Zwolnienie i... co dalej?

Zwolnienie i... co dalej?
Wiele czynników mogło spowodować, że przełożony wręczył ci wypowiedzenie lub też sam zdecydowałeś się odejść z pracy. W drugim przypadku mogłeś bardzo długo rozważać wszystkie za i przeciw, ale mimo tego, że decyzja była przemyślana, z pewnością towarzyszą ci emocje.

Zakończenie współpracy z dotychczasowym pracodawcą możesz postrzegać zarówno jako porażkę, jak i nowe możliwości. Tylko od ciebie zależy, jak ustosunkujesz się do sytuacji, w której się znalazłeś.


Po pierwsze: wycisz się

Emocje to zły doradca. Jeżeli nie spodziewałeś się zwolnienia, może przemawiać przez ciebie rozgoryczenie, żal i złość. Takie uczucia nie są dobrym doradcą – mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Zanim dać im się ponieść, pomyśleć, że odejście z firmy, z którą byłeś dotychczas związany otwiera przed tobą wiele możliwości. Pracowałeś, zatem masz doświadczenie. Byłeś również na co najmniej jednej rozmowie kwalifikacyjnej, więc wiesz, jak takie wyglądają. Czy faktycznie zatem masz się czego obawiać? Jeżeli w pracy miałeś toksycznego szefa lub współpracowników, to tym lepiej, że już nie pracujesz w miejscu, które mogło wpływać na twój sposób postrzegania świata i ludzi wokół.


Po drugie: zacznij myśleć pozytywnie

Z pewnością nie jest łatwo przestawić się na pozytywne myślenie, gdy wokół wszystko idzie nie tak, jak byśmy chcieli. Jeżeli jednak zaczniesz myśleć pozytywnie, zaczniesz inaczej postrzegać utratę pracy. Zamiast myśleć o kłopotach finansowych i niedomykającym się budżecie, skoncentrujesz się na poszukiwaniu pracy. Energię ulokujesz zatem w dobrym kierunku, a to oznacza, że możesz tylko zyskać. Pamiętaj, że odejście z pracy jest częstą metodą stosowaną przez pracowników, którzy mają doświadczenie, ale w dotychczasowym miejscu pracy nie mogą liczyć na podwyżkę. Być może w ten sposób zaczniesz zarabiać więcej niż dotychczas?


Po trzecie: zacznij działać

Bezrobocie to nie czas odpoczynku ani rozpaczania – aby znaleźć zatrudnienie, musisz zacząć działać. Od czego zacząć? Zaktualizuj swoje CV, przejrzyj portale społecznościowe i znajdź dobry portal z ogłoszeniami o pracę. Aby nie tracić czasu, pamiętaj, że możesz zapisać się na newsletter. W ten sposób będziesz powiadamiany o ukazaniu się interesujących cię ogłoszeń o pracę. Wyeliminujesz w ten sposób nie tylko konieczność samodzielnego zaglądania na wybrane portale, lecz także skoncentrujesz się na przygotowaniu aplikacji na oferty, które otrzymałeś.

Zależy ci na tym, aby szybko znaleźć pracę? Pamiętaj, że nie musisz działać samodzielnie – możesz również skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku prężnie działają agencje zatrudnienia, które budują bazy specjalistów. Skorzystaj z ich pomocy, aby znaleźć interesują posadę. O pomoc możesz poprosić również znajomych, wystarczy tylko, że skontaktujesz się z wybranymi, którzy mogą mieć dostęp do ofert pracy. Nie zapomnij też o silne mediów społecznościowych, a dokładnie o możliwościach, jakie daje założenie konta np. na GoldenLine czy LinkedIn.

To Cię powinno też zainteresować: Wypowiedzenie umowy o pracę


Po czwarte: odkryj swój potencjał

Utrata pracy to dla ciebie sytuacja bardzo niekomfortowa? Pamiętaj, że właśnie w takich sytuacjach możesz odkryć swój potencjał. Zamiast zatem zamartwiać się, potraktuj poszukiwania nowego miejsca pracy jak wyzwanie, test, któremu zostałeś poddany. W ten sposób sprawdzisz się i zbudujesz swoją pewność siebie. Sam przyznasz, że nic tak nie wzmacnia i nie podbudowuje naszej pewności siebie, jak osiągnięcie czegoś, co wydawało się niemożliwe do zdobycia.

A Ty znasz jeszcze jakieś skuteczne sposoby, aby szybko pozbierać się po zwolnieniu?

Oceń ten wpis
Zwolnienie i... co dalej?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Sabina
2020-05-26, 21:49
Niestety wszelkie komentarze nie sprawdzają się w dobie coronawirusa. Znaleźć teraz pracę to dopiero wyczyn.Brak książeczki sanepidowskiej np oraz brak możliwości wyrobienia jej..
Joasia
2020-01-10, 15:23
Zwolnienie i co dalej??????? Znaleźć inną pracę a kto ja szuka naprawdę, to znajdzie.
Andrzej W
2019-12-23, 14:23
Praca jest. Tylko należy chcieć ją znaleźć. Zamartwianie taką sprawą nic nie daje. Wysyłać CV w różne miejsca, przeglądać portale z ogłoszeniami o pracę... "Kto szuka, na pewno znajdzie"
Norbert
2019-12-14, 21:45
Zwolnienia z pracy się zdarzają i to z różnych przyczyn. Zawsze to przynosi stress. Nie wolno się załamywać, należy działać. Szukać pracy. Ofert pracy obecnie jest mnóstwo. Zarejestrować się w UP. Tak wam napisałem, bo też mnie zwolniono, ale mam obiecaną pracę od 2 stycznia 2020 roku.
Tyfius o
2019-12-04, 15:57
Zwolnienie i... co dalej? Świetne rady w tym artykule. Przecież nie można płakać, załamywać się. pracę jak chce się znaleźć- to się znajdzie.
Jakub
2019-05-15, 14:53
Uważam osobiście, że nie wolno robić tragedii z tego, gdy zostanie się zwolnionym i to niezależnie z jakiego powodu. Mnie zwolnili i po 2 miesiącach znalazłem lepsza pracę.
Vortex
2019-05-13, 13:35
Również w przypadku wypowiedzenia bez powiadomienia chcę uzyskać poradę ekspercką - tutaj szczególnie wskazówki prawne, ponieważ taka sytuacja nie jest prawnie pozbawiona.
Sonata2
2019-05-07, 09:44
Często, gdy jedna firma przejmuje inną firmę, wielu pracowników przejętej firmy zostaje zwolnionych, ponieważ firma przejmująca ma już osoby wykonujące te same prace. Czasami wszyscy zostają zwolnieni, gdy pracodawca zaprzestaje działalności i zamyka się na stałe.
Lizard
2019-04-15, 17:01
Trzeba sobie zabrać na luz i na przykład wyjechać gdzieś i aplikować na różne oferty pracy. Może nawet zwolnienie będzie wybawieniem i spowoduje dużo lepsze zatrudnienie.
Pola
2019-04-09, 11:10
Po każdym zwolnieniu z pracy trafiałam na lepsza pracę. To nie jest żaden problem dla człowieka co się nie załamuje i traktuje to jako normalną sytuacje życiową.
Orchidea
2019-04-07, 14:29
No co dalej?:) Trzeba się zapisać do urzędu pracy i szukać pracy, aplikować na ogłoszenia, dokształcać się w wolnym czasie lub odpocząć przed działaniami na wypowiedzeniu gdzie płaca.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.