Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4087        SUBSKRYBUJE: 7544
Tematy, które interesują czytelników:  Wypalenie zawodowe, Obliczanie stażu pracy, Zwolnienie z obowiązków

Wypowiedzenie a zachowanie pracownika

Wypowiedzenie a zachowanie pracownika
Niekiedy otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę wywołuje u pracownika niezadowolenie. Gdy wie on, że rozstanie z firmą jest nieuchronne, nie zawsze musi wykonywać swoje obowiązki w sposób właściwy. Co może zrobić pracodawca w takiej sytuacji?

Nie każdy pracownik, który ma świadomość, że jego dni w firmie są policzone przykłada się do wykonywania swoich obowiązków. Pilne i sumienne wykonywania poszczególnych zadań jednak w dalszym ciągu go obowiązuje i to niezależnie od długości okresu wypowiedzenia. Niestety, pracodawcy potwierdzają, że po wręczeniu wypowiedzenia u części zatrudnionych zaobserwować można spadek motywacji zawodowej. Co więcej, słabnie również więź pracownika z firmą, gdyż ma on świadomość, że rozstaje się ze swoim dotychczasowym pracodawcą. W skrajnych przypadkach dochodzi jednak do takich sytuacji, w których zatrudniony nie tylko zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, ale wręcz przestaje je wypełniać. Mylnie zakładają oni, iż fakt, że dostali wypowiedzenie chroni ich w pełni przez zwolnieniem dyscyplinarnym. Tymczasem jest zupełnie inaczej ? zamiast neutralnej formy pożegnania szef może wręczyć dyscyplinarkę.

 

Natychmiastowe rozwiązania umowy

Jeżeli zachowanie pracownika uzasadnia sięgniecie po zwolnienie dyscyplinarne, to nie ma przeszkód do jego zastosowania nawet w okresie wypowiedzenia. Dzieje się tak dlatego, że w każdym przypadku późniejsze oświadczenie odwołuje wcześniejsze. Inaczej mówiąc, zachowanie pracownika może być czynnikiem, który zdecyduje o pożegnaniu się z nim natychmiast. Taką możliwość przewiduje prawo ? oba tryby rozwiązania zawartej umowy o pracę mogą być zastosowane niezależnie od siebie, przy czym przy zwolnieniu dyscyplinarnym muszą zachodzić przesłanki, które uzasadniały sięgnięcie właśnie po taki tryb rozwiązania umowy. Oznacza to, że z niesumiennym pracownikiem można pożegnać się natychmiast ? bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia, ale nie będzie można tak postąpić wówczas, gdy pracownik w pełni wywiązuje się ze swoich obowiązków.

 

Co może pracownik?

Prawo do zmiany decyzji w zakresie trybu rozwiązania umowy nie jest zastrzeżone tylko i wyłącznie dla pracodawcy. Również osoba zatrudniona ma możliwość natychmiast rozwiązać umowę o pracę i to nawet wówczas, gdy trwa okres wypowiedzenia. I w takim przypadku trzeba jednak pamiętać o ustawowych przesłankach. O ile pracodawca rozwiązuje umowę na podstawie art. 52 i 53 Kodeksu pracy, o tyle zatrudniony powinien powołać się na art. 55 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli:

  • zostało wydane mu orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniósł pracownika w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na jego stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe,

  • pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

    To Cię powinno też zainteresować: Zmiana pracy - jak zrobić to bez stresu

Oznacza to, że tylko powyżej wymienione przesłanki umożliwiają pracownikowi natychmiastowe rozwiązanie umowy ze swoim pracodawcą. Jeżeli takie nie mają miejsca, to nie ma on podstaw ku temu, aby wręczyć szefowi oświadczenia o rozwiązanie pracy bez wypowiedzenia.

 

Wymogi formalne

Niezależnie od tego, czy na rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia decyduje się pracodawca czy pracownik, każde z nich musi pamiętać o szeregu wymogów formalnych. Zgodnie z przepisami, podmiot zatrudniający powinien skonsultować się z zakładową organizacją związkową (gdy taka funkcjonuje w zakładzie pracy) i wskazać na piśmie powinien również przyczyny zastosowania takiego trybu rozwiązania umowy. Te są najważniejsze, gdyż nie mogą być błahe. Ważne jest, aby uzasadniały one dyscyplinarne rozwiązanie stosunku pracy, czyli muszą być poważne. Trzeba przy tym wskazać na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2004 (sygn. akt I PK 125/03). Sąd stwierdził w nim, że dyscyplinarne zwolnienie pracownika nie może nastąpić z tych samych powodów co wcześniejsze wypowiedzenie. Działając w ten sposób pracodawca naraża się więc na proces sądowy, który może przegrać.

Oceń ten wpis
Wypowiedzenie a zachowanie pracownika
Ocena: 4.5, liczba głosów: 30

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.