!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Podatek dochodowy w Danii - stawki podatkowe

8 stycznia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

2 komentarze

Podatek dochodowy w Danii - stawki podatkowe
Dania może się pochwalić jednymi z najwyższych zarobków w Europie, ale także jednymi z najwyższych podatków. Osoby legalnie pracujące w tym skandynawskim państwie są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest on potrącany z wynagrodzenia przez pracodawcę i wpłacany na konto urzędu skarbowego (SKAT).

System podatkowy Danii jest dość zawiły i zawiera liczne obciążenia. Sam podatek dochodowy składa się z kilku elementów. Mimo skomplikowania oraz wysokich składek Duńczycy nie narzekają na system, ponieważ mogą liczyć na spore profity od państwa. Liczne zasiłki oraz wsparcie na etapie edukacji pokazują, że podatki w Danii nie są marnowane.

Ile wynosi podatek dochodowy w Danii? Jak go rozliczać z duńskim fiskusem? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Przyjrzyjmy się dokładnie systemowi podatkowemu, który często odstrasza obcokrajowców. Czy naprawdę mają się oni czego bać?

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego w Danii?

Duński urząd skarbowy opracował dość skomplikowany system podatkowy. Wystarczy wspomnieć, że bez względu czy pracownik przekroczył kwotę wolną od podatku czy nie, musi zapłacić 8% na rzecz funduszu zatrudnienia. Sam podatek dochodowy składa się z liniowego podatku municypalnego zależnego od miejsca zamieszkania oraz podatku progresywnego na rzecz skarbu państwa. Taka konstrukcja podatku wprowadza pewne zamieszanie.

Na 2019 rok stawki procentowe podatku dochodowego prezentują się następująco:

  • dochody poniżej 50,217 DKK rocznie - 8%
  • dochody od 50,217 DKK do 558,043 DKK rocznie - 39.2%
  • dochody powyżej 558,043 DKK rocznie - 56.5%

Z wynagrodzenia jest jeszcze potrącany dobrowolny podatek kościelny w wysokości 0,92% od wynagrodzenia brutto. Ze względu na podatek municypalny płacony lokalnym samorządom stawki podatkowe tak naprawdę są ruchome i w zależności od miejsca zamieszkania mogą się różnić o nawet kilka procent.

Warto także zaznaczyć, że duński fiskus co roku ustala kwotę wolną od podatku. W 2019 roku została ona ustalona na 10,10% od wynagrodzenia brutto i maksymalnie 37 200 DKK rocznie. Dopiero po przekroczeniu tego pułapu podatnik jest zobowiązany do opłacania podatku dochodowego. Kwota ta jest traktowana jako indywidualna ulga dla każdego podatnika pracującego w Danii. Zostaje ona automatycznie przyznana każdej osobie przekraczającej 18 rok życia.

Jak się rozlicza podatki w Danii?

Urząd skarbowy w Danii wymaga od każdego legalnie pracującego podatnika złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Obowiązek rozliczenia się spoczywa nawet na pracownikach, którzy nie uzyskali dochodu przewyższającego kwoty wolnej od podatku.

Rozliczenia z fiskusem dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Zaznaczmy, że rok podatkowy w Danii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Deklaracje podatkowe można składać do 1 maja. SKAT pozwala na rozliczenie się z trzech lat wstecz, co oznacza, że w 2020 roku można rozliczyć dochody z lat 2019, 2018 oraz 2017.

Najważniejszym dokumentem potrzebnym do rozliczenia z duńskim fiskusem jest Årsopgørelse. Formularz jest przesyłany przez urząd skarbowy do podatników i na jego podstawie wypełnia się deklarację podatkową. W dokumencie zostają zawarte informacje na temat wysokości dochodu oraz potrąconych składek na poczet podatku.

Video

Po zakończeniu roku podatkowego bądź w razie zakończenia pracy, pracodawca powinien przekazać dokument Oplysingsseddel. Odpowiednik PIT-11 zawiera informacje o zarobkach. W przypadku braku tego druku można się posiłkować odcinkami z wypłaty (Lonseddel). Deklarację podatkową składa się za pośrednictwem systemu on-line, do którego można się zalogować za pomocą specjalnego kodu TASTSELV.

Rozliczenia można dokonać wraz ze współmałżonkiem. W takim wypadku należy przedstawić zaświadczenie o zawarciu związku małżeńskiego na druku unijnym oraz zaświadczenie potwierdzające ten sam adres zamieszkania. Konieczne też będzie zaświadczenie małżonka o dochodach na formularzu UE/EOG. SKAT przewidział także szereg ulg podatkowych. Co ciekawe urząd nie wymaga przedstawienia rachunków za część ponoszonych kosztów podchodzących pod odpisy podatkowe. Jednak do 7 lat może podważyć zasadność przyznania ulg, a wtedy wszystkie rachunki z pewnością się przydadzą.

Rozliczenie dochodów z Danii w Polsce

Osoby uznane za polskich rezydentów podatkowych mają obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym w Polsce. Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG w celu wykazania dochodów z zagranicy.

Duńskie dochody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Umowa między oboma krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania zakłada wykorzystanie metody wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Jeżeli polski podatnik musi złożyć deklarację podatkową, to uwzględnia w załączniku ZG dochody z Danii. Te nie podlegają opodatkowaniu, ale zostają wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stopy procentowej dla polskiego dochodu.

Podatki w Danii są zawiłe i wysokie. Na szczęście sam proces rozliczania się jest stosunkowo prosty. Podatnicy mają także możliwość skorzystania z ulg, a w kraju nie grozi im widmo podwójnego opodatkowania.

To może Cię również zainteresować

Praca Dania

Podziel się

2 komentarze

Daniel

Daniel

Proszę napisać nowy artykuł , nie wprowadzać ludzi w błąd.
Ari

Ari

Artykuł z nie aktualnymi informacjami.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.