Praca za granicą

Zarobki Irlandia - ile można zarobić w Irlandii?

19 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

8 komentarzy
Zarobki Irlandia - ile można zarobić w Irlandii?
Irlandia, Zielona Wyspa, kraj docelowy wielu emigrantów zarobkowych. Irlandzki rynek pracy oczarował Polaków lata temu i nadal jest chętnie wybierany. Czy faktycznie jest to miejsce mlekiem i miodem płynące, a euro same wypychają nasze kieszenie? Pora sprawdzić, jak obecnie wyglądają zarobki w Irlandii.

Analizę zarobków warto zacząć od płacy minimalnej obowiązującej na Zielonej Wyspie. To ona w sporej mierze determinuje wygląd rynku, a w 2019 roku zaszły poważne zmiany w tej kwestii. Przede wszystkim zmieniły się kategorie przyznawania wynagrodzenia minimalnego. Zwiększyła się także sama kwota, więc teoretycznie pracownicy w Irlandii zarabiają teraz więcej niż dotychczas.

Płaca minimalna w Irlandii - od czego zależy i ile wynosi?

Wspomnieliśmy, że w 2019 roku zmieniła się płaca minimalna oraz warunki jej przyznawania. Rząd irlandzki 1 stycznia 2019 roku wprowadził podwyżkę minimalnego wynagrodzenia wynoszącą 25 centów. Teoretycznie nie jest to wiele, ale 4 marca zmieniły się zasady dotyczące osób, którym należą się minimalne stawki. Trend ten się utrzymał i w 2023 roku odnotowaliśmy kolejną podwyżkę.

Dotychczas o przysługiwaniu płacy minimalnej i jej wysokości decydował wiek, a także czas jaki przepracował. Przepisy z 4 marca 2019 roku uprościły przepisy i pozostawiły tylko kryterium wieku. W takim razie, jak obecnie prezentuje się płaca minimalna?

Płaca minimalna w Irlandii obowiązująca w 2023 roku:

Stawki płacy minimalnej

pracownicy poniżej 18 roku życia 7,91 euro/h
pracownicy w wieku 18 lat 9,04 euro/h
pracownicy w wieku 19 lat 10,17 euro/h
pracownicy w wieku 20 lat i starsi 11,30 euro/h


Warto także odnotować, że zmiany przepisów przyniosły ochronę pracowników niepełnoetatowych. Jeżeli osoba zatrudniona na niepełnym etacie zostanie wezwana do pracy, a następnie zwolniona do domu bez odpracowania założonych godzin ma prawo do otrzymania wynagrodzenia w wysokości potrójnej minimalnej stawki krajowej. W ten sposób pracodawcy zostali zniechęceni do pochopnego ściągania pracowników w ich dni wolne.

Jeżeli pracodawca wypłaca wynagrodzenie niższe niż stawka minimalna, należy się skontaktować z Workplace Relations Commission. Szukając pracy w Irlandii, warto także zwrócić uwagę na tak zwaną stawkę living wage. W Irlandii ustala się stawkę zalecaną. Living wage jest ustanawiane przez The Living Wage Technical Group. Ta stawka określa poziom zarobków wystarczających do akceptowalnego poziomu życia. Wśród ogłoszeń o pracę znajdują się firmy, które respektują living wage zamiast stawki minimalnej. Od dwóch lat wzorem do naśladowania w Irlandii jest sieć sklepów Aldi, która stosuje właśnie stawkę zalecaną. Dodajmy też, że tygodniowy czas pracy wynosi średnio 48 godzin.

Ile zarabia się w Irlandii?

Podniesienie płacy minimalnej na początku 2019 roku przyniosło pozytywne efekty w większości branży. Z raportów finansowych wynika, że przeciętna tygodniówka w pierwszym kwartale roku wynosiła 769,98 euro. Stawka godzinowa oscylowała w granicach 23,93 euro. Oczywiście chodzi tu o uśredniony wynik z wielu branży. A jak wygląda to w roku 2023? Jak wypadają stawki w poszczególnych zawodach?

Zdecydowanie najlepiej mają się pracownicy IT oraz sektora finansowego i nieruchomości. W ich wypadku tygodniowe wynagrodzenie wynosiło średnio nawet przeszło 1600 euro. Najmniej w 2023 roku zarabiają osoby zatrudnione w gastronomii i hotelarstwie. Mogą oni liczyć średnio na ok. 400 euro tygodniowo. Nieco lepiej mają się zatrudnieni w rozrywce, rekreacji i sztuce, ponieważ zarabiają tygodniowo przeszło 600 euro.

Video

Jak wyglądają rzeczywiste zarobki w Irlandii?

Wiemy już, ile średnio się zarabia na Zielonej Wyspie, ale co z konkretami? Przyjrzyjmy się ogłoszeniom o pracę na terenie Irlandii, aby zobaczyć, jakie stawki faktycznie oferują lokalni pracodawcy.

Mechanik samochodowy, lakiernik, blacharz - 20-25 euro/h

Glazurnik - 16-19 euro/h

Malarz budowlany - 16-18 euro/h

Pracownik fizyczny - 12 euro/h

Operator koparki - 21 euro/h

Hydraulik - 29 euro/h

Sprzedawca w sklepie spożywczym - 14,80 euro/h

Sprzątanie biur - 12-15 euro/h

Magazynier - 13 euro/h

Kierowca vana - 17 euro/h

Jak widać, rozrzut stawek jest spory, a to tylko kilka przykładów. Przede wszystkim szukając pracy w Irlandii podobnie, jak wszędzie warto się pochwalić dodatkowymi umiejętnościami. Komunikatywna znajomość języka angielskiego, dodatkowe szkolenia, czy unikatowe umiejętności pozwolą znaleźć ciekawsze zajęcia za wyższe stawki.

Czy w Irlandii opłaca się pracować?

Stawki godzinowe nie wyglądają źle, szczególnie jeżeli przeliczymy je na złotówki. Właśnie ten aspekt jest dla wielu magnesem przyciągającym do pracy w Irlandii. Tej na Zielonej Wyspie nie brakuje, ale ostatnie problemy mieszkaniowe w tym kraju i wzrost cen wynajmu mieszkań sprawiają, że warto dobrze przemyśleć wyjazd. Praca za minimalną stawkę i mieszkanie w pojedynkę może się okazać mało ekonomiczne. Szczególnie w Dublinie, który jest największym ośrodkiem pracy, koszta życia mogą być uciążliwe. Jeżeli myślicie o podjęciu pracy w Irlandii, zwróćcie uwagę na stawkę zalecaną. Ona pokazuje, za jaką minimalną kwotę godzinową będziecie w stanie godnie żyć na Zielonej Wyspie.

To może Cię również zainteresować

Praca Irlandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Nika

Nika

Ciekawa informacja o stawce living wage, ale niestety dla osób bezrobotnych najważniejsza jest wysokość stawki minimalnej. Liczę, że uda mi się znaleźć pracę za minimalną stawkę i dobrać godziny otrzymując maksymalny zarobek.
Lenox

Lenox

Już myślałem, że moje zarobki jako hydraulik są bardzo dobre, ale patrząc na te stawki, mogłyby być lepsze. Zastanawiam się, gdzie można znaleźć więcej ofert pracy w sektorze IT albo finansowym?
SIWY

SIWY

Ciekawe informacje, warto wiedzieć co mnie czeka i jakie stawki są w poszczególnych zawodach. Na pewno zwrócę uwagę na stawkę zalecaną i będę starać się szukać pracy w branżach, w których zarobki są wyższe.
Engel

Engel

Bardzo ciekawy tekst, fajnie że jest informacja o stawce living wage. Zawsze staramy się oferować naszym pracownikom zarobki, które są powyżej minimalnej stawki i przynajmniej zgodne ze stawką zalecaną.
Happy

Happy

Warto probowac ale z dobrymi kwalifikacjami I znajomoscia j.ang. Po latch stawka godzinowa jest wyzsza niz na poczadku pracy. Ja mam wystarczajace zarobki ale zredukowalam styl zycia I jestem w Irlandii szczesliwa. W Police nie bylam. Czuje sie bezpieczniejsza. No I Inna Polityka.
Happy

Happy

Tak to prawda. Osoby tzw. Single maja pod gorke jesli chodzi o wynajem godnego lokum. Ja od 2004 w tym kraju nie narzekam. Po 9 l otrzymalam duze nowe 55mkw socjalne. Teraz bedac singlem jestem szczesliwa ale I swoja poniewierke po starych chalupach- dziuplach I wrednych wlascicieli przezylam. Zycie trzeba planowac I byc cierpliwym. Powodzenia
Tomasz Pilch

Tomasz Pilch

Sporo ludzi dobrze się miewa w Irlandii ale mówimy tutaj o osobach co wyjechały jeszcze przed 2007 rokiem. Teraz pytanie jaka jest konkrecja.
pół IRLAND..

pół IRLAND..

Można dobrze zarobić w Irlandii, ale według mnie, jak się ma tam punkt zaczepienia. Ja mam krewnych i dlatego mi się opłaca pracować co pewien czas w tym kraju. Odradzam osobiście pracę Wam, jeśli chcecie wynająć mieszkanko na okres pracy. Drogo zapłacicie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.