Praca za granicą

Podatek dochodowy w Niemczech - stawki podatkowe

29 czerwca 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 11 głosów

11 głosów

17 komentarzy
Podatek dochodowy w Niemczech - stawki podatkowe
W Niemczech podobnie, jak w każdym kraju osoby legalnie zatrudnione są zobowiązane do opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych (Einkommensteuer). System podatkowy Niemiec został skonstruowany wokół klas podatkowych. W zależności od sytuacji rodzinnej podatnicy są klasyfikowani i na tej podstawie ustala się ich taryfy podatkowe.

Warto nadmienić, że podatek potrącany z wynagrodzenia składa się z trzech składowych. Einkommensteuer został podzielony na podatek dochodowy (Lohnsteuer), podatek kościelny (Kirchensteuer) oraz podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag). Obowiązkowy dla wszystkich podatników jest tylko podatek dochodowy.

Niemieckie prawo wprowadza także pojęcie obowiązku podatkowego ograniczonego oraz nieograniczonego. Osoby zatrudnione powyżej 183 dni w roku są objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Co to oznacza w rzeczywistości? Osoby objęte ograniczonym obowiązkiem rozliczają się z niemieckim fiskusem (Finanzamt) tylko z dochodu pochodzącego z Niemiec. Nie mają oni także prawa do pełni ulg. W przypadku nieograniczonego obowiązku podatkowego należy się rozliczyć z dochodów zdobywanych w każdym kraju z danego roku podatkowego, a przy tym można skorzystać ze wszystkich ulg. Przyjrzyjmy się bliżej podatkowi dochodowemu oraz klasom podatkowym obowiązującym w Niemczech.

Podział podatników na klasy w Niemczech

Niemieckie prawo dzieli swoich podatników na sześć klas podatkowych (Lohnsteuerklassen). Od przynależności do nich zależy to, ile osoba rozliczająca się z lokalnym fiskusem będzie musiała zapłacić podatków, od jakiej kwoty będą naliczane oraz na jakie ulgi i zasiłki może liczyć. Zapoznajmy się z zasadami przynależności do poszczególnych klas.

Klasy podatkowe w Niemczech

 • Klasa I - do pierwszej klasy zaliczamy osoby samotne, rozwiedzione, pozostające w długotrwałej separacji oraz posiadające małżonka, przebywającego poza Unią Europejską. W tej kategorii znajdują się także osoby owdowiałe od co najmniej dwóch lat. Kwota wolna od podatku wynosi 10 908 euro.
 • Klasa II - w drugiej klasie znajdują się osoby samotnie wychowujące dzieci, na które otrzymują zasiłek rodzinny. Kwota wolna od podatku wynosi 10 908 euro.
 • Klasa III - do trzeciej klasy kwalifikują się osoby owdowiałe do roku od śmierci współmałżonka oraz osoby zamężne. Warunkiem przynależności do tej klasy jest bezrobotny małżonek bądź należący do klasy V. Ewentualnie małżonek musi przebywać w jednym z krajów Wspólnoty Europejskiej. Kwota wolna od podatku wynosi 20 694 euro.
 • Klasa IV - do tej klasy małżonkowie trafiają automatycznie jeżeli nie wybiorą innej kombinacji. Jest to szczególnie dobra opcja, gdy oboje zarabiają na podobnym poziomie. Kwota wolna od podatku wynosi 20 964.
 • Klasa V - klasa przewidziana dla osób, których małżonkowie wybrali klasę III. Najlepiej, aby w tej klasie znajdowali się małżonkowie mniej zarabiający. Nie ma w tej klasie ulgi podstawowej, z kwoty wolnej od podatku korzysta partner w klasie III.
 • Klasa VI - klasa dla podatników zatrudnionych w więcej niż jednej pracy równocześnie. Dotyczy ona drugiej pracy i nie przewiduje kwoty wolnej od podatku.

Jak poznać swoją klasę podatkową?

Sprawa jest bardzo prosta. Każda osoba legalnie pracująca w Niemczech powinna posiadać Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale (ELStAM), czyli elektroniczną kartę podatkową. Została ona wprowadzona 1 stycznia 2013 roku w zamian za dotychczasową papierową kartę. Niemieckie urzędy skarbowe (Finanzamt) udzielają informacji na temat danych z tej karty, więc wystarczy skontaktować się ze skarbówką w celu otrzymania poszukiwanych informacji.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

DWABE Sp. z o.o.

 • 4 500 zł / mc
 • Łódź
Dodana

Portier w hotelu 4*

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

 • Kraków
Dodana
Dodana

Ile wynoszą stawki podatku dochodowego w Niemczech?

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech startuje od progu 14% i może wynieść aż 45% w zależności od wysokości dochodu. Stawki rosną płynnie wraz z wysokością wynagrodzenia. Jego wysokość może procentowo wzrosnąć jeżeli doliczymy kolejne obciążenia.

Na podatek dochodowy składa się nie tylko podstawowa kwota, ale także:

 • podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag) narzucany na mieszkańców zachodnich Niemiec. Stawka wynosi 5,5%, a wprowadzenie tego podatku miało zbalansować różnice między lepiej i słabiej rozwiniętymi częściami Niemiec.
 • W razie deklaracji przynależności religijnej od dochodu wylicza się podatek kościelny (Kirchensteuer) wynoszący w zależności od landu 8% bądź 9%.

Video

Należy wspomnieć, że od podatku solidarnościowego funkcjonują limity zwolnień. Rok 2023 przynosi kolejne podwyższenie limitów tych zwolnień – dotychczasowe 16 956 euro podniesione zostało do 17 543 euro, a w 2024 roku ma wynieść już 18 130 euro.

Warto odnotować, że ostatnio niemiecki fiskus zdecydował się na podniesienie ogólnych kwot wolnych od podatku. W 2019 roku osoby samotne płaciły podatek dopiero od dochodu rocznego wyższego niż 9 168 euro. W 2020 roku kwota wolna od podatku wzrosła do 9 408 euro. W przypadku małżeństw podane kwoty należy podwoić. W 2023 najniższa kwota wolna od podatku wynosi już 10 908 euro.

Jak rozlicza się podatki w Niemczech?

W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę w Niemczech ich pracodawcy co miesiąc odprowadzają składki na poczet podatku dochodowego. Wysokość składek jest wyliczana na podstawie przynależności do klasy podatkowej. Bardzo ważne, aby każda osoba podejmująca legalną pracę w Niemczech postarała się o przyznanie numeru identyfikacji podatkowej (Identifikationsnummer). On pozwala między innymi na zmianę klasy oraz poprawne odprowadzanie podatków.

Podatnicy uzyskujący dochód w Niemczech muszą się rozliczyć z minionego roku podatkowego. Ten jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Deklaracje podatkowe należy składać do 31 lipca. Niemieckie prawo pozwala na dokonanie rozliczenia za cztery lata wstecz, czyli w 2023 roku będzie można rozliczyć rok 2022, 2021, 2020 oraz 2019.

Do rozliczenia potrzebne są dokumenty potwierdzające uzyskany dochód oraz wysokość odprowadzonych składek. Najważniejszy jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli karta podatkowa będąca odpowiednikiem polskiego PIT-11. Po zakończeniu roku podatkowego pracodawcy są zobowiązani do przekazania pracownikom tego druku. W przypadku jego braku można się posłużyć odcinkiem z wypłaty (Abrechnung) za ostatni miesiąc pracy w danej firmie.

Oprócz tego polski pracownik powinien posiadać kserokopię dowodu osobistego bądź paszportu oraz formularz UE/EOG z polskiego urzędu skarbowego. Dokument zawiera informacje o dochodach uzyskiwanych w Polsce. Na koniec potrzebny jest dowód na ponoszenie kosztów związanych z zatrudnieniem na terenie Niemiec. W tym wypadku można przedłożyć umowę najmu mieszkania bądź rachunki za media czy dojazdy do pracy.

Video

Czy zapłacę podwójny podatek dochodowy za pracę w Niemczech?

Szczęśliwie dla osób pracujących w Niemczech oba państwa zawarły ze sobą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu. Na mocy tej umowy podatnik ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy w kraju, w którym uzyskał dany dochód. W efekcie za wynagrodzenie niemieckie rozliczamy się z tamtejszym fiskusem. Przy składaniu deklaracji PIT-36 należy wykazać dochód uzyskany z Niemiec. Czynimy to za pomocą załącznika ZG.

Dochód pochodzący z Niemiec nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Jest on jednak wliczany do ogólnego dochodu w celu wyznaczenia progu procentowego dla podatnika. Oznacza to stosowanie metody zwolnienia z progresją.

Niemiecki system podatkowy jest określany mianem sprawiedliwego, ale równocześnie podatnicy tego kraju płacą jedne z najwyższych podatków w Europie. Podział podatników na aż sześć klas oraz progresywny wzrost stóp procentowych nie ułatwiają zrozumienia całej machiny podatkowej. Na szczęście Polacy pracujący w Niemczech nie muszą się bać podwójnego opodatkowania.

To może Cię również zainteresować

Praca Niemcy

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista ds. marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma ponad 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

17 komentarzy

Adrian

Adrian

Bardzo przydatny artykuł dla osób, które planują pracować w Niemczech. Dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie są wysokości podatków i jakie mamy prawo do ulg. Polecam lekturę dla wszystkich, którzy chcą dobrze przygotować się do pracy w Niemczech.
Polak

Polak

Zgodzę się z autorami, że posiadanie ELStAM jest bardzo ważne dla każdego pracownika legalnie zatrudnionego w Niemczech. Dzięki temu dokumentowi możemy poznać swoją klasę podatkową i wiedzieć, ile wyniosą nasze składki i podatki. Artykuł bardzo dobrze wyjaśnia tę kwestię.
Iza

Iza

Artykuł w przystępny sposób omawia zagadnienia związane z podatkami w Niemczech. Chociaż nie jest to temat bezpośrednio mnie dotyczący, to dzięki niemu wiem, jakie aspekty powinnam wziąć pod uwagę przy podejmowaniu pracy w tym kraju.
info. Jacek

info. Jacek

Artykuł bardzo dobrze wyjaśnia kwestie związane z podatkami w Niemczech. Dla osób poszukujących pracy za granicą wskazówki na temat klas podatkowych oraz wysokości podatku dochodowego stanowią bardzo cenną wiedzę.
AmerPol

AmerPol

Bardzo wartościowy artykuł dla pracowników zatrudnionych w Niemczech. Na podstawie tego artykułu można dokładnie poznać swoje obowiązki podatkowe i wiedzieć, jak można skorzystać z ulg podatkowych. Dzięki temu pracownicy będą mogli uniknąć błędów w rozliczeniach i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Pietr

Pietr

Ile mogę dostać zwrotu podatku w pierwszej klasie? Jakbym zarabiał mniej więcej 3000 brutto.
Łukasz

Łukasz

Ja dalej nie rozumie i nie można tego, Ile spłać Singiel podatku jak zarabia na przykład 3.000 eur Brutto 3.700 Brutto? ktoś podaję Ogłoszenie pracę i oferuje 16 eur Brutto jak mam sobie obliczyć Stawkę Netto ile to na godzinę ?
BlanX

BlanX

Poczytajcie o podatkach w Belgii,tu jest jeszcze lepiej,dla singli to masakra
Sprawiedliwy

Sprawiedliwy

Nigdy tego nie rozgryżieće. Jest to tak zawiłe iak wypowiedzi księży katolickich.
Anka

Anka

Tobi tak zgadza się będziesz płacił tak zwane bykowe.
Tobi

Tobi

A proszę powiedzcie jak to wygląda z osobami bez ślubu? Z partnerką mamy dziecko lecz nie mamy ślubu, czy pracując w Niemczech będę płacił wyższe podatki niż gdybym miał ślub??
Lolek

Lolek

Krzysztof może płacić podatek na meczety jeżeli jestem muzułmaninem ..... możesz być ateista i nie płacić nic wybierasz przy rejestracji.
Max

Max

Mam sąsiadów co maja Gewerby i pracują na czarno po prywatnych ludziach biorą po 17 euro na godz. Wystawiają faktury do 10 tys euro rocznie żeby nie płacić podatków. Pracują po 10 godzin dziennie w jeszcze maja chłopaków co z nimi pracują i płaca im po 10 euro. Samochody na polskich numerach zero podatku za auto. Średnia roczna wywiezionych pieniędzy 354.000€ pieniądze nie opodatkowane. Gdzie jest sprawiedliwość. Ja prowadzę firmę i podatku oddaje polowe
Krzysztof

Krzysztof

1) Nie chodzę dodaj kościoła, więc o jakim podatku kościelnym mowa? 2) Brak przykładów do której grupy się zaliczyć.
Jurij

Jurij

Piasek to gej,pewne
Ola1

Ola1

Stawki podatkowe w każdym kraju są interesujące. Nienawidzę podatków więc chętnie przeczytałem jak to jest u naszych zachodnich sąsiadów.
Wania

Wania

Artykuł przydatny. Teraz wiem, jak rozliczyć podatek za pracę w Niemczech oraz czy zapłacę podwójny podatek dochodowy za pracę w Niemczech.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.