Kalkulator zarobków brutto-netto Niemcy

Kalkulator zarobków brutto-netto Niemcy
Pracodawcy w ogłoszeniach o pracę podają najczęściej kwoty brutto. Wynika to z faktu, że dopiero od tych kwot pobiera się składki na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych. Te są zależne od wielu czynników i często nie da się określić w ślepo kwoty netto.

Kalkulator zarobków brutto-netto Niemcy

Pracodawcy w ogłoszeniach o pracę podają najczęściej kwoty brutto. Wynika to z faktu, że dopiero od tych kwot pobiera się składki na poczet podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych. Te są zależne od wielu czynników i często nie da się określić w ślepo kwoty netto.

Wyliczenie wynagrodzenia netto w ogólnym rozrachunku sprowadza się wszędzie do tego samego odejmowania obciążeń od pensji brutto. W każdym kraju jednak działania te nieco się różnią. Winne są różne obciążenia, jakie ciążą na wynagrodzeniu za pracę. W Niemczech należy odjąć nawet trzy podatki oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Trudność polega nie w samym odejmowaniu, ale w ustaleniu, jakie sumy należy potrącić.

Różnica między brutto i netto w Niemczech

Definicje wynagrodzeń brutto i netto nie różnią się w Niemczech od tego, co znamy w Polsce. W skrócie zarobek brutto jest to kwota przed potrąceniem wszystkich obciążeń w postaci składek na poczet podatku dochodowego czy ubezpieczeń społecznych. Kwota netto jest analogicznie wynagrodzeniem, jakie pracownik dostaje na rękę po potrąceniu wszystkich obciążeń.

Wyliczenie zarobków netto zdaje się więc bardzo proste. Problemem jest ustalenie wysokości wszystkich wymaganych potrąceń. Pracownik musi wiedzieć, do jakiej klasy podatkowej się zalicza. W przypadku pracy za pośrednictwem agencji należy też wiedzieć jakie koszta są potrącane przez biuro pracy. Niektórzy pośrednicy pobierają opłaty za zakwaterowanie czy transport bezpośrednio z wypłaty. Dopiero znając wszystkie obciążenia, możemy policzyć wynagrodzenie netto.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Niemcy

Jak wyliczyć wynagrodzenie netto w Niemczech?

Jak wspomnieliśmy, samo wyliczenie dochodów netto opiera się o odejmowanie od kwoty brutto wszystkich obciążeń ciążących na wynagrodzeniu. Wykonanie tego obliczenia będzie możliwe dopiero po ustaleniu rodzaju oraz wysokości potrącanych zaliczek. Właśnie dlatego skupmy się na obciążeniach. Tych w przypadku Niemiec jest sporo i zależą od klasy podatkowej pracownika, jego wieku, sytuacji rodzinnej oraz regionu zamieszkania. Dlatego też nie można podać ogólnego wzoru. Można za to dać wskazówki gdzie szukać składowych do wykonania obliczeń.

Jakie składki potrąca pracodawca z wypłaty w Niemczech?

Głównym obciążeniem dochodów w Niemczech jest podatek dochodowy od osób fizycznych (Einkommensteuer). Dzieli się on na trzy składowe, jakimi są podatek dochodowy (Lohnsteuer), podatek kościelny (Kirchensteuer) oraz podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag).

Podatek dochodowy w zależności od zarobków oraz przyznanej klasy podatkowej może wynieść od 14% do aż 45%. Podatek kościelny w Niemczech jest narzucany na osoby przynależące do wspólnot religijnych i może wynieść od 8% do 9%. W przypadku bardziej rozwiniętych zachodnich landów na podatników narzucono podatek solidarnościowy, który wynosi 5,5%. Na wypadek rozliczenia rocznego warto nadmienić, że w 2019 roku kwota wolna od podatku wyniosła 9 168 euro, zaś w 2020 roku ma wzrosnąć do 9 408 euro. Podatek dochodowy to nie jedyne obciążenia wypłaty.

W przypadku składek na ubezpieczenie społeczne dzielą się one na cztery rodzaje. Oba są opłacane po połowie przez pracodawcę oraz pracownika.

Rodzaje składek na ubezpieczenie społeczne:

  • Ubezpieczenie chorobowe (Krankenversicherung) wynosi 14,6% wynagrodzenia brutto, z czego od wypłaty pracownika potrąca się 7,3%.
  • Ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung) wynosi 2,55% wynagrodzenia brutto. Oznacza to, że z wypłaty potrącane jest 1,275%, chyba że podatnik nie ma dzieci, to dodatkowo dopłaca 0,25%.
     

W przypadku obu powyższych ubezpieczeń funkcjonuje górna granica wyliczenia. Odprowadza się je od maksymalnej kwoty miesięcznego zarobku wynoszącej 4 537,50 euro. Dochody miesięczne powyżej tej kwoty nie wchodzą do wyliczenia składki.

  • Ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) wynosi 18,7% wynagrodzenia brutto, z czego 9,35% potrąca się z wypłaty.
  • Ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (Arbeitslosenversicherung) wynosi 3%, z czego 1,5% potrąca się z wypłaty.

Znając swoją klasę podatkową, możemy ustalić próg procentowy podatku dochodowego i wyliczyć odpowiednie sumy należne niemieckiemu fiskusowi. Po odjęciu z wynagrodzenia brutto wszystkich składek otrzymamy kwoty netto, czyli zarobek, jaki otrzymamy na rękę.

Oczywiście obliczenia mogą przysporzyć wielu problemów. Nie każdy jest dobry w obliczeniach, a jeżeli chodzi o wyliczanie podatków, to zadanie może być dodatkowo trudne. Na szczęście w sieci nie brakuje kalkulatorów brutto-netto, które ułatwiają zadanie. Oczywiście kalkulatory te mogą nam dać sumy nieco różniące się od rzeczywistych, ale i tak dadzą dobry pogląd na realne zarobki.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://dojczland.info/kalkulator-brutto-netto-niemcy/

https://www.arbeitlandia.eu/kalkulator-plac-de/

https://silverhand.eu/kalkulator-wynagrodzen-w-niemczech/

https://www.steuergo.de/pl/rechner/brutto_netto_rechner

https://geldhelden.org/gehaltsrechner?gclid=EAIaIQobChMIyKOWxv_X5QIVGqmaCh33XQn-EAMYASAAEgJ4zPD_BwE

Oceń ten wpis
Kalkulator zarobków brutto-netto Niemcy
Ocena: 4.9, liczba głosów: 14

Opinie

Czechofil
2019-12-17, 09:57
Pracowników polskich szuka wiele zachodnich form to też nie dziwne, że dedykowane narzędzia są dla Polaków albo można skorzystać z ich.
Zenek GH
2019-12-09, 13:04
Widać z tego artykułu, że nie ma większego problemu z wyliczeniem stawki netto, znając stawkę brutto. Ponadto fajnie, że daliście kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto ...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.