Takie rozwiązanie jest podyktowane chęcią wyeliminowania nadużyć. Inspektorzy zatrudnieni w ZUS-ie podkreślają, że państwo co roku traci miliony złotych, wypłacając świadczenia osobom, którym faktycznie się one nie należą.
Jeżeli otrzymasz zwolnienie lekarskie, to powinieneś dostarczy je w ciągu 7 dni do zakładu pracy, a następnie wypoczywać, aby powrócić do zdrowia i móc podjąć pracę zawodową. Co w sytuacji, gdy będziesz korzystał z L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem?
Kto wypłaca ci świadczenie, gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim?
To, czy pracownik prawidłowo wykorzystuje zwolnienie L4, sprawdzają inspektorzy ZUS-u. Jako pracownik musisz jednak wiedzieć, że również twój pracodawca może wystąpić o przeprowadzenie takiej kontroli, jeżeli ma podejrzenia, że wykorzystujesz zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, pracując w tym czasie dla innego podmiotu.
Powyższe rozwiązanie jest ściśle związane z faktem, że różne podmioty wypłacają ci świadczenie w czasie przebywania na zwolnieniu. Zgodnie z przepisami przez 33 dni choroby w roku kalendarzowym świadczenie wypłaca pracodawca, zaś potem obowiązek ten przechodzi na ZUS.
Stracisz zasiłek, ale…
Pracownicy ZUS-u, którzy są oddelegowani do sprawdzania, czy pracownik korzysta z L4 zgodnie z przeznaczeniem, sprawdzają m.in. to, czy leży on w łóżku, jeżeli właśnie takie zalecenie otrzymał od lekarza.
Dodatkowo lekarz orzecznik może stwierdzić, że pracownik powrócił szybciej do zdrowia, czyli przeszkody uniemożliwiające mu powrót do pracy minęły wcześniej niż wynika to z wystawionego zwolnienia lekarskiego. W takich sytuacjach pracownik traci prawo do całego lub części zasiłku chorobowego. Konieczność zwrotu całego pobranego świadczenia ma miejsce wówczas, gdy mowa o sytuacji, gdy pracownik wykonywał pracę podczas przebywania na L4 np. u innego pracodawcy.
…możesz również oczekiwać dyscyplinarki
Jeżeli chodzi o zwolnienie lekarskie, to przepisy są bardzo precyzyjne – pracownik ma wykorzystać L4 na regenerację organizmu, czyli powrót do zdrowia. W tym czasie nie powinien od podejmować się wykonywania czynności służbowych, nie powinien pracować. Osoba, która wykorzystuje L4 po to, aby np. pracować dla innego pracodawcy, musi liczyć się z konsekwencjami. Poza utratą zasiłku chorobowego, mowa również o zwolnieniu dyscyplinarnym
Czy w każdej sytuacji pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, który niewłaściwie wykorzystał L4, wręczając mu dyscyplinarkę? Specjaliści zajmujący się prawem pracy podkreślają, że sprawa wcale nie jest tak oczywista, jakby się wydawało. Można bowiem uznać, że w takiej sytuacji pracownik nie dba o interes swojego pracodawcy, ale dyscyplinarka to zawsze rozwiązanie ostateczne. Pracodawca musi liczyć się z tym, że gdy sprawa trafi do sądu, to ten może nie przychylić się do jego sposobu rozwiązania sprawy. Wówczas będzie on musiał np. przywrócić pracownika do pracy. Przed wręczeniem dyscyplinarki, warto zatem skonsultować się z radcą prawnym biegłym w prawie pracy.
To może Cię również zainteresować
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe, a kiedy pracodawca wypłaca chorobowe?