Pracujesz podczas L4? Spodziewaj się, że stracisz zasiłek!

Pracujesz podczas L4? Spodziewaj się, że stracisz zasiłek!
Od przyszłego roku lekarze mają wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej (w takiej formie zwolnienia L4 można wystawiać już od 2016 r.), zaś papierowe, czyli L4 w formie papierowej, ma być wypisywane wyłącznie w sytuacjach awaryjnych (np. wizyta domowa, awaria sprzętu).

Takie rozwiązanie jest podyktowane chęcią wyeliminowania nadużyć. Inspektorzy zatrudnieni w ZUS-ie podkreślają, że państwo co roku traci miliony złotych, wypłacając świadczenia osobom, którym faktycznie się one nie należą.
Jeżeli otrzymasz zwolnienie lekarskie, to powinieneś dostarczy je w ciągu 7 dni do zakładu pracy, a następnie wypoczywać, aby powrócić do zdrowia i móc podjąć pracę zawodową. Co w sytuacji, gdy będziesz korzystał z L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem?


Kto wypłaca ci świadczenie, gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim?

To, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie L4, sprawdzają inspektorzy ZUS-u. Jako pracownik musisz jednak wiedzieć, że również twój pracodawca może wystąpić o przeprowadzenie takiej kontroli, jeżeli ma podejrzenia, że wykorzystujesz zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, pracując w tym czasie dla innego podmiotu.
Powyższe rozwiązanie jest ściśle związane z faktem, że różne podmioty wypłacają ci świadczenie w czasie przebywania na zwolnieniu. Zgodnie z przepisami przez 33 dni choroby w roku kalendarzowym świadczenie wypłaca pracodawca, zaś potem obowiązek ten przechodzi na ZUS.


Stracisz zasiłek, ale…

Pracownicy ZUS-u, którzy są oddelegowani do sprawdzania, czy pracownik korzysta z L4 zgodnie z przeznaczeniem, sprawdzają m.in. to, czy leży on w łóżku, jeżeli właśnie takie zalecenie otrzymał od lekarza.
Dodatkowo lekarz orzecznik może stwierdzić, że pracownik powrócił szybciej do zdrowia, czyli przeszkody uniemożliwiające mu powrót do pracy minęły wcześniej niż wynika to z wystawionego zwolnienia lekarskiego. W takich sytuacjach pracownik traci prawo do całego lub części zasiłku chorobowego. Konieczność zwrotu całego pobranego świadczenia ma miejsce wówczas, gdy mowa o sytuacji, gdy pracownik wykonywał pracę podczas przebywania na L4 np. u innego pracodawcy.


…możesz również oczekiwać dyscyplinarki

Jeżeli chodzi o zwolnienie lekarskie, to przepisy są bardzo precyzyjne – pracownik ma wykorzystać L4 na regenerację organizmu, czyli powrót do zdrowia. W tym czasie nie powinien od podejmować się wykonywania czynności służbowych, nie powinien pracować. Osoba, która wykorzystuje L4 po to, aby np. pracować dla innego pracodawcy, musi liczyć się z konsekwencjami. Poza utratą zasiłku chorobowego, mowa również o zwolnieniu dyscyplinarnym

Czy w każdej sytuacji pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, który niewłaściwie wykorzystał L4, wręczając mu dyscyplinarkę? Specjaliści zajmujący się prawem pracy podkreślają, że sprawa wcale nie jest tak oczywista, jakby się wydawało. Można bowiem uznać, że w takiej sytuacji pracownik nie dba o interes swojego pracodawcy, ale dyscyplinarka to zawsze rozwiązanie ostateczne. Pracodawca musi liczyć się z tym, że gdy sprawa trafi do sądu, to ten może nie przychylić się do jego sposobu rozwiązania sprawy. Wówczas będzie on musiał np. przywrócić pracownika do pracy. Przed wręczeniem dyscyplinarki, warto zatem skonsultować się z radcą prawnym biegłym w prawie pracy.

Oceń ten wpis
Pracujesz podczas L4? Spodziewaj się, że stracisz zasiłek!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Irna
2019-12-22, 05:02
Jak ktoś jest na L4-to po co ma iść do pracy. Przecież w pracy dowiedzą się natychmiast, że jest się na L4, bo obecnie to przychodnia lekarska robi i wystawia elektroniczne L4 do zakładu pracy. Znam ludzi co pracują ponadto w innych pracach ale na czarno.
Urszula
2019-12-17, 13:11
Wszystkie rzeczy związane z nielegalnym przestrzeganiem umowy wiążą się z pewnymi skutkami negatywnymi i trzeba wiedzieć jak postępować.
Mustafa
2019-12-03, 11:02
Teraz ciężko chyba tak kombinować, kiedyś pamiętam jak znajomi brali w Polsce L4 i pracowali 3 miesiące w Reichu i nikt się nie kapował. Dzisiaj instargramy, facebooki i cała reszta gpsów takie coś także uniemożliwia.
Wiesia
2019-05-15, 15:59
Chyba nikt nie jest taki głupi, aby miał L/4 i pracował w tym czasie w innym zakładzie pracy. Łatwo można mieć wpadkę w obecnych czasach. Wiem, że niektórzy mając L/4 - pracują na czarno....
regina
2019-05-08, 15:12
Masz uzasadniony powód, by zwolnić - nie ignoruj ​​tego. Znajdź zdrowy sposób na wykonanie pracy bez wyczerpania ciała lub umysłu. Wszelkienoszustwa muszą być karane.
Famka
2019-05-02, 09:57
Dobrze wiedzieć co grozi. W sumie znam ludzi co tak robili, ale to była praca na czarno za granicą. Teraz jednak wiele jest kontroli pracowników jacy są na urlopie l4.
Marcin Pysz
2019-04-01, 10:38
Teraz te kontrole ponoć chodzą. Trzeba się zatem liczyć z tym, że tak sie może stać. Z 10 lat temu rzeczywiście wiele ludzi tak kombinowało, że brało lewe l4 i np. pracowało za granicą.
Roman Gigoń
2019-03-29, 15:05
Tego nie wiedziałem, czegoś nowego widać można się dowiedzieć. Niektórzy ludzie kombinują na wszystkie sposoby, ja do takich nie należę. Teraz już działają elektroniczne l4.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.