Podatek dochodowy w Danii - stawki podatkowe

Podatek dochodowy w Danii - stawki podatkowe
Dania może się pochwalić jednymi z najwyższych zarobków w Europie, ale także jednymi z najwyższych podatków. Osoby legalnie pracujące w tym skandynawskim państwie są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest on potrącany z wynagrodzenia przez pracodawcę i wpłacany na konto urzędu skarbowego (SKAT).

System podatkowy Danii jest dość zawiły i zawiera liczne obciążenia. Sam podatek dochodowy składa się z kilku elementów. Mimo skomplikowania oraz wysokich składek Duńczycy nie narzekają na system, ponieważ mogą liczyć na spore profity od państwa. Liczne zasiłki oraz wsparcie na etapie edukacji pokazują, że podatki w Danii nie są marnowane.

Ile wynosi podatek dochodowy w Danii? Jak go rozliczać z duńskim fiskusem? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Przyjrzyjmy się dokładnie systemowi podatkowemu, który często odstrasza obcokrajowców. Czy naprawdę mają się oni czego bać?

Ile wynoszą stawki procentowe podatku dochodowego w Danii?

Duński urząd skarbowy opracował dość skomplikowany system podatkowy. Wystarczy wspomnieć, że bez względu czy pracownik przekroczył kwotę wolną od podatku czy nie, musi zapłacić 8% na rzecz funduszu zatrudnienia. Sam podatek dochodowy składa się z liniowego podatku municypalnego zależnego od miejsca zamieszkania oraz podatku progresywnego na rzecz skarbu państwa. Taka konstrukcja podatku wprowadza pewne zamieszanie.

Na 2019 rok stawki procentowe podatku dochodowego prezentują się następująco:

  • dochody poniżej 50,217 DKK rocznie - 8%
  • dochody od 50,217 DKK do 558,043 DKK rocznie - 39.2%
  • dochody powyżej 558,043 DKK rocznie - 56.5%

Z wynagrodzenia jest jeszcze potrącany dobrowolny podatek kościelny w wysokości 0,92% od wynagrodzenia brutto. Ze względu na podatek municypalny płacony lokalnym samorządom stawki podatkowe tak naprawdę są ruchome i w zależności od miejsca zamieszkania mogą się różnić o nawet kilka procent.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Dania

Warto także zaznaczyć, że duński fiskus co roku ustala kwotę wolną od podatku. W 2019 roku została ona ustalona na 10,10% od wynagrodzenia brutto i maksymalnie 37 200 DKK rocznie. Dopiero po przekroczeniu tego pułapu podatnik jest zobowiązany do opłacania podatku dochodowego. Kwota ta jest traktowana jako indywidualna ulga dla każdego podatnika pracującego w Danii. Zostaje ona automatycznie przyznana każdej osobie przekraczającej 18 rok życia.

Jak się rozlicza podatki w Danii?

Urząd skarbowy w Danii wymaga od każdego legalnie pracującego podatnika złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Obowiązek rozliczenia się spoczywa nawet na pracownikach, którzy nie uzyskali dochodu przewyższającego kwoty wolnej od podatku.

Rozliczenia z fiskusem dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Zaznaczmy, że rok podatkowy w Danii jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, czyli trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Deklaracje podatkowe można składać do 1 maja. SKAT pozwala na rozliczenie się z trzech lat wstecz, co oznacza, że w 2020 roku można rozliczyć dochody z lat 2019, 2018 oraz 2017.

Najważniejszym dokumentem potrzebnym do rozliczenia z duńskim fiskusem jest Årsopgørelse. Formularz jest przesyłany przez urząd skarbowy do podatników i na jego podstawie wypełnia się deklarację podatkową. W dokumencie zostają zawarte informacje na temat wysokości dochodu oraz potrąconych składek na poczet podatku.

Po zakończeniu roku podatkowego bądź w razie zakończenia pracy, pracodawca powinien przekazać dokument Oplysingsseddel. Odpowiednik PIT-11 zawiera informacje o zarobkach. W przypadku braku tego druku można się posiłkować odcinkami z wypłaty (Lonseddel). Deklarację podatkową składa się za pośrednictwem systemu on-line, do którego można się zalogować za pomocą specjalnego kodu TASTSELV.

Rozliczenia można dokonać wraz ze współmałżonkiem. W takim wypadku należy przedstawić zaświadczenie o zawarciu związku małżeńskiego na druku unijnym oraz zaświadczenie potwierdzające ten sam adres zamieszkania. Konieczne też będzie zaświadczenie małżonka o dochodach na formularzu UE/EOG. SKAT przewidział także szereg ulg podatkowych. Co ciekawe urząd nie wymaga przedstawienia rachunków za część ponoszonych kosztów podchodzących pod odpisy podatkowe. Jednak do 7 lat może podważyć zasadność przyznania ulg, a wtedy wszystkie rachunki z pewnością się przydadzą.

Rozliczenie dochodów z Danii w Polsce

Osoby uznane za polskich rezydentów podatkowych mają obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym w Polsce. Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć deklarację PIT-36 z załącznikiem ZG w celu wykazania dochodów z zagranicy.

Duńskie dochody nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Umowa między oboma krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania zakłada wykorzystanie metody wyłączenia z progresją. Co to oznacza? Jeżeli polski podatnik musi złożyć deklarację podatkową, to uwzględnia w załączniku ZG dochody z Danii. Te nie podlegają opodatkowaniu, ale zostają wzięte pod uwagę przy wyliczaniu stopy procentowej dla polskiego dochodu.

Podatki w Danii są zawiłe i wysokie. Na szczęście sam proces rozliczania się jest stosunkowo prosty. Podatnicy mają także możliwość skorzystania z ulg, a w kraju nie grozi im widmo podwójnego opodatkowania.

Oceń ten wpis
Podatek dochodowy w Danii - stawki podatkowe
Ocena: 3.6, liczba głosów: 22

Opinie

Daniel
2021-03-17, 15:05
Proszę napisać nowy artykuł , nie wprowadzać ludzi w błąd.
Ari
2021-02-27, 18:22
Artykuł z nie aktualnymi informacjami.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.