Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Irlandia - ile można zarobić w Irlandii?

Zarobki Irlandia - ile można zarobić w Irlandii?
Irlandia, Zielona Wyspa, kraj docelowy wielu emigrantów zarobkowych. Irlandzki rynek pracy oczarował Polaków lata temu i nadal jest chętnie wybierany. Czy faktycznie jest to miejsce mlekiem i miodem płynące, a euro same wypychają nasze kieszenie? Pora sprawdzić, jak obecnie wyglądają zarobki w Irlandii.

Analizę zarobków warto zacząć od płacy minimalnej obowiązującej na Zielonej Wyspie. To ona w sporej mierze determinuje wygląd rynku, a w 2019 roku zaszły poważne zmiany w tej kwestii. Przede wszystkim zmieniły się kategorie przyznawania wynagrodzenia minimalnego. Zwiększyła się także sama kwota, więc teoretycznie pracownicy w Irlandii zarabiają teraz więcej niż dotychczas.

Płaca minimalna w Irlandii - od czego zależy i ile wynosi?

Wspomnieliśmy, że w 2019 roku zmieniła się płaca minimalna oraz warunki jej przyznawania. Rząd irlandzki 1 stycznia 2019 roku wprowadził podwyżkę minimalnego wynagrodzenia wynoszącą 25 centów. Teoretycznie nie jest to wiele, ale 4 marca zmieniły się zasady dotyczące osób, którym należą się minimalne stawki.

Dotychczas o przysługiwaniu płacy minimalnej i jej wysokości decydował wiek, a także czas jaki przepracował. Przepisy z 4 marca 2019 roku uprościły przepisy i pozostawiły tylko kryterium wieku. W takim razie, jak obecnie prezentuje się płaca minimalna?

Płaca minimalna w Irlandii obowiązująca od 4 marca 2019 roku:

Stawki płacy minimalnej

pracownicy poniżej 18 roku życia 6,86 euro/h
pracownicy w wieku 18 lat 7,84 euro/h
pracownicy w wieku 19 lat 8,82 euro/h
pracownicy w wieku 20 lat i starsi 9,80 euro/h


Warto także odnotować, że zmiany przepisów przyniosły ochronę pracowników niepełnoetatowych. Jeżeli osoba zatrudniona na niepełnym etacie zostanie wezwana do pracy, a następnie zwolniona do domu bez odpracowania założonych godzin ma prawo do otrzymania wynagrodzenia w wysokości potrójnej minimalnej stawki krajowej. W ten sposób pracodawcy zostali zniechęceni do pochopnego ściągania pracowników w ich dni wolne.

Jeżeli pracodawca wypłaca wynagrodzenie niższe niż stawka minimalna, należy się skontaktować z Workplace Relations Commission. Szukając pracy w Irlandii, warto także zwrócić uwagę na tak zwaną stawkę living wage. W Irlandii ustala się stawkę zalecaną. Living wage jest ustanawiane przez The Living Wage Technical Group. Ta stawka określa poziom zarobków wystarczających do akceptowalnego poziomu życia. Wśród ogłoszeń o pracę znajdują się firmy, które respektują living wage zamiast stawki minimalnej. Od dwóch lat wzorem do naśladowania w Irlandii jest sieć sklepów Aldi, która stosuje właśnie stawkę zalecaną. Dodajmy też, że tygodniowy czas pracy wynosi średnio 48 godzin.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Irlandia

Ile zarabia się w Irlandii?

Podniesienie płacy minimalnej na początku 2019 roku przyniosło pozytywne efekty w większości branży. Z raportów finansowych wynika, że przeciętna tygodniówka w pierwszym kwartale roku wynosiła 769,98 euro. Stawka godzinowa oscylowała w granicach 23,93 euro. Oczywiście chodzi tu o uśredniony wynik z wielu branży. Jak wypadają stawki w poszczególnych zawodach?

Zdecydowanie najlepiej mają się pracownicy IT oraz sektora finansowego i nieruchomości. W ich wypadku tygodniowe wynagrodzenie wynosiło średnio nawet przeszło 1200 euro. Najmniej w 2019 roku zarabiają osoby zatrudnione w gastronomii i hotelarstwie. Mogą oni liczyć średnio na ok. 350 euro tygodniowo. Nieco lepiej mają się zatrudnieni w rozrywce, rekreacji i sztuce, ponieważ zarabiają tygodniowo przeszło 500 euro.

Jak wyglądają rzeczywiste zarobki w Irlandii?

Wiemy już, ile średnio się zarabia na Zielonej Wyspie, ale co z konkretami? Przyjrzyjmy się ogłoszeniom o pracę na terenie Irlandii, aby zobaczyć jakie stawki faktycznie oferują lokalni pracodawcy.

Mechanik samochodowy, lakiernik, blacharz - 15-20 euro/h

Glazurnik - 13-15 euro/h

Malarz budowlany - 13-15 euro/h

Pracownik fizyczny - 9,80 euro/h

Operator koparki - 18 euro/h

Hydraulik - 24 euro/h

Sprzedawca w sklepie spożywczym - 10,30 euro/h

Sprzątanie biur - 10-12 euro/h

Magazynier - 10,50 euro/h

Kierowca vana - 13 euro/h

Jak widać, rozrzut stawek jest spory, a to tylko kilka przykładów. Przede wszystkim szukając pracy w Irlandii podobnie, jak wszędzie warto się pochwalić dodatkowymi umiejętnościami. Komunikatywna znajomość języka angielskiego, dodatkowe szkolenia, czy unikatowe umiejętności pozwolą znaleźć ciekawsze zajęcia za wyższe stawki.

Czy w Irlandii opłaca się pracować?

Stawki godzinowe nie wyglądają źle, szczególnie jeżeli przeliczymy je na złotówki. Właśnie ten aspekt jest dla wielu magnesem przyciągającym do pracy w Irlandii. Tej na Zielonej Wyspie nie brakuje, ale ostatnie problemy mieszkaniowe w tym kraju i wzrost cen wynajmu mieszkań sprawiają, że warto dobrze przemyśleć wyjazd. Praca za minimalną stawkę i mieszkanie w pojedynkę może się okazać mało ekonomiczne. Szczególnie w Dublinie, który jest największym ośrodkiem pracy, koszta życia mogą być uciążliwe. Jeżeli myślicie o podjęciu pracy w Irlandii, zwróćcie uwagę na stawkę zalecaną. Ona pokazuje, za jaką minimalną kwotę godzinową będziecie w stanie godnie żyć na Zielonej Wyspie.

Oceń ten wpis
Zarobki Irlandia - ile można zarobić w Irlandii?
Ocena: 4.6, liczba głosów: 21

Opinie

Tomasz Pilch
2019-12-17, 09:59
Sporo ludzi dobrze się miewa w Irlandii ale mówimy tutaj o osobach co wyjechały jeszcze przed 2007 rokiem. Teraz pytanie jaka jest konkrecja.
pół IRLAND..
2019-12-09, 13:12
Można dobrze zarobić w Irlandii, ale według mnie, jak się ma tam punkt zaczepienia. Ja mam krewnych i dlatego mi się opłaca pracować co pewien czas w tym kraju. Odradzam osobiście pracę Wam, jeśli chcecie wynająć mieszkanko na okres pracy. Drogo zapłacicie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.