Zawody i ich potencjał

Opiekunka osób starszych w Niemczech: Co warto wiedzieć?

18 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 30 głosów

30 głosów

3 komentarze
Opiekunka osób starszych w Niemczech: Co warto wiedzieć?
Zainteresowany pracą jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Dowiedz się, jak rosnąca długość życia Niemców tworzy zapotrzebowanie na tę rolę.

Niemieckie społeczeństwo starzeje się. Rosnąca długość życia Niemców sprawia, że sprawą nadrzędną staje się zapewnienie seniorom odpowiedniej opieki. Nie chodzi tutaj tylko o fachową opiekę medyczną, ale także o pomoc w codziennych czynnościach, czy zapewnienie wsparcia psychicznego osobie starszej. Oznacza to dobre perspektywy pracy dla opiekunek osób starszych, które często potrafią zapewnić seniorowi lepszą opiekę niż najbliższa rodzina.

Dla Niemek praca w charakterze opiekunki seniora nie jest atrakcyjna. Za to Polki w tym zawodzie (i to nie tylko w Niemczech) od lat stanowią znaczącą siłę. Zainteresowaniu ofertami pracy dla opiekunek w Niemczech sprzyja fakt, że warunki pracy polskich opiekunek w Niemczech i innych europejskich krajach z każdym rokiem ulegają poprawie, a dzięki regulacjom prawnym i kampaniom społecznym coraz więcej pracowników i pracodawców decyduje się na legalne zatrudnienie. Praca opiekunki stanowi w końcu korzyść dla seniora, który jesień swojego życia może spędzić we własnym domu.

Kto może pracować w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech?

Osoby pracujące w charakterze opiekunki osoby starszej wiedzą, że praca ta do łatwych nie należy i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, odpowiedzialnością i wymaga sporej dawki cierpliwości.

U pań chcących wykonywać zawód opiekunki osoby starszej kluczowe są cechy charakteru. Muszą być to kobiety, które w środowisku rodziny lub znajomych uchodzą za osoby empatyczne. Opiekunka osoby starszej musi być pełna zrozumienia dla sytuacji seniora, chcieć mu pomóc oraz umieć udzielić mu wsparcia w chwilach słabości. Dobra opiekunka powinna zrozumieć, że osoba zmagająca się z chorobą, ułomnością czy niepełnosprawnością może być marudna i zrzędliwa.

Poza cechami charakteru ważne są również kompetencje. Tutaj należy wymienić znajomość języka niemieckiego, a także doświadczenie. To drugie nie musi wiązać się z wykształceniem. Polki wyjeżdżające do pracy w charakterze opiekunki osoby starszej do Niemiec często doświadczenie zdobywały, opiekując się krewnymi: matką, ojcem, teściową, czasem zaprzyjaźnioną sąsiadką. W niektórych ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech pracodawcy wymagają bardziej zaawansowanych umiejętności (na przykład umiejętność udzielenia pierwszej pomocy), wówczas konieczne staje się odbycie konkretnego szkolenia lub kursu zwieńczonego egzaminem i dyplomu.

Znajomość języka niemieckiego może okazać dodatkowym atutem do podjęcia pracy w charakterze opiekunki osoby starszej. Trzeba jednak przyznać, że coraz więcej ofert pracy dla opiekunek w Niemczech znajomość języka niemieckiego traktuje, jako wymóg. Naukę języka niemieckiego nie należy traktować w kategorii zła koniecznego. Ta umiejętność ułatwi nie tylko komunikację z podopiecznym i jego rodziną, ale także codzienne funkcjonowanie w Niemczech (robienie zakupów, wizyty z podopiecznym u lekarza). Dla pań nieznających języka niemieckiego, a chcących podjąć pracę w Niemczech w charakterze opiekunki seniora mamy dobrą wiadomość. Agencje specjalizujące się w zatrudnianiu opiekunek z Polski do pracy w Niemczech często mają w swojej ofercie kursy językowe. Te prowadzone są zarówno od podstaw, jak i od pewnego stopnia zaawansowania językowego kursantki.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Opiekun
Dodana

OPIEKUN OSÓB STARSZYCH

Willa Seniora Sp. z o.o.

  • Buczkowice
Dodana

Opiekunka do dzieci / BB Straconka / pół etatu

Klient portalu

  • Bielsko-Biała
  • 30-30 zł / h
Dodana
Dodana
Dodana

Inne umiejętności, które rodzina może wymagać od przyszłej opiekunki seniora będzie: prawo jazdy, umiejętność przygotowywania posiłków z uwzględnieniem diety podopiecznego.

Opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód opłacalny?

Częstym pytaniem Polek zastanawiających się nad wyjazdem do Niemiec w charakterze opiekunki seniora są zarobki.

W kwestii finansowej nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Jedne oferty są mniej, inne bardziej płatne. Wszystko zależy od rodziny, zdrowia podopiecznego, przyszłych obowiązków opiekunki, a nawet regionu Niemiec, w którym będzie wykonywana praca.

Opiekunki, które liczą na wysokie wynagrodzenie, muszą być przygotowane na większy zakres obowiązków, a także na to, że przyszły pracodawca będzie wymagał od nich odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia w pracy z seniorem, a może nawet specjalistycznego wykształcenia.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech oferuje wiele możliwości w obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na opiekę seniorów.

Gdzie szukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech?

Polki rozważające emigrację do Niemiec, mogą skorzystać z różnych form szukania ofert pracy dla opiekunek w Niemczech. Oto kilka z nich.

Polki, które nie mają w kraju statusu osoby bezrobotnej, a szukają pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech, w prywatnym domu, mogą szukać zatrudnienia u polskiego pracodawcy, który oddeleguje do pracy w Niemczech. W celu szukania takiego pracodawcy najlepiej jest skorzystać z internetu. Tam można znaleźć adresy polskich firm specjalizujących się w świadczeniu usług w opiece, w Niemczech. Z większością tego typu firm można skontaktować się drogą telefoniczną lub mailową, a zgłoszenie się do pracy często polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza.

Osoby szukające ofert pracy dla opiekunek w Niemczech mogą skorzystać także z pomocy agencji pośrednictwa pracy w Polce lub w Niemczech.

Z pomocą przychodzi także internet. Na takich portalach internetowych jak między innymi MyPolacy.de nie tylko można szukać ofert pracy dla opiekunek w Niemczech, ale także samodzielnie zamieszczać ogłoszenia z chęcią podjęcia pracy w tym zawodzie. Ogłoszenie tego typu powinno zawierać podstawowe informacje o opiekunce: wiek, długość pracy w zawodzie, stopień znajomości języka niemieckiego, od kiedy opiekunka może podjąć pracę, do kiedy może pracować. Konieczne jest także podanie formy kontaktu z potencjalnym pracodawcą – numer telefonu, adres E-mail. Analogicznie jest w kwestii zamieszczania ogłoszeń w prasie, czy to niemieckiej, czy polskiej.

Uwaga: Trzeba pamiętać o tym, że na ogłoszenie niemieckojęzyczne odpowiedzą pracodawcy niemieccy. W rozmowie z nim, osoba starająca się o pracę, będzie musiała wykazać się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego.

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Niemczech na MyPolacy.de

W internecie można znaleźć wiele stron, na których pracodawcy publikują ogłoszenia typu „dam pracę”. Na stronie MyPolacy.de można znaleźć ogłoszenia pracy w różnych zawodach, w tym wymarzoną ofertę pracy dla opiekunek w Niemczech. Jak ją znaleźć? To bardzo proste.

Z górnego menu strony wybrać zakładkę „oferty pracy”. Naszym oczom ukazują się ogłoszenia pracy z różnych zawodów. By z gąszczu ogłoszeń wyselekcjonować oferty pracy dla opiekunek w Niemczech należy skorzystać z „szukajki” u góry strony. W pierwszą rubrykę wystarczy wpisać zawód – „opiekunka osób starszych”, a w drugą nazwę miasta, w którym osoba szukająca zatrudnienia chce podjąć pracę np. „Dortmund”. Klikając buton z napisem „szukaj”, otrzymujemy wyłącznie oferty pracy dla opiekunek w Niemczech. Teraz zostaje tylko wybrać tę ofertę, która spełnia nasze oczekiwania i odpowiedzieć na nią.

Innym, może łatwiejszym, sposobem na znalezienie odpowiedniej oferty pracy dla opiekunek w Niemczech jest wpisanie w wyszukiwarkę Google (lub inną) hasła: „Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech MyPolacy.de” i wejść w pierwszy link (nie w reklamę). Czyż to nie jest proste?

Ku przestrodze, czyli na co zwracać uwagę wyjeżdżając do pracy w Niemczech

Już od kilku lat Polki mają prawo legalnie pracować za granicą i otrzymywać za świadczone usługi godziwe wynagrodzenie. Nie brakuje jednak pracodawców (są to zarówno Polacy, jak i Niemcy), którzy potrafią wykorzystać niewiedzę kobiet i stosować względem nich nieuczciwe praktyki.

Polki zatrudniające się do pracy w charakterze opiekunki seniora w Niemczech muszą pamiętać o tym, by ich praca była legalna. Zatrudnienie „na czarno” niesie ze sobą poniesienie odpowiedzialności karnej. To nie wszystko! Polki zatrudnione w Niemczech nielegalnie nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, chorobowego, bezpłatnego leczenia, a także urlopu. Bez umowy pracodawca nie ma obowiązku odprowadzania także żadnych składek, w tym składek emerytalnych.

Przed wyjazdem warto omówić z przyszłym pracodawcą warunki zakwaterowania. Tym zazwyczaj jest rodzina osoby starszej, dlatego nie zawsze zdaje sobie on sprawę z tego, jak ważny dla opiekunki seniora jest własny kąt, w którym będzie mogła rozłożyć swoje rzeczy, odpocząć i po prostu poczuć się jak we własnym domu. Omówienie kwestii zakwaterowania może nie tylko oszczędzić rozczarowania, ale i stresu po przyjeździe na miejsce pracy.

Przyszłe opiekunki, którym zależy na kontakcie z bliskimi, którzy zostali w Polsce, powinny szczegółowo omówić z pracodawcą kwestie korzystania z telefonu. Niektórzy nie godzą się na rozmowy telefoniczne, inni nie mają z tym najmniejszego problemu, ale to pracownik musi pokryć koszty połączenia, a pozostali wykupują specjalną taryfę na połączenia z Niemiec do Polski. Przed wyjazdem warto omówić tę kwestię, by na miejscu obyło się bez nieporozumień.

Jeszcze przed wyjazdem do Niemiec opiekunka powinna zapytać pracodawcę ile osób mieszka w gospodarstwie, by nie okazało się, że Polka jedzie do pracy, by sprawować opiekę nad starszą kobietą, ale w domu mieszka jeszcze mąż kobiety, który także wymaga opieki.

Znalezienie pracy w roli opiekunki osoby starszej w Niemczech nie jest trudne. Zapotrzebowanie na usługi w tym charakterze jest bardzo duże, a Polki cieszą się poważaniem, dlatego w ofertach pracy dla opiekunek w Niemczech mogą wybierać do woli.

Należy pamiętać jednak o tym, że nie każda osoba ma odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu, a praca opiekunki seniora do łatwych nie należy!

Polki, które jednak zdecydują się na wyjazd w charakterze opiekunki osoby starszej, muszą uważać na to, by nie zostały oszukane przez przyszłego pracodawcę, który może wykorzystać ich niewiedzę.

W trosce o opiekunki osób starszych: wsparcie psychiczne i zdrowie

Praca opiekunki osób starszych jest niewątpliwie satysfakcjonująca, ale może być także psychicznie i fizycznie męcząca. Długie godziny pracy, złożoność potrzeb podopiecznych, a także odseparowanie od rodziny i przyjaciół może prowadzić do uczucia przemęczenia, stresu, a nawet wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest, aby opiekunki miały dostęp do wsparcia psychologicznego i zdrowotnego, aby mogły skutecznie radzić sobie z wyzwaniami związanymi z ich pracą. Agencje zatrudniające opiekunki, jak i same opiekunki, powinny pamiętać o znaczeniu regularnych przerw, wsparcia emocjonalnego i technik radzenia sobie ze stresem. Praca w opiece nad seniorami jest niewątpliwie cenna, ale nie powinna iść kosztem zdrowia i dobrostanu psychicznego tych, którzy tę pracę wykonują.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest dobrą opcją?

Tak, ze względu na starzejące się społeczeństwo Niemiec, zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych jest wysokie.

Jakie są wymagania, aby zostać opiekunką osób starszych w Niemczech?

Wymagania mogą się różnić, ale zwykle wymaga się doświadczenia w opiece nad seniorami i podstawowej znajomości języka niemieckiego.

Czy opiekunka osób starszych może zarabiać dobrze w Niemczech?

Tak, opiekunki osób starszych są cenione w Niemczech i mogą otrzymywać konkurencyjne wynagrodzenie.

Czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest trudna?

Praca ta może być wymagająca, ale jest też bardzo satysfakcjonująca. Wiele osób czerpie z niej dużą satysfakcję.

Czy mogę pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego?

Zazwyczaj wymaga się podstawowej znajomości języka niemieckiego, ale wymagania mogą się różnić w zależności od sytuacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

3 komentarze

Natala1

Natala1

Nie wszyscy się na to nadają. Musi to być osoba przynajmniej silna i potrafiąca sobie radzić w takich kontaktach między ludzkich.
Izabela

Izabela

Na wszystkie zawody jest zapotrzebowanie i jak widać taka praca jest także cenna. Jak zawsze każdy ma swoje preferencje czy potrafi coś wykonywać.
gospodyni

gospodyni

Opiekunka osób starszych w Niemczech do łatwych nie należy. Wszystko bardzo fajnie ujęliście w tym artykule. Nic dodać, nic ująć.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka