Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7262
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie, Pracownik młodociany, Nienormowany czas pracy, Pierwszy dzień w pracy, Zwolenie dyscyplinarne, Staż a lata pracy, Klauzula poufności

Zwolnienie dyscyplinarne a poszukiwanie pracy - czy masz szansę zostać zatrudnionym?

Zwolnienie dyscyplinarne a poszukiwanie pracy - czy masz szansę zostać zatrudnionym?

Zostałeś zwolniony dyscyplinarnie? W takim razie z pewnością zastanawiasz się, co dalej z twoją karierą zawodową. Czy masz szansę znaleźć zatrudnienie? Jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą o dyscyplinarce?

Jako pracownik musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zwolnienie dyscyplinarne nie może zostać zastosowane w każdej sytuacji – pracodawca musi mieć poważne przesłanki, aby w ten sposób zakończyć współpracę z osobą zatrudnioną. Najczęściej mowa o poważnym naruszeniu obowiązków przez pracownika.

Zdarzyło ci się, że zostałeś zwolniony dyscyplinarnie? Jeżeli pracodawca faktycznie miał powody, aby rozwiązać z tobą w ten sposób umowę, to z pewnością czujesz, że znalazłeś się na zawodowym zakręcie. Twoja sytuacja nie jest do zazdroszczenia, ale z drugiej strony trudno mówić, abyś zakończył swoją karierę zawodową. Wiele zależy od powodów zastosowania dyscyplinarki.


Po pierwsze – nie zatajaj informacji o dyscyplinarce ani ich nie uwypuklaj

Przyjęło się, że w dokumentach aplikacyjnych wysyłanych w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszcza się jedynie informacje o okresie zatrudnienia w poprzednich miejscach pracy. Nie musisz zatem pisać, czy odszedłeś z zakładu pracy, bo upłynął okres, na który umowa została podpisana, czy też zostałeś zwolniony dyscyplinarnie.

Jeżeli przyszło ci na myśl, aby nie wpisać ostatniego miejsca zatrudnienia (i w ten sposób uniknąć trudnych pytań), to musisz wiedzieć, że to bardzo zły pomysł. Dlaczego? Po pierwsze powstaje luka w zatrudnieniu – doświadczony rekruter będzie drążył ten temat. Po drugie pocztą pantoflową pracodawca może się dowiedzieć, że skłamałeś w CV. Wówczas zaś możesz spodziewać się szybkiego rozwiązania umowy… Chyba na tym ci nie zależy, prawda?


Jak poinformować rekrutera o dyscyplinarce?

Załóżmy, że przesłane CV zrobiło wrażenie na pracodawcach, a ty w najbliższym czasie wybierasz się na kilka rozmów o pracę. Rekruterzy bardzo często proszą o podanie przyczyn odejścia z poprzednich zakładów pracy. W takiej sytuacji nie możesz sobie pozwolić na kłamstwo. Dlaczego? Po pierwsze nie jest to etyczne, po drugie – jeżeli zostaniesz zatrudniony – będziesz musiał do firmy dostarczy świadectwo pracy. Z tego zaś pracodawca dowie się o sposobie, w jaki została rozwiązana umowa o pracę z twoim poprzednim pracodawcą.

To Cię powinno też zainteresować: Zwolnienie dyscyplinarne - Kodeks Pracy art. 52

Jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą o tym, że zostałeś zwolniony dyscyplinarnie? Jest kilka zasad:

  • Opowiedz o powodach, dla których zostałeś zwolniony dyscyplinarnie. Pamiętaj jednak, aby nie umniejszać swojej winy. Stało się – zostałeś dyscyplinarnie zwolniony, teraz musisz o tym opowiedzieć. Jednocześnie podkreśl, że doskonale rozumiesz, że postąpiłeś źle i przyznaj się do błędu. Takie podejście jest dojrzałe, pokazujesz również, że doskonale rozumiesz motywy byłego pracodawcy.
     
  • Nie oczerniaj byłego pracodawcy. Czy zatrudniłbyś osobę, która źle wypowiada się o poprzednim pracodawcy? Z pewnością nie, bo… obawiałbyś się, że również ciebie w przyszłości to spotka. Zamiast zatem wyliczać wady poprzedniego pracodawcy, lepiej po prostu powiedz, że nie mogliście się porozumieć.
     
  • Okaż skruchę. Od dyscyplinarnego zwolnienia zawsze możesz odwołać się do sądu. Jeżeli tego nie zrobiłeś, to oznacza to tyle, że zgodziłeś się ze zdaniem swojego pracodawcy. Okaż zatem skruchę, powiedz siedzącej przed tobą osobie, że postąpiłeś niemądrze i zdajesz sobie z tego sprawę.


A może własna firma?

Musisz wiedzieć, że znalezienie zatrudnienia po zwolnieniu dyscyplinarnym nie jest sprawą prostą. Jeżeli przed długi czas nie będziesz mógł znaleźć nowej posady, dobrze zrobisz, rozważając możliwość założenia własnej działalności gospodarczej. To dobre rozwiązanie, jeżeli masz spore doświadczenie i umiejętności.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.