Praca za granicą

Praca w USA

31 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

8 komentarzy
Praca w USA
W Stanach Zjednoczonych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego. Część z nich urodziła się tam, a część wyemigrowała w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Dziś praca w USA wciąż jest popularna. Rzadziej jednak wybiera się ją jako pracę na stałe, częściej jako pracę sezonową, wakacyjną. Co warto wiedzieć o rynku pracy w USA? Kto może dostać wizę pracowniczą? Czy możliwa jest praca USA bez języka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Praca USA

Proces załatwiania pracy w USA uznawany jest za długotrwały i stresujący. Szczególnie, jeśli ma to być praca na stałe, a pobyt długotrwały. Chcąc otrzymać pracowniczą wizę imigracyjną, w większości przypadków niezbędne jest posiadanie oferty od amerykańskiego pracodawcy. Warto więc jeszcze przed wylotem poszukać ofert. Można to uczynić wpisując „praca USA” czy „oferty pracy w USA” w sieci. Warto też przeszukać media społecznościowe, popytać znajomych lub nawiązać współpracę z agencją pracy, delegującą osoby do pracy w Stanach.

USA to ogromny kraj, w którym jest bardzo dobrze rozwinięta gospodarka – sektor usług, przemysł, rolnictwo czy turystyka. Nie brakuje więc miejsc pracy, o czym znakomicie świadczy malejąca stopa bezrobocia, utrzymująca się od 2018 na poziomie poniżej 4%. Praca USA zachęca słynnym „American Dream”, chęcią poznania kultury, zwiedzenia kraju, ale też atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia i wysokim standardem życia. Płaca minimalna w USA znacznie przerasta tę w Polsce. Za godzinę otrzymuje się przynajmniej 7,25 USD, czyli ok. 28 zł. Całkowite średnie zarobki wszystkich pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w roku 2017 wyniosły 48 500 USD, czyli ok. 185 000 złotych, gdzie w Polsce sięga ono ok. 60 000 złotych. Według danych za 2022 rok wysokość amerykańskich zarobków wynosi 89 328 USD rocznie, czyli około 357 267,34 zł.

Video

Wiza pracownicza USA

Przed wylotem do USA niezbędne jest dopełnienie formalności, jaką jest wyrobienie odpowiedniej wizy. Dla osób, które emigrują w celach zarobkowych, wyróżnia się kilka rodzajów w kategorii wiza pracownicza USA. Te zostały wyszczególnione ze względu na rodzaj wykonywanej pracy:

 • Wiza pracownicza USA H-1B (zawody specjalistyczne)

Dedykowana osobom mającym wykształcenie i kompetencje, umożliwiające podjęcie zatrudnienia u konkretnego pracodawcy. Niezbędne jest posiadanie tytułu licencjata, inżyniera lub wyższego w dziedzinie, w której zostanie podjęte zatrudnienie. W takiej sytuacji niezbędne jest też dopełnienie formalności przez pracodawcę, który zobowiązany jest do złożenia w Departamencie Pracy wniosku (labor condition application) zawierającego warunki umowy i zatrudnienia.

 • Wiza pracownicza USA H-2A (tymczasowi pracownicy rolni)

Tego typu wiza jest szansą na zatrudnienie tymczasowe w obszarze rolnictwa, gdzie jest wiele wolnych miejsc pracy, np. do uprawy czy zbiorów owoców i warzyw, zbóż czy oporządzania gospodarstw. W tym przypadku ponownie pracodawca z USA ma obowiązek złożenia formularza wyrażającego chęć zatrudnienia pracownika.

 • Wiza pracownicza USA H-2B (pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani)

Jest to wiza dedykowana pracownikom chcącym podjąć pracę tymczasową lub sezonową w USA w zawodzie, w którym panuje niedobór pracowników. Pracodawca zobowiązany jest złożyć formularz z potwierdzeniem od Departamentu Pracy, że w USA brakuje pracowników w tym sektorze, w którym chce zatrudnić pracownika. Bez trudu taką wizę powinni otrzymać: pielęgniarki, opiekunki, sprzedawcy, pracownicy obsługi klienta, kierowcy ciężarówek, nauczyciele, robotnicy.

To najpopularniejsze rodzaje wiz. Tych jest oczywiście więcej – np.:

 • wiza pracownicza USA H-3, czyli stażowa, dedykowana osobom migrującym w celu odbycia maksymalnie dwuletniego stażu w USA w dziedzinie innej niż uzyskane wykształcenie;
 • wiza H-4 dla małżonków i dzieci, będących towarzyszami osoby mającej wizę H;
 • wiza L-1 dla pracowników oddelegowanych do oddziału firmy (i L2 dla małżonków i dzieci);
 • wiza O dla osób szczególnie uzdolnionych (w dziedzinach nauka, sztuka, edukacja, biznes i sport) i z osiągnięciami w kinematografii czy produkcji telewizyjnej oraz ich osobom towarzyszącym;
 • wiza P dla artystów, wykonawców estradowych (i ich osób towarzyszących w czasie występów), a także niektórych sportowców;
 • wiza Q dla osób podróżujących w ramach programu międzynarodowej wymiany kulturowej.

Praca w Stanach

Znalezienie pracy w Stanach w dzisiejszych czasach nie powinno być skomplikowane. W sieci dostępnych jest wiele stron z ofertami pracy – zarówno na specjalistycznych stanowiskach, jak i tych niższego szczebla, np. na roli, budowie czy w turystyce. Często wybieraną opcją jest też zgłoszenie się do agencji. Te organizują zarówno wyjazdy dla au pair, programy work&travel, ale też szukają pracowników dla różnych firm. Jeśli więc interesuje Cię praca w Stanach, warto jej poszukać z wyprzedzeniem i nawiązać kontakt z pracodawcą. Znalezienie wolnego wakatu przed wyjazdem umożliwi uzyskanie wizy pracowniczej, a co za tym idzie, podjęcie legalnej pracy w USA.

Legalna praca w USA

Tak jak zostało wspomniane, aby móc podjąć legalną pracę w USA, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednią wizę. Przykładowo, osoby z wizą L2 nie mogą podjąć zatrudnienia w Stanach. To, czy otrzyma się wizę uprawniającą do wykonywania pracy w USA, w dużej mierze zależy od wykształcenia, ukończonych kursów i branży, w której chce się pracować. Tam, gdzie panuje niedobór specjalistów i siły roboczej wzrastają szanse na otrzymanie wizy. Wówczas potencjalny pracodawca lub agencja musi wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na zatrudnienie.

Zdarza się jednak, że wiza pracownicza USA zostanie przyznana osobie, która jeszcze nie znalazła pracy, ale ma wysokie kwalifikacje i umiejętności, przez co nie powinna mieć problemu z jej pozyskaniem już po przylocie do USA. Jeśli więc nie znalazłeś pracy przed wylotem, ale jesteś np. lekarzem czy inżynierem budowy, masz spore szanse na otrzymanie wizy mimo to i dzięki temu będziesz mógł podjąć legalną pracę w USA.

Video

Praca USA bez języka

W USA językiem urzędowym jest angielski. Dziś język ten jest podstawowym w większości szkół, a jego nauka możliwa jest nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczą słowniki, internetowe kursy czy aplikacje. Planując wyjazd warto przypomnieć sobie trochę zwrotów lub rozpocząć naukę. Ułatwi to wiele spraw – od organizacji samego wyjazdu (np. na lotnisku), przez znalezienie mieszkania, pracy czy załatwienie formalności po przyjeździe do USA.

Niemniej, jeśli nie posługujesz się angielskim na dobrym poziomie, możliwa jest praca USA bez języka. Tę można znaleźć w zawodach niewymagających szczególnych umiejętności, gdzie potrzebne są ręce do pracy – np. na roli, sprzątaniu czy budowie. Niekiedy również od au pair czy opiekunek osób starszych i niepełnosprawnych nie jest wymagana dobra znajomość języka. Zawsze jednak warto rozwijać tę umiejętność, by bez trudu móc się skomunikować z pracodawcą czy załatwić jakiekolwiek formalności.

Praca w USA na wakacje

Uczniowie, maturzyści, studenci, świeżo upieczeni absolwenci, osoby bez zobowiązań zawodowych, a także te z możliwością sięgnięcia po dłuższy urlop bądź szukające swojej ścieżki zawodowej – to grupy, które najczęściej decydują się na pracę w USA na wakacje. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy typu work&travel, które polegają na wyjeździe do Stanów, gdzie świadczy się określoną pracę (np. obsługa parku rozrywki, pomoc na kuchni, obsługa kelnerska, praca w resortach, firmach itp.), a za wynagrodzenie można zwiedzać wybrane kierunki USA. Praca w USA na wakacje to też wiele propozycji dla au pair, czyli możliwość zamieszkania i pracy u rodziny w USA, gdzie głównym zadaniem jest pomoc w opiece nad dziećmi.

Praca w USA na wakacje obejmuje też prace sezonowe – na roli (np. w zbiórkach owoców i warzyw), w gospodarstwach (np. przy oporządzaniu zwierząt), a także w turystyce. W ostatnim sektorze poszukiwani są w pracownicy do obsługi hoteli, restauracji, punktów usługowych, parków rozrywki, instruktorzy sportów wodnych itd. Warto więc poszukać ofert w sieci i zorientować się, gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników w okresie wakacji.

Video

Dni wolne od pracy USA

W Stanach Zjednoczonych dni wolne od pracy każdy z 50 stanów związkowych ustanawia odrębnie. Są jednak i święta federalne w USA, czyli święta państwowe, które ustala się wspólnie dla wszystkich stanów. Wówczas urzędy i instytucje państwowe są zamknięte, a wiele sklepów, restauracji, firm czy punktów usługowych również nie funkcjonuje lub ma zmienione godziny pracy. Warto też pamiętać, że w sytuacji, gdy święto federalne wypada w weekend, wówczas obchodzone jest w poprzedzający piątek lub w poniedziałek po weekendzie.

Dni wolne od pracy USA – święta federalne:

 • Nowy Rok– 1 stycznia;
 • Dzień Martina Luthera Kinga – trzeci poniedziałek stycznia;
 • Dzień Prezydenta / Washingtons Birthday / President's Day – trzeci poniedziałek lutego;
 • Dzień Pamięci / Memorial Day – ostatni poniedziałek maja;
 • Dzień Niepodległości/Independence Day – 4 lipca;
 • Święto Pracy / Labour Day – pierwszy poniedziałek września;
 • Dzień Kolumba / Columbus Day – drugi poniedziałek października;
 • Dzień Weteranów / Veterans’ Day – 11 listopada;
 • Święto Dziękczynienia / Thanksgiving Day – czwarty czwartek listopada;
 • Boże Narodzenie / Christmas Day – 25 grudnia.

Formalności po przyjeździe do USA

Wybierając się do USA, trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o wizę, a tym samym pozwolenie na pracę. Kiedy już taką uzyskasz, możesz podjąć legalne zatrudnienie. Jego potwierdzeniem będzie pisemna umowa z pracodawcą, w której ten wyszczególni rodzaj pracy, zajmowane stanowisko, zarobki, wymiar czasu pracy czy długość obowiązującego okresu wypowiedzenia. Koszty leczenia w USA są wysokie, dlatego warto mieć w zanadrzu odpowiednią polisę ubezpieczeniową do pracy w Stanach. Nie ma tam obowiązku meldunkowego. Do koniecznych formalności po przyjeździe do USA należy zaliczyć założenie konta w banku, dzięki czemu możliwe będzie otrzymywanie wypłaty na nie. Ponadto, wszyscy, którzy uzyskują dochody i mieszkają w USA, mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego i opłacania należnych podatków. Aby to uczynić, należy wypełnić formularz 1040 „zeznanie podatku dochodowego” (“income tax return”) i wysłać go do IRS (Internal Revenue Service – IRS).

Podsumowując, praca w USA to wciąż marzenie wielu osób. Jeśli jesteś w tym gronie – zacznij działać! Ucz się angielskiej i złóż aplikację o wizę. Przeglądaj oferty pracy i znajdź potencjalnego pracodawcę, który wyrazi chęć zatrudnienia Cię w swojej firmie. Wówczas otrzymanie wizy będzie znacznie łatwiejsze. Po przyjeździe nie czeka Cię zbyt wiele formalności, natomiast masz szansę na atrakcyjne wynagrodzenie i zwiedzenie najciekawszych zakątków tego kraju!

To może Cię również zainteresować

Praca Holandia

Najczęściej zadawane pytania

Czy w USA jest praca dla Polaków?

Polacy w Stanach Zjednoczonych mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie i wysokie zarobki. Trzeba jednak zadbać o wszelkie konieczne formalności jeszcze przed wyjazdem.

Czy można pracować w USA bez znajomości angielskiego?

Język angielski w dzisiejszych czasach to podstawa, jeśli zamierzamy szukać pracy poza Polską. W Stanach Zjednoczonych, gdzie angielski jest językiem urzędowym, można jednak znaleźć pracę na niższych stanowiskach, gdzie znajomość języka nie jest wymagana.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

8 komentarzy

beckov

beckov

Stopa bezrobocia poniżej 4% brzmi bardzo obiecująco, to oznaka dobrego rynku pracy. Na pewno warto rozważyć poszukiwanie pracowników w Stanach, zwłaszcza że tam można znaleźć wiele specjalistów i wykwalifikowanej siły roboczej.
doradca banku X

doradca banku X

Wiza pracownicza USA H-2B brzmi bardzo interesująco, zwłaszcza że dedykowana jest pracownikom w wielu zawodach. Słyszałem, że pielęgniarki czy kierowcy ciężarówek są tam bardzo poszukiwani. Ciekawy artykuł, warto poszukać więcej informacji.
Franek

Franek

W takim razie może warto spróbować swoich sił za oceanem, w końcu stopa bezrobocia jest tam niska. Może uda mi się znaleźć pracę, która spełni moje marzenia i pozwoli utrzymać się na wysokim poziomie.
Jonasz

Jonasz

Zastanawiałem się nad pracą w USA, ale ta informacja o średniej pensji robi wrażenie. Na pewno warto spróbować swoich sił tam, gdzie może dużo więcej się zarobić niż w Polsce.
Kmak

Kmak

50% prawdy ,a to zasluga osoby ktora naj…. Błędów w artylkule .🤷🤷Sory taka jest prawda .
Sylwia

Sylwia

Czy jest jakaś specjalna strona do szukania właśnie pracy w USA?
Wucash

Wucash

W USA mieszka duża polonia jednak trzeba przyznać, że mieszka tam też wiele innych narodów i konkurencja wszędzie jest dość duża.
AmerPol

AmerPol

10 mln osób pochodzenia polskiego mieszka w USA. Teraz można nam Polakom bez wizy pojechać do tego kraju. kto myśli o pracy tam, musi znać biegle język angielski. Byłem w tym kraju długo i stwierdzam, że Polacy w okresie wakacji szukają pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.