!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Praca za granicą

Kalkulator zarobków brutto-netto Irlandia

3 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

2 komentarze

Kalkulator zarobków brutto-netto Irlandia
Osoby pracujące w Irlandii są zobowiązane do płacenia podatku dochodowego. Oznacza to, że na rynku pracy funkcjonują dwie kwoty: netto oraz brutto. Pracodawcy i agencje pracy często kuszą nowych pracowników stawkami podanymi w brutto, co oznacza że nie wiemy tak do końca ile pieniędzy otrzymamy na rękę za swoją pracę.

Z wypłaty potrąca się zaliczki na poczet podatku dochodowego oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. W efekcie dopiero po odliczeniu wszystkich obciążeń otrzymujemy zarobek netto. Oczywiście ze względu na możliwość rocznego rozliczenia podatku istnieje szansa odzyskania nadpłaconego podatku, a w niektórych sytuacjach nawet całkowity jego zwrot. Przyjrzyjmy się temu, jak w Irlandii wygląda obliczanie zarobków brutto-netto.

Różnica między brutto i netto w Irlandii

Podobnie, jak w każdym kraju wynagrodzenie brutto jest kwotą przed odliczeniem wszystkich obciążeń. To ona stanowi bazę dla wyliczenia podatku dochodowego oraz od niej należy odjąć składki na ubezpieczanie społeczne USC oraz PRSI. Uzyskana kwota jest zarobkiem netto.

Wyliczenie wynagrodzenia netto wymaga zorientowania się w wysokości potrącanych składek. To oznacza przeprowadzenie kilku obliczeń. Zanim ich dokonamy, warto się zapoznać z obciążeniami nałożonymi na wypłatę w Irlandii.

Jakie obciążenia są narzucone na wynagrodzenie w Irlandii?

Głównym obciążeniem jest oczywiście podatek dochodowy (Personal Income Tax). Irlandzki urząd skarbowy wyznaczył dwa progi procentowe zależne od dochodu oraz sytuacji rodzinnej podatnika. Podatnicy w Irlandii zapłacą 20% bądź 40% podatku, a o wysokości stawki procentowej decyduje wysokość rocznego dochodu. Poniżej prezentujemy kwoty graniczne pomiędzy stawkami:

20% podatek dochodowy w Irlandii

Maksymalny dochód roczny Sytuacja rodzinna pracownika
35 300 euro osoby samotne rozliczające się samodzielnie
44 300 euro małżeństwa, w których pracuje tylko jedna osoba
70 600 euro małżeństwa pracujące
39 300 euro osoby samotnie wychowujące dzieci

 

Dopiero przekroczenie kwoty granicznej skutkuje podwyższeniem stawki z 20% na 40%. Wyższym oprocentowaniem są objęte dochody powyżej podanego progu. Przykładowo przy zarobku rocznym samotnej osoby w wysokości 36 000 euro wyższą stawką obejmuje się 700 euro, podczas gdy 35 300 podlega pod stawkę 20%.

 

Kolejne obciążenia to składki na ubezpieczenia socjalne. Obowiązkowo z wypłaty jest potrącane USC (Universal Social Charge), czyli ubezpieczenie zdrowotne oraz socjalne. W 2019 roku zmieniły się jego stawki i obecnie prezentują się następująco:

- do 12 012 euro - 0,5%

- od 12 012 euro do 19 874 euro - 2%

- od 19 874 euro do 70 044 euro - 4,5%

- od 70 044 euro - 8%

Kwotę ubezpieczenia oblicza się z uwzględnieniem wszystkich progów. Wyliczenia w praktyce prezentuje poniższy przykład na osobie zarabiającej 50 000 euro rocznie:

- 0,5% za pierwsze 12 012 euro: 60,06 euro

- 2% za kolejne 7 862 euro: 157,24 euro

- 4,5% za kolejne 30 126 euro: 1355,67 euro

Łącznie USC wyniesie 1572,97 euro

Pracodawcy mają także obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne PRSI (Pay Related Social Insurance) dla swoich pracowników. Obowiązkiem opłacania tych składek są objęci wszyscy obywatele pracujący na umowę o pracę, którzy zarabiają tygodniowo ponad 38 euro. Także osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą opłacać PRSI. Ustalenie wysokości składki wymaga sprawdzenia, do jakiej kategorii ubezpieczenia zostało się przypisanym. Większość etatowych pracowników łapie się pod klasę A, dlatego przybliżamy wyliczenie w takiej formie.

Stawka ubezpieczenia PRSI wyniesie 8,70% dla osób, które tygodniowo otrzymują wynagrodzenie do 386 euro. Po przekroczeniu tej sumy wylicza się 10,95% od dochodu. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość pracowników sektora prywatnego i publicznego ma odprowadzane z pensji 4% na ubezpieczenie PRSI. Szczegółowe wyliczenia oraz klasy ubezpieczenia znajdziecie na stronie: http://www.welfare.ie

Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Irlandii?

Znając swój dochód brutto, możemy obliczyć wysokość obciążeń narzuconych na wynagrodzenie. Właśnie od tych obliczeń należy zacząć, ponieważ to odjęcie sumy obciążeń z wypłaty da nam ostateczną kwotę netto.

Podsumowując, najpierw sumujemy wszystkie nasze dochody podlegające opodatkowaniu. Następnie w zależności od wysokości wynagrodzenia i sytuacji rodzinnej ustalamy próg podatkowy i wyliczamy podatek dochodowy. Z podatku potrącamy ewentualne ulgi. Następnie odliczamy ubezpieczenia społeczne wyliczone z dochodu brutto.

Sprawdźmy wyliczenia na przykładzie osoby samotnej zarabiającej rocznie 20 000 euro:

Roczny dochód brutto 20 000 euro
Podatek dochodowy 4000 euro
Ulga podatkowa Personal Tax Credit 3300 euro
Kwota podatku po odliczeniu ulgi 700 euro
Suma PRSI 800 euro
Universal Social Charge (USC) 222,97 euro
Roczny dochód netto 18 277,03 euro

 

Według wyliczeń osoba zarabiająca brutto 20 000 euro w Irlandii powinna liczyć na przeszło 18 000 euro na rękę. Oczywiście jest to wyliczenie roczne i przy rozliczeniu z fiskusem mogą wejść w grę jeszcze dodatkowe ulgi. Podobnym schematem można wyliczyć stawki godzinowe oraz tygodniowe. Mogą w tym też być pomocne kalkulatory brutto-netto znajdujące się w sieci.

Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto znajdziecie na stronach:

https://ie.thesalarycalculator.co.uk/

https://salaryaftertax.com/ie

https://ie.neuvoo.com/tax-calculator/

http://services.deloitte.ie/tc/

To może Cię również zainteresować

Praca Irlandia

Podziel się

2 komentarze

Norbi

Norbi

Bez tego nie da się wszystkiego dokładnie zaplanować. Zatem spoko, że w serwisie jest wiele przydatnych porad w jednym miejscu.
Leon

Leon

Artykuł ciekawy. Jak obliczyć wynagrodzenie netto w Irlandii - fajnie, że daliście strony na których można obliczyć- "Kilka popularnych kalkulatorów brutto-netto"........

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.