Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki Holandia - ile można zarobić w Holandii?

Zarobki Holandia - ile można zarobić w Holandii?
Holandia jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej. Fakt ten nie dziwi, gdy przyjrzymy się zarobkom w kraju tulipanów. Polacy są ciągle mile widziani na tamtejszym rynku pracy, więc warto się zapoznać z możliwymi dochodami.

Nie jest zaskoczeniem, że zarobki będą się różniły w zależności od branży w jakiej podejmiemy się pracy. Właśnie dlatego analizę zacznijmy od pensji minimalnej. Także ta zależy od kilku czynników jakimi są wiek czy tygodniowy czas pracy. Prawo holenderskie bardzo szczegółowo podchodzi do wyliczeń płac minimalnych, a tak zwana wiekówka pozwala pracodawcom na wypłatę nieco mniejszych pensji młodszym pracownikom. Z tego faktu często korzystają agencje pośrednictwa pracy, co należy mieć na uwadze.

W lipcu 2019 roku nastąpiła pozytywna zmiana w ustalaniu płac minimalnych. Podniesiono kwotę minimalną oraz obniżono wiek od jakiego jest naliczana pełna kwota.

Płaca minimalna w Holandii - od czego zależy?

Ustawowa płaca minimalna co pół roku ulega korekcie, co jest następstwem działalności układów zbiorowych pracy (CAO). To one ustalają ewentualne wzrosty zarobków oraz godzinową długość tygodnia pracy. W efekcie w Holandii obowiązuje podział pełnego wymiaru pracy na trzy tryby: 36-godzinny, 38-godzinny oraz 40-godzinny.

Minimalna płaca brutto jest ustalana dla osób w wieku 21 lat i starszych. W lipcu 2019 roku podniesiono kwotę minimalną do 1635,60 euro brutto. Próg wieku zmniejszono z 22 do 21 lat, dzięki czemu młodsze osoby mogą się cieszyć wyższymi zarobkami.

Wspomnieliśmy wcześniej o wiekówce, czyli prawu pracodawców do obniżenia pensji osobom młodszym. Także ten aspekt jest dokładnie regulowany w kwestii płacy minimalnej brutto. Warto jednak zaznaczyć, że wiekówka nie jest obowiązkiem i pracodawcy oraz agencje pracy nie muszą się stosować do tej zasady. Oznacza to, że szukając pracy, warto dobrze zapoznać się z ofertami.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Holandia

Ile wynosi płaca minimalna w Holandii?

Wysokość płac minimalnych oraz stawek godzinowych są wyliczane dwa razy w roku i wchodzą w życie 1 stycznia i 1 lipca. W bieżącym roku doszło do poważnych zmian wprowadzających nie tylko znacznie wyższą płacę minimalną, ale także obniżających granicę wieku dla wprowadzania tak zwanej wiekówki. Poniżej możecie zobaczyć, jak na tę chwilę prezentują się konkretne sumy.

Ustawowa płaca minimalna brutto obowiązująca od 1 lipca 2019 r. w Holandii:

21-latkowie i starsi 1635,60 € miesięcznie, 377,45 € tygodniowo, 75,49 € dziennie
20-latkowie 1308,50 € miesięcznie, 301,95 € tygodniowo, 60,39 € dziennie
19-latkowie 981,35 € miesięcznie, 226,45 € tygodniowo, 45,29 € dziennie
18-latkowie 817,80 € miesięcznie, 188,75 € tygodniowo, 37,75 € dziennie
17-latkowie 646,05 € miesięcznie, 149,10 € tygodniowo, 29,82 € dziennie
16-latkowie 564,30 € miesięcznie, 130,20 € tygodniowo, 26,04 € dziennie
15-latkowie 490,70 € miesięcznie, 113,25 € tygodniowo, 22,65 € dziennie

Minimalne stawki godzinowe obowiązujące od 1 lipca 2019 r. w Holandii:

  21-latkowie i starsi 20-latkowie 19-latkowie 18-latkowie
36-godzinny tydzień pracy 10,49 € 8,39 € 6,30 € 5,25 €
38-godzinny tydzień pracy 9,94 € 7,95 € 5,96 € 4,97 €
40-godzinny tydzień pracy 9,44 € 7,55 € 5,67 € 4,72 €

Od czego zależą zarobki w Holandii?

Wiemy już, jak wygląda płaca minimalna w Holandii, ale zarobki nie są zależne tylko od niej. Wszystko rozbija się o konkretne branże i doświadczenie oraz umiejętności pracownika.

Ciekawe jest to, że rynek pracy w Holandii nie poszukuje bardzo wykwalifikowanych pracowników, ale głównie skupia się na pracownikach niższego szczebla. Wynika to między innymi ze swoistej sezonowości najprężniej działających branż. Podczas wakacji i w czasie przedświątecznym większość firm w Holandii zwiększa swoje obroty. To generuje dodatkowe stanowiska pracy oraz zwiększenie wymiaru godzinowego. Szukając pracy tymczasowej, warto dobrze dobrać miesiące. Nie bez znaczenia będzie także komunikacja. Znajomość języka angielskiego bądź holenderskiego będzie mieć wpływ na podniesienie stawek za pracę.

Najlepiej oscylują stawki w sektorze budowlanym. Pracownicy fizyczni oraz specjaliści parający się budownictwem mogą liczyć na dobre zarobki. Nieco mniej otrzymają pracownicy produkcyjni, a najgorzej wypadają zarobki w rolnictwie. Warto pamiętać, że każda dodatkowa umiejętność bądź certyfikat podnoszą wartość pracownika. Magazynierzy zarabiają nieco ponad 7 euro na godzinę, ale już operatorzy wózka widłowego mogą otrzymać ponad 11 euro na godzinę.

Jak w rzeczywistości wypadają zarobki w Holandii?

Przyjrzyjmy się kilku stawkom z ofert dostępnych w sieci. Pokazują one, ile mniej więcej można zarobić, wyjeżdżając do pracy w Holandii.

Rzeczywiste zarobki w Holandii 
  • Operator wózka widłowego - 11,45 euro/h
  • Pracownik budowlany - 15 euro/h
  • Szlifierz - 9,82 euro/h
  • Spawacz - 15 euro/h
  • Piekarz - 10,79 euro/h
  • Praca na produkcji - 9,44-10,22 euro/h
  • Pakowanie wyrobów mięsnych - 10,49 euro/h
  • Zbiór owoców - 9,94 euro/h

To tylko kilka propozycji, jakie znajdziemy w sieci. Jak widać, rozstrzał stawek jest spory. Specjaliści z takich branż, jak IT mogą liczyć na znacznie więcej. Stawki na początek mogą sięgać 30-40 euro/h. Przeglądając oferty, trzeba też pamiętać o sprawdzeniu kosztów zakwaterowania czy transportu.

Czy praca w Holandii się opłaca?

Zasadniczo patrząc na ciągle rosnącą płacę minimalną oraz dobre warunki pracy, Holandia jest nadal atrakcyjnym rynkiem. Swoje miejsce znajdą tu zarówno pracownicy niższego szczebla, jak i specjaliści. Oczywiście kluczową sprawą będzie wybrana branża, stanowisko i kwalifikacje pracownika. Należy również pamiętać o odpowiednim rozeznaniu warunków zakwaterowania oraz dojazdu do pracy. Szczególnie opłacalna może się okazać praca sezonowa w miesiącach letnich oraz przedświątecznych. Pamiętajcie, że w tym wypadku praca sezonowa nie oznacza tylko rolnictwa i turystyki, ale wszystkich prężnie działających przedsiębiorstw.

Oceń ten wpis
Zarobki Holandia - ile można zarobić w Holandii?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Vivo90
2019-12-17, 10:11
Kolejny kraj gdzie jak się coś znajdzie za dobrą stawkę to można nieźle zarobić. Oczywiście mało kto zyska jakieś prestiżowe zajęcie.
Justlik RT
2019-12-09, 10:10
Dużo Polaków pracuje w Holandii i to legalnie. Często takie prace odbywają się za pośrednictwem agencji pracy. Mój znajomy był i tam pracował w rolnictwie, zarabiał na godzinę 12 EURO. Odradzał prac u Turków w restauracjach. Fajnie napisaliście w tym artykule z przykładami, ile można zarobić w Holandii. Ja mam krewnych w tym państwie i wyjeżdżam na pracę sezonową. Mi się to opłaca, bo nocleg i prawie całe jedzenie przez 3 tygodnie co tam jestem- opłacają mi krewni.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.