Twoje wsparcie w rekrutacji

Kurier - praca dla dynamicznych. Poznaj jej plusy i minusy

Kurier - praca dla dynamicznych. Poznaj jej plusy i minusy
W dzisiejszych czasach system wysyłki paczek i listów jest niezwykle rozbudowany, a branża kurierska stale się rozwija. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług firm kurierskich w codziennym życiu, zwłaszcza dzięki rosnącej popularności zakupów on-line. Z tego powodu zwiększa się zapotrzebowanie na kurierów. Sprawdźmy, jak wygląda praca w tym właśnie zawodzie!

Kurier praca dla ludzi lubiących być w ruchu

Z pewnością niejednokrotnie miałeś styczność z doręczycielem, który przyniósł niecierpliwie wyczekiwaną przesyłkę. Być może wtedy zastanawiałeś się nawet nad charakterem tego zawodu. Jakie są godziny pracy, zakres obowiązków czy płaca, i czy w ogóle to dobry zawód? Cóż, opinie na temat tej profesji są podzielone. Warto dowiedzieć się więc jak wygląda praca kuriera, poznać podstawowe wymagania oraz określić wady i zalety stanowiska. Może taka ścieżka kariery zawodowej to coś w sam raz dla Ciebie?


Praca jako kurier

Praca kuriera może przyjąć formę umowy o pracę z daną firmą kurierską lub umowy na mocy porozumienia podwykonawczego. W takim przypadku mamy do czynienia z własną działalnością gospodarczą kuriera, który stwarza sobie samodzielnie stanowisko pracy. Godziny pracy zależą ściśle od zapisów umowy. Zazwyczaj odbiór i załadunek przesyłek odbywają się we wczesnych godzinach porannych. To, jak długo potrwa dzienny dyżur, zależy od organizacji oraz zaradności kuriera, w tym ułożenia planu doręczeniowego. Podobnie jest z wynagrodzeniem. Zarobki kuriera często podlegają systemowi płacowemu i premiowemu, zwłaszcza w okresach świąt, czyli wzmożonej aktywności konsumentów. Średnio wynoszą one od 2 do 3 tysięcy miesięcznie.


Praca kuriera – na czym polega?

Najprościej mówiąc, kurier to osoba wykonująca usługę przetransportowania przesyłki z punktu A do punktu B – innymi słowy od nadawcy do adresata. Jednak zakres obowiązków kuriera jest znacznie szerszy. Kurier nie tylko odbiera paczki z punktu nadawczego i dostarcza je do rąk odbiorcy, ale wcześniej planuje cały proces przewozu, tak aby uzyskać optymalne warunki pod względem czasowym oraz ekonomicznym.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Wydajność oraz efektywność to główne parametry oceny pracy kurierów

, którzy w pełni odpowiadają za każdy etap procedury dostarczenia. Niestety kurier zawsze musi liczyć się z tym, że według opinii konsumentów, o sukcesie całej transakcji decyduje standard doręczenia przesyłki. Dedykowane programy obsługi logistycznej wraz z interaktywnymi usługami śledzenia przesyłki to nie wszystko. W świecie cyfryzacji wciąż ważny jest bezpośredni kontakt z odbiorcą, terminowość i sposób radzenia sobie w nieoczekiwanych sytuacjach. Za to wszystko odpowiada kurier. Ważny jest więc profesjonalny dobór pracowników na podstawie spełnienia przez nich określonych warunków.


Kto może zostać kurierem?

Może się wydawać, że kariera na stanowisku kuriera jest dostępna dla każdego. Niewygórowane warunki formalne oscylują zazwyczaj w granicy posiadania prawa jazdy i znajomości regionu. Co prawda, praca kuriera nie wymaga od kandydatów ani kierunkowego wykształcenia, ani specjalistycznych kompetencji. Mimo to doręczyciel  musi posiadać szereg określonych predyspozycji fizycznych i psychospołecznych do wykonywania zawodu. Umiejętność zarządzania czasem, samodyscyplina, kultura osobista oraz uczciwość to podstawowe cechy dobrego kuriera. Ale na tym nie koniec! Przede wszystkim kurier powinien być zdolnym kierowcą, gdyż za kółkiem spędza się kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. W przypadku kurierów rowerowych liczy się znajomość przepisów ruchu drogowego i umiejętność wyszukiwania optymalnych tras. Ponadto, choć niemal każda firma kurierska dysponuje nowoczesnym sprzętem nawigacyjnym, dobra orientacja w terenie to także przydatna umiejętność.

W zawodzie kuriera nie istnieją żadne restrykcje związane z płcią – posady kurierów obejmują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choć tych pierwszych można spotkać znacznie częściej. Najważniejsze jednak, aby być osobą dynamiczną, która nie obawia się pracy w ciągłym ruchu. Kurier pokonuje dziennie kilkaset kilometrów, wraz z rzeczonymi przesyłkami, a oprócz transportu w grę wchodzi także doniesienie paczek pod same drzwi. Kondycja fizyczna, zaangażowanie oraz umiejętność pracy pod presją czasu to czynniki wpływające na wynik całego procesu. Osoby, które zastanawiają się nad zawodem kuriera powinny także wziąć pod uwagę konieczność korzystania z nowoczesnych narzędzi ewidencji – takich jak smartfony, tablety oraz czytniki. Warto się z nimi zapoznać, gdyż znacznie usprawniają wykonywanie codziennych obowiązków.


Plusy i minusy pracy kuriera

Podstawowe wady pracy jako kurier to z pewnością nienormowany czas pracy, presja czasowa, odpowiedzialność za pobrane opłaty i powierzone przesyłki, a także ryzyko nieoczekiwanych sytuacji, które niszczą dzienny plan. Co więcej, to kurier odpowiada za stan i bezpieczeństwo paczek. W przypadku zaniedbania i uszkodzenia towaru może zostać zobligowany do pokrycia kosztów strat z własnej kieszeni. Dodatkowo, kurierzy są narażeni na niefortunne pomyłki, opóźnienia lub zwyczajnie nieudaną współpracę z kontrahentami.

Wszystko to generuje negatywne zmiany i niszczy wszystkie założenia kuriera na dany dzień. Kurierzy powinni być więc osobami odpornymi na stres i niepoddającymi się frustracji. Często przydaje się również kreatywność, zwłaszcza jeśli pod blokiem nie ma miejsca do zaparkowania, odbiorca nie odbiera telefonu lub wystąpił problem z danymi adresowymi.  Z drugiej strony, osoby, które chcą podjąć wyzwanie i wierzą, że sprawdzą się na posadzie kuriera, mogą wiele zyskać. Opinie kurierów jednoznacznie wskazują bowiem, że taka praca to duża swoboda. Samodzielnie podejmuje się decyzje – co, kiedy i jak wykonamy. Przy pracy w terenie nie ma miejsca na monotonię i nudę. Każde zlecenie jest inne i trzeba do niego podejść indywidualnie.

 

Ile zarabia kurier?

Stanowisko kuriera jest bardzo pożądane nie tylko przez młodych mężczyzn, ale również starszych, którym zależy na stałej, w miarę spokojnej pracy znajdującej się w granicach ich kompetencji. Nad tym, jak wygląda praca kuriera, najczęściej zastanawiają się osoby, które lubią jazdę samochodem i w taki sposób chciałyby spędzać część każdego dnia.

 

Zarobki kuriera

Kurierzy najczęściej otrzymują wynagrodzenie składające się z dwóch części, czyli podstawy i premii za zrealizowane zlecenia. Zazwyczaj ich miesięczne przychody wynoszą około średnią krajową, czasami znacznie więcej. Dużo zależy od firmy, w której są zatrudnieni. Duże przedsiębiorstwa dają zdecydowanie największe podstawy, wyższe premie i mają dla swoich pracowników też szereg dodatków pozapłacowych, jak np. prywatna opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenie, karty sportowe, dodatki na Święta czy np. za urodzenie dziecka, wyprawki do pierwszej klasy itp.

Na wysokość pensji wypływa także to, jakim samochodem porusza się kurier. Ile zarabia pracownik korzystający z auta firmowego? Najczęściej w granicach średniej krajowej lub więcej, w zależności od efektywności jego pracy. A ile zarabia kurier z własnym samochodem? W tym przypadku pensja jest wyższa, ponieważ kierowca dostaje dodatki za paliwo, korzystanie z własnego auta na potrzeby firmy i tzw. amortyzację.

Należy zauważyć, że kurier może w łatwy sposób dorobić do swojej pensji. W tym celu nie musi szukać zleceń poza firmą, ponieważ zazwyczaj nie ma problemu z tym, by nawet każdego dnia brał dodatkowe zlecenia czy pracował na nadgodzinach. Niektóre firmy dodatkowo płacą swoim pracownikom za zmiany w soboty.

Zastanawiając się nad pracą kuriera, warto wziąć pod uwagę, że jest to praca w 90% za kółkiem, związana często z dźwiganiem ciężkich paczek. Dodatkowo podczas takiej pracy na pracownika oddziałują warunki atmosferyczne co też nie jest bez znaczenia np. srogą zimą.

Usługi kurierskie to opcja dla osób ceniących sobie kontakt z ludźmi i lubiących prowadzenie auta, bez konieczności obierana odległych tras. Mimo wszystko, to jak ocenia się zawód kuriera zależy głównie od posiadanych predyspozycji – dla jednych jest to stresująca i ryzykowna praca, a dla innych sposób na aktywne oraz interesujące zatrudnienie. Warto więc przekonać się na własnej skórze, po której stronie się odnajdujemy.
Oceń ten wpis
Kurier - praca dla dynamicznych. Poznaj jej plusy i minusy
Ocena: 4.0, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

Przemek
2019-05-18, 17:21
Kurier nie musi posiadać wyższego wykształcenia. Praca jego to trzeba być cały dzień w ruchu. Musi mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii i mieć orientację. Powstają stale nowe firmy kurierskie i pracę w tym zawodzie można znaleźć.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.