Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30058        SUBSKRYBUJE: 7178
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie, Pracownik młodociany, Nienormowany czas pracy, Pierwszy dzień w pracy, Zwolenie dyscyplinarne, Staż a lata pracy, Klauzula poufności

Zwolnienie dyscyplinarne a poszukiwanie pracy - czy masz szansę zostać zatrudnionym?

Zwolnienie dyscyplinarne a poszukiwanie pracy - czy masz szansę zostać zatrudnionym?
Zostałeś zwolniony dyscyplinarnie? W takim razie z pewnością zastanawiasz się, co dalej z twoją karierą zawodową. Czy masz szansę znaleźć zatrudnienie? Jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą o dyscyplinarce?

Zwolnienie dyscyplinarne a nowa praca

Jako pracownik musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie dyscyplinarne nie może zostać zastosowane w każdej sytuacji – pracodawca musi mieć poważne przesłanki, aby w ten sposób zakończyć współpracę z osobą zatrudnioną. Najczęściej mowa o poważnym naruszeniu obowiązków przez pracownika.

Zdarzyło ci się, że zostałeś zwolniony dyscyplinarnie? Jeżeli pracodawca faktycznie miał powody, aby rozwiązać z tobą w ten sposób umowę, to z pewnością czujesz, że znalazłeś się na zawodowym zakręcie. Twoja sytuacja nie jest do zazdroszczenia, ale z drugiej strony trudno mówić, abyś zakończył swoją karierę zawodową. Wiele zależy od powodów zastosowania dyscyplinarki.


Po pierwsze – nie zatajaj informacji o dyscyplinarce ani ich nie uwypuklaj

Przyjęło się, że w dokumentach aplikacyjnych wysyłanych w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszcza się jedynie informacje o okresie zatrudnienia w poprzednich miejscach pracy. Nie musisz zatem pisać, czy odszedłeś z zakładu pracy, bo upłynął okres, na który umowa została podpisana, czy też zostałeś zwolniony dyscyplinarnie.

Jeżeli przyszło ci na myśl, aby nie wpisać ostatniego miejsca zatrudnienia (i w ten sposób uniknąć trudnych pytań), to musisz wiedzieć, że to bardzo zły pomysł. Dlaczego? Po pierwsze powstaje luka w zatrudnieniu – doświadczony rekruter będzie drążył ten temat. Po drugie pocztą pantoflową pracodawca może się dowiedzieć, że skłamałeś w CV. Wówczas zaś możesz spodziewać się szybkiego rozwiązania umowy… Chyba na tym ci nie zależy, prawda?


Jak poinformować rekrutera o dyscyplinarce?

Załóżmy, że przesłane CV zrobiło wrażenie na pracodawcach, a ty w najbliższym czasie wybierasz się na kilka rozmów o pracę. Rekruterzy bardzo często proszą o podanie przyczyn odejścia z poprzednich zakładów pracy. W takiej sytuacji nie możesz sobie pozwolić na kłamstwo. Dlaczego? Po pierwsze nie jest to etyczne, po drugie – jeżeli zostaniesz zatrudniony – będziesz musiał do firmy dostarczy świadectwo pracy. Z tego zaś pracodawca dowie się o sposobie, w jaki została rozwiązana umowa o pracę z twoim poprzednim pracodawcą.

To Cię powinno też zainteresować: Zwolnienie dyscyplinarne - Kodeks Pracy art. 52

Jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą o tym, że zostałeś zwolniony dyscyplinarnie? Jest kilka zasad:

  • Opowiedz o powodach, dla których zostałeś zwolniony dyscyplinarnie. Pamiętaj jednak, aby nie umniejszać swojej winy. Stało się – zostałeś dyscyplinarnie zwolniony, teraz musisz o tym opowiedzieć. Jednocześnie podkreśl, że doskonale rozumiesz, że postąpiłeś źle i przyznaj się do błędu. Takie podejście jest dojrzałe, pokazujesz również, że doskonale rozumiesz motywy byłego pracodawcy.
     
  • Nie oczerniaj byłego pracodawcy. Czy zatrudniłbyś osobę, która źle wypowiada się o poprzednim pracodawcy? Z pewnością nie, bo… obawiałbyś się, że również ciebie w przyszłości to spotka. Zamiast zatem wyliczać wady poprzedniego pracodawcy, lepiej po prostu powiedz, że nie mogliście się porozumieć.
     
  • Okaż skruchę. Od dyscyplinarnego zwolnienia zawsze możesz odwołać się do sądu. Jeżeli tego nie zrobiłeś, to oznacza to tyle, że zgodziłeś się ze zdaniem swojego pracodawcy. Okaż zatem skruchę, powiedz siedzącej przed tobą osobie, że postąpiłeś niemądrze i zdajesz sobie z tego sprawę.


A może własna firma po zwolnieniu dyscyplinarnym?

Musisz wiedzieć, że znalezienie zatrudnienia po zwolnieniu dyscyplinarnym nie jest sprawą prostą. Jeżeli przed długi czas nie będziesz mógł znaleźć nowej posady, dobrze zrobisz, rozważając możliwość założenia własnej działalności gospodarczej. To dobre rozwiązanie, jeżeli masz spore doświadczenie i umiejętności.

 

Szukanie pracy po zwolnieniu dyscyplinarnym

Dyscyplinarka jest dokumentem, który powoduje ogromny stres u pracownika, ponieważ zazwyczaj nie zdaje on sobie sprawy, z jakimi konsekwencjami w przyszłości może wiązać się taki sposób rozwiązania umowy o pracę.

Warto jednak wiedzieć, że zwolnienie dyscyplinarne zazwyczaj nie ma większego wpływu na sam proces szukania nowego zatrudnienia. Informacji o dyscyplinarce przecież nie zamieszczamy w CV ani nie chwalimy się tym podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z rekruterem, dlatego szansa na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną jest równie duża jak u innych osób, które odeszły z poprzedniej pracy w sposób ugodowy.

Nowy pracodawca może dowiedzieć się o naszej dyscyplinarce na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeśli zapyta nas o powód ustania poprzedniego zatrudnienia i jeśli oczywiście zdecydujemy się udzielić mu takich informacji. Możemy ten fakt ukryć, ale gdy otrzymamy propozycję pracy to podczas podpisywania nowej umowy, ta informacja na pewno wypłynie, ponieważ będzie konieczne przedstawienie dokumentów potwierdzających nasze wcześniejsze zatrudnienie.

Trzeba też się liczyć z tym, że rekruterzy i pracodawcy bardzo często decydują się na wykonanie telefonu do poprzedniego pracodawcy ich przyszłego potencjalnego pracownika, którego CV właśnie analizują. Zaciągając języka u poprzedniej firmy, mogą bardzo wielu rzeczy się dowiedzieć, a na pewno tego, w jaki sposób rozwiązano z nim umowę o pracę. Oczywiście nie każdy pracodawca, który wystawia dyscyplinarkę będzie mówił o tym telefonicznie. Wbrew pozorom, wielu z nich nie chce dodatkowo szkodzić swoim byłym pracownikom.

 

Zwolnienie dyscyplinarne a staż pracy – czy ma to jakiś związek?

Pracowników bardzo często zastanawia też to, czy dyscyplinarne zwolnienie liczy sie do lat pracy. Warto wiedzieć, że żadne przepisy nie wyłączają ze stażu pracy lat przepracowanych u pracodawcy, który wystawił dyscyplinarkę. Sposób rozwiązania umowy nie ma znaczenia przy np. wyliczaniu stażu pracy do ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego czy prawa do przejścia na emeryturę.

Oceń ten wpis
Zwolnienie dyscyplinarne a poszukiwanie pracy - czy masz szansę zostać zatrudnionym?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 27

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.