Zakończenie współpracy z dotychczasowym pracodawcą możesz postrzegać zarówno jako porażkę, jak i nowe możliwości. Tylko od ciebie zależy, jak ustosunkujesz się do sytuacji, w której się znalazłeś.
Po pierwsze: wycisz się
Emocje to zły doradca. Jeżeli nie spodziewałeś się zwolnienia, może przemawiać przez ciebie rozgoryczenie, żal i złość. Takie uczucia nie są dobrym doradcą – mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Zanim dać im się ponieść, pomyśleć, że odejście z firmy, z którą byłeś dotychczas związany otwiera przed tobą wiele możliwości. Pracowałeś, zatem masz doświadczenie. Byłeś również na co najmniej jednej rozmowie kwalifikacyjnej, więc wiesz, jak takie wyglądają. Czy faktycznie zatem masz się czego obawiać? Jeżeli w pracy miałeś toksycznego szefa lub współpracowników, to tym lepiej, że już nie pracujesz w miejscu, które mogło wpływać na twój sposób postrzegania świata i ludzi wokół.
Po drugie: zacznij myśleć pozytywnie
Z pewnością nie jest łatwo przestawić się na pozytywne myślenie, gdy wokół wszystko idzie nie tak, jak byśmy chcieli. Jeżeli jednak zaczniesz myśleć pozytywnie, zaczniesz inaczej postrzegać utratę pracy. Zamiast myśleć o kłopotach finansowych i niedomykającym się budżecie, skoncentrujesz się na poszukiwaniu pracy. Energię ulokujesz zatem w dobrym kierunku, a to oznacza, że możesz tylko zyskać. Pamiętaj, że odejście z pracy jest częstą metodą stosowaną przez pracowników, którzy mają doświadczenie, ale w dotychczasowym miejscu pracy nie mogą liczyć na podwyżkę. Być może w ten sposób zaczniesz zarabiać więcej niż dotychczas?
Po trzecie: zacznij działać
Bezrobocie to nie czas odpoczynku ani rozpaczania – aby znaleźć zatrudnienie, musisz zacząć działać. Od czego zacząć? Zaktualizuj swoje CV, przejrzyj portale społecznościowe i znajdź dobry portal z ogłoszeniami o pracę. Aby nie tracić czasu, pamiętaj, że możesz zapisać się na newsletter. W ten sposób będziesz powiadamiany o ukazaniu się interesujących cię ogłoszeń o pracę. Wyeliminujesz w ten sposób nie tylko konieczność samodzielnego zaglądania na wybrane portale, lecz także skoncentrujesz się na przygotowaniu aplikacji na oferty, które otrzymałeś.
Zależy ci na tym, aby szybko znaleźć pracę? Pamiętaj, że nie musisz działać samodzielnie – możesz również skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku prężnie działają agencje zatrudnienia, które budują bazy specjalistów. Skorzystaj z ich pomocy, aby znaleźć interesują posadę. O pomoc możesz poprosić również znajomych, wystarczy tylko, że skontaktujesz się z wybranymi, którzy mogą mieć dostęp do ofert pracy. Nie zapomnij też o silne mediów społecznościowych, a dokładnie o możliwościach, jakie daje założenie konta np. na GoldenLine czy LinkedIn.
Po czwarte: odkryj swój potencjał
Utrata pracy to dla ciebie sytuacja bardzo niekomfortowa? Pamiętaj, że właśnie w takich sytuacjach możesz odkryć swój potencjał. Zamiast zatem zamartwiać się, potraktuj poszukiwania nowego miejsca pracy jak wyzwanie, test, któremu zostałeś poddany. W ten sposób sprawdzisz się i zbudujesz swoją pewność siebie. Sam przyznasz, że nic tak nie wzmacnia i nie podbudowuje naszej pewności siebie, jak osiągnięcie czegoś, co wydawało się niemożliwe do zdobycia.
A Ty znasz jeszcze jakieś skuteczne sposoby, aby szybko pozbierać się po zwolnieniu?
To może Cię również zainteresować