Poszukiwanie pracownika

Nowy rok, nowe oferty pracy. Kogo będą szukać pracodawcy na Śląsku?

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 24 głosy

24 głosy

7 komentarzy
Nowy rok, nowe oferty pracy. Kogo będą szukać pracodawcy na Śląsku?
Rynek pracy w 2018 roku jawi się w jasnych barwach. Rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy to główne założenia Urzędów Pracy na bieżący rok. Jakie będą najlepiej płatne zawody w bieżącym roku, w jakich sektorach mieszkańcy Śląska mogą upatrywać swoich szans na lepsze życie i spełnienie zawodowe? W niniejszym artykule spróbujemy to ustalić.

Powiatowe Urzędy Pracy nieustannie realizują programy aktywizacji pracowników na terenie całego powiatu. Rynek pracy w 2018 stoi otworem dla osób, które dopiero wkraczają na niego, ale również tych, którzy pragną wznowić swoją aktywność zawodową bądź zmienić pracę, zawód czy branżę.


Przygotuj CV


Curriculum vitae, bo o nim mowa, jest dokumentem dokument, który ma na celu przedstawienie Twojego wykształcenia, umiejętności oraz kwalifikacji w jasny i efektywny sposób. Powinno być sporządzone skrupulatnie i estetycznie, by mogło zainteresować rekrutera. Warto więc pisać w nim wyłącznie prawdę, nie popełniać błędów i wykazać się zaangażowaniem. CV powinno być dopasowane do stanowiska na które aplikujesz, zatem przeglądając oferty pracy zwróć uwagę na treść ogłoszeń. To w nich mieszczą się niezwykle istotne wskazówki, które pomogą Ci przygotować profesjonalne CV. Jest ono niewątpliwie jednym z najważniejszych dokumentów w poszukiwaniu pracy, zatem warto poświęcić na jego sporządzenie dłuższą chwilę.


Sprawdź „Barometr zawodów 2018


"Barometr zawodów 2018" to najnowsze badanie zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Zostało przeprowadzone w III i IV kwartale 2017 roku i stanowi prognozę zapotrzebowania na pracowników w 2018 roku na terenie Śląska. Jest to rokroczne badanie jakościowe określa zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku. Jest przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z wyników dla naszego regionu wynika, że rynek pracy w 2018 roku będzie obfitował w wakaty dla budowlańców i inżynierów budownictwa, kierowców, kucharzy, pracowników produkcji, sprzedawców, nauczycieli przedmiotów zawodowych, lekarzy i kurierów.

Szukasz pracy?

Pracownik budowlany

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Brzeg
  • 6 100-8 500 zł / mc
Dodana

**PRACA DODATKOWA** TYGODNIÓWKI**33,50zł/h* Wyry **

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Łaziska Górne
  • 30-33 zł / h
Dodana
Dodana

Kucharz śniadaniowy, pomoc kuchenna

FHU KARAT Adam Rajpold

  • Kraków
  • 35-40 zł / h
Dodana

Praca na sortowni paczek - SKAWINA - **WYPŁATY TYGODNIOWE**

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Kraków
  • 29-34 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV


Ponadto, uwzględniając to, że nasze województwo staje się coraz bardziej przyjazne dla rozwoju branży IT, mediów i innych przyszłościowych sektorów, rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, sekretarki, asystentów i menagerów. Automatyzacja usług eliminuje niektóre zawody, a stymuluje inne do poszerzania zakresu działalności. Tworzą się nowe stanowiska i zawody, np. webmaster, freelancer, influencer, grafik czy programista. Są to nie tylko zawody przyszłości, ale z pewnością również jedne z najlepiej płatnych zawodów.


Przebranżowienie


Wymagania rynku pracy na 2018 rok stanowią również prognozę i punkt odniesienia na kilka najbliższych lat. Urząd Pracy nieustannie aktualizuje oferty pracy, a także stwarza możliwość dodania przez osobę poszukującą zatrudnienia swojego życiorysu zawodowego. Taka baza CV zawiera zweryfikowane przez pracowników PUP życiorysy, które udostępniane są pracodawcom przez okres 3 miesięcy na stronie internetowej PUP. Pracodawca, chcąc skontaktować się z kandydatem do pracy, wysyła poprzez stronę internetową PUP, zapytanie o kandydata do osoby administrującej bazę CV, a następnie Ty otrzymujesz dane kontaktowe pracodawcy i możesz zaaplikować na interesujące Cię stanowisko.


Może zdarzyć się jednak sytuacja, że Twój profil zawodowy nie jest dostosowany do wymogów rynku pracy. Wówczas bardzo korzystnym rozwiązaniem jest przebranżowienie. Ma ono na celu poznanie siebie, swoich potrzeb, ale także czynników zewnętrznych wobec których dokonamy zmiany naszych umiejętności, kwalifikacji i wykształcenia. Zjawisko przebranżawiania się jest coraz popularniejsze. Rynek pracy jest jak żywy, dynamiczny organizm. Pojawiają się na nim możliwości, które jeszcze kilka lat temu nie były popularne, a nawet znane. Zmiana pracy to często także zmiana komfortu psychicznego na lepsze.


Model niedoboru pracowników


W 2018 roku ujrzymy nowe oblicze rynku pracy. I choć część trendów zostanie utrzymanych to jedno jest pewne – 2018 rok będzie rokiem pracowników. A to oznacza, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem pożądanych pracowników na dane stanowiska. Osoby posiadające przydatne umiejętności cenią się wysoko, zatem posiadając odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie mogą indywidualnie kształtować stawki, a co za tym idzie zarobki. Na rynku pracownika to zatrudnieni mają prawo głosu – zwracają uwagę nie tylko na stabilność zatrudnienia czy wysokość wynagrodzenia, ale także na elementy takie jak warunki pracy, pakiet socjalny, możliwość pracy zdalnej czy nawet przedszkole, siłownię albo darmową stołówkę w miejscu pracy. W tej sytuacji to pracodawca musi zastanowić się, co może zaoferować wybrednym pracownikom.


Dynamika wzrostu średnich płac, zmodyfikowane zasady imigracji, nowy kodeks pracy, a także zmiana zawodów deficytowych to główne elementy, które będą miały wpływ na kształtowanie rynku pracy w 2018 roku. Będzie to rok wielkich inwestycji, które mogą stanowić motor dla rozwoju gospodarczego. Ich powodzenie w dużej mierze będzie uzależnione od doboru odpowiednich kadr. Ponadto, poza dużym popytem na pracowników spodziewany jest również dalszy spadek stopy bezrobocia – choć nie tak gwałtowny jak w minionych latach.


Podsumowując nasze rozważania - osoby poszukujące pracy mają wysokie szanse na znalezienie pożądanego stanowiska. Powiatowy Urząd Pracy, strony internetowe i gazety z ogłoszeniami pracy nieustannie odświeżają oferty zatrudnienia. Z odpowiednimi kwalifikacjami, a także silną motywacją z pewnością każdy zdeterminowany kandydat znajdzie takie stanowisko, jakie będzie odpowiadało jego predyspozycjom.

7 komentarzy

Ksawery

Ksawery

Kto wie co będzie w nowym roku. Z pewnością po nowym roku będzie się poszukiwać sezonowych prac co jest cykliczne.
hr23

hr23

Oprócz umieszczenia standardowej reklamy istnieje idealna okazja do wyróżnienia się w wielu miejscach. Pracodawcy z czasem przecież wiedzą gdzie najlepiej im szukać najlepszych specjalistów na dane stanowiska.
Krzysiek programista

Krzysiek programista

est rok 2019, ale to nie zmienia faktu, co napisane jest w tym artykule. Rzeczywiście w woj. śląskim pojawiają się stale nowe oferty pracy. Powodem chyba jest wzrost gospodarczy. Kto nie ma pracy, albo pragnie zmienić prace ma teraz wielka szansę. PUP, strony internetowe i gazety z ogłoszeniami pracy stale posiadają nowe oferty zatrudnienia. Tak samo agencje pracy. Kto znajdzie ogłoszenie i czuje się, że jest fachowcem w tej dziedzinie, powinien znaleźć lepszą pracę. Jestem programistą i pragnę zmienić pracę i na pewno mi się to uda. Pracuję w firmie prywatnej, nie mam 13-ki i muszę znaleźć pracę o wiele lepiej płatną.
Jolanta12

Jolanta12

Twój pracodawca prawdopodobnie zapyta Cię o twoje doświadczenie w poprzedniej firmie. Tym zapytaniem chcą dowiedzieć się, w jaki sposób twoje dotychczasowe doświadczenia będą odnosić się do pracy, w której przeprowadzasz.
Olek

Olek

Gdy Internet nie był rozpowszechniany, prawie wszyscy ludzie szukali pracy za pośrednictwem reklam w gazetach. Teraz całkowicie zignoruj ​​to źródło informacji o wolnych miejscach pracy również nie jest tego warte, zwłaszcza jeśli pożądana praca nie jest związana z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.
Janeczko

Janeczko

Także przed świętami ciężko o pracę. Ja z doświadczenia wiem, że są okresy kiedy to się nie aplikuje ani nikt nie zamieszcza ogłoszeń. Po nowym roku w sumie dobry okres.
Juka2

Juka2

Wszędzie gdzie potrzeba rozszerzenia działalności swojej firmy istnieje temat związany z zatrudnieniem. Także trendy pozwalają na wskazanie na kierunki z tym związane.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.