Sezonowa działalność gospodarcza- co warto o niej wiedzieć?

Sezonowa działalność gospodarcza- co warto o niej wiedzieć?
Część przedsiębiorców może podejmować prowadzenie działalności gospodarczej jedynie sezonowo. Osoby, które dotyczy taka sytuacja powinny pamiętać o formalnościach. Jakich dokładnie?

 Zdarza się, że przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarczą tylko przez określoną część roku. Sezonowość, czyli popyt na towary lub usługi tylko przez część roku, spotykana jest w wielu branżach, np. turystycznej czy gastronomicznej. Ponieważ w Polsce każda osoba prowadząca firmę jest zobowiązana np. do odprowadzania składek do ZUS, warto wiedzieć, w jaki sposób ustawodawca uregulował prowadzenie działalności od strony formalnej.

Czym jest działalność gospodarcza?

Zacząć trzeba od zdefiniowania działalności gospodarczej. Czym jest zatem działalność gospodarcza? By odpowiedzieć na to pytanie, należy odwołać się do ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z informacjami w niej zawartymi, o prowadzaniu działalności gospodarczej można mówić wówczas, gdy ma ona charakter zarobkowy, jest działalnością np. wytwórczą i wykonywana jest w sposób ciągły i zorganizowany.

W praktyce zatem nie ma znaczenia, przez jaki okres przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą. Czas nie warunkuje jej powstania. Osoba prowadząca firmę tylko przez kilka miesięcy w roku może mieć obowiązek jej zarejestrowania, jeżeli spełnia wyżej wymienione przesłanki.

Rejestracja w jeden dzień

Dziś przedsiębiorca nie musi kłopotać się szeregiem procedur. By zarejestrować działalność gospodarczą wystarczy jeden dzień. Najprostszym sposobem zarejestrowania działalności jest dokonanie formalności drogą elektroniczną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tej bazie danych znaleźć można szczegółowe informacje na temat wszystkich prowadzonych w Polsce firm.

Aby zarejestrować działalność gospodarczą, wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1. Ten dostępny jest zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Wykonywanie działalności gospodarczej, również sezonowej, można rozpocząć już w dniu złożenia wspomnianego wniosku.

Dodatkowe obowiązki

Założenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowane, ale nie oznacza, że przedsiębiorca nie musi pamiętać o kilku zasadach. Warto wiedzieć, że np. prowadzenie restauracji wymaga zdobycia odpowiednich zaświadczeń. Te wystawiane są przez uprawniony organ – państwowego inspektora sanitarnego.

Jeżeli we wspomnianej restauracji przedsiębiorca zamierza proponować gościom alkohol, niezbędne będzie też wystąpienie z wnioskiem o przyznanie koncesji na sprzedaż alkoholu. W praktyce zatem otworzenie działalności gospodarczej może zająć kilka dni. I ten aspekt warto mieć na uwadze, by nie było opóźnień.

Składki i podatek, czyli zawieszenie działalności gospodarczej

Osoby prowadzące sezonową działalność gospodarczą jedynie przez część roku uzyskują dochód. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób regulować swoje zobowiązania wobec np. ZUS. Składki na ubezpieczenie przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzać niezależnie od tego, czy w danym miesiącu osiągnął dochód. Z tego względu rozwiązaniem może być zawieszenie działalności gospodarczej.

Aby zawiesić działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi wypełnić odpowiedni formularz. Taki krok powoduje, że nie jest on zobowiązany np. opłacać wspomnianych składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. Co więcej, zawieszenie działalności gospodarczej pozwala na jej szybkie wznowienie w każdym momencie.

Oceń ten wpis
Sezonowa działalność gospodarcza- co warto o niej wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Konin22
2019-12-12, 10:10
Sukces przedsiębiorcy jest więcej niż możliwy, a czasami właśnie uruchomienie firmy na sezon może być opłacalne. Dobrze realizować sprawdzone pomysły i rozwiązania.
Vera
2019-05-17, 17:32
Artykuł pożyteczny. Sezonowa działalność gospodarcza- tylko oby zysk przyniosła. "Osoby prowadzące sezonową działalność gospodarczą jedynie przez część roku uzyskują dochód" - oby tak w rzeczywistości było, bo nie tak zawsze musi być?????????
Sezon
2019-05-07, 10:12
Tak wiele firm działa i jest to opłacalne szczególnie w branży związanej np. z gastronomią i uprawami. Po co koszty naliczać gdy firma nie ponosi zysków poza sezonem.
Leonid
2019-04-15, 14:22
Może się i to sprawdza ale także nie jest to nisza dla wszystkich. Konkurencja w każdym sektorze wymaga ponoszenia nakładu i inwestowania w marke by potem osiągać zysk.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.