pensje z tytułu dodatku wakacyjnego i premii świątecznej.

Według ostatnich badań ogólne średnie wynagrodzenie w Austrii wynosi 3 819 euro brutto. Jak to wygląda na przykładzie kilku popularnych zawodów?

Średnie zarobki brutto w Austrii:

 • Architekt - 3 347 euro/mies.
 • Kasjer - 2 228 euro/mies.
 • Szef kuchni - 3 199 euro/mies.
 • Informatyk - 3 079 euro/mies.
 • Programista - 3 451 euro/mies.
 • Inżynier - 3 522 euro/mies.
 • Grafik komputerowy - 2 696 euro/mies.
 • Pielęgniarka - 2 947 euro/mies.
 • Menadżer sprzedaży - 6 006 euro/mies.
 • Sekretarka - 2 032 euro/mies.
 • Kelnerka - 2 311 euro/mies.
 • Aptekarz - 4 175 euro/mies.

Jak widać, w przypadku wszystkich zawodów można liczyć na znacznie wyższe zarobki niż w Polsce. Rynek austriacki przynajmniej według statystyk wygląda na bardzo atrakcyjny kierunek emigracji.

Ile wynoszą realne zarobki w Austrii?

Wiemy już, ile statystycznie wynoszą średnie zarobki w Austrii, ale czy możemy liczyć faktycznie na takie pieniądze? W sieci znajdziemy wiele ogłoszeń o pracę w Austrii dla Polaków. Pokazują nam one ile faktycznie austriaccy pracodawcy oraz agencje pracy oferują za dane stanowiska.

Monter instalacji sanitarnych - 2 200 euro/mies. netto

Cieśla szalunkowy - 2300-2400 euro/mies. netto

Hydraulik - 2300-2400 euro/mies. netto

Operator maszyn CNC - 3350 euro/mies. netto

Murarz - 2300-2400 euro/mies. netto

Elektryk przemysłowy - 3000-3500 euro/mies. netto

Lakiernik samochodowy - 1900-2000 euro/mies. netto

Operator żurawia wieżowego - 2200 euro/mies. netto

Pomoc kuchenna - 1700-1900 euro/mies. netto

Kelnerka - 1700-1900 euro/mies. netto

Pokojówka - 1400 euro/mies. netto

Tak się prezentuje kilka wybranych ofert pracy. Zarobki nie prezentują się źle, a wiele z zawodów pozwala uzyskać dodatkowe wypłaty w ramach dodatku wakacyjnego i premii świątecznej. Skupiliśmy się też na stanowiskach niższego szczebla, które są najczęściej poszukiwane. Specjaliści IT czy kadra zarządzająca mogą oczywiście liczyć na wyższe wynagrodzenia.

Czy praca w Austrii się opłaca?

Zarobki w Austrii są znacznie wyższe, ale tyczy się to także kosztów życia. Austria nie należy do najtańszych państw europejskich. Średnio szacuje się koszty życia na poziomie około 1000 euro miesięcznie. Połowa z tej sumy jest pochłaniana przez wydatki na wynajem mieszkania, zaś pozostała część jest przeznaczana na jedzenie oraz transport.

Należy pamiętać, że ta kwota jest mocno uśredniona i nie zawiera wydatków na ubrania czy rzeczy umilające egzystencję. W zależności od regionu koszta znacząco się różnią. Najdroższe jest życie w Wiedniu i okolicach, zaś najmniej Austriacy wydają w górskiej Karyntii.

Pracownicy niższych szczebli mimo wszystko mogą godnie żyć w Austrii. W miarę awansów i podnoszenia zarobków życie staje się coraz lepsze. W przypadku emigracji zarobkowej da się sporo odłożyć na potrzeby późniejszego życia w Polsce.

To może Cię również zainteresować

Praca Austria

Podziel się

6 komentarzy

Gqx

Gqx

Realnie liczacy, ale 1500 ojro brutto to realna stawka, prawda? A to wychodzi ponad 5500 zł netto czyli na dzień dzisiejszy ponad 2 razy więcej niż polskie minimum
Realnie liczacy

Realnie liczacy

Witam . Z artykulu wynika ze cytuje : kazda branza jast lepiej platna niz w polsce: szkoda ze nikt nie przeliczy ile mozna za wyplate oplacic np oc .ilosc chlebow . Liczylem okozuje sie ze w polsce jest duzo lepiej w kazdym zawodzie . Duzo kkajow uni wypada podobnie .daleko im do nas
Anna P.

Anna P.

Pracuje od 15 lat w Wiedniu jako pielegniarka i o takich zarobkach nie slyszalam
grzesiu

grzesiu

jestem ciekawy ile zarabia trener personalny ? pozdrawiam
Sabina

Sabina

Kiedyś jeszcze bardziej to się opłacało ale nie można narzekać, chociaż sąsiednia Słowenia już ma także podobne stawki.
grzesiek

grzesiek

Artykuł ok. Podaliście przykładowo ile może zarobić np. murarz, kelnerka... Ja pracuję we wrześniu i październiku na winobraniu u krewnych. Jestem studentem i dobrze w tym czasie zarobię. Dużo Polaków pracuje w Austrii i ja osobiście ich nieraz widziałem w budownictwie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.